aA
Ar prisimenate vaikišką istoriją, kai katinas su šunimi, pasiėmę seną žemėlapį ir žiūronus, išėjo ieškoti pasaulio krašto? Ir jūs norėtumėte ten nukeliauti? Tai įmanoma! Į kuprinę tereikia įsimesti šiltesnių drabužių, patogią avalynę, būtinai fotoaparatą ir – pirmyn į Ugnies Žemę.
Ugnies Žemė
© "West Express" leidinys "Žvilgsnis į pasaulį"

Pasaulio kraštas – piečiausias žemės kampelis

Maždaug prieš 500 metų keliautojas Ferdinandas Magellanas pirmąkart pasiekė didelę raižytą salą pačiame Pietų Amerikos gale. Ten jis pastebėjo juodus dūmus, rūkstančius iš vietinių indėnų laužų, – taip jie įspėdavo vieni kitus apie įsibrovėlius.

Dėl to visas salynas, dabar priklausantis Čilei ir Argentinai, buvo pavadintas Ugnies Žemė (isp. Tierra del Fuego). Šiuo metu rytinė Ugnies Žemės dalis beveik negyvenama – gyventojai susitelkę vakariniame salos pakraštyje. Esanti tik per 100 km nuo klastingo ir gausiausiai laivų duženomis nužerto Rago kyšulio, Ugnies Žemė atrodo visiškai nepavojinga.

Ji jau iš tolo pasitinka žėrinčiomis snieguotomis kalnų viršūnėmis, įspūdinga augalija, įlankose ramiai plūduriuojančiais laivais. Atrodo, tarsi laiko mašina perkelia žmones į tuos tolimus laikus, kai šis kraštas priklausė tik gamtai – medžiams ir samanoms, paukščiams ir žvėrims, vėjams ir jūrai. Tamsokas vanduo tarp didžiulių dantytų kalnų, tirštas rūkas, žaluma ir sniegas – įspūdingas, didingai gražus peizažas.

Mažai kas pasikeitė nuo tada, kai Charlesas Darwinas, XIX a. vykęs į ekspediciją, rašė: „Vargu ar įmanoma įsivaizduoti ką nors puikesnio už šią berilio spalvos ledynų mėlynę.“ Statūs kalnai, ledynai, kriokliai ir dabar užburia savo rūsčiu grožiu. Tai arčiausiai Antarktidos esantis planetos taškas, iš kurio rengiamos ekspedicijos ir ekskursijos į Antarktidą bei Pietų ašigalį.

Rojus paukščių stebėtojams

Didžiulė paukščių įvairovė ne tik Biglio sąsiauryje. Ugnies Žemės nacionalinio parko „Torres del Paine“, vieno įspūdingiausių Lotynų Amerikoje, teritorijoje lizdus suka kondorai, albatrosai, kormoranai, kirai, žuvėdros, jūrinės šarkos, neskraidančios antys oranžiniais snapais.

Gausu ne tik paukščių – čia nuostabus ir gamtovaizdis: nacionalinį parką raizgo daugybė upių, sutekančių į Biglio sąsiaurį. Be to, tai vienintelis Argentinos parkas, kuriame subarktinis miškas, kupinas įvairios floros ir faunos, dera su vandenyno pakraščių ekosistemomis. Parko plotas – 63 tūkst. ha, jis nusidriekęs nuo Biglio sąsiaurio pietuose iki pat teritorijų, esančių už Fagnano ežero, šiaurėje.

Nors parkas išties nemažas, lankytojams prieinama tik 2 tūkst. ha teritorija pietiniame parko pakraštyje. Kita jo dalis paskelbta rezervatu. Be kvapą gniaužiančio kraštovaizdžio, čia galima pamatyti ir piečiausią pasaulyje geležinkelį. Tiesa, jis tik 8 km ilgio, ir dabar juo vežiojami turistai. Traukinukas juda taip lėtai, kad be vargo įmanoma iššokti ir po kurio laiko pasivyti vagoną. Aplink – durpynai, raudonas molis ir kelmavietės.

Ušuaja ir Rio Grandė – gamtos stebuklai

Nors oras šiame krašte įnoringas – vasarą sušyla, bet netikėti škvalai primena netolimą Antarktidos kaimynystę, – turistai iš viso pasaulio kampelių važiuoja čia išvysti žemės pakraščio ir Biglio sąsiaurio pakrantėse įsikūrusio piečiausio planetos miesto – Ušuajos.

Pavadinimas Ush Wuaia indėnų jamanų kalba reiškia „gili įlanka“. Egzotiškesnės vietos negu Ušuaja ir norėdamas nesurasi: tarp Magelano sąsiaurio ir Rago kyšulio, o prie pat kojų dar ir Biglio sąsiauris... Pirmieji gyventojai prie Biglio sąsiaurio apsigyveno maždaug prieš 10 000 metų. XIX a. pirmieji europiečiai, apsilankę šiose apylinkėse ir įkūrę laikinąją gyvenvietę, buvo britų misionieriai.

Vėliau gyvenvietė tapo nuolat gyvenama. Dabar miestas plentu ir keltu sujungtas su pietine Patagonijos dalimi. Ušuajos vietiniai neįsivaizduoja gyvenimo be žvejybos, žuvų apdorojimo. Tai vienas pagrindinių jų užsiėmimų ir pragyvenimo šaltinių. Taip pat, žinoma, ir turizmas. Rio Grandė (isp. „Rķo Grande“) – kitas Ugnies Žemės miestas.

Išvertus iš ispanų kalbos, jo pavadinimas reiškia „didžioji upė“. Miestas įsikūręs Argentinos pietuose, Ugnies Žemės, Antarktidos ir Pietų Atlanto salų srityje, Atlanto vandenyno pakrantėje. Prezidento Hipolito Yrigoyeno nutarimu, 1921 m. liepos 14 d. Rio Grandė įkurta kaip gyvulininkystės centras. Laikui bėgant išplėtota žvejybos ir žuvų apdorojimo, elektronikos, turizmo (ypač sportinės žūklės) pramonė. Netoli miesto išgaunama naftos ir dujų.

Ramybės oazė – Pietų Sandvičo salynas

Kartais nusibosta miesto šurmulys, pilni žmonių paplūdimiai, nors ir puikūs, bet triukšmingi miestai – tiesiog norisi ramiai pabūti vienumoje, pasiklausyti didingos kalnų tylos, stebėti pingvinų gyvenimą. Yra toks kampelis žemėje – tai Pietų Sandvičo salynas (angl. South Sandwich Islands), ruonių, paukščių ir tylios istorijos karalystė.

Tiek žiemą, tiek vasarą čia labai ramu, atrodo, kad laikas sustojęs, tik vandenyno bangos nepaliaujamai skalauja krantus. Pietų Sandvičo salynas pretenduoja į mažai žinomų žemės kampelių sąrašą. Tai salų grupė Atlanto vandenyno pietuose, Antarktyje. Su Pietų Džordžija sudaro Jungtinės Karalystės užjūrio teritoriją – Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo salas, atrastas bei žemėlapyje pažymėtas Jameso Cooko.

Iš tiesų kalbant apie šią ramybės ir tylumos oazę neįmanoma nepaminėti J. Cooko, kurio nuopelnai geografijai – didžiuliai. Būtent jo vadovaujamos kelionės metu XVIII a. ir buvo atrastas Pietų Sandvičo salynas. Vienos iš didesnių jo salų – Montagu, Bristolio, Saunderso, Visokoi, Zavodovskio. Administracinis Pietų Sandvičo centras – Grytvikenas, esantis centrinėje Pietų Džordžijos salos dalyje.

Grytvikenas

Vieni sako, kad čia nyku, nes nieko nevyksta. Nei renginių, nei kokių žymesnių įvykių – nieko. Kiti tvirtina, kad nykumos nė su žiburiu nerasi – greičiau ramybę. Ir ta ramybė tokia stipri, kad junti nepaaiškinamą didybę, paslaptingumą ir istorijos dvelksmą.

Istoriją mena muziejus – kadaise (1904 m.) čia buvo didžiulė banginių medžiojimo ir apdorojimo bazė. Grytvikeną įkūrė norvegų banginių medžiotojai, dirbę vienai Argentinos bendrovių. Vasaromis čia triūsdavo apie 300 darbininkų, tad netrukus įsikūrė nuolat gyvenamas miestelis. Tačiau XX a. viduryje banginių labai sumažėjo, todėl 1966 m. stotis uždaryta, o gyvenvietė apleista. Dabar bet koks verslas, susijęs su gyvūnų naikinimu, uždraustas.

Šiuo metu Grytvikenas – turizmo objektas. Ši gyvenvietė – tai keli namai ryškiais stogais, norvegų statyta žaisminga medinė bažnyčia, paštas, muziejus, lankytojų centras, kruizinių laivų uostas ir kapinės, kur snieguotų Pietų Džordžijos viršūnių prieglobstyje palaidotas anglų atradėjas legendinis seras Ernestas Shackletonas. Jo kapas – vienas iš turistų lankomų objektų.

Gidai pasakoja, kad šis britų tyrinėtojas buvo įstrigęs Antarktyje, kai laivą sudaužė ledynai. Visiems pavyko išsigelbėti... po dvejų metų. Beje, kalbama, kad ekspedicija į Pietų ašigalį buvo labai rizikinga, tad E. Shackletonas laikraštyje paskelbė, kad ieškoma žmonių, norinčių leistis į pavojingą kelionę, kur didžiulis speigas, nuolatiniai pavojai ir nėra garantijos, kad visi grįš gyvi bei sveiki. Nors reikėjo 28 žmonių komandos, norinčiųjų vykti atsirado... keli tūkstančiai.

Kraštovaizdžio ir gyvūnijos rojus

Pietų Džordžija – be jokios abejonės, unikaliausia didžiulė subantarktinė sala Atlanto vandenyno pietuose, kylanti į dangų iki trijų kilometrų aukščio kalnais. Aukščiausia vieta – Padžeto kalnas (2 935 m). Pietų Džordžijos saloje plyti dideli ledynų plotai ir arktinės dykumos. Saloje šeimininkauja daugybė nepakartojamų gyvūnų: banginiai, ruoniai, delfinai, kolonijomis gyvenantys pingvinai, įsikūrę ne tik pakrantėse, bet ir ant šlaitų, netoliese – pingvinų priešai leopardiniai ruoniai, daug jūrinių paukščių, nes didžiulis vėjas leidžia jiems lengvai įveikti vandenyno platybes.

Vieni įdomesnių – albatrosai, galintys pramisti iš savo kūno riebalų ir kelerius metus (!) išbūti ore. Per vieną skrydį jie įveikia šimtus tūkstančių kilometrų. Beje, albatrosai – vieni iš tų paukščių, kurie poruojasi visam gyvenimui. Plaukiant Pietų Džordžijos link vaizdas užgniaužia žadą – tolumoje pasitinka įvairių formų milžiniški snieguoti kalnai.

Jei kam pasiseks, pamatys neregėtą ir šiek tiek šiurpinantį vaizdą – kartais nuo ledkalnio atskyla didžiulis ledo gabalas ir su didžiausiu trenksmu pliumpteli į vandenį... Įspūdingai atrodo ir žmonių negyvenama vulkaninė Zavodovskio sala (angl. Zavodovski Island), kurią 1819 m. atrado rusų ekspedicija. Ją pavadino leitenanto Ivano Zavodovskio garbei. Sala yra 350 km į pietryčius nuo Pietų Džordžijos, plotas – 25 km². Didelę jos dalį užima lavos laukas, susidaręs dėl ugnikalnio išsiveržimų (pastarasis – 1830 m.).

Zavodovskio saloje – viena gausiausių pasaulyje antarktinių pingvinų kolonijų. Kitas kraštovaizdžio rojus – aukščiausia Montagu salos vieta – Belindos kalnas (1 370 m). Tai stratovulkanas, iki 2001 m. buvęs neaktyvus. Tačiau nuo tada išsiveržęs skleidžia dūmus ir pelenus, lavos srautai teka į jūrą.

Viso salyno ir Montagu salos pavadinimas suteiktas grafo Johno Montagu, J. Cooko rėmėjo, garbei. Pasakojama istorija, kad 1762 m. J. Montagu, grafas Sandwichas, buvo pernelyg užsiėmęs, kad pietautų, tad paprašė virėjos uždėti mėsos ant duonos ir iš viršaus pridengti kitu duonos gabalėliu, tad grafas yra ir sumuštinio (angl. sandwich) „krikštatėvis“.

West Express leidinys "Žvilgsnis į pasaulį"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (116)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Atostogos Turkijoje: atsakymai į dažniausius lietuvių klausimus apie poilsį šioje šalyje (13)

Pirmojoje „Kelionių panorama“ laidoje daugiausia dėmesio skirta kelionėms į Turkiją, kurią...

Pristatytas filmukas apie Lietuvą skirtas daugiausiai pinigų išleidžiantiems turistams (12)

Tel Avive (Izraelyje) vyksta Lietuvos turizmo skatinimo renginys. Jame vietos turizmo profesionalams,...

Keliautojas apgavo „Ryanair“ ir įlipo į lėktuvą be jokio papildomo mokesčio už bagažą (86)

Vienam keliautojui pavyko apeiti prieštaringai vertinamas pigių oro linijų bendrovės...

„Google“ naujieji kelionių įrankiai jau žino, ką veiksite ateinančią vasarą (2)

Prabangių kelionių pasaulyje šiuo metu dominuoja dvi supergalios: personalizavimas ir intuicija....

Top naujienos

Naujausiuose reitinguose – didėjanti praraja tarp lyderių (71)

Spalį smuko visuomenės palaikymas didžiausiai valdančiajai „valstiečių“ partijai, tačiau...

Starkevičius: į Lietuvą grįžta baudžiava – žemė atimama, bet savininkas paliekamas ją dirbti (23)

Kazimieras Starkevičius , buvęs žemės ūkio ministras, ūkininkas, dabar Seimo narys ir...

„Crypto 2.0“ - skaitmeniniai pinigai, už kuriuos pagaliau bus galima įsigyti prekių? (6)

Londono verslo klubas, sukurtas specialiai aktyvistams, padėjusiems pertvarkyti Britanijos rinkimų...

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (197)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

Mokytojų streikas įsibėgėja: jungiasi dar 10 mokyklų (7)

Dar dešimt mokyklų trečiadienį prisijungs prie besitęsiančio pedagogų streiko dėl šiemet...

Panevėžį drebina kūdikio netektis: po ligoninės išvadų – neįtikimos ir šokiruojančios detalės (75)

Kūdikio Respublikinėje Panevėžio ligoninėje spalį netekusios Ilonos iš mažo miestelio...

Gražiausiais pasaulio vaikais vadinamos mergaitės užaugo: kaip jos atrodo dabar ir kaip susiklostė jų likimai? (3)

Netrūksta pasakų apie nuostabaus grožio vaikus – kai kuriems ir vardai duoti remiantis jų...

Orai: naktys darysis vis šaltesnės (3)

Labai norėtųsi, kad reiškiniai atmosferoje pasikeistų ir savaitgalio orų prognozė...

Rima Kernagienė su komanda lavins vaikų kūrybiškumą: auklėdami dažnai pridarome daugiau žalos nei naudos

„Vaikai supranta kur kas daugiau nei mes, suaugusieji, pastebime“, – neabejoja Rima Kernagienė....

Atsakė kelininkų darbu nepatenkintiems josvainiečiams: mes juk oro sąlygų nepasirinksime (2)

Keliai žvyro danga tvarkomi ne tik vasarą, bet ir rudenį, pavasarį. Tiesa, ne tik vasarą, bet ir...