aA
Tas dienas, kai po studijų Vilniuje atsikėlė į Šiaulius, Rasa Sudintienė prisimena iki šiol. Praeivių akys – pavydo, nuostabos, pasigėrėjimo pilnos – užkabindavo ir palydėdavo kiekvieną aprangos detalę: megztą paltą, vąšeliu nertą krepšį, iš „Inkaro“ sportbačių padarytus sandalus.
Rasos Sudintienės avolono improvizacijos...
© D.Gutparakienės nuotr.

Originaliu stiliumi ponia Rasa išsiskiria ir šiandien. Už tai ji dėkinga rankdarbių pomėgiui, kuris jauną moterį pakerėjo ir užbūrė dar vaikystėje.

Atrasta niša

Darbštumu ir nežabojamomis idėjomis garsėjanti moteris yra išbandžiusi visas rankdarbių rūšis ir technologijas. Mezgė virbalais, nėrė vąšeliu, siuvo, vėlė vilną, gilinosi į dekupažo paslaptis, bandė lipdyti lėlytes iš ore stingstančio molio, darė seges. Nors viskas jos rankoms pakluso ir mintis bei sumanymus įgyvendindavo šimtu procentu, pastaraisiais metais, Rasos žodžiais, ji atrado didžiąją savo meilę – avoloną.

Mažiau kaip per dvejus metus moteris, vedama fantazijos ir kūrybinio įkvėpimo, minėta technika dekoravo sijoną, padarė takelį, nemažai kaklaraiščių, skraistę, liemenę, net rankinę – puikią dovaną vyro dukterėčiai. Rasos Sudintienės žodžiais, avolono panaudojimo ir pritaikymo galimybės beribės. „Jis tinka viskam. Norint pasipuošti, atnaujinti pabodusį drabužį, kuriant jaukius namus. Tikrai žavingai atrodo „avolonuotos“ žaliuzės, lempos gaubtas“, – pagrįsdama ankstesnį teiginį kalbėjo pašnekovė.

Tačiau ne dėl pastarosios priežasties ši rankdarbių rūšis pamėgta. „Ji patraukli dėl greito rezultato, o nepaprasto lengvumo įspūdį sukuria kiaurymės – kiekvienas darbas atrodo tarsi voratinklis“, – sakė pašnekovė.

Rasa Sudintienė atviravo: daugelis rankdarbių mėgėjų baiminasi, jog avolono dirbinys išskalbtas nutįs, praras formą. Iš tikrųjų, vos drėgnas išlygintas jis visai nepasikeičia, išlieka toks pat, koks buvo iki skalbimo. Ištįsti neleidžia skersai ir išilgai siuvimo mašina kas centimetrą persiūtos siūlės. Persiuvama gerokai įpusėjus darbą.

Pirmiausia ant specialios plėvelės, fantazijai diktuojant, iš įvairių siūlų išdėliojami norimi ornamentai: gėlės, apskritimai, zigzagai. Viską priklijavus specialiais purškiamais klijais, dedamas antras plėvelės sluoksnis ir su pirmuoju susiuvamas. Paskui rankdarbis išskalbiamas – kad plėvelė ištirptų ir išryškėtų galutinis rezultatas.

Per porą dienų atsiperkanti kantrybė

Pasak Šiauliuos gyvenančios rankdarbių mėgėjos, galutinį rezultatą apčiuopti galima per keletą dienų. Tiek laiko ponia Rasa, jei tik kas nesutrukdo, iš avolono „siūdinasi“ palaidinę, liemenę.

Nepatyrusias, bet norinčias išbandyti šią rankdarbių rūšį moteris ji įspėja: plėvelėje žymintis būsimo drabužio formos kontūrus visuomet reikia uždėti keletą centimetrų „viršaus“, nes avolonas truputėlį traukiasi. Ir nebijoti daryti kuo daugiau kiaurymių, kurios atrodys kaip megztos, siūtos.

R. Sudintienės teigimu, nors nemažai moterų išbando avolono techniką, ja susidomi nedaugelis. Vienas darbštuoles atbaido brangoki klijai, kitas „terlionė“ su jais. Pasak Rasos, kai kurios taupumo sumetimais vietoj specialių klijų naudoja plaukų laką. Šis sumanymas netikęs, nes prie plėvelės prispaustas siūlas ar veltinio gabalėlis tuoj prikimba prie rankos.

Prakalbusi apie nepatogumus, Rasa paminėjo ir nuolat skaudančią nugarą. Visus savo darbus moteris kuria klūpodama ant grindų, todėl ji ir įskausta. „Tačiau net skausmas nublanksta pamačius, ką gali sukurti rankos, paklususios nestandartinėms mintims ir užvaldžius platiems užmojams“, – kalbėjo avolonu prieš porą metų susižavėjusi šiaulietė.

Sudėlioti taškai ant visų „i“

Tauragėje gimusi ir užaugusi Rasa Sudintienė atviravo: jai rankdarbių pasaulis atsivėrė dar vaikystėje. Tuomet ji su kiemo mergaitėmis uoliai siuvo drabužėlius lėlėms. Kiek paaugusi, ėmėsi virbalų, vąšelio, kurie norą atrodyti išskirtinai paversdavo realybe. „Per parą sugebėdavau nusimegzti paltą, iš odos buvau pasisiuvusi striukę, net batus“, – prisimena veikli moteris.

Ji truputį apgailestavo, kad tėveliai, matydami dukters polinkį į meną, jai, moksleivei, nepatarė eiti į jį vedančiu keliu.

Rasa tapo vadybininke ir daug metų dirbo „Stumbro“ odos gamykloje. Iš jos išėjo atšventusi trisdešimt penktąjį gimtadienį. Tuomet Rasos gyvenime įvyko lūžis, ir ji nusprendė viską iš esmės keisti, eiti įkandin savo svajonių. Nepabijojusi radikalių pokyčių ir rizikos, baigė kirpėjų kursus ir jau septyneri metai profesionaliai kerpa, dažo plaukus, daro šukuosenas.

Kiekvieną pirmadienį entuziastinga ir vietoje nenorinti trypčioti darbščių rankų savininkė skuba į Ginkūnų suaugusiųjų studiją, kurioje bendramintės išbando įvairiausius rankdarbius. Čia vadovės Daivos Gutparakienės dėka Rasa susipažino su tapybos pradžiamoksliu ir stačia galva paniro į dar nedaugelio pamėgtą avoloną.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvą ir jos šaltibarščius pasaulyje garsinantis Jokūbas Laukaitis: mano filmukas rodomas mokyklose, susitikimuose ir hosteliuose (34)

#saltibarsciai buvo stebuklingas žodis, atvėręs pasauliui lietuvio keliautojo Jokūbo arba Jacobo...

Prasideda šeimų vasaros atostogų planavimo pikas (4)

Gyventojai pradeda vis aktyviau planuoti artėjančias šių metų vasaros atostogų keliones. Nors...

Keliautojo įspūdžiai po kelionės Europos pakrantėmis: keliauti įmanoma ir be pinigų (25)

Projekto „How far can I go“ sumanytojas ir įgyvendintojas Vytautas Valiūnas sumanė keliauti...

„Airbnb“ rekomenduoja: kur keliauti 2019-aisiais (8)

Atostogų ir kelionių planavimas 2019-tiesiems jau įpusėjo. Kiekvienas žmogus keliones renkasi...

Nemokamas keliones po Europą laimėjo 76 aštuoniolikmečiai iš Lietuvos (1)

76 aštuoniolikmečiai iš Lietuvos. Tiek jų atrinkta iš 918 pretendentų keliauti po Europą...

Top naujienos

Nori keisti vaikų paėmimą iš šeimų: kartu pas globėjus tektų išsikraustyti ir vienam iš tėvų (87)

Jei būtų įteisintos valstiečių ir žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio pateiktos Vaiko teisių...

Giminaitį laidoję plungiškiai sukrėsti pareigūnų elgesio: vietoje užuojautos sulaukė piniginių baudų (605)

Policijos pareigūnų elgesys mums visiems turėtų būti sektinas pavyzdys. Gaila, bet kartais...

Incidentas Rusijoje: kryptį pakeitęs orlaivis jau nusileido, sulaikytas vyras papildyta 14.50 (185)

Lėktuvo, skridusio maršrutu Surgutas - Maskva , keleivis pareikalavo apsukti orlaivį ir skristi į...

Murmansko srityje į aerodromo taką rėžėsi Rusijos viršgarsinis bombonešis, žuvo du įgulos nariai (68)

Vienas Rusijos strateginis bombonešis „Tu-22M3“ antradienį sudužo šiaurinėje Murmansko...

Ekspertai: atėjo palankiausias metas parduoti turtą (142)

Po rekordinių 2018-ųjų, kuomet komercinio nekilnojamojo turto investicinių sandorių apimtys...

Kurtinaitis į Chimkus grįžo lyg į namus: sutikau iš karto, netgi finansinių sąlygų neaptarėme interviu (13)

Rimas Kurtinaitis antradienio rytą jau darbavosi Maskvoje – 58-erių krepšinio specialistas iš...

Trylikametę 88 dienas laikė po lova, mergina pasakoja siaubą keliančias detales (28)

Pagrobimo auka tapusi Jayme Closs detektyvams pateikė siaubą keliančių detalių apie 88...

Pensijas pristatančios bendrovės vadovas tvirtai žada: iki kada visi pensininkai sulauks savo pinigų (199)

Šiuo metu senatvės pensijas jau gavo daugiau nei 70 proc. žmonių, kurioms jos priklauso, visoje...

Po tragedijos Lenkijoje populiarią pramogą įvertino ir pas mus: dirba be instrukcijų, yra degių dalių (2)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ( PAGD ) pareigūnai baigė prevencinę Lietuvoje...

Nuo gripo neapsaugos nei česnakas, nei vitaminai: specialistai pabrėžia tik kelias priemones, kurios dabar gali išgelbėti (90)

Penkiose Lietuvos – Alytaus, Vilniaus, Panevėžio, Kauno ir Klaipėdos – apskrityse sergamumas...