aA
Žiemos Lietuvoje vis trumpesnės ir šiltesnės, bet šiemet žiemos pramogų mėgėjai puikiai gali praleisti laisvalaikį ir gimtinėje. Geriausios sąlygos tam – Aukštaitijoje, kur veikia keli oficialūs kalnų slidinėjimo centrai.
Slidininkas
© Corbis
Kur slidinėti?

Kiek Aukštaitijoje yra vietų, kuriose su slidėmis, snieglentėmis ar rogutėmis galima leistis nuo kalno ir pakilti į jį nevarginant kojų, t. y. keltuvais, oficialiai nėra suskaičiuota. Už tam tikrą mokestį keltuvais galima naudotis šalia Vilniaus esančiose Rokantiškių ir Liepkalnio trasose. Kiek atokiau nuo sostinės gyvenantys aukštaičiai bei regiono svečiai, norintys paslidinėti ar pačiuožinėti nuo kalnų, turi ne ką mažesnį pasirinkimą.

Nuo seno šalies žiemos sporto sostine vadinamoje Ignalinoje šiemet savaitgaliais veikia net 4 keltuvai. Tiesa, du iš jų skirti tik vaikams ir pradedantiesiems. Šiame mieste veikiančio Lietuvos žiemos sporto centro (LŽSC) direktorius Bronislavas Cicėnas tikino, jog jo vadovaujamoje įstaigoje kol kas – didžiausias žiemos pramogų pasirinkimas.

Be galimybės kilti į kalnus ir leistis nuo jų su slidėmis, čia taip pat siūlomos čiuožyklos paslaugos, veikia 3 ir 5 km ilgio lygumų slidinėjimo trasos. Kita oficiali kalnų slidinėjimo trasa su moderniu keltuvu veikia ant pačiame Anykščių mieste esančio Kalitos kalno. Beje, čia paslaugas teikiančio kalnų slidinėjimo centro „Kalita“ vadovas Liudvikas Avietė tvirtino, jog dar bent 3 keltuvai šį sezoną veikia Panevėžio apylinkėse.

Nuo Latvijos atsiliekame

Kai kuriose žiemos pramogų mėgėjams skirtose interneto svetainėse galima rasti informacijos, jog keltuvas veikia ir dar vienoje Aukštaitijos vietovėje – Molėtų rajono Kulionių kaime, kuriame įsikūręs Etnokosmologijos muziejus. Tačiau šios įstaigos darbuotoja Daiva Vaiškūnienė tokią informaciją neigė: „Šiemet trasa tikrai neveiks, nes keltuvai ir morališkai, ir fiziškai paseno.“

Vis tik kitąmet greičiausiai bus galima nuo kalnų slidinėti ir Molėtų pašonėje – šių keltuvų ir trasos atnaujinimas jau įtrauktas į artimiausių Etnokosmologijos muziejaus darbų sąrašą.

Likusioje Lietuvoje dalyje veikia dar 4 oficialūs ar pusiau oficialūs kalnų slidinėjimo centrai – Alytuje, Birštone, Vilkaviškio rajone bei Kalvarijos savivaldybėje. Deja, iki kaimyninės Latvijos mums dar labai toli. Ten šiemet veikia apie 40 žiemos pramogų traukos centrų. Kai kuriuose iš jų klientų patogumui – net po 10 keltuvų.

Sniego gali ir nebūti

Praėjusį savaitgalį daugelyje šalies vietovių dauguma žmonių nuo lietaus gynėsi vaikščiodami su išskleistais skėčiais. Lygiai tokį patį vaizdelį teko matyti ir Anykščiuose. Tačiau tuo pat metu šiame mieste veikiančiame kalnų slidinėjimo centre kelios dešimtys aktyvaus laisvalaikio gerbėjų lyg niekur nieko ramiausiai slidinėjo nuo gana storu sniego sluoksniu padengto Kalitos kalno.

„Kad žmonės galėtų slidinėti, šiais laikais natūralaus sniego gali ir nebūti. Tam yra sniego patrankos. Vienintelė sąlyga joms veikti – minusinė oro temperatūra“, – teigė kalnų slidinėjimo centro „Kalita“ vadovas L. Avietė. Tą patį tvirtino ir jo kolega Ignalinoje B. Cicėnas: „Jei ne sniego patrankos, slidinėti mūsų centre šią žiemą nebūtų jokių galimybių. Patys matote, kad sniego Aukštaitijos laukuose – tik lopinėliai.“

B. Cicėnas, prieš sezono pradžią praėjusių metų pabaigoje kelias sniego patrankas skolinęsis net iš Latvijos kolegų, tikino, jog jos – visų kalnų slidinėjimo centrų veiklos pagrindas. „Dirbtiniu būdu pagamintas sniegas yra visiškai kitokios struktūros nei natūralus. Saulės šiluma jį veikia daug lėčiau. Toks sniegas bijo tik lietaus“, – tvirtino LŽSC vadovas.

Pasak jo, net Aliaskoje veikiančiuose slidinėjimo centruose, kur natūralaus sniego storis trasose – apie 2–3 metrus, dirbtinį sniegą gaminančios mašinos sezono metu dirba visą parą

Kai kam krizė jau baigėsi

Slidininkas
© Corbis

Atrodytų, kad šiemet, kuomet jau nuo pat Kalėdų buvo puikios sąlygos žiemos pramogoms, kalnų slidinėjimo centrai neturėtų skųstis finansine padėtimi. Tačiau reali situacija yra kiek kitokia.

Anykščiuose veikiančio šio rajono Turizmo informacijos centrui priklausančio „Kalitos“ centro vadovas L. Avietė sakė, jog uždirbti iš žiemos pramogų Lietuvoje nėra jokių galimybių: „Per trumpos žiemos. Šiemet 10-čiai centre dirbančių žmonių atlyginimams iš keltuvo nuomos uždirbame. Bet tik tiek. Apie investicijas į infrastruktūros plėtrą iš šių pinigų negali būti nė kalbos.“

Ignalinos LŽSC direktorius B. Cicėnas kalbėjo kiek optimistiškiau. „Šiemet pagaliau sulaukėme tikros žiemos. Kai visi šneka apie krizę, aš galiu pasakyti, jog ji mums šį sezoną kaip tik baigėsi – pagaliau atidavėme didžiąsias skolas. Bet pernai, kai per visą žiemą dirbome tik 3 dienas, buvo tikra krizė“, – šypsojosi B. Cicėnas.

Tačiau ir šis žiemos pramogų versle jau keliolika metų besisukantis ignalinietis „rožėmis klotos“ ateities neįžvelgia. „Uždirbti per kelias savaites tiek, kad galėtum kalbėti apie pelnus, Lietuvoje kažin ar įmanoma. Tikrai trumpos ir labai jau besniegės pastarosios žiemos“, – sakė LŽSC direktorius.

Rogėmis – ir vasarą

B. Cicėno manymu, situacija pasikeistų, jei žiemos pramogų mėgėjams skirtas paslaugas galima būtų teikti ilgiau, nei leidžia gamta. Tam galėtų pasitarnauti dengtos dirbtinio sniego trasos, kuriose minusinė temperatūra būtų palaikoma dirbtinai. Tokios trasos – jokia utopija net Lietuvoje. Druskininkuose jau artimiausiu metu numatyta pastatyti savotišką dirbtinį žiemos pramogoms skirtą dengtą stadioną, kuriame slidinėti ar čiuožinėti bus galima visus metus. Tiesa, Ignalinoje tokių grandiozinių projektų įgyvendinti kol kas neketinama.

„Mano nuomone, tokį statinį, kokį numatę statyti druskininkiečiai, gali sau leisti nebent arabų šeichai. Juk milžiniškus pinigus kainuos ne tik jo statyba, bet ir išlaikymas“, – ironijos neslėpė B. Cicėnas.

Tačiau ir jo galvoje sukasi ambicingos mintys. Jei tik pavyks, Ignalinoje dar šiais metais bus pradėta projektuoti maždaug 2 km ilgio dengta lygumų slidinėjimo trasa, kurioje sniegas dirbtiniu būdu bus gaminamas nuo rugsėjo iki gegužės mėnesio. „Bet tokių žingsnių imamės tik tam, kad prailgintume slidinėjimo sezoną arba bent jau užtikrintume galimybę slidinėti besniegės žiemos metu“, – sakė LŽSC direktorius.

„Kalitos“ kalnų slidinėjimo centro vadovas L. Avietė net ir tokius „nekaltus“ kolegos ignaliniečio planus vertino gana skeptiškai.

„Žmonėms žiemos pramogų reikia tik žiemą. Ne kartą tuo įsitikinau per savo gimtadienį kovo pabaigoje slidinėdamas Slovakijos kalnų kurortuose. Per Kalėdas ir Naujuosius metus žmonių čia net tiršta, o pavasarį, kildamas į kalną, gali dešimtimis skaičiuoti tuščius už tavęs kylančius keltuvo vagonėlius. Nors sąlygos slidinėti pavasarį ten ne ką prastesnės nei viduržiemį“, – dėstė L. Avietė.

Jo įsitikinimu, dirbtinės slidinėjimo trasos kenkia ir sveikatai. Mat lauke esant šiltam orui, iš tokios patalpos išėjęs žmogus rizikuoja susirgti kvėpavimo takų ligomis.

Pasak L. Avietės, tikslingiau bandyti į tokias vietas žmones prisivilioti ne žiemą – teikti sezoną atitinkančias paslaugas. Dar šiais metais ant Kalitos kalno Anykščiuose turėtų pradėti veikti vasaros rogučių trasa, kurioje vietoje sniego naudojamas išlankstytas metalinis vamzdis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Turizmo sektoriaus gigantas pasidalino įžvalgomis apie Vilnių

Susidomėjimas Vilniumi tarp užsienio keliautojų sparčiai auga. Tai rodo vienos didžiausių...

Keliautojai įniršę: kas trečias „TripAdvisor“ skelbiamas atsiliepimas – melagingas (25)

Begalė atostogas planuojančių piliečių apmaudžiai apsigauna pasitikėdami vienoje...

Kinijos svečiai gėrisi įspūdinga debesų jūra

Džangdziadzijės nacionaliniame miško parke Kinijos Hunanio provincijoje kaip niekada gausu svečių...

Vilniečių laukia neeilinis savaitgalis: nemokamos ekskursijos ir žaidimai visai šeimai

Nemokamos ekskursijos po Vilnių paspirtukais. Kelionės kalnų dviračių trasomis miesto centre....

Įspėjo žiemos keliones planuojančius lietuvius: paskutinės minutės pasiūlymas dar nereiškia, kad sutaupysit (1)

Kartu su prasidėjusiu rudeniu baigiasi ir vasaros atostogų sezonas. Ir nors vasaros įspūdžiai dar...

Top naujienos

Reformos pasekmės: mokytojai masiškai išeina iš darbo, dalis nežino, ar gaus atlyginimą (260)

Iki rugsėjo pabaigos liko vos kelios dienos, tačiau vis dar yra tokių mokyklų, kuriose mokytojai...

Oficiali statistika: kaip ir kodėl didėjo kainos po euro įvedimo (155)

Statistikos departamento renkami duomenys rodo, kad kainos nuo 2015 metų, kuomet buvo įvestas...

Lietuvos bankas, policija ir kitos institucijos toliau merkia pinigus į rusiškas IT sistemas (33)

Be Lietuvos banko, dar bent septynios svarbiausios valstybės institucijos – Policijos...

Medikai įvardijo šąlančių galūnių kaltininkus – galite atpažinti rimtą ligą (2)

Storos vilnonės kojinės ir karštas puodelis arbatos – tokiomis priemonėmis šąlančių...

Vizito pabaigoje – netikėtas popiežiaus perspėjimas: Baltijos šalys visada yra pavojuje (139)

Popiežius Pranciškus sako suprantantis Baltijos šalims nuolat gresiantį pavojų, nepaisant to,...

Praėjus 700 m. nuo Gedimino laiškų Skvernelis bando tą patį. Ar jam pavyks? (222)

Pastaruoju metu visuomenės dėmesio centre yra kainų klausimas. Vyriausybė rugsėjo 26 d....

Ką būtina žinoti paauglių tėvams: psichologė patarė, kaip bendrauti, kad neįsižiebtų konfliktas

Visą rugsėjo mėnesį vyksta Lietuvos irklavimo federacijos (LIF) ir irklavimo klubo „Academia...

Mokslininkai ištyrė, kaip paukščiai gali matyti magnetinius laukus (1)

Paslaptis, kaip paukščiai sugeba orientuotis, galiausiai gali būti išspręsta – mokslininkai...

Kaimyninės šalies privalumus atradęs lietuvis: ne latviai, o lenkai yra mums artimiausia tauta (438)

Žinau, kad apie Krokuvą visur yra rašyta, perrašyta, po to vėl rašyta, ir dar kartą perrašyta....

Parama pirmam būstui: prašymų skaičius kelia nerimą net dvylikoje savivaldybių

Žmonių prašymus suteikti paramą pirmajam būstui regionuose galima vertinti kaip orientyrą,...