aA
Bulgarai itin didžiuojasi faktu, kad 681 m. įkurtos valstybės pavadinimas nebuvo nė sykio keistas. Tiesa, iki šiol taip ir nėra aišku, kodėl Bulgarija pavadinta būtent България.
© Shutterstock nuotr.

Priskaičiuojama net iki 25 skirtingų teorijų ir vietovardžio kilmės aiškinimų − pradedant Volgos upe, maišytų žmonių tauta (bulgamak), kalnų krištolu (beruwala), švelniakailiais sabalais (bulgan) ir nuklystant iki vulgarių žmonių krašto Vulgarija.

Visi šie teoriniai svarstymai leidžia Bulgariją pamatyti iš visiškai kitokios perspektyvos. Rytų ir Vakarų, islamo ir krikščionybės sankirtoje esantis kraštas yra itin įvairus ir daugiakultūris. Ar daug pasaulyje rasite sostinių, kurių 1 kv. km stovi cerkvė, bažnyčia, mečetė ir sinagoga?..

Bandė „atrasti“ kuo daugiau sąsajų su Rusija

Dažnam lietuviui Bulgarija labiau asocijuojasi su sovietiniais pastatais, Juodosios jūros kurortais ar paprasčiausiai pigiu poilsiu. Tik keliaujant po visą šalį atsiskleidžia įspūdinga šalies istorija ir faktas, kad šiose žemėse tarpsta be galo sena kultūra, egzistavusi prieš įsikuriant daugeliui kitų Europos valstybių. Balkanų pusiasalyje gyveno senovės trakai, vėliau iš Rytų atklydo slavai bei bulgarai (bulgariškai − прабългари, angliškai − proto-bulgarians). Būtent dėlto etnonimas „Bulgarija“ fonetiškai susijęs ir yra artimas daugybei senovės kalbų žodžių.

Bulgarų kalbos ir kultūros specialistė Radost Sabeva prisipažįsta, kad visos su šalies vardo kilme susijusios teorijos jai labai įdomios, tačiau tuo pat metu ir be galo įtartinos.

„Bėda ta, kad nė vienos jų negalima nei tinkamai pagrįsti, nei argumentuotai paneigti. Trūksta įrodymų, viskas tėra tik svarstymai, spėjimai. Labiausiai žinoma bulgarų nuo Volgos teorija. Ji buvo itin peršama pastarojo amžiaus 7-8 dešimtmečiais, giliausiais komunizmo metais. Bulgarus norėta kuo labiau suslavinti, „atrasti“ kuo daugiau sąsajų su Rusija ir rusų kultūra. Tačiau juk tai netiesa. Didžiausią Bulgarijos etnoso dalį sudarė bulgarai (прабългари − aut. past.), o ne slavai. Tai tik rodo, kad istorija yra rašoma tų, kurie nugali ir valdo, o tai ne tas pats, kas rašyti tikrąją istoriją.“

R. Sabeva, itin aktyviai bendradarbiaujanti su įvairių šalių ambasadomis ir mokanti diplomatus bulgarų kalbos, išduoda, kad vadovėlių autoriai subtiliai apeina etnonimo „Bulgarija“ kilmės temą. Nenorima atvirai palaikyti kurios nors vienos teorijos.

Kalbos ir kultūros specialistė pokalbio metu dažnai referavo į bulgarų istoriko ir rašytojo profesoriaus Ivano Tanevo Ivanovo straipsnį „Bulgariško etnonimo keliu“. Jame itin glaustai vardijami tarp šalies mokslininkų ir žmonių gajūs mitai bei rimtesnės teorijos apie šio etnonimo kilmę.

„Profesorius tiesiog objektyviai išvardija visas egzistuojančias versijas, tačiau nė vienos neperša ir primygtinai nesiūlo. Skaitytojui tarsi leidžiama rinktis ir savarankiškai vienas jų atmesti, o kitas priimti“, − mintimis dalijasi R. Sabeva.

Senovės kalbų žodžiai, fonetiškai susiję su etnonimu „Bulgarija“, yra itin skirtingi ir atspindi daugybę visiškai skirtingų asociacijų su šia Balkanų pusiasalio šalimi. Pavyzdžiui, mongolų kalba bulgan reiškia sabalą. Bulgarijos pavadinimas galėtų būti siejamas su prekyba šiais švelniakailiais žvėreliais arba sabalo kaip totemo garbinimu.

Sanskrito kalba balh reiškia miestą arba valstybę. Arabų kalba bilaur yra krištolas (Altajaus kraštas turtingas šių skaidrių kristalų). Slaviškojo bal (didelis) ir persiškojo gara (kalnas) junginys reikštų didelį kalną ir gana logiškai apibūdintų kalnuotoje teritorijoje įsikūrusius gyventojus.

Bulgamak – maišytų žmonių kraštas

Viena iš daugelio teorijų etnonimą kildina iš tiurkų kalbos žodžio bulgamak, reiškiančio maišymą (tiurkai yra nuo Altajaus kilusi gentis, Eurazijos stepėje suformavusi tiurkų kaganatą, egzistavusį VI-VIII a.) Šie svarstymai kritikuotini, nes daugybė kitų pasaulio valstybių taip pat susiformavo susiliejus dviems ar daugiau etninių grupių, tačiau valstybės vardui sąsajos su tokiu procesu nebuvo pasirinktos. Vis dėlto teoriją galima iliustruoti nemažai įdomių ir prasmingų pavyzdžių.

Balkanų pusiasalyje įsikūrusi Bulgarija yra kryžkelė tarp Rytų ir Vakarų. Prieglobstį čia randa skirtingiausios religijos. Pavyzdžiui, Sofijos miesto centre vos vieno kvadratinio kilometro plote stovi keturių skirtingų religijų maldos namai. Tai ortodoksų Sveta Nedelia cerkvė, katalikų šv. Juozapo katedra, Bania Baši mečetė ir Sofijos sinagoga.

Taip pat nėra pamiršti ir su ortodoksišku tikėjimu savitai susilieję gana pagoniški tikėjimai. Pavyzdžiui, kovo 1-ąją švenčiama Baba Marta diena, kuomet bulgarai masiškai keičiasi raudonų ir baltų siūlų apyrankėmis. Kone visi entuziastingai nešioja jas iki tol, kol pamato pirmąjį gandrą. Tuomet apyrankes užriša ant pražystančių medžių tikėdami, kad šitaip perduoda jiems dalį savo vaisingumo ir energijos.

Kad Bulgarijoje savą vietą atrandusios skirtingos kultūros, ryškiai atsispindi ir jos virtuvėje. Dažnai kelionių vadovuose ar turistams skirtose brošiūrose daugybė kitų šalių patiekalų įvardijami kaip tipiški bulgariški, tarkim, vandeniu skiesto jogurto gėrimas airanas yra turkiškas, bulvių ir mėsos apkepas musaka – graikiškas. Pirmą kartą šalyje besilankantieji net nepagalvoja, kad turguose gausiai parduodama saldžioji baklava irgi nėra bulgariškas desertas.

Iš kur ta Vulgarija?

Pasak R. Sabevos, Bulgarija taip pat yra itin ryškių kontrastų šalis ir geriausiai tai atsispindi žmonėse: „Bulgarijoje gyvena itin daugialypiai, skirtingi žmonės. Asmeniškai pažįstu daugybę išsilavinusių, intelektualių žmonių, tačiau taip pat žinau ir visiškų primityvų, kuriems terūpi prikimšti pilvą ir pašokti čalgos klube (čalga – bulgarų ir turkų muzikos mišinys, skeptiškai vertinama dėl vulgarumo, − aut. past.) Su tokiais net nežinai, kokia kalba kalbėti. Kartais sunku patikėti, kad visi jie turi bendrą kilmę. Manau, kad užsieniečiams bulgarai gali palikti itin skirtingų įspūdžių, priklausomai nuo to, su kuriuo tipu bus susidurta.“

Tikriausiai būtent susidūrę su pastaraisiais, anglakalbiai užsieniečiai ir padarė prielaidą, kad Bulgarijos vardas galėtų būtų susijęs su žodžiu vulgar, nors tokie svarstymai neturi jokių lingvistinių įrodymų (lotynų kalboje vulgāris reiškia daugumą, minią, paprastus žmones).

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Paryžiaus centras kiekvieno mėnesio pirmą sekmadienį bus skirtas pėstiesiems

Paryžiaus valdžia nusprendė nuo spalio 7-osios kiekvieno mėnesio pirmą sekmadienį uždaryti...

Lietuvis turi ofisus visame pasaulyje: vieną dieną dirba Dominikos respublikoje, kitą – Balio saloje (8)

„Jau nebeskaičiuoju, kiek šalių esu aplankęs. Bet apetitas kyla bevalgant. Keliauju kur nors kas...

Turkijos turizmo atstovas malšina poilsiautojų baimes: jei ir būtų „Viskas įskaičiuota“ pasikeitimų, tik išlošite (18)

Nuvilnijus žiniai, kad Turkijos turizmo sektorius rekomenduoja keisti „Viskas įskaičiuota“...

Lietuviai šluoja atostogų pasiūlymus kitiems metams: kiek galima sutaupyti ir ar saugu pirkti iš anksto (49)

Šiemet daugelis Lietuvoje veikiančių kelionių organizatorių išankstinius kitų metų vasaros...

Izraelyje – specialus „National Geographic“ leidinys apie Lietuvą (4)

„Visit Lita!“ (Aplankykite Lietuvą!) Tokiu kvietimu pažymėtas specialus „ National Geographic...

Top naujienos

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (48)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Kokių paltų galima įsigyti Gariūnų turguje: vilioja įvairove, bet gali tekti pakloti net 400 eurų balsavimas (35)

Paltas – vienas būtiniausių šaltojo sezono atributų, tad jo paieškomis reikėtų pradėti...

Aktualu tūkstančiams: imigrantai iš ES po „Brexit“ gali prarasti visas privilegijas

Jei Didžioji Britanija laisva valia sprendžia migracijos klausimus, ji neturėtų teikti...

Kuo baigėsi Jakeliūno „pažintis“ su Žalimu: sako, tokių precedentų nėra buvę (98)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas teigė tik...

Ušackas prašo TS-LKD Prezidiumą įvertinti Pavilionio pasisakymus (4)

Buvęs diplimatas Vygaudas Ušackas prašo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų...

Adatų skandalas: po pranešimo apie adatas braškėse – nerimas dėl bananų ir obuolių (11)

Australijos policija teigia aptikusi adatų obuolyje ir banane. Paaiškėjus, kad braškėse kažkas...

Sunku tuo ir patikėti: Seimas vienu klausimu sutaria bene vieningai atnaujinta 16.56 (162)

Antradienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seime pateikė Notariato įstatymo ir...

Sudarytas geriausias visų laikų „Žalgirio“ penketas su Saboniu, Jasikevičius pateko į „Maccabi“ sudėtį (14)

Eurolygos parnteris Eurohoops.net portalas sudarė visų turnyro klubų starto penketus, kuriuose –...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi – pasijuto kvailelės vietoje (59)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Olandai atėjo gelbėti Klaipėdos: „įdarbino“ celiuliozę ir krakmolą (14)

Vasarą kilus pasipiktinimo bangai dėl pajuodusios Klaipėdos, jūrų krovinių kompanijai „ Klasco...