aA
Iš Limos kartu su dviem perujietėmis ilgais tradiciniais sijonais čia labai populiariu kolektyviniu taksi nuvykome į Chosicą. Ten, ieškodami informacijos apie Limoje iš vietinių išgirstą San Pedro de Casta miestelį, buvome nukreipti į vietinę savivaldybę. Keistoka, kai tavo kuprinę patikrina ginkluotas sargybinis vien tam, kad sužinotum autobusų tvarkaraštį...
Peru, San Pedro de Casta, blusinėjimas
Peru, San Pedro de Casta, blusinėjimas
© U.Petkevičiūtės nuotr.
Savivaldybėje mus priėmė malonus ir aiškiai nuobodžiaujantis valdininkas, kuris pusvalandį pasakojo apie Chosicos grožybes - gipsinį Kristų ir centrinį parkelį bei paaiškino, kaip pasiekti mūsų kelionės tikslą. Belaukdami autobuso pašliaužiojome po mažytę Chosicą ir paragavome tradicinio patiekalo – mėsos, keptos po karštais akmenimis (isp. pachamanca).

Prisiskaitę apie visas įmanomus negalavimus, greitai pakilus aukštai į kalnus, vaistinėje nusipirkome kokos kapsulių. Perujiečiai tikina, kad kokos lapai – geriausias vaistas nuo aukščio sukeliamų nemalonumų. Bandėme kramtyti kokos lapus, bet neįveikėme nemalonaus kartumo, tad kapsulės, prikimštos trintų džiovintų kokos lapų – mums buvo pats tas.

Peru, San Pedro de Casta, avys
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Keturių valandų kelionė į mažą 3350 metrų aukštyje Andų kalnuose įsikūrusį miestelį ilgam įsirėžė į atmintį... Senas mažytis autobusiukas, siauras, negrįstas, pilnas akmenų, duobėtas kalnų kelias, vingiuojantis skardžio pakraščiu ir sukantis begalinius ratus vis aukštyn.

Peru, San Pedro de Casta, gatvė
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Pakeliui prisirinkome dvigubai daugiau keleivių, nei autobusiuke buvo vietų. Pilnas pavargusių suaugusių ir vaikų, vištų, krepšių ir dėžių su daržovėmis, duona bei įrankiais žemei dirbti, autobusiukas vis sunkiau lipo į kalną. Nors kraštovaizdis stulbino, kylant aukštyn keitėsi augmenija ir spalvos, o žmonių veidai ir pokalbiai padėjo šiek tiek užmiršti baimę, kai kaskart pažvelgus žemyn kakta išrasodavo...

Peru, San Pedro de Casta, vaikai pakeliui iš mokyklos
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Atvykome į San Pedro de Casta centrinę aikštę jau sutemus ir pasijutome kaip senoviniame filme. Varganai apšviesta aikštė buvo pilna vietinių gyventojų, apsirengusių tradiciniais rūbais. Autobusiukas miestelyje buvo vienintelė transporto priemonė, neskaitant asilų, o aplink - tik kalnai... Atrodė, laikas čia sustojęs. Ir tikrai, jau pirmąją naktį mano laikrodis sustojo! Ryte vėl tiksėjo, bet vėlavo apie penkias valandas. Ir kitas tris naktis mano laikrodis sustodavo bent penkioms valandoms, ryte imdavo tiksėti, tačiau klaikiai vėluodavo...

Peru, San Pedro de Casta, prie namų žaidžia mergaitė
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Beje, miestelį supa kalnai, apaugę kaktusais san pedro, turinčiais daug meskalino. Perujiečiai žyniai dažnai naudoja šių kaktusų nuovirą ritualinėse ceremonijose.

Peru, San Pedro de Casta, "Sveikatos Ministerija"
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Į San Pedro de Casta užklydome dėl Marcahuasi – apie 4000 m. aukščio vulkaninės kilmės plynaukštės. Ši vieta žymi dėl vėjo ir lietaus iškaltų gigantiškų skulptūrų granito uolose, primenančių žmonių veidus ir figūras bei gyvūnų pavidalus. Yra tikinčių, kad tai ne erozijos darbas, bet ateivių, o gal senovės milžinų palikimas, taip pat įdomus Daniel Ruzo aiškinimas, kad tai Masma kultūros, gyvavusios prieš 10 000 metų, menas.

Peru, San Pedro de Casta, centrinė aikštė sutemus
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Pernakvoję žadėjome kilti į Marcahuasi, bet San Pedro miestelis visiškai užvaldė mūsų dėmesį. Visą dieną šliaužiojome negrįstomis gatvelėmis, kalbindami vaikus ir senukus, įdėmiai stebimi suaugusiųjų ir kovodami su dideliais gatvės šunimis.

Peru, San Pedro de Casta, jau rami Valentina
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Peru pilna didžiulių benamių šunų, o kačių beveik nėra. Turiu nemalonią nuojautą, kodėl… Vietiniai mus pamokė, pamačius agresyvų šunį, lenktis akmens. Tikrai veikia – nė karto nereikėjo sviesti, šuo, pamatęs akmenį rankoje, iškart pabėgdavo.

Peru, San Pedro de Casta, išsigandusi Valentina
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Vaikščiodami po miestelį, vaišinomės didžiuliais skrudintais kukurūzais ir klausėmės liūdnų istorijų. Viena močiutė džiaugėsi, kad iš septynių jos vaikų trys išgyvenę įsitvirtino Limoje. Jie jau nebekenčia šalčio ir jų vaikai nebemirs žiemą nuo plaučių uždegimo.

Peru, San Pedro de Casta, Marcahuasi stovyklavietė
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Kai pakilome į miestelio kapines pasigrožėti panorama ir paskaityti užrašų ant senų antkapių, sutikome Valentiną. Maža mergaitė didelėmis gražiomis akimis bėgiojo kalnu ir vis šaukė: “Chica! Chica!”. Pamažu traukėme iš išsigandusio vaiko žodį po žodžio. Jai septyneri, neturi brolių nei seserų. Tėvai dirba toli kalnuose ir jai, grižusiai iš mokyklos, tenka visi darbai namuose. Taip pat – parvesti iš ganyklos asilę su asiliuku, o šiandien asiliukas pasiklydo. Jei tėvai, sutemus grįžę namo, neras asiliuko, muš Valentiną. Taigi jau trise ieškojome asiliuko. Asiliukas atsirado, tikiuosi, bent tądien neatsirado kita priežastis mušti Valentinos.

Peru, San Pedro de Casta, Marcahuasi indėnas
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Ir kitą dieną nepakilome į Marcahuasi. Mat susipažinome su vienu mokytoju ir šis pakvietė į mokyklą. Aplankėme vyresniųjų klasių mokinius bei mokyklos pasididžiavimą – muziejų su priešinkine keramika, senoviniais įrankiais ir net mumijomis iš Marcahuasi plynaukštės.

Pagaliau ryte prisikrovėme kuprines maisto, vandens ir malkų, pasiėmėme palapinę ir susitarėme dėl asilo, kuris neš mūsų turtą į viršų. Kol laukėme asilo, atbėgo uždususi mergina iš mokyklos, prašydama padėti jai įteikti dovanas vaikams. Mat į miestelį atvyko du garbaus amžiaus amerikiečiai su dovanomis mokyklai. Jie susirgo aukščio liga ir turėjo iškart grįžti į Limą. Taigi liko dovanos, neliko teikėjų, mes - vieninteliai užsieniečiai miestelyje, mes turime jas įteikti. Logiška? “Tik dėl nuotrauku!”, - meldė mergina.

Peru, San Pedro de Casta
© U.Petkevičiūtės nuotr.

Martin buvo nutemptas į mokyklą, o aš, laukdama asilo, per aikštės garsiakalbį išgirdau, kad šiandien uždrausta pardavinėti ir vartoti alkoholinius gėrimus, nes atvyksta gubernatorius. Grižęs Martin pasakojo, kad niekada nematė tokių laimingų vaikų veidų, gavusių vieną kamuolį visai klasei. Dovanos buvo skurdžios ir skirstomos po lygiai kiekvienai klasei, mat pernai mokinių mamos sumušė dovanotojus dėl kitai klasei duoto papildomo suolo.

Staiga dangus apsitraukė tamsiais debesimis. Asilo šeimininkas patarė šiandien nevykti į Marcahuasi – ateina audra. Visą dieną lijo ir griaudėjo. Kitą rytą vis dar lynojo, tad atsisakėme minties apie nakvynę plynaukštėje. Pirmomis dienomis nepratusiems prie aukščio kalnuose sunkoka. Jautėmės kaip septyniasdešimtmečiai, lėti ir nerangūs, net gerdami kokos arbatą ir rydami kapsules. Taigi tie keturi kilometrai įkalnėn į Marcahuasi gerokai užsitęsė ir mus išvargino.

Pakeliui mus pralenkė dvi senutės, vėliau mes jas pasivijome dirbančias lauke, o dar vėliau, jos, baigusios savo darbus, ir vėl mus pralenkė. Sutikome vyrą, keliaujantį parsivesti savo karvių. Jis patikino, kad Marcahuasi jau čia pat, o jo karvės tai ten, už tos snieguotos viršukalnės tolumoje.

Pasiekėme tikslą jau smarkiai lyjant, peršlapę ir sušalę. Paskubomis apžiūrėjome svarbiausius akmenis, tik keliskart blykstelėjome fotoaparatu iš po skverno ir jau temstant patraukėme žemyn. Kelias buvo virtęs purvo upe…

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Populiarią pramogą Vilniuje pamėgo ne tik užsieniečiai: kaip gidai suvilioja lietuvius? (4)

Ne tik svečiai iš užsienio, bet ir lietuviai vis dažniau iš naujo atranda sostinę, todėl čia...

Įdomūs faktai: ką lėktuvais siunčia lietuviai ir kada danguje daugiausiai orlaivių? (1)

Ar žinote, koks krovininis lėktuvas gali pelnytai didžiuotis didžiausio pasaulyje titulu? Kokiomis...

Pratęsiamas didelio susidomėjimo sulaukęs projektas „Surink Lietuvą“: ne visi geri dalykai turi greitai baigtis

„Ar tikrai viskas baigsis liepos 12 dieną?“, „Ar verta pradėti?“ tokie ir panašūs...

20 šalių per metus aplankęs ir pasaulį apkeliauti ketinantis lietuvis pasidalijo patarimais, kaip žvejoti pigius skrydžius (20)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis užsienyje praleido 120...

Romantiškas skrydis Valentino dienos proga: kokios kryptys siūlomos iš Lietuvos (12)

Išsiilgusiems romantikos ir mėgstantiems keliauti, Valentino dienos savaitgalis gali tapti puikia...

Top naujienos

Orai: ciklonai apsiraminti nežada (1)

Pirmadienį vėjas rims. Tik kai kuriuose rajonuose vakarinių krypčių vėjo gūsiai užsiliks iki...

Ukrainiečiai Lietuvą vadina svajonių šalimi: priežastys, kodėl pas mus geriau nei pas juos (337)

Ukrainoje myli Lietuvą. Vietiniai žmonės ten giria mūsų šalį, giria mūsų politiką, giria...

Įspėjo dėl Putino reitingų: norėdamas išlikti šis režimas gali ryžtis siaubingiems scenarijams (825)

Vos trečdalis rusų pasitiki Vladimiru Putinu. Tai rodo naujausios apklausos Rusijoje, kurią jau du...

Artimiausioje Zelenskio aplinkoje – permainos: pirmasis pavojaus signalas nuskambėjo dar vasarą (34)

Prezidento administracijos (anksčiau – sekretoriato, dabar – prezidento biuro) vadovo pareigos,...

Naujausi siūlymai JK tūkstančius privertė panikuoti: kilo didžiulis chaosas ir sąmyšis – gali prasidėti krizė (384)

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė paviešino būsimą taškais grindžiamą imigracijos...

Italijoje dėl koronaviruso izoliuojama daugiau nei dešimt miestų, atšauktas Venecijos karnavalas pranešama apie trečią mirtį; užsikrėtę jau daugiau nei 150 žmonių (503)

Italijai kovojant su didžiausiu koronaviruso protrūkiu Europoje, vyriausybė nusprendė blokuoti...

Favoritų nesėkmės namuose: serbai nusileido gruzinams, ispanai – lenkams visi rezultatai (58)

Sekmadienį žaidžiami antrieji 2021 metų Europos čempionato atrankos susitikimai. Staigmena...

Vietoje sekso – masturbacija: gydytojai atsakė, kaip tai gali padėti (16)

Apie savęs patenkinimą vis dar nedrįstame kalbėti, nors pagal statistiką tuo užsiima 95 proc....

Viena seniausių Žemaitijos gyvenviečių mena kraupias istorijas: po kryžiuočių antpuolių likdavo tik griuvėsiai ir lavonai (18)

Prie pat Dubysos upės , Vieviršės upelio krantuose stūkso labai senas Betygalos miestelis. Viena...

Žmogžudystė dykroje: meilės trikampis pasibaigė taip, kad apie jį iki šiol sklando legendos (3)

Kornvalio grafystė Anglijoje – tolimą istoriją menantis regionas, po kurį išties verta...

|Maža didelių žinių kaina