aA
Stambulą europiečiai vadina vartais į Aziją, o Azijos gyventojai – slenksčiu į Europą. Tokį palyginimą miestas nusipelnė ne šiaip sau – Stambule abu žemynus 1973 m. sujungė daugiau nei kilometro ilgio Bosforo tiltas. Mieste, kuris skirtingais amžiais buvo trijų didžiausių imperijų – Romos, Bizantijos ir Osmanų – sostinė, karštis muša nuo ryškių spalvų, rytietiškų kvapų ir pramogų. Čia gimsta raštuoti kilimai, spalvoto stiklo vazos, o žvilgsnis pasiklysta tarp auksu tviskančių sultonų rūmų, žydinčių parkų ir daugybės minaretų.
Stambulas
Stambulas
© K.Stalnionytės nuotr.

Koks Stambulas šiandien? Ilgos ir klaidžios senamiesčio gatvelės, dieną naktį netylantis šurmulys, pro šalį šmėsčiojantys veidai, smalsūs žvilgsniai ir susimaišę kalbos. Mėlynos, žalios, juodos akys. Metisai, mulatai, baltieji ir juodieji. Visi, įšokę į bendrą masę, skuba kas sau.

Šiame kosmopolitiniame mieste atvykėlį pasitinka tirštos automobilių spūstys, tranki muzika iš naktinių klubų, stebina gatvėje besimeldžiantys tikintieji ir vyrai, vaikštinėjantys draugiškai susikibę už rankų. Šiuolaikinio Stambulo kraujas smarkiausiai kunkuliuoja Beyoglu rajone, kurio judriausia gatvė Istiklal atsišakoja nuo Taksimo aikštės. Tai pėsčiųjų zona su restoranais, kavinėmis, parduotuvėmis, džiazo ir roko klubais.

Kur atvykėlis beeitų, Stambule jį nuotaikingai sveikina spalvoti prieskonių, arbatų ir kitokių mišinių kalnai, o pinigus iš kišenės vilioja į piramides sudėlioti skanėstai. Pastarieji ypač meistriškai suvynioti, susukti, išdailinti, sukrauti į krūveles vienas ant kito ar išrikiuoti eilėmis, parduotuvėlėse sukabinėti virš galvos it palėpėje padžiautos dešros.

Nosį kutena kebabų kvapai, o tarp jų įsimaišę kvepalų aromatai kelia iki debesų. Nelygu į kurį skersgatvį pasuksi - miesto gatvelėmis sklando ir rytietiška, ir vakarietiška dvasia.

Pažvelgus iš aukštesnės vietos, Stambulas primena pasakų miestą. Matyti, kaip saulėje spindi mečečių kupolai ir vienas už kito kyla minaretai. Viena, dvi, trys, penkiolika mečečių... Stambuliečiai sako, kad šiame mieste jų yra per tris tūkstančius. Tarp minaretų žydi parkai, stūkso didingi rūmai, stiebiasi gyvenamieji namai.

Stambulo grožybės verčia akis lakstyti nuo vienos prie kitos, kol galų gale paleidžia pasiilsėti ten, kur baigiasi sausuma ir prasideda vanduo. Pakrantėse ant bangų supasi jachtos, laivai, laiveliai ir išdidūs kruizai.

Europietiškąją Stambulo dalį Auksinio Rago įlanka dalija į Senamiestį ir Naujamiestį. Visas tris dalis – abi europietiškąsias ir azijietiškąją - jungia tiltai. Azijoje esanti dalis taip ir vadinama – Azija. Smagu pasivaikščioti Auksinio Rago įlankos krantine bei dviaukščiu Galatos tiltu pereiti į kitą pusę.

Apatiniame tilto aukšte įsikūrę parduotuvėlės, restoranai, kirpyklos, o viršutiniuoju į abi puses zuja automobiliai ir minios žmonių. Stambulo neįmanoma įsivaizduoti be žvejų, nuo tilto sumerkusių meškeres į vėsius įlankos vandenis. Susispietę vos per metrą vienas nuo kito, jie mikliai traukia žuvį po žuvies, o kol plūdė sujudės, gurkšnoja arbatą, šnekučiuojasi, papsi dūmelį ir mėgaujasi saule. Galima tik stebėtis, kad jų meškerių valai nesusipainioja.

Turistai čia pat krante gali įsigyti meškerę ir patys išbandyti laimę. Tačiau nebūtina - krantinėje šurmuliuojančiame žuvų turguje apstu jau pagautų jūros gėrybių, tik pirk ir neškis. Riksmai ir klegesys turguje susilieja su nuo įlankos dvelkiančia vėsa.

Senajame Stambule ne taip triukšminga, tačiau kultūros paminklų ir muziejų yra daugiau nei bet kurioje kitoje miesto dalyje. Senojo Stambulo dangų remia ir viena žymiausių Bizantijos laikotarpio architektūros vertybių - Šv. Sofijos soboras. Jo erdvus, spalvingomis freskomis ištapytas vidus maldininkams primindavo Dangų. Soboras tuo tikslu ir buvo suprojektuotas.

Tačiau Bizantijos imperatoriui Justinianui pastato didybės nepakako - VI a. jis įsakė perstatyti jį į dabartinę baziliką, tais laikais tapusią didžiausia bažnyčia krikščioniškajame pasaulyje. Laikas bėgo, valdovai keitėsi, tad nenuostabu, kad prieš penkis amžius (1453 m.) sultonas Mehmetas Fatihas pertvarkė baziliką į mečetę. Dabar šiame didingame pastate veikia muziejus. Įėjus vidun, nuo freskų gausybės ir švieselių jūros užgniaužia kvapą. Spalvoto marmuro interjeras, freskos ir mozaikos sukurtos VIII-XIV a., o kai kurios lubų mozaikos išlikę dar iš VI a.

Priešais Šv. Sofijos soborą XVII a. pr. išdygo ir viena gražiausių Stambulo mečečių romantišku pavadinimu - Žydroji. Mečetė nuo grindų iki lubų išmarginta smulkiais, žydrais raštais, todėl ir jos pavadinimas tiesiogiai siejamas Iznike gamintomis dekoratyvinėmis plytelėmis. Mečetės įkūrėjo, sultono Ahmeto I įsakymu, Žydroji mečetė turėjo būti didesnė ir įspūdingesnė už šalia stovėjusią Šv. Sofijos mečetę.

Karališkasis architektas Mehmetas Aga taip nepriekaištingai įvykdė įsakymą, kad užbaigto pastato didingumas tuomet sukėlė pasipiktinimą. Mat Žydroji mečetė su šešiais minaretais varžėsi su Mekos architektūra. Raidės ant mečetės sienų ir kolonų ištapytos auksu, margas sienas apšviečia 250 langų. Sklido gandai, kad ją sumūrijo tie patys mūrininkai, kurie padėjo statyti Tadž Mahalį.

Į marmuru išklotą Mėlynosios mečetės kiemą veda 8 vartai. Ateinantieji melstis apsiplauna kiemo viduryje įrengtame fontanėlyje, skirtame ritualinėms apeigoms, pasiima iš spintelės kilimėlį ir tyliai dingsta už mečetės durų. Išeidami maldinikai vėl padeda kilimėlį į vietą. Mauzoliejuje prie Žydrosios mečetės palaidoti trys sultonai – Ahmetas I, Osmanas II ir Muratas IV. Sofijos Soboro mauzoliejuose irgi ilsisi sultonai - Mustafa I, Ibrahimas, Muradas III, Selimas II ir Mehmetas III.

Be mečečių ir soborų Stambulą puošia didingi rūmai ir buvusių sultonų rezidencijos. Seralio kyšulyje baltuojančiuose Topkapio rūmuose sultonai gyveno nuo XV a. iki XVIII a. Paskutiniųjų sultonų ir pirmojo prezidento rezidencija tapo Dolmabačės rūmai. Šiuos rūmus galima aplankyti su organizuota ekskursija.

Lauktuvių artimiesiems ir įvairiausių gėrybių smagiausia įsigyti didžiausiame Stambulo turguje Grand Bazar, kuris primena miniatiūrinį miestelį su puse šimto gatvių ir netoli penkių tūkstančių krautuvėlių ir dirbtuvių. Galima parvežti ir meistriškų keraminių dirbinių.

Šalia Šv. Išganytojo bažnyčios Choroje veikia Choros keramikos dirbtuvė Firca, visame Stambule garsėjanti porceliano, fajanso ir molio dirbiniais, pagamintais pagal anksčiau Turkijoje klestėjusių kultūrų technologijas ir išmargintų tradiciniais, tūkstantmečių istoriją menančiais raštais. Čia galima įsigyti net Mėlynosios mečetės keraminių plytelių mozaikų kopijų.

Kristinos Stalnionytės nuotraukos

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Populiarią pramogą Vilniuje pamėgo ne tik užsieniečiai: kaip gidai suvilioja lietuvius? (4)

Ne tik svečiai iš užsienio, bet ir lietuviai vis dažniau iš naujo atranda sostinę, todėl čia...

Įdomūs faktai: ką lėktuvais siunčia lietuviai ir kada danguje daugiausiai orlaivių? (1)

Ar žinote, koks krovininis lėktuvas gali pelnytai didžiuotis didžiausio pasaulyje titulu? Kokiomis...

Pratęsiamas didelio susidomėjimo sulaukęs projektas „Surink Lietuvą“: ne visi geri dalykai turi greitai baigtis

„Ar tikrai viskas baigsis liepos 12 dieną?“, „Ar verta pradėti?“ tokie ir panašūs...

20 šalių per metus aplankęs ir pasaulį apkeliauti ketinantis lietuvis pasidalijo patarimais, kaip žvejoti pigius skrydžius (20)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis užsienyje praleido 120...

Romantiškas skrydis Valentino dienos proga: kokios kryptys siūlomos iš Lietuvos (12)

Išsiilgusiems romantikos ir mėgstantiems keliauti, Valentino dienos savaitgalis gali tapti puikia...

Top naujienos

Italijoje gyvenanti lietuvė: viskas įvyko labai greitai, žmonės įbauginti (55)

Šiaurinė Italijos dalis per savaitgalį pasikeitė neatpažįstamai – dėl apsikrėtusių...

Gyventojai įsiutę dėl neremontuojamos gatvės: ši – vos išvažiuojama, o pinigų jai sutvarkyti nėra (233)

Vilniaus miesto Gineitiškių gatvės gyventojai pasipiktinę. Jie sako, kad viena pagrindinių šio...

Italijos specialistas: susiklostė nepalankiausia įmanoma padėtis mirė penktas žmogus, užfiksuoti du židiniai (128)

Italija pirmadienį pranešė, kad šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju...

Įsisiautėjęs vėjas savaitgalį pridarė žalos: ant kelio virto medžiai, krito langai (3)

Savaitgalį siautęs stiprus vėjas Kėdainiuose vertė medžius. Ugniagesiai gelbėtojai dėl...

Po SEB banko atnaujinimų dalis klientų vis dar susiduria su trikdžiais (4)

Nors praėjo savaitė, kai SEB bankas baigė diegti naują informacinių technologijų (IT)...

Gyvai / Piniginiai reikalai. Kokį signalą siunčia kylančios aukso kainos bei kiek lietuviai išleidžia maistui?

„Delfi“ eteryje startuoja nauja laida apie makroekonomikos ir mikroekonomikos reikalus. Pirmojoje...

Vidas Bareikis – pirmąkart atvirai apie skyrybas: su Jurga išbandėme viską (46)

„Su Jurga buvome ta pora, kuri išbadė visus įmanomus metodus, kad išlaikytų šeimą“, –...

Madingiausios šių metų rankinės: kokias verta pirkti ir ko vengti? (14)

Moteris be rankinės... gali pasirodyti įtartina, tiesa? Nė viena dailiosios lyties atstovė...

Dėl koronaviruso Lietuva griežtina veiksmus: iš Italijos atvykę bus tikrinami lėktuvuose (169)

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje pranešta, jog visi...

Veikla, kuri Vitulskių šeimoje užima svarbią vietą: norime, kad vaikams tai patiktų, o ne būtų verčiami (8)

Verslininkę Eriką ir dainininką Merūną Vitulskius su vaikais beveik kasdien galima išvysti...

|Maža didelių žinių kaina