aA
Dvarai Lietuvoje atsirado XIII amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio administracijos centrai. Lietuvoje buvo net keturi tūkstančiai dvarų ir dvarelių, tačiau šiandien jų išliko tik apie 500. Deja, didžioji dalis palikti likimo ir laiko valiai.
Pakruojo dvaras
© V.Kandroto nuotr.

Visgi vis dažniau tenka išgirsti, kad vienas ar kitas dvaras restauruojamas, tampa atviras smalsuoliams lankytojams. Vienas tokių yra Pakruojo dvaras – didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas Lietuvoje, įtrauktas į Lietuvos kultūros paveldo objektų registrą ir įrašytas į Lietuvos rekordų knygą kaip didžiausia saugoma paminklosauginė dvaro sodyba. Dvare išlikę net 34 autentiški pastatai. Tad šylant orams pasidairykime po Pakruojo dvarą.

Truputį apie dvarą

Pakruojo dvaras pirmąkart istoriniuose šaltiniuose minimas 1531 m. Tuomet jis priklausė Rietavo tijūnui Martynui Vakavičiui. Vėliau dvaro šeimininkai vis keitėsi. XVIII a. pabaigoje baronas Vilhelmas fon Ropas vedė Aleksandrą Miunsterytę, kurios šeimai priklausė dvaras. Taip nedidelis medinis dvarelis tapo baronų Ropų nuosavybe. Nuo to laiko dvare šeimininkavo net penkios Ropų kartos. Medinis dvarelis tapo vienu ryškiausių dvarų visame krašte.

Mintis pastatyti naujus dvaro pastatus kilo Vilhelmui Ropui, o jo planą įgyvendino, sūnus Teodoras. Dvaro pastatų ir parko ansamblis – vėlyvojo klasicizmo sodyba, kurios pastatai sudaro keturias grupes: centrinę – reprezentacinę, dvi ūkines ir gamybinę. Dvaras išsiskiria tuo, kad čia išlikęs statinių kompleksas sukurtas tuo pačiu stiliumi: dvaro pastatai pastatyti iš lauko riedulių ir dolomito, puošti skaldytu juodu akmeniu.

Pagrindinis dvaro akcentas – puošnūs dviaukščiai rūmai, kuriuose buvo sukaupta didžiulė biblioteka ir nemaža meno kūrinių kolekcija.

Kolekcijos pradininku laikomas pats T. Ropas, apkeliavęs Prancūziją, Italiją, Ispaniją ir į dvarą parsigabenęs daug italų, olandų, prancūzų dailininkų kūrinių.

Dvare buvo pastatyta ir to meto dvarams nebūdingų pastatų: vaistinė ir ligoninė. Vakarinėje dalyje stovėjo alaus darykla, pieninė, kalvė, smuklė ir vėjo malūnas. Dvaras išsiskyrė iš lauko akmenų ir dolomito pastatytu arkiniu tiltu, kuris atliko ir užtvankos funkciją. Tokio stiliaus tiltų Europoje yra tiktai du. Šis tiltas jau spėjo tapti Pakruojo simboliu.

Arkinis dvaro tiltas

Ropai

Ropai Pakruojo krašte buvo žinomi ne tik kaip meno mylėtojai. Jie aktyviai diegė technikos naujoves. Todėl ūkis buvo vystomas pagal naujausias technologijas, ilgą laiko tarpą buvo pavyzdys daugeliui valsčių. Ropai iš pat pradžių vystė prekinį ūkį, be tradicinių medienos ir linų pluoštų, alaus daryklos, lentpjūvės, malūno produkcijos, pradėta gaminti elektra, auginamos vynuogės.

Pasakojama, kad statant Pakruojo dvaro rūmus šiuose kraštuose nebuvo mūrinės statybos specialistų, taigi T. Ropas, parinkęs apie 30 šio krašto sumanesnių baudžiauninkų, pasiuntė juos į Vokietiją, Daniją, Italiją ir kitas Europos šalis mokytis mūro meno.

Vienas garsiausių Ropų šeimos atstovų – Hermanas von der Ropas – buvo gavęs Žiauriojo vardą. Šis Ropų giminės atstovas pasakojimuose garsėjo kaip nevengiantis fizinių bausmių, žiaurus šeimininkas. Valdant Hermanui dvare buvo net ir speciali vieta bausmėms atlikti, kurią vadino „salnyčia“.

Ofcina ir arkada

Į dvarą pramogauti

Atgimstantis dvaras siūlo įvairiausių pramogų: nuo pasivaikščiojimo dvaro parke iki pramoginių, edukacinių programų. Pavyzdžiui dvaro kalvėje savo akimis galima pamatyti, kaip anksčiau dirbo kalvis, kokius įrankius naudojo. Kiekvienas norintis gali ir pats pabandyti tapti, jei ne tikru kalviu, tai bent „gizeliu“ (kalvio padėjėju), išbandyti kūjo sunkumą. Kepuriniame malūne kviečiama pasižiūrėti legendinių kino filmų malūno kino teatre, supažindinama su duonos ir alaus gamyba.

Malūniniko namas

Nuotaikingas malūnininkas ne tik papasakoja apie senovės malūnininkų kasdienybę, bet ir kviečia paragauti kulinarinio paveldo patiekalų dvaro smuklėje „Traktierius“.

Dar viena pramoga – fotografo paslaugos. Fotografas įamžins kiekvieną norintį su autentiškais dvariškių kostiumais. Siūloma naujovė – nuotrauka padaroma ne įprastai, popieriuje, o stiklinėje plokštėje, naudojantis 160 metų senumo fotoaparatu.

Išsiilgusiems romantiškų pramogų Pakruojo dvaras siūlo pasivažinėti karieta, švęsti dvaro klojimo griuvėsiuose, iškylauti prie vandens su užkandžiais, vynu, žvejoti, pajodinėti legendiniais žirgais – žemaitukais. Rekonstruotame malūnininko name veikia viešbutis, vandens malūne vyksta įvairūs renginiai, pokyliai, vestuvės, koncertai, parodos.

To meto modernus įvažiavimas į tvartą

Pakruojo dvare kiekvienas ras, ką pamatyti. Šiuo metu Pakruojo dvaras sparčiai renovuojamas ir planuojama, kad vasarą lankytojus jis pasitiks atsinaujinęs ir pagražėjęs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Ryanair“ siūlo privačius skrydžius: kaina – beveik 5 tūkst. eurų už valandą (16)

Užsisakę privatų skrydį oro transporto bendrovės „Ryanair“ lėktuvu, galėtumėte mėgautis...

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (26)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Į aukščiausią krioklį Baltijos šalyse veda nauji laiptai: nuo jų atsiveria nenusakomo grožio vaizdai (21)

Po aštuonerių metų pertraukos vėl bus galima laiptais užkopti iki aukščiausio Baltijos šalyse...

Prabangiuose viešbučiuose svečius stebina neįprastos paslaugos (4)

Norėdami kuo labiau įtikti savo klientams prabangiausi viešbučiai kaip išmanydami stengiasi juos...

Europos oro uostuose pradedami naudoti melo detektoriai (36)

Kai kurių Europos šalių oro uostuose jau visiškai pasirengta pradėti ypač išmanių melo...

Top naujienos

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (3)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Gyvai / Eurolygos mūšis Kaune: „Žalgiris“ – Barcelona“ (125)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje grumiasi dvi šlovingą istoriją turinčios Eurolygos...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (305)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Hitlerio fotografas: gautas nurodymas jį kaip reikiant suerzino (6)

Iš pirmo žvilgsnio tai fotografija, vaizduojanti didelę laimę: besišypsantis vyras apsikabinęs...

Demaskavo purvinas prabangių viešbučių paslaptis: tomis pačiomis kempinėmis šveičia ir puodelius, ir tualetus vaizdo įrašas (51)

„Hilton“, „ Marriott “ ir keletas kitų prabangių Kinijos viešbučių tinklų atsiprašė...

Geriausio baro paieškos Šiauliuose: meniu pasirinkimas iš kojų neišvertė, tačiau surado svarbesnių dalykų

Tiems, kurių penktadienis prasideda nuo galvos laužymo, kokią vietą pasirinkti vakarui praleisti:...

Vilniuje moters vairuojamas „VW Passat“ lėkė kaip tankas: sutraiškė atitvarus ir nuvertė stulpą (52)

Penktadienio vakarą, apie 19.50 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., prie Vingio parko, moters...

Petrauskienė: mokytojai sako, kad atlyginimai – ne pagrindinė streiko priežastis (220)

Net ir įvedus etatinį mokytojų apmokėjimą maždaug penktadalio mokytojų atlyginimai mažėjo,...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (48)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...

Vilniuje susidūrė 3 automobiliai, nukentėjusioji skubiai išgabenta į ligoninę (3)

Vilniaus policija informavo, kad Žirmūnų ir Šilo gatvių sankryžoje susidūrė 3 automobiliai....