aA
Visos vidinio Pekino dalys sujungtos griežta rūmų, šventyklų ir kitų statinių sistema, kurie tam tikra tvarka išdėstyti iš pietų į šiaurę. Senasis romantinis Pekinas neįsivaizduojamas be hutongų – senovinių siaurių gatvelių.
Pekinas, rikšos
© A.Juzefovič nuotr.
Deja, po Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimo, ypač kultūrinės revoliucijos metais, daug senų gatvelių išnyko, o jų vietose atsirado naujos, plačios gatvės ir modernūs dangoraižiai. Kasmet sunaikinama apie 10 000 pastatų. Pastaraisiais metais, intensyviai ruošiantis 2008 Olimpiadai, šis skaičius dar labiau išaugo.

Vis dėlto dalis autentiškų hutongų dar yra likę, o kai kurie iš jų saugojami kaip kultūrinė vertybė. Geriausiai išsaugoti hutongų rajonai spiečiasi prie Varpinės bokšto (Zhonglou) ir Šičahai (Shichahai) ežero. Siauras gatveles supa istoriniai pastatai su raitytais stogais ir dekoratyviais, margaspalviais fasadais.

Pastatų viduje dažniausiai įsikuria restoranai bei suvenyrų krautuvėlės. Čia visuomet knibžda suvenyrų pardavėjai ir gausūs lankytojų būriai. Senovėje pasiturinčius kinus šiomis gatvelėmis vežiodavo rikšos. Dabar jie vežioja turistus arba tiesiog pozuoja nuotraukoms. Rikšos susilaukia didelio turistų dėmesio, tačiau už savo paslaugas jie užsiprašo gana brangiai, todėl daugelį laiko praleidžia tiesiog tinginiaudami.

Beihajus, arba seniausias Pekino parkas, žavioji Baita pagoda ir devynių drakonų siena

Netoli Uždraustojo misto yra milžiniškas Beihajaus parkas. Skaičiuojantis daugiau nei 1000 metų, Beihajus yra seniausias ir garsiausias kinų parkas. „Beihajus“ kinų kalba reiškia Šiaurinio ežero parkas. Šiaurinis ežeras iš tiesų yra įspūdingas – didelis, pasipuošęs lotoso žiedais ir dekoratyviniais tilteliais, ežeras skleidžia romantišką aurą.

Pakrantėje aptikau penkių drakonų paviljonus – penki grakštūs pastatai stovi tiesiai ant vandens, o iš kranto patekti į juos galima einant siaurais tilteliais. Šiltomis vasaros ir rudens dienomis ežeras traukia ypač daug turistų. Norintys gali išsinuomoti tradicinę kinų valtelę, kiti tiesiog vaikšto aplink ežerą. Parke yra garsioji devynių drakonų siena: penkių metrų aukščio ir dvidešimt septynių metrų ilgio siena dekoruota drakonų figūromis, kurios pavaizduotos ant ryškiai žydro fono. Vėliau panašias drakonų sienas aptikau ir kitose Kinijos kampeliuose. Parko viduje, ant kalvos iškilmingai stovi Baita pagoda („Baltoji pagoda“), kuri 1651 m. buvo pastatyta jo šventenybės Dalai Lamos apsilankymo garbei. Šio pastato formos labai originalios. Nieko panašaus nesu mačiusi. Šventykla primena milžinišką varpą ir ypač patraukliai atrodo besileidžiant saulei. Nuo šventyklos atsiveria žavi panorama į Pekino senamiestį – tapybiški hutongai ir auksiniai Uždraustojo miesto stogai sudaro vientisą, harmoningą visumą.

Pekino virtuvė, arba garsioji Pekino antis ir kiti delikatesai

Išėjome iš Beihajaus parko ir patraukėme ieškoti jaukaus restorano. Netrukus radome tai, ko ieškojome. Prieš įžengdama į kinų restoraną, visuomet pasiteiraudavau padavėjų, ar čia nėra gaminami patiekalai iš šunienos. Nenorėjau sėdėti vietoje, kurioje pataikaujama tokiam išsigimimui. Laimei, išskyrus Pietų Kinijoje esančią Kantono provinciją, šuniena Kinijoje vartojama labai retai, o daugeliui civilizuotų kinų šunų valgymas yra etiškai nepriimtinas.

Pekine yra daugybė pačių įvairiausių restoranų. Daugelis iš jų specializuojasi kurios nors konkrečios kinų provincijos virtuvėje. Visų pirma stengiausi išbandyti vietinius delikatesus. Per kelias sostinėje praleistas savaites, teko ragauti garsiąją Pekino antį, viščiuką saldžiai rūgščiame padaže bei kitus populiarius šio regiono patiekalus.

Greta tradicinių Pekino patiekalų, sostinėje galima rasti tikrai neblogų restoranų, kuriuose gaminami kitų provincijų patiekalai. Pietūs dviem arba trims žmonėms kainuoja apie 30-90 juanių (12-35 Lt). Manau, kad tai nėra brangu. Be abejo, tokios kainos yra tuose restoranuose, kurie orientuoti į pačius kinus, o ne turistus.

Konfucijaus šventykla arba apie kinų priešolimpinę karštligę

Praktinė į pažangą, darbštumą, klusnumą ir kolektyvinę veiklą orientuota konfucianistų mąstymo tradicija puikiai atspindi XXI a. Kiniją: šalyje sparčiai vystosi ekonomika, o prieš artėjančias Olimpines žaidynes visame Pekine buvo intensyviai vykdomi statybos ir restauracijos darbai. Ši karštligė neaplenkė ir pačios Konfucijaus šventyklos – pastatų komplekse virte virė statybos darbai. Nustebau, kad šventykla tebėra atvira lankytojams. Vaikštinėjau ir dairiausi, kad nenukristų ant galvos kokia nors plyta. Greta išdaužytų aptvarų voliojosi senos granitinės stelos, kuriose surašyti kanoniniai konfucianistų tekstai. Darbuotojai laidė juokelius pavienių turistų atžvilgiu. Akivaizdu, kad lankytojų slampinėjimas statybininkams trukdė dirbti, tačiau jiems teko taikytis, nes lankytojai sumokėjo už bilietus, todėl jautėsi galintys kišti nosį į kiekvieną statybos užkampį. Čia pridursiu, kad kasininkė informavo, jog nuo tos akimirkos, kai lankytojas pažymi bilietą ir įžengia į šventyklos teritoriją, jis nebegali reikšti pretenzijų ir grąžinti bilietą). Važiuojantys į Kiniją turėtų žinoti, kad kai kinai mato progą nulupti iš turisto papildomą pinigą, jie tokia proga būtinai pasinaudos. O lankytojų saugumu ir patogumu rūpinamasi kur kas mažiau.

Pasaulio parkas arba Egipto piramidžių, Eifelio bokšto ir kitų statinių muliažai

Pietvakarinėje miesto dalyje, maždaug 17 km. nuo centro, yra Pasaulio parkas. Šiame 1993 m. atidarytame parke kasmet apsilanko beveik pusantro milijono turistų. Beveik 50 hektarų teritorijoje stovi garsiausių pasaulio pastatų kopijos: gotikinės Vakarų Europos katedros, greta jų garsusis Paryžiaus simbolis – Eifelio bokštas, kitoje vietoje britų pasididžiavimas Stounhendžas, o kiek paėjus aptinkame Niujorko simbolį – laisvės statulą.

Parke galime išvysti netgi bokštus dvynius, kurie iki 2001 m. išdidžiai kyšojo virš kitų Niujorko dangoraižių. Taip kas akimirką patenkame vis į kitą pasaulio miestą ar kontinentą. Šiame parke aptikau netgi Velykų salą. Pasaulio parkas yra suskirstytas į penkias sritis: Azija, Afrika, Europa, Amerika ir Lotinų Amerika.

Čia krenta į akis eurocentristinis kinų skonis – didžioji dalis maketų mėgdžioja Vakarų pasaulio architektūros ir skulptūros šedevrus, o neeuropinėms civilizacijoms skiriama kur kas mažiau dėmesio. Vasaros ir rudens sezonais parke nuolat kažkas vyksta – spalvotais rūbais pasipuošusios šokėjos atlieka šokio performansus, aktoriai vaidina spektaklius po atviru dangumi.

Pabaigos žodis arba šis tas apie įvairovę vienodume Vaikščiodama po miestą turėjau įspūdį, kad viskas čia yra panašu – vėl ir vėl tokios pat gatvelės, pastatai, skvereliai. O sykiu – tame panašume ir pasikartojime nuolatos atsiverdavo kas nors netikėto, naujoviško. Naujo miesto lankymas palieka daugybę įspūdžių, todėl ilgainiui akys pavargsta fiksuoti egzotiškas akimirkas. Tada tegali patirti šios vietos atmosferą.

Tad po kurio laiko nebebandžiau gaudyti Pekino įvairovę lemiančių detalių, taip pat nesigilinau į tai, kas lemia savitą Pekino monotoniją. Po kelių savaičių, kurias praleidau Kinijos sostinėje, pajutau, kad atėjo laikas atsisveikinti su šiuo miestu. Pekino lankymas neabejotinai yra unikali patirtis. Manau, kad nesumeluosiu sakydama, jog šiame mieste palikau dalelę savo sielos. Kaip, ko gero, ir kiekviename kitame pasaulio kampelyje, kurį turėjau laimę lankyti.

Tačiau šio didmiesčio negalėčiau priskirti prie man labiausiai patikusių Kinijos vietų. Galėčiau čia ir nebegrįžti. Tačiau tai yra mano įspūdis. Kitam galėtų pasirodyti ir kitaip. Praeitą savaitę kalbėjau su kolege, kuri ką tik grįžo iš kelis mėnesius trukusios kelionės po Kiniją. Ji pamatė daugybę šios milžiniškos šalies kampelių. Tačiau į mano klausimą „Kas tau Kinijoje labiausiai patiko?“ ji atsakė ryžtingai ir vienareikšmiai: „Pekinas“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvis sukūrė stulbinantį filmuką apie Vilnių: išvydę jį apie sostinę kalbės visi (54)

Prieš metus nuoširdų ir įtraukiantį vaizdo klipą apie Lietuvą „Youtube“ kanale paskelbęs...

Šalia Vilniaus oro uosto – beveik tūkstantis naujų automobilių stovėjimo vietų (1)

Pernai šalia Vilniaus oro uosto pradėtą statyti modernią daugiafunkcę automobilių stovėjimo...

Daugėja gaudančių paskutinės minutės kelionių pasiūlymus: ar tikrai galima išlošti? (12)

Pasaulyje itin populiarus keliavimo būdas – neplanuoti atostogų iš anksto, o keliauti ten, kur...

Į Pakruojo dvarą sugrįžta didelio pasisekimo sulaukęs milžiniškų Kinijos žibintų festivalis (10)

Jau nuo lapkričio 23 dienos į Lietuvą ir Pakruojo dvarą sugrįžta ryškiaspalvis šviečiančių...

„Ryanair“ skraidins iš Vilniaus į Lvovą (7)

Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo kitos vasaros skraidins keleivius iš Vilniaus...

Top naujienos

Nuo šalčio ir drėgmės išgelbėta močiutė iš Pasvalio vėl grąžinta prižiūrėtojai (21)

Šaltyje, drėgmėje, be maisto ir elektros paliktą močiutę Pasvalio rajone radę socialiniai...

Prieš pat automobilių mokesčio svarstymą – netikėtumas: pasikeitė sumos, kurias teks mokėti (67)

Aplinkos ministerijos (AM) parengtas automobilių taršos mokesčio projektas teikiamas Seimui,...

Lemtingų sprendimų metas Vestminsteryje: Johnsono siūlymas gali būti atmestas dar prieš balsavimą

Iki „ Brexit “ liko dešimt dienų. Bet iki tol šalis privalės dar šį tą nuveikti.

Vilniaus centre nugriaudėjo sprogimas, atskubėjusi policija uždarė gatvę formuojasi spūstis (12)

Pirmadienį, apie 15.50 val., Vilniaus centre, Lukiškių g., nugriaudėjo sprogimas. Žmonės...

Alytaus košmaras: gaisro metu po miestą vaikščiojo vaikai, meras pratrūko feisbuke (176)

Alytuje ir Alytaus rajone apsilankęs parlamentaras iš opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Lietuvis sukūrė stulbinantį filmuką apie Vilnių: išvydę jį apie sostinę kalbės visi (54)

Prieš metus nuoširdų ir įtraukiantį vaizdo klipą apie Lietuvą „Youtube“ kanale paskelbęs...

Pranckiečio drama tęsiasi: rytdienos darbotvarkė jau pasirašyta (236)

Seimas antradienį imsis ne tik kitų metų biudžeto projekto, bet ir spręs Seimo pirmininko Viktoro...

Šeima negalėjo patikėti reginiu: namo rūsys buvo užtvindytas krauju (9)

Besirengdamas parduoti namą, šeima Ajovoje susidūrė su netikėta kliūtimi. Tai buvo ne...

Žemaitijoje atrado vietas, kur auga įspūdingo dydžio baravykai (1)

Užpraėjęs savaitgalis grybautojus džiugino įspūdingais laimikiais. Švėkšnos miškuose...

Maisto likučių šaldytuve naikinimas: lešiai su aguoniniais ryžiais (1)

Šis patiekalas atsirado, kai pabandžiau susidoroti su maisto likučiais šaldytuve ir spintelėse....