aA
Pamenu tą dieną, kai internete pasklido pluoštelis fotografijų, pavadintų „Vilnius senose nuotraukose“. O gal kiek kitaip. Tas mažas pluoštelis labai sužavėjo. Apskritai, senose nuotraukose yra kažkas ypatinga, autentiška, kas jaudina. Kokybiški 100 metų senumo atvaizdai suvirpina sielą.
© S.Pakrijausko nuotr. ("Foto")
Taigi siūlau štai tokį žaidimą: kaip šiuolaikinę skaitmeninę nuotrauką paversti senoviškai atrodančiu atvaizdu. Juokingas žaidimas, tačiau jis padės sukurti mielai atrodantį vaizdelį ir pasikabinti jį ant sienos ar pasidėti svetainėje ant pianino. O galbūt padovanoti kam nors retro dovanėlę.

01_Pradine_nuotrauka.jpg, prierašas “Talino senamiestis iš apžvalgos aikštelės. Pradinė nuotrauka.” 02_Nespalvota_nuotrauka.jpg, prierašas “Nuotrauka po „desaturavimo“.

Kaip atrodo „senoviška nuotrauka?

Kad būtų galima nuotrauką sendinti, reikia išsiaiškinti, kaip atrodo sena fotografija, kuo ji ypatinga, kokie jos skiriamieji bruožai. Vartant seną albumą, kyla keletas minčių. Tiesa, iš toliau paminėtų kriterijų tikrai ne vieną galima ignoruoti.

Spalvoms – ne!

Dauguma senesnių nei 60 metų nuotraukų yra nespalvotos. Tai pirmoji mintis, kuri ateina į galvą. Nespalvotos ir dauguma sovietų laikais darytų nuotraukų, nes nespalvotos juostelės buvo pigios ir jas buvo paprasta ryškinti namų sąlygomis. Su spalvotomis ne kiekvienas išdrįsdavo terliotis. Taigi pirmasis senos nuotraukos kriterijus – nespalvotas atvaizdas.

„Grūdas“

„Grūdas“ (tam tikras „triukšmas“) yra gerai žinomas tradicinės fotografijos mėgėjams. Šiek tiek panašus „triukšmingos“ nuotraukos vaizdas išgaunamas ir skaitmeninėmis priemonėmis fotografuojant dideliu ISO jautrumu. Taigi tai nebūtinai senų nuotraukų atributas. Tai apskritai yra didesnių ISO jautrumų juostelių požymis. Tačiau senos tarpukario laikotarpio (ar dar senesnės) nuotraukos turi gan ryškų grūdėtumą – dėl tuo metu egzistavusių priemonių ir fotografijoje naudotų technologijų. Kad suteiktume nuotraukai senoviškumo, galime pridėti „grūdo“.

Išblukimas

Senos nuotraukos paprastai būna išblukusios nuo laiko. Nuotraukų chemikalai yra veikiami laiko ir šviesos, tad jei buvo naudoti netobuli ryškalai ir fiksažai, nuotraukos kontrastas su laiku mažėja. Galima panaudoti ir tokį triuką – „pasendinti“ atvaizdą. Šiek tiek pašviesinta nuotrauka gali atrodyti kur kas labiau susidėvėjusi. Sepija ir kiti atspalviai

Dalis senų nespalvotų nuotraukų nėra visiškai „juodai baltos“ arba pilkų atspalvių. Jos gali būti įvairių atspalvių: rusvų, raudonų ar netgi mėlynų. Dažniausiai sutinkamas rusvas atspalvis, dar vadinamas „sepija“. Kažkur interneto platybėse vienas fotografas pasiskundė, kad šiais laikais sepija beveik pamiršta. O kitas pareiškė, kad ji pasidarė visiškai nuvalkiota po to, kai į kiekvieną skaitmeninę „muilinę“ gamintojai įdiegė sepijos atspalvių režimą. Na, nors ir nuvalkiotas, bet lengvas atspalvis nuotraukai gali suteikti tam tikros šilumos. Taigi lengvą „paspalvinimą“ taip pat galime įtraukti į senų nuotraukų atributiką.

Įplyšimai, subraižymai ir kitos negerovės

Deja, dauguma senų nuotraukų per savo gyvenimą neišvengiamai susiduria su „likimo smūgiais“. Jos sulankstomos, apiplėšomos ar subraižomos. Tai pats geriausias ir autentiškiausias senų nuotraukų požymis. Žinoma, kurdami senoviškai atrodančią nuotrauką nebūtinai turime ją lankstyti ir braižyti, tačiau jei norime, galime tai padaryti skaitmeninėmis priemonėmis.

Ir svarbiausia…

Svarbiausias senų nuotraukų požymis yra jų turinys. Jeigu nufotografuosite šiuolaikinį prekybos centrą su krūvomis automobilių ir žmonių aplink, galite nuotrauką „sendinti“, kiek norite, – ji greičiau atrodys juokingai ir absurdiškai nei senoviškai. Nors… Galbūt ir toks „šedevras“ pasirodys visai linksmas. Turinio parinkimo vienareikšmiai apriboti negalima.

Labiausiai „senoviškų“ nuotraukų gamybai tinka neutralus turinys, pats savaime dvelkiantis senove. Tai gali būti senamiesčiai, kaimo apylinkės, peizažai ir apleisti objektai. Galime pasidžiaugti, kad daug miestų Lietuvoje turi senamiesčius, daug senų sodybų, bažnyčių ir gamtos. Nemažai tokių nuotraukų galima „pasendinti“ ir jos atrodys puikiai.

Padengimas „grūdu“.

Lengvas tonavimas ir blukinimas

Realizacija

Ką gi, laikas išsirinkti nuotrauką ir bandyti ją pasendinti. Aš pasirinkau nuotrauką su Talino senamiesčio vaizdu iš apžvalgos aikštelės. Joje beveik nėra šiuolaikinių objektų, kurie akivaizdžiai bylotų apie realų nuotraukos sukūrimo laikotarpį. Dirbama bus „Adobe Photoshop“ programa. GIMP naudotojai taip pat gali atlikti analogiškus veiksmus.

Naikiname spalvas

Taigi pirmas fotografijos sendinimo žingsnis yra spalvų naikinimas. Iš spalvotos fotografijos nespalvotą galima padaryt keletu būdų: pasirinkti Grayscale režimą, Desaturate variantą, susirasti šviesumo kanalą iš LAB spalvų erdvės ar pasinaudoti Channel Mixer spalvų maišymo galimybėmis. Aš renkuosi Desaturate variantą – spaudžiu ⇧⌘U Mac arba Shift+Ctrl+U „Windows“ klaviatūroje.

Pridedame „grūdo“

Kad nuotrauka atrodytų grūdėta, galima pridėti papildomo triukšmo. Tai daroma filtru. Renkamės meniu Filter > Noise > Add Noise… Čia pažymime Distribution > Gausian ir uždedame varnelę Monochromatic, kad nespalvota nuotrauka tokia ir liktų. Triukšmo galima pridėti pagal skonį, man kiek mažiau nei 5% pasirodė pats tas. Galima sukurti ir visiškai triukšmų užgožtą nuotrauką, tokių egzempliorių pasitaiko.

Seno popieriaus atvaizdas, panaudotas nuotraukai „gadinti“

Pasendinta ir „apgadinta“ nuotrauka.”

Tonuojame ir blukiname

Tonavimui ir blukinimui puikiai tinka Hue/Saturation korekcija. Spaudžiame ⌘U Mac arba Ctrl+U „Windows“ klaviatūroje. Atsivėrusiame dialoge būtinai pažymime varnelę Colorize, kitaip nespalvota nuotrauka tokia ir liks, nepriklausomai nuo slankiklių padėties.

Hue slankikliu pasirenkame norimą nuotraukos atspalvį. Maždaug ties reikšme 35 atradau rusvą atspalvį. Atspalvio ryškumą reguliuojame Saturation slankikliu. Galima pridėti vos matomą atspalvį, o galima padaryti jį ir labai ryškų.

Čia taip pat galime nuotrauką pablukinti padidinę Lightness reikšmę. Lengvas pašviesinimas sumažina kontrastą.

„Gadiname“

Kai nuotrauka atrodo taip, kaip norime, galime pridėti papildomų senos nuotraukos „trūkumų“ – subraižymų, įplyšimų ar dar kokių nors apgadinimų iliuziją. Šiek tiek pasikapstęs archyvuose radau nuskenuotą seno popieriaus lapą. Jis puikiai tinka nuotraukos „apgadinimui“. Galima išbandyti ir paprastenį variantą: imti popieriaus lapą, apšlakstyti keliais lašais vandens, uždėti ant jo puodelį šlapiu dugnu, truputį paglamžyti ir leisti išdžiūti. Nusiskenavę tokį lapą galite naudoti nuotraukos „gadinimui“.

Nukopijuojame tokį seną popierių į naują sluoksnį virš nuotraukos. Jo santykį su nuotrauka keičiame į Multiply arba Linear Burn – pasirinkite, kuris variantas labiau patinka. Taip pat jeigu iš pradžių nuotrauka atrodo pernelyg paveikta, pakeiskite permatomumo (Opacity) reikšmę.

Įbrėžimų galima pagaminti Path įrankiu – nubrėžti keletą linijų Freeform Pen įrankiu ir pasirinkus teptuko (Brush) ar pieštuko (Pencil) įrankį ir baltą spalvą kreivių paletėje spustelėti Stroke Path. Taip pat galima šį efektą sukurti ir naudojantis popieriaus lapu. Popieriaus labe želiniu rašikliu galima pripaišyti kreivų linijų, popierių apterlioti ir nuskenavus išrinkti tinkamą santykį su nuotrauka.

Senovė

Štai taip arba kiek panašiai galime patys susikurti senovės iliuziją. Žinoma, apie senas nuotraukas galima pasakyti ir daugiau, jos nebūtinai turi būti išblukusios, tonuotos arba tam tikrų atspalvių. Studijose dar būdavo naudojamas įdubimų tinkleliu padengtas fotografinis popierius. Tikras vargas tokias nuotraukas gražiai nuskenuoti. Be to, praktiškai visos senos nuotraukos turi baltą rėmelį aplink ar karpytus kraštus. Tai taip pat galima būtų įtraukti į nuotraukos sendinimo būdų sąrašą.

Kaip minėjau pradžioje, tai yra žaidimas, padedantis pasidaryti akiai mielą dekoraciją. Juk paprastai senas nuotraukas stengiamės „prikelti gyvenimui“: retušuoti įbrėžimus, paryškinti kontrastą, galbūt netgi nuspavinti. O čia darome viską priešingai – naudojame puikią skaitmeninę fotografiją ir ją visaip „gadiname“.

Tačiau sendinimo žanras egzistuoja. Paderinę aprangą, galime sukurti ir atitinkamą portretinę nuotrauką – kai kur įvairios retro studijos yra pakankamai populiarios. Todėl kartais prisiminkite šį žanrą – galbūt pravers.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (11)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

„Ryanair“ siūlo išskirtinę paslaugą: kaina – beveik 5 tūkst. eurų už valandą (17)

Užsisakę privatų skrydį oro transporto bendrovės „Ryanair“ lėktuvu, galėtumėte mėgautis...

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (30)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Į aukščiausią krioklį Baltijos šalyse veda nauji laiptai: nuo jų atsiveria nenusakomo grožio vaizdai (21)

Po aštuonerių metų pertraukos vėl bus galima laiptais užkopti iki aukščiausio Baltijos šalyse...

Prabangiuose viešbučiuose svečius stebina neįprastos paslaugos (4)

Norėdami kuo labiau įtikti savo klientams prabangiausi viešbučiai kaip išmanydami stengiasi juos...

Top naujienos

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (36)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (2)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti (8)

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Laukiantiems didžiųjų metų švenčių – puikios žinios: galite turėti 11 laisvadienių (4)

Kalėdos ir Naujųjų metų sutikimas šįmet gali tapti itin įsimintinas. Ypač tiems, kurie yra...

Gėrimo, šildžiusio Pirmojo pasaulinio karo karius, paskutinė stotelė – Indijoje (1)

Gerą šimtmetį šeimos savo vaikus Indijoje girdė salyklo skonio pieno gėrimais, kurie, kaip kad...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (423)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Buto pirkimas miesto centre: ekspertė išvardijo didžiausius privalumus (15)

Mes gyvename amžiuje, kai informacijos srautai kasdien tik didėja ir tam, kad neatsiliktume, turime...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (170)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (144)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Ingai Stumbrienei - karūna Lietuvoje: esu įkvėpta jos drąsos (84)

Šį penktadienį renginių ištroškusius ir nuo darganos pavargusius Vilniečius studija "I'M...