aA
Karštą vasaros dieną čia net pasišokinėdamas dunda kelias – paprastas kaimo vieškelis, sukeldamas dulkių debesis... Matai, kaip tolsti nuo kasdienės darbų ir minčių rutinos, jauti, kaip oras tampa grynas, o nykstantis miesto šurmulys sustabdo tave: „ČIA GYVENA PASAKA“. Neieškokite internetiniuose puslapiuose: kaimo tokiu pavadinimu Zarasų rajone tikrai nėra. Čia – VAJASIŠKIS.
© R.Tamoševičiaus nuotr.

Mažytis kaimelis, kuriame šiandien registruoti tik 33 gyventojai... Anksčiau plačiai buvo žinomas. Neretas vyresnio amžiaus žmogus ir šiandien su džiaugsmu mena puikias kaimo vakaruškas, traukte traukusias jaunimą net iš tolimiausių apylinkių...

Jau senokai nebeliko kaime mokyklos, kultūros namų, pašto, vietinės parduotuvės. Galvojate, kad čia nyku ir labai liūdna? Tikriausiai daugelis taip ir manytų. Klystat.

Pakeliaukime po pasaką
© R.Tamoševičiaus nuotr.

Aktyvi kaimo bendruomenė (pirmininkė Genutė Sarokina) susibūrė ir kuria Pasaką, kuri tikrai nudžiugins kiekvieną apsilankiusį. Ir kaip nesidžiaugti, kai kraičio skrynioje auga ir žydi gėlės, po krūmeliu striksi kiškutis (tikras), o bendruomenės pastatas, rodos, tuoj plyš nuo juoko, šokių ir dainų skambumo.

Kas svarbiausia Pasakoje? Vieta ir laikas... Jūs suprasite, kas ir kada pradėjo kurti šio kaimo Pasaką... Patys įžiebsite aukurą (jam akmenys buvo suvežti iš visų 33 kaimų, priklausančių šiai bendruomenei: „kas arklioku, kas traktorium, o kas ir ridikulin insdėjis, aidamas bažnyčion nešė“ – porina bendrovės pirmininkė Genutė Sarokina).

Pakeliaukime po pasaką
© R.Tamoševičiaus nuotr.

O kad neslėgtų miesto rūpesčiai ir kasdienės mintys, atliksite apeigas: pasisėmę iš drobinio maišelio žiupsnį stebuklingų žolelių, kurios valo visa, kas bloga, įmesite jas į degančią aukuro ugnį... Pajusite: tikrai palengvės, kadangi sudegė visa, kas buvo seniai ant širdies nugulę...

Apsilankysite bažnyčioje, sužinosite jos istoriją. Jei sėkmingai atrakinsite varpinės duris – būsite labai nustebinti – to dar niekur TIKRAI nebuvote regėję. Bet apie tai ir aš nepasakosiu – tegu lieka paslaptimi. Nes kokia gi pasaka be paslapčių ir užduočių? O kad patektumėte į Bendruomenės namus, dar laukia „unikali“ transporto priemonė... Ir tik tada pakliūsite į Pasaką – nuostabiai mielą, lietuvišką, artimą...

Pakeliaukime po pasaką
© R.Tamoševičiaus nuotr.

Ir ko tik čia neišvysite: nuo raštų margumo ir įvairovės raibs akys, nuo muzikos garsų krutės ausys ir kilnosis kojos. Jei pamatysite „Voratinklį“, įsitikinsite, kad čia – jis visiškai kitoks – jo tikrai niekas su šluotkočiu nekrapšto, o kaip laimės simbolį saugo. Paskui – dainos, įvairūs šokiai, žaidimai... Norite susipažinti su senaisiais kaimo amatais – prašom: šaukštų skobimas, vilnos verpimas, sviesto mušimas, vantų rišimas... Ech, argi išvardinsi?

Pakeliaukime po pasaką
© R.Tamoševičiaus nuotr.

Bet ir tai dar ne viskas. Pašokus, pauliojus niekas alkanų namo neišleis... Ant stalo, gausiai vaišėmis nukrauto, molinėje puodynaitėje gardžiai kvepia kopūstienė (tikrai neatsivalgysit), garuoja karštos bulvės, čia pat – šviežiai „sumuštas“ sviestas, suslėgtas sūris, varškė, rūkyta mėsytė, naminė duona, pyragas.

O gardumėlis, skanumėlis – liežuvį praryti gali. O dar naminė gira – Kmynų. Bet ... ar esate kada valgę mediniais stalo įrankiais?

Pakeliaukime po pasaką
© R.Tamoševičiaus nuotr.

Dar negirdėjote pasakos? Išgirsite... Jus maloniai nustebins pasakorius Emilis: vaikinukas net šešerių. Drąsiai, nė nemirktelėjęs, gražia aukštaitiška šnekta paporins apie bulundį ir žvirbliokų, ir dar...

Bet kam čia visas paslaptis išduoti? Nuvažiuokit – pamatysit ir suprasit, kad šiame kaime tikrai sklando geroji pasakų dvasia. O apsilankę patys ir kitiems mielai porinsite: „Ir aš ten buvau, skanią kmynų girą gėriau, daug regėjau, daug girdėjau – pasakyt visiems norėjau“.

Pakeliaukime po pasaką
© R.Tamoševičiaus nuotr.

Giedrė MIČIŪNIENĖ

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Keliautojų rojumi vadinama paroda šį kartą lietuvius kvies skubėti lėtai

Šiandienos keliautojų įpročius koreguoja greitas gyvenimo tempas, darbe patiriamas stresas ir...

Vilniaus oro uoste atidaryta daugiafunkcė stovėjimo aikštelė (10)

Didžiausiame šalyje – Vilniaus oro uoste – pradeda veikti moderni daugiafunkcė automobilių...

Atostogos šiltuose kraštuose: įvardijo 3 didžiausias keliautojų klaidas (2)

Lietuvos gyventojai nuo žiemos dažniausiai bėga į Turkiją ir Egiptą, rodo „Lietuvos...

Vilniaus oro uosto išvykimo salėje – nauja erdvė keleiviams (1)

Šį trečiadienį Vilniaus oro uosto išvykimo salėje pristatyta nauja erdvė keleiviams – meno...

Oro uostų žiema negali užklupti netikėtai: parodė, kaip valomi lėktuvų takai (10)

Šalies miesto gatvių ir Lietuvos oro uostų valymas nuo sniego – vienodai svarbūs, bet labai...

Top naujienos

Mačiulis: mes gyvename labai nenormaliais laikais (76)

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis kalbėdamas konferencijoje teigė, kad...

Didžiausia pramoninė katastrofa iki šiol nuodija aplinką: tūkstančiai žmonių dėl skysčių plaučiuose paskendo savo lovose (60)

Bopalo tragedija lig šiolei laikoma didžiausią pragaištį sukėlusia pramonine nelaime. Jos...

Žolininkė atsakė į visiems rūpimą klausimą – ar galima arbatą užplikyti antrą kartą? (4)

Alfo Ivanausko šeštadienio laidos „Alfas live“ viešnia – buvusi floristė, o dabar žolelių...

Intymias nuotraukas Feisbuke viešinanti Verygos sekretorė: gyvenam laisvoje Lietuvoje (662)

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sekretorė kaitina internautų kraują, praneša...

Anykščiai išbandė Lietuvoje neregėtą naujovę: kalėdinę eglutę pastatė tiesiog ant vandens

Šeštadienį vakare Anykščiuose sužibo kalėdinė eglutė. Tiesa, ji pastatyta netradicinėje...

Rapšys traukiasi iš Europos čempionato: kūnas davė signalą Bilis plauks finale (37)

24-erių metų Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys nebestartuos Glazge vykstančiose Europos...

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (400)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Romoje gyvenantys lietuviai parengė miesto gidą: kada pigiausia keliauti, kur skaniai pavalgyti ir kaip nelikti apgautam (4)

Net ir ne pirmą kartą keliaujantys į Romą klausia: kur apsistoti? ką įdomaus galima pamatyti?...

Iškilmingame labdaros „Gala“ pobūvyje raudonu kilimu žengė išsipuošusi verslo pasaulio grietinėlė ir garsūs visuomenės veikėjai (5)

Šeštadienio vakarą verslo asociacija „American Chamber of Commerce in Lithuania” kvietė į...