Jei sumanysite aplankyti pačiame Lietuvos pakraštyje esančią Norviliškių pilį – nepamirškite paso. Ir ne todėl, kad tektų vykti į užsienį. Pačioje į Baltarusijos teritoriją giliai įsiterpusios Dieveniškių kilpos pradžioje – pasieniečių postas, vadinamas gretimo Širvių kaimo vardu. Šis postas, kuriame tikrinami vykstančiųjų iš Lietuvos į Lietuvą dokumentai ir automobiliai, vietos gyventojams – įprastas, tačiau neretai nustebina turistus.
Norviliškių pilis
“Dieveniškių ir Poškonių seniūnijas beveik iš visų pusių supa Baltarusijos teritorija. Sienos ilgis čia – apie šimtą kilometrų, didesnė jos dalis eina per miškus. O vieta, kur šios apylinkės jungiasi su pagrindine Lietuvos teritorija, – vos dviejų kilometrų pločio. Šią atkarpą ypač akylai stebime, todėl čia ir įrengėme kontrolės postą”, - paaiškino pasieniečiai ir palinkėjo laimingo kelio.

Keliaujant po Dieveniškių kraštą, valstybės sieną išvysti teks dar ne kartą. Važiuojant Dieveniškių link, siena eina vos keli metrai nuo kelio. Stulpai ir iš Lietuvos pusės pastatyta metalinė tvora liudija – čia baigiasi Europos Sąjunga ir prasideda Rytai.

Duoną kepa namuose

Dieveniškių kraštas – bene archajiškiausias Lietuvoje. Vienkiemių čia beveik nėra, o kaimai, iki pokario metų priverstinės kolektyvizacijos buvę rėžiniai, po žemės grąžinimo vėl tokie tapo. Lenkijos okupuotoje Vilnijoje vėlai pradėta žemės reforma Dieveniškių apylinkių beveik nepalietė.

“Mūsų krašte galima pamatyti daugybę dalykų, seniai išnykusių kituose Lietuvos regionuose. Kiekvienoje senoje pirkioje rasite duonkepę krosnį. Bent kas antra iš jų yra naudojama iki šiol. Labai daug šeimininkių šiose apylinkėse kasdieniam savo šeimos stalui duoną perka ne parduotuvėje, bet kepa namuose. Čia nieko nestebina moterys, išėjusios pjautuvais kirsti javų, nors kai kurie ūkininkai turi ir javų kombainus”, - pasakojo Dieveniškių istorinio regioninio parko vyriausiasis kraštotvarkininkas Ivanas Kuprijanas.

Senosios pirkios Dieveniškių krašte – ypatingos. Po vienu stogu čia telpa ir gyvenamosios patalpos, ir tvartai. O kluonai Poškonyse stovi atskirai nuo sodybų, viena greta kaimo pakraštyje.

Keliaujant po Dieveniškių kraštą, tiesiog privalu aplankyti etnografinius Rimašių, Poškonių, Žižmų kaimus, apžiūrėti senovinį Dieveniškių miestelį, Bečionių piliakalnį, mitologinius Didžiulių (Jankelio ir Jankeliuko) bei Žižmų akmenis. Poškonių kaime įsikūrusi Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcija, kurioje yra įdomi etnografinė ekspozicija, galima gauti visą keliautojui reikalingą informaciją.

Pilį pastatė iš meilės

Ypatingas Dieveniškių krašto perlas – Norviliškių pilis. Ji stūkso ant kalvos pačiame Lietuvos pakraštyje. Pilį XVII a. pastatė turtingas Rytprūsių pirklys Vaitiekus Šorcas, įsimylėjęs ir vedęs vietos gražuolę grafaitę Daratą Zienovičiūtę. Būtent dėl jos, kaip teigiama pasakojimuose, sumanus pirklys bei drąsus karys ir likęs Lietuvoje.

Po vyro mirties ponia Šorcienė, norėdama, kad plistų katalikų tikėjimas, pasikvietė iš Vilniaus brolius pranciškonus ir jiems užrašė pilį bei palivarką. Pasikviesti vienuoliai turėjo kaip galima greičiau pastatyti Šv.Pranciškaus bažnyčią ir įkurti vienuolyną bei kas savaitę laikyti mišias už fundatorius. Taip pilis tapo vienuolynu.

1698 m. naktį iš kovo 7-osios į 8-ąją, kai vienuolyno gvardijonas buvo išvykęs su reikalais, kilo gaisras. Užsidegė skrynia su dokumentais. Pasakojama, kad tuo metu vienuoliai buvę visiškai girti, ir, jei ne vienuolyno tarnai, užgesinę gaisrą, jie būtų sudegę. Pilis kentėjo ir vėlesnių gaisrų metu.

Vienuolyną pakeitė kareivinės

1832 m. vienuolynas buvo uždarytas, medinė bažnyčia - išardyta, rąstai nuvežti į Alšėnus (dabartinėje Baltarusijoje), ten iš jų pastatyta cerkvė. Iš pranciškonų paruoštų plytų naujos bažnyčios statybai pastatytos kareivinės. Kareiviai įsikūrė ir senajame vienuolyno pastate. Vėliau čia veikė mergaičių žemės ūkio mokykla. 1919 metais vienuolyną ir kareivinių pastatą užėmė vietos gyventojai, pageidaujantys atkurti Norviliškių bažnyčią. Po kelerių metų ji pastatyta. Pilyje ilgą laiką buvo klebonija, vėliau pastatas stovėjo apleistas, o dabar pilis atgimė naujam gyvenimui. Kultūros ir pramogų parko “Klimkynė” savininko Giedriaus Klimkevičiaus iniciatyva pilis buvo restauruota ir tapo patraukliu poilsio ir pramogų objektu.

Praėjusią vasarą Norviliškių pilies papėdėje buvo surengtas didžiausias Baltijos šalyse tarptautinis muzikos ir meno festivalis „Be2gether“.

Palaiminimas per sieną

Norviliškės – ne tik pilimi garsus bažnytkaimis. Tikrai verta sekmadienį apsilankyti Norviliškių bažnyčioje, kai joje aukojamos mišios. Iš šventovės išėjęs kunigas ir patarnautojas, paėję išilgai kapinių tvoros apie šimtą metrų, sustoja. Priešais – pėdsakų juosta, pasienio stulpai ir metalinė ažūrinė tvora. Už jos – kelios žilagalvės močiutės, laukiančios kunigo palaiminimo.

Kiekvieną sekmadienį dalis Norviliškių parapijos žmonių būtent taip dalyvauja mišių aukoje. Bažnyčia čia pat, bet ateiti į šventovę, kurioje lankėsi visą gyvenimą, jie negali. Šie Norviliškių parapijos tikintieji – iš parapijos kaimų, likusių Baltarusijos teritorijoje. O jų bažnyčia ir kapinės – Lietuvoje, tačiau jas Baltarusijos gyventojai aplanko retai. Vizos brangios, o artimiausias sienos perėjimo punktas - toli. Norviliškėse siena atveriama tik keliskart per metus - didžiųjų katalikų švenčių metu ir per Vėlines.

Paminkluose iškalti grybai

Užsukus į prie pat pasieniečių įrengtos tvoros esančias Norviliškių kapines, verta atidžiai apžiūrėti senesnius paminklus. Bent keliolika iš vietiniuose laukuose surinktų granito riedulių iškaltų paminklų puošia ne tik kryžiai, Nukryžiuotojo figūrėlės, bet ir iškalti baltakočiai, rudakepuriai baravykai.

Viename kitame paminkle vietos atsirado ir grybus ramstančioms žvitrioms voveraitėms. Dieveniškių kraštas – taip pat Dzūkijos dalis, ir dzūkiška dvasia šiame krašte išliko ligi šiol.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Protestuodami prieš „Brexit“ aplink Europą mina dviračiais: susižavėjo Vilniaus takais (31)

Britas Alexander Colling ir jo žmona italė Chiara užsibrėžė sau tikslą: per pusmetį jie,...

Nauja atostogų kryptis – iš Vilniaus skraidins į Marakešą Maroke (11)

Plėsdama skrydžių tinklą iš Lietuvos „Wizz Air“ pristato naują atostogų kryptį – nuo...

„The Guardian“ paskelbė 10 įdomiausių Vilniaus vietų (42)

Vieno žinomiausių britų dienraščio „ The Guardian “ internete svetainėje pasirodė...

Perspėja dėl kelionių į užsienį – atkreipkite dėmesį iš ko perkate (5)

Jogos, asmenybės ugdymo, dvasinio tobulėjimo, meditacijų, vyrų ar moteriškumo stovyklos, žygiai,...

Išsvajotos atostogos sugadintos: nusivylimo kartėlis – vos įėjus į viešbučio kambarį (57)

Malonumo išvykti į savaitės ar dviejų atostogas laukiame ištisus metus. Deja, mintyse sukurtas...

Top naujienos

Apklausė išvykusius: išryškėjo žmogiškoji emigracijos tragedija (372)

Tik 30 proc. emigravusiųjų sako, kad Lietuvoje jie neblogai gyveno, dar mažiau čia galėjo viską...

Jaunos šeimos galės prašyti paramos būstui regionuose papildyta 11:17 (130)

Ketvirtadienį Seimas priėmė Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms...

Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų paieškų detektyvas: archeologus bandė paklaidinti veikėjai iš praeities (866)

Ne visi norėjo, kad Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai būtų atrasti....

Užupio gyventojai pakraupę: dailininkas Cicėnas paliko savo šunį supūti (204)

Emigravęs dailininkas Linas Cicėnas Užupyje paliko supūti savo šunį – kritinės būklės...

Kuršių nerijoje prasidėjo „nelegalių“ pastatų griovimas, nuverstas pirmas pastatas (55)

Lietuvos valstybinių kelių priežiūros įmonė „Kelių priežiūra“ nugriovė neteisėtu...

Ketvirtadienį vakarinėje Lietuvoje galimas smarkus lietus, vėjas, perkūnija (8)

Ketvirtadienį vakarinėje Lietuvos dalyje galimas smarkus lietus, stiprus vėjas, perkūnija,...

Ėmusis tokio verslo liūdna nebus (36)

Vyresnio amžiaus žmonės miesto šventėse Kęstučio ir Monikos Zinkevičių prisibijo. Drąsiausi,...

Palangiškė tikina susilaukusi Petro Gražulio vaiko – Seimo narys pasiruošęs DNR tyrimui (480)

Palangiškė Birutė Navickaitė ketvirtadienio laidoje KK2 atskleis, kad ji šių metų balandžio 8...

Teismas trims mėnesiams nušalino Panevėžio merą nuo pareigų (43)

Teismas ketvirtadienį trims mėnesiams nuo pareigų nušalino korupcija įtariamą Panevėžio merą...

Kūdikio laukimu gyvenantis Deividas Meškauskas – apie tėvo vaidmenį sūnui Adomui ir pokyčius darbe (51)

Šiuo metu Deivido Meškausko gyvenimą supa tik patys geriausi pokyčiai. Nors šokėjas...