Bulgarai itin didžiuojasi faktu, kad 681 m. įkurtos valstybės pavadinimas nebuvo nė sykio keistas. Tiesa, iki šiol taip ir nėra aišku, kodėl Bulgarija pavadinta būtent България.
© Shutterstock nuotr.

Priskaičiuojama net iki 25 skirtingų teorijų ir vietovardžio kilmės aiškinimų − pradedant Volgos upe, maišytų žmonių tauta (bulgamak), kalnų krištolu (beruwala), švelniakailiais sabalais (bulgan) ir nuklystant iki vulgarių žmonių krašto Vulgarija.

Visi šie teoriniai svarstymai leidžia Bulgariją pamatyti iš visiškai kitokios perspektyvos. Rytų ir Vakarų, islamo ir krikščionybės sankirtoje esantis kraštas yra itin įvairus ir daugiakultūris. Ar daug pasaulyje rasite sostinių, kurių 1 kv. km stovi cerkvė, bažnyčia, mečetė ir sinagoga?..

Bandė „atrasti“ kuo daugiau sąsajų su Rusija

Dažnam lietuviui Bulgarija labiau asocijuojasi su sovietiniais pastatais, Juodosios jūros kurortais ar paprasčiausiai pigiu poilsiu. Tik keliaujant po visą šalį atsiskleidžia įspūdinga šalies istorija ir faktas, kad šiose žemėse tarpsta be galo sena kultūra, egzistavusi prieš įsikuriant daugeliui kitų Europos valstybių. Balkanų pusiasalyje gyveno senovės trakai, vėliau iš Rytų atklydo slavai bei bulgarai (bulgariškai − прабългари, angliškai − proto-bulgarians). Būtent dėlto etnonimas „Bulgarija“ fonetiškai susijęs ir yra artimas daugybei senovės kalbų žodžių.

Bulgarų kalbos ir kultūros specialistė Radost Sabeva prisipažįsta, kad visos su šalies vardo kilme susijusios teorijos jai labai įdomios, tačiau tuo pat metu ir be galo įtartinos.

„Bėda ta, kad nė vienos jų negalima nei tinkamai pagrįsti, nei argumentuotai paneigti. Trūksta įrodymų, viskas tėra tik svarstymai, spėjimai. Labiausiai žinoma bulgarų nuo Volgos teorija. Ji buvo itin peršama pastarojo amžiaus 7-8 dešimtmečiais, giliausiais komunizmo metais. Bulgarus norėta kuo labiau suslavinti, „atrasti“ kuo daugiau sąsajų su Rusija ir rusų kultūra. Tačiau juk tai netiesa. Didžiausią Bulgarijos etnoso dalį sudarė bulgarai (прабългари − aut. past.), o ne slavai. Tai tik rodo, kad istorija yra rašoma tų, kurie nugali ir valdo, o tai ne tas pats, kas rašyti tikrąją istoriją.“

R. Sabeva, itin aktyviai bendradarbiaujanti su įvairių šalių ambasadomis ir mokanti diplomatus bulgarų kalbos, išduoda, kad vadovėlių autoriai subtiliai apeina etnonimo „Bulgarija“ kilmės temą. Nenorima atvirai palaikyti kurios nors vienos teorijos.

Kalbos ir kultūros specialistė pokalbio metu dažnai referavo į bulgarų istoriko ir rašytojo profesoriaus Ivano Tanevo Ivanovo straipsnį „Bulgariško etnonimo keliu“. Jame itin glaustai vardijami tarp šalies mokslininkų ir žmonių gajūs mitai bei rimtesnės teorijos apie šio etnonimo kilmę.

„Profesorius tiesiog objektyviai išvardija visas egzistuojančias versijas, tačiau nė vienos neperša ir primygtinai nesiūlo. Skaitytojui tarsi leidžiama rinktis ir savarankiškai vienas jų atmesti, o kitas priimti“, − mintimis dalijasi R. Sabeva.

Senovės kalbų žodžiai, fonetiškai susiję su etnonimu „Bulgarija“, yra itin skirtingi ir atspindi daugybę visiškai skirtingų asociacijų su šia Balkanų pusiasalio šalimi. Pavyzdžiui, mongolų kalba bulgan reiškia sabalą. Bulgarijos pavadinimas galėtų būti siejamas su prekyba šiais švelniakailiais žvėreliais arba sabalo kaip totemo garbinimu.

Sanskrito kalba balh reiškia miestą arba valstybę. Arabų kalba bilaur yra krištolas (Altajaus kraštas turtingas šių skaidrių kristalų). Slaviškojo bal (didelis) ir persiškojo gara (kalnas) junginys reikštų didelį kalną ir gana logiškai apibūdintų kalnuotoje teritorijoje įsikūrusius gyventojus.

Bulgamak – maišytų žmonių kraštas

Viena iš daugelio teorijų etnonimą kildina iš tiurkų kalbos žodžio bulgamak, reiškiančio maišymą (tiurkai yra nuo Altajaus kilusi gentis, Eurazijos stepėje suformavusi tiurkų kaganatą, egzistavusį VI-VIII a.) Šie svarstymai kritikuotini, nes daugybė kitų pasaulio valstybių taip pat susiformavo susiliejus dviems ar daugiau etninių grupių, tačiau valstybės vardui sąsajos su tokiu procesu nebuvo pasirinktos. Vis dėlto teoriją galima iliustruoti nemažai įdomių ir prasmingų pavyzdžių.

Balkanų pusiasalyje įsikūrusi Bulgarija yra kryžkelė tarp Rytų ir Vakarų. Prieglobstį čia randa skirtingiausios religijos. Pavyzdžiui, Sofijos miesto centre vos vieno kvadratinio kilometro plote stovi keturių skirtingų religijų maldos namai. Tai ortodoksų Sveta Nedelia cerkvė, katalikų šv. Juozapo katedra, Bania Baši mečetė ir Sofijos sinagoga.

Taip pat nėra pamiršti ir su ortodoksišku tikėjimu savitai susilieję gana pagoniški tikėjimai. Pavyzdžiui, kovo 1-ąją švenčiama Baba Marta diena, kuomet bulgarai masiškai keičiasi raudonų ir baltų siūlų apyrankėmis. Kone visi entuziastingai nešioja jas iki tol, kol pamato pirmąjį gandrą. Tuomet apyrankes užriša ant pražystančių medžių tikėdami, kad šitaip perduoda jiems dalį savo vaisingumo ir energijos.

Kad Bulgarijoje savą vietą atrandusios skirtingos kultūros, ryškiai atsispindi ir jos virtuvėje. Dažnai kelionių vadovuose ar turistams skirtose brošiūrose daugybė kitų šalių patiekalų įvardijami kaip tipiški bulgariški, tarkim, vandeniu skiesto jogurto gėrimas airanas yra turkiškas, bulvių ir mėsos apkepas musaka – graikiškas. Pirmą kartą šalyje besilankantieji net nepagalvoja, kad turguose gausiai parduodama saldžioji baklava irgi nėra bulgariškas desertas.

Iš kur ta Vulgarija?

Pasak R. Sabevos, Bulgarija taip pat yra itin ryškių kontrastų šalis ir geriausiai tai atsispindi žmonėse: „Bulgarijoje gyvena itin daugialypiai, skirtingi žmonės. Asmeniškai pažįstu daugybę išsilavinusių, intelektualių žmonių, tačiau taip pat žinau ir visiškų primityvų, kuriems terūpi prikimšti pilvą ir pašokti čalgos klube (čalga – bulgarų ir turkų muzikos mišinys, skeptiškai vertinama dėl vulgarumo, − aut. past.) Su tokiais net nežinai, kokia kalba kalbėti. Kartais sunku patikėti, kad visi jie turi bendrą kilmę. Manau, kad užsieniečiams bulgarai gali palikti itin skirtingų įspūdžių, priklausomai nuo to, su kuriuo tipu bus susidurta.“

Tikriausiai būtent susidūrę su pastaraisiais, anglakalbiai užsieniečiai ir padarė prielaidą, kad Bulgarijos vardas galėtų būtų susijęs su žodžiu vulgar, nors tokie svarstymai neturi jokių lingvistinių įrodymų (lotynų kalboje vulgāris reiškia daugumą, minią, paprastus žmones).

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Minios žmonių užplūdo šventine nuotaika ir karščiu alsuojančią Palangą (42)

Tris dienas trunkanti vasaros sezono atidarymo šventė kaip ir kasmet subūrė poilsiautojus iš...

Paaiškino, kodėl stiuardesės laiko rankas už nugaros (38)

Žmogų visada traukė dangus. Galbūt dėl to stiuardesės ir pilotai kelia didesnį...

Startuoja unikalus projektas – išrinkite, kurios Lietuvos vietos nusipelnė patekti tarp geriausių (8)

Naujienų portalas DELFI skelbia unikalų projektą: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Nidoje – naujas paplūdimys (6)

Šiais metais Nidoje galėsime drąsiai maudytis ne tik jūroje, bet ir Kuršių mariose. Tokias...

Lietuvos reklama atsiperka: turistai plūsta apžiūrėti mūsų šalies (48)

Turizmo departamentas jau fiksuoja teigiamus prioritetinėse atvykstamojo turizmo rinkose vykdytų...

Top naujienos

Pirmasis pasimatymas: kas turi mokėti ir kiek pinigų reikėtų išleisti (103)

Tik 26 proc. moterų mano, kad per pirmąjį pasimatymą derėtų mokėti perpus arba už abu...

Trenerė Pajaujienė: pilnesni žmonės gali būti sveikesni už lieknas manekenes

Atšilus orams daugelis pradeda ieškoti būdų, kaip nusimesti žieminį „kailį“. „Pirma...

Siaubo filmas Lietuvos kaime: pareigūnams liko tik spėlioti, ką kanibalas Ignacas jau spėjo suvalgyti (159)

2001 m. Ridley Scotto režisuotame filme „Hanibalas“ budresni žiūrovai nepraleido įdomios...

Tauragės rajone tragedijos sukrėsti kaimynai: nužudęs du žmones puolė šaudyti į mus (77)

Po tragedijos Tauragės rajone, Eidintų kaime, vietos gyventojai vis dar neatsigauna po patirto šoko...

Jazzu sužadėtinis Donatas Ivanauskas apie jųdviejų santykius: kartais kuo sudėtingiau – tuo lengviau (58)

Sunku tylėti, kai širdis šaukte šaukia: „Myliu!“ Meilė, į kurią sudėti gražiausi...

Rūta Mikelkevičiūtė: man nėra nepatogių klausimų

„Manau, kad nėra per jauno amžiaus „žinoti“ . Jei vaikui kyla klausimas, vadinasi „pats tas...

Žmogžudystė Tauragės rajone: šaudė ir į policininkus (88)

Policija tiria šeštadienį Tauragės rajone įvykusios tragedijos, kai vyras nušovė du žmones ir...

Viename Londono oro uostų - sutrikdyti skrydžiai (3)

Didžiojoje Britanijoje naktį iš šeštadienio į sekmadienį siautėję žaibai sutrikdė...

Karjeros įvartį įmušęs Bale'as pasiuntė žinutę istoriją kuriančiam Zidane'ui (2)

Garethas Bale'as didžiąją šio sezono dalį praleido ant atsarginių suolelio. Ant atsarginių...

Paskutinė akimirka prieš žengiant į dujų kamerą: laiško tonas tiesiog pribloškė (22)

Tėvas savo sūnui apie šio laiško egzistavimą pasakė 1946 metais, iš karto po karo, bet sūnus,...