aA
Stambulą europiečiai vadina vartais į Aziją, o Azijos gyventojai – slenksčiu į Europą. Tokį palyginimą miestas nusipelnė ne šiaip sau – Stambule abu žemynus 1973 m. sujungė daugiau nei kilometro ilgio Bosforo tiltas. Mieste, kuris skirtingais amžiais buvo trijų didžiausių imperijų – Romos, Bizantijos ir Osmanų – sostinė, karštis muša nuo ryškių spalvų, rytietiškų kvapų ir pramogų. Čia gimsta raštuoti kilimai, spalvoto stiklo vazos, o žvilgsnis pasiklysta tarp auksu tviskančių sultonų rūmų, žydinčių parkų ir daugybės minaretų.
Stambulas
© K.Stalnionytės nuotr.

Koks Stambulas šiandien? Ilgos ir klaidžios senamiesčio gatvelės, dieną naktį netylantis šurmulys, pro šalį šmėsčiojantys veidai, smalsūs žvilgsniai ir susimaišę kalbos. Mėlynos, žalios, juodos akys. Metisai, mulatai, baltieji ir juodieji. Visi, įšokę į bendrą masę, skuba kas sau.

Šiame kosmopolitiniame mieste atvykėlį pasitinka tirštos automobilių spūstys, tranki muzika iš naktinių klubų, stebina gatvėje besimeldžiantys tikintieji ir vyrai, vaikštinėjantys draugiškai susikibę už rankų. Šiuolaikinio Stambulo kraujas smarkiausiai kunkuliuoja Beyoglu rajone, kurio judriausia gatvė Istiklal atsišakoja nuo Taksimo aikštės. Tai pėsčiųjų zona su restoranais, kavinėmis, parduotuvėmis, džiazo ir roko klubais.

Kur atvykėlis beeitų, Stambule jį nuotaikingai sveikina spalvoti prieskonių, arbatų ir kitokių mišinių kalnai, o pinigus iš kišenės vilioja į piramides sudėlioti skanėstai. Pastarieji ypač meistriškai suvynioti, susukti, išdailinti, sukrauti į krūveles vienas ant kito ar išrikiuoti eilėmis, parduotuvėlėse sukabinėti virš galvos it palėpėje padžiautos dešros.

Nosį kutena kebabų kvapai, o tarp jų įsimaišę kvepalų aromatai kelia iki debesų. Nelygu į kurį skersgatvį pasuksi - miesto gatvelėmis sklando ir rytietiška, ir vakarietiška dvasia.

Pažvelgus iš aukštesnės vietos, Stambulas primena pasakų miestą. Matyti, kaip saulėje spindi mečečių kupolai ir vienas už kito kyla minaretai. Viena, dvi, trys, penkiolika mečečių... Stambuliečiai sako, kad šiame mieste jų yra per tris tūkstančius. Tarp minaretų žydi parkai, stūkso didingi rūmai, stiebiasi gyvenamieji namai.

Stambulo grožybės verčia akis lakstyti nuo vienos prie kitos, kol galų gale paleidžia pasiilsėti ten, kur baigiasi sausuma ir prasideda vanduo. Pakrantėse ant bangų supasi jachtos, laivai, laiveliai ir išdidūs kruizai.

Europietiškąją Stambulo dalį Auksinio Rago įlanka dalija į Senamiestį ir Naujamiestį. Visas tris dalis – abi europietiškąsias ir azijietiškąją - jungia tiltai. Azijoje esanti dalis taip ir vadinama – Azija. Smagu pasivaikščioti Auksinio Rago įlankos krantine bei dviaukščiu Galatos tiltu pereiti į kitą pusę.

Apatiniame tilto aukšte įsikūrę parduotuvėlės, restoranai, kirpyklos, o viršutiniuoju į abi puses zuja automobiliai ir minios žmonių. Stambulo neįmanoma įsivaizduoti be žvejų, nuo tilto sumerkusių meškeres į vėsius įlankos vandenis. Susispietę vos per metrą vienas nuo kito, jie mikliai traukia žuvį po žuvies, o kol plūdė sujudės, gurkšnoja arbatą, šnekučiuojasi, papsi dūmelį ir mėgaujasi saule. Galima tik stebėtis, kad jų meškerių valai nesusipainioja.

Turistai čia pat krante gali įsigyti meškerę ir patys išbandyti laimę. Tačiau nebūtina - krantinėje šurmuliuojančiame žuvų turguje apstu jau pagautų jūros gėrybių, tik pirk ir neškis. Riksmai ir klegesys turguje susilieja su nuo įlankos dvelkiančia vėsa.

Senajame Stambule ne taip triukšminga, tačiau kultūros paminklų ir muziejų yra daugiau nei bet kurioje kitoje miesto dalyje. Senojo Stambulo dangų remia ir viena žymiausių Bizantijos laikotarpio architektūros vertybių - Šv. Sofijos soboras. Jo erdvus, spalvingomis freskomis ištapytas vidus maldininkams primindavo Dangų. Soboras tuo tikslu ir buvo suprojektuotas.

Tačiau Bizantijos imperatoriui Justinianui pastato didybės nepakako - VI a. jis įsakė perstatyti jį į dabartinę baziliką, tais laikais tapusią didžiausia bažnyčia krikščioniškajame pasaulyje. Laikas bėgo, valdovai keitėsi, tad nenuostabu, kad prieš penkis amžius (1453 m.) sultonas Mehmetas Fatihas pertvarkė baziliką į mečetę. Dabar šiame didingame pastate veikia muziejus. Įėjus vidun, nuo freskų gausybės ir švieselių jūros užgniaužia kvapą. Spalvoto marmuro interjeras, freskos ir mozaikos sukurtos VIII-XIV a., o kai kurios lubų mozaikos išlikę dar iš VI a.

Priešais Šv. Sofijos soborą XVII a. pr. išdygo ir viena gražiausių Stambulo mečečių romantišku pavadinimu - Žydroji. Mečetė nuo grindų iki lubų išmarginta smulkiais, žydrais raštais, todėl ir jos pavadinimas tiesiogiai siejamas Iznike gamintomis dekoratyvinėmis plytelėmis. Mečetės įkūrėjo, sultono Ahmeto I įsakymu, Žydroji mečetė turėjo būti didesnė ir įspūdingesnė už šalia stovėjusią Šv. Sofijos mečetę.

Karališkasis architektas Mehmetas Aga taip nepriekaištingai įvykdė įsakymą, kad užbaigto pastato didingumas tuomet sukėlė pasipiktinimą. Mat Žydroji mečetė su šešiais minaretais varžėsi su Mekos architektūra. Raidės ant mečetės sienų ir kolonų ištapytos auksu, margas sienas apšviečia 250 langų. Sklido gandai, kad ją sumūrijo tie patys mūrininkai, kurie padėjo statyti Tadž Mahalį.

Į marmuru išklotą Mėlynosios mečetės kiemą veda 8 vartai. Ateinantieji melstis apsiplauna kiemo viduryje įrengtame fontanėlyje, skirtame ritualinėms apeigoms, pasiima iš spintelės kilimėlį ir tyliai dingsta už mečetės durų. Išeidami maldinikai vėl padeda kilimėlį į vietą. Mauzoliejuje prie Žydrosios mečetės palaidoti trys sultonai – Ahmetas I, Osmanas II ir Muratas IV. Sofijos Soboro mauzoliejuose irgi ilsisi sultonai - Mustafa I, Ibrahimas, Muradas III, Selimas II ir Mehmetas III.

Be mečečių ir soborų Stambulą puošia didingi rūmai ir buvusių sultonų rezidencijos. Seralio kyšulyje baltuojančiuose Topkapio rūmuose sultonai gyveno nuo XV a. iki XVIII a. Paskutiniųjų sultonų ir pirmojo prezidento rezidencija tapo Dolmabačės rūmai. Šiuos rūmus galima aplankyti su organizuota ekskursija.

Lauktuvių artimiesiems ir įvairiausių gėrybių smagiausia įsigyti didžiausiame Stambulo turguje Grand Bazar, kuris primena miniatiūrinį miestelį su puse šimto gatvių ir netoli penkių tūkstančių krautuvėlių ir dirbtuvių. Galima parvežti ir meistriškų keraminių dirbinių.

Šalia Šv. Išganytojo bažnyčios Choroje veikia Choros keramikos dirbtuvė Firca, visame Stambule garsėjanti porceliano, fajanso ir molio dirbiniais, pagamintais pagal anksčiau Turkijoje klestėjusių kultūrų technologijas ir išmargintų tradiciniais, tūkstantmečių istoriją menančiais raštais. Čia galima įsigyti net Mėlynosios mečetės keraminių plytelių mozaikų kopijų.

Kristinos Stalnionytės nuotraukos

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Žinodami tai, neapsigausite: pasakė, kiek dienų iki skrydžio galite sumedžioti pigiausius lėktuvo bilietus (15)

Kažkada keliauti po pasaulį buvo prabanga, o šiandien lėktuvo bilietas gali nesiekti ir 20 eurų....

Kurortai, kuriuose pasivysite vasarą, bet nereikės stumdytis su atostogaujančiųjų minia (47)

Pričiupti sprunkančią vasarą bandome skirtingais būdais. Vieni įsigyja vitamino D atsargų ir...

Turizmo industrijos užkulisiai: kalbama, kad greitai kelionei parduoti visai nebereikės žmogiškos rankos (4)

Praėjusią savaitę Vilniuje vyko šeštasis Lietuvos turizmo forumas, kurio tema –...

Naujametinės kelionės: tobulos šalys sutikti 2020-uosius (6)

Nors kalendoriuje dar vasarą, planuoti žiemos keliones – pats laikas. Bent jau tiems, kurie...

Kelionių ekspertė įvardijo karščiausias atostogų kryptis ir kada pirkti kelionę, norint sutaupyti daugiausiai (20)

Šiais metais lietuviai buvo apdovanoti puikiais vasaros orais, tačiau, artėjant rudeniui, nemažai...

Top naujienos

Adamkienės bendraklasės atsiminimai: kai ji dar buvo ilgakasė Telšių gimnazistė, vaikinams teko padūsauti (167)

Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutuoktinė, buvusi pirmoji šalies ponia Alma...

Įvertino Karpavičiaus turtų dalybų skandalą ir paaiškino – kuri žmona turi didesnę teisę į palikimą (7)

Daugiau nei 100 mln. Eur palikimas – štai dėl tokių pinigų šiandien surėmusias ietis laiko...

Naujausiuose reitinguose – įspūdingas Skvernelio šuolis ir smūgis Šimašiui (57)

Populiariausių politikų reitinge toliau pozicijas stiprina prezidentas Gitanas Nausėda .

Partijų reitingo viršūnėje – nuožmi kova: lyderiai susikeitė vietomis (27)

Partijų reitingo viršūnėje lieka įsitvirtinusios dvi partijos – valdančioji Lietuvos...

Filmo vertos gaudynės Šiauliuose: policijos apšaudyti bėgliai iššoko iš važiuojančio automobilio

Šiauliuose nusikaltimu įtariamų vyrų automobilį policijos pareigūnai stabdė šūviai. Bėgliai...

Tvarkymasis namuose gali baigtis gydytojo kabinete: šį tą pakeitę išvengsite traumų ir atliksite puikią treniruotę (7)

Ar kada nors pagalvojote, kad namų tvarkymas gali būti pati geriausia ir efektyviausia treniruotė?...

Karališkosios šeimos narių apdarai, kurie slėpė užkoduotas žinutes (14)

Kas tu bebūtum – monarchas ar ne – drabužiai siunčia galingą žinią apie tave. „Drabužiai...

Šie 8 plačiai paplitę grožio patarimai yra veikiau žalingi nei naudingi

Norėdamos būti gražios moterys griebiasi bet kokių grožio priemonių. Jų randa virtuvėje,...

Žydus gelbėjusiai vokietės ir lietuvio šeimai likimas smogė žiauriai: be gailesčio buvo ištremti į Sibirą (336)

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė...

Vokietijos bėgikė kratosi karščiausios planetos sportininkės etiketės – pirmoje vietoje jai sportas (110)

Tokio skaičiaus Vokietijos lengvaatletė Alica Schmidt ir pati kol kas negali suvokti – 500 tūkst....