aA
Dažnas iš mūsų pasvajojame apie viešnagę egzotiškoje, tolimoje šalyje, tačiau nedaugelis ryžtasi tokiam nuotykiui. Gedas Lileikis – vienas iš tų nedaugelio žmonių, nepabijojusių rizikuoti ir patirti milžinišką kultūrinį šoką. Baigęs studijas universitete, Gedas pasinaudojo tarptautinės jaunimo organizacijos AIESEC siūlomomis stažuočių programomis ir išvyko savanoriauti į Rytų Timorą.
Rytų Timoras
© Asmeninio archyvo nuotr.

Per keturis darbo neformalaus ugdymo mokyklose mėnesius taip pat aplankė Kambodžą, Malaiziją, Singapūrą, Tailandą. Šios šalys daugeliui skamba paslaptingai ir egzotiškai, todėl paprašėme Gedo trumpai pasidalinti tuo, ką jis patyrė pats lankydamasis jose.

Paklaustas, kaip kilo idėja vykti į stažuotę, Gedas atsakė, kad būdamas studentų atstovybėje praleido ne vieną galimybę išvykti studijuoti į užsienį ar išvykti padirbėti JAV, tad nusprendė atsigriebti po studijų. Praleidęs 4 metus lietuviškose savanoriškose organizacijose, nutarė išbandyti savanorio duoną, kuri yra labiau reikalinga pagalba. Tiesiog, anot jo, norėjo patirti naujų įspūdžių, prisidėti prie pasaulinės gerovės kūrimo ir šiek tiek išlipti iš savo komforto zonos.

Rytų Timore Gedas mokytojavo tarptautinėje nepelno siekiančioje organizacijoje, mokė vietinį vargingą jaunimą anglų kalbos. Taip pat teko sukurti dvi naujas programas – darbo komandoje ir verslo pagrindų. Šių dalykų ne tik mokė jaunimą, bet ir ruošė mokytojus, kurie galėtų tęsti mokymą.

„Mokyti jaunimą, kuriam anglų kalba nėra gimtoji, buvo tikras iššūkis. Dėl jų įgimto santūrumo ir nepasitikėjimo savimi tai buvo didžiausia problema. Tai labiau pajutau dėstydamas verslo pagrindus – tekdavo kartoti tuos pačius dalykus tris, keturis ir net penkis kartus iš eilės. Kadangi verslo pagrindų programoje naudotas žaidimas reikalavo matematinių žinių, reikėjo pabūti ir matematikos mokytoju. Dvidešimtmečiams teko aiškinti, kaip reikia dauginti ar dalinti bei kaip galima gauti neigiamą skaičių“,- pasakojo savanoris.

Gedas pripažįsta, kad kultūrų skirtumai milžiniški. „Nors Rytų Timoras ir katalikiška šalis, jie turi azijietiško santūrumo ir konservatyvumo. Paplūdimiuose visi maudosi su drabužiais – net retas vaikinas nusiima marškinėlius, šokdamas jūron. Jaučiasi tai, kad šalis dar nespėjo perimti visų civilizacijos poveikių. Žmonės labai tiesmukiški – ką mato ar ką galvoja, tą ir sako, yra labai emocionalūs. Be to, pati valstybė infrastruktūros ir socialinės politikos atžvilgiu yra pačioje vystymosi pradžioje.

Būtų galima išvardyti daugybę dalykų, kurie mums atrodo akivaizdūs, bet to nerasi Rytų Timore. Elementarūs vandens čiaupai ar klozetai – ten neegzistuojantis dalykas. Tik keli didesni regionų centrai (sunku juos pavadinti miestais) turi elektrą visą parą. Na, o likusios gyvenvietės tenkinasi elektra 6valandas per parą. Nors iš tikro nelabai jiems tos elektros ir reikia“.

G.Lileikio teigimu, labiausiai žavi Portugalų įtakos (Rytų Timoras buvo Portugalijos kolonija ~1575-1975) palikimai. „Vietinių vardai, kaip tikrų lotynų, susideda iš 3-4 vardų pvz.: Marco Augustino De Silva, nors net jų tėvai šaukia juos trumpiniais pvz.: Agu. Turbūt 75 procentai timoriečių moka groti gitara ir visi 100 procentų yra aistringi šokėjai. Turėdami laisvą minutę, mokiniai griebdavo gitarą ir dainuodami tobulindavo savo anglų kalbos žinias. Na, o vakarėlių pagrindinė dalis visuomet būdavo šokiai – iš pirmo žvilgsnio nelabai suprantami strakaliojimai pagal portugališką ar timorietišką muzika, bet pramokus pačiam – tai labai nesudėtingų judesių smagūs sinchroniški veiksmai“.

Gedas sako, kad tokiose šalyse kaip Kambodža ar Tailandas jaučiama didelė budizmo įtaka. Dėl to žmonės yra labai ramūs, niekur neskuba ir net, atrodytų, kai jie tik ir siekia tave supykdyti, vis tiek šypsosi. Visuomenėje ir organizacijose juntama aiški japoniškos sistemos įtaka – vyresnis yra visuomet gerbiamas, jo klausoma ir niekuomet neprieštaraujama. “

Sunkiausias išbandymas savanoriui buvo priprasti prie labai aštraus maisto ir sunkiai pakeliamo karščio bei drėgmės. „Maisto atžvilgiu skrandis tikrai turi nemažai darbo bent pirmas pora savaičių,- pasakoja Gedas. -Nuo karščio galima gelbėtis tik geriant daugybę skysčių ir stengiantis lįsti po vandeniu kiekviena pasitaikiusia proga. Šokiravo viešojo transporto neegzistavimas – tiek Rytų Timore, tiek Kambodžoje norėdamas kažkur nukeliauti, turi gaudyti privačių transporto priemonių savininkus, kurie gali savo nuožiūra nustatyti kainą.

Nuolatinis derėjimasis – baltas veidas reiškia tai, kad tau reikės visur ir dėl visko derėtis, kitaip mokėsi bent penkis kartus daugiau, nei tai yra iš tikro verta“. Vaikinas prisipažįsta, kad labai sunku priprasti prie žmonių, kurie turi tik bambukinį namelį, ryžių lauką ir 8 vaikus, bet šypsosi, džiaugiasi gyvenimu ir, esant reikalui, tau gali visokeriopai padėti.

„Nors mano stažuotė pradžioje buvo vykdoma Rytų Timore, vėliau aš tęsiau ją Kambodžoje ir Malaizijoje, tokiose pačiose mokyklose. Kadangi neturėjau labai daug laiko tose žavingose šalyse – stengiausi aplankyti pačias žymiausias vietas. Rytų Timore pakerėjo paplūdimiai ir žavinga gamta, teko aplankyti mažiausią regiono centrą – Viqueque. Tai buvo tikrų tikriausia gyvenvietė džiunglėse. Virš galvos matai tik palmių lapus, tarpuose tarp medžių stovi vienas kitas namelis. Kambodžoje aplankiau Angkor Watt – senovinių šventyklų ir rūmų kompleksą. Tai tikrai didinga vieta, kuri pakeri mintimi kaip žmonės XII-XIII amžiuje be jokio cemento sugebėjo pastatyti didžiules šventyklas. Malaizijoje užkilau į bokštų dvynių pamainą „Petronas twin towers“, na, o Tailande mėgavausi jų salomis“,- dalijosi prisiminimais savanoris.

G.Lileikio teigimu, tokios savanoriškos stažuotės, nors ir skamba labai egzotiškai, nėra naujiena, nes vien per paskutinius metus šia galimybe pasinaudojo 38 Lietuvos jaunuoliai. „Didžiausias pliusas - suteikiama galimybė ganėtinai nesunkiai išvykti į norimą pasaulio dalį ir proga patirti neišdildomų įspūdžių, išbandyti save įvairiose situacijose, prisidėti prie pasaulio ir savęs tobulinimo. O visų svarbiausia yra tai, kad prapleti savo akiratį ir mąstyseną. Minusą įžvelgiu vienintelį – tai finansinis aspektas. Pasirinkus savanoriavimą, išlaidos tampa tikrai nemenkos – tad prieš pasirenkant tolimas šalis, tenka labai gerai pagalvoti. Būtų šaunu jei pavyktų pritraukti kokį finansavimą, kuris padengtų nors dalį kelionės išlaidų,“ – svarstė Gedas.

Atsisveikindamas jis patarė: „Susiruošusiems į tokią šalį, svarbiausia pasiimti gerą nuotaiką ir užsidegimą – kitaip bus labai sunku ištverti, ypač vienam. O jei priimančioji organizacija nieko neprašo ir nesiūlo, pasiruošti tereiktų Lietuvos pristatymą. Reikia nepamiršti, kad esi savo šalies ambasadorius, ypatingai tokiose tolimose šalyse. Daugeliui iš vietinių ne tik sunku įsivaizduoti, iš kur tu esi atvykęs, bet ir ištarti tavo šalies pavadinimą, tad neretai gali tapti pirmu savo šalies atstovu vietinių akyse. Taip pat, jei stažuotė neilga, reikėtų pasiplanuoti, kur norėtum nuvykti ir ką pamatyti, nes lėktuvo bilietus geriausia pirkti kelis mėnesius prieš kelionę.“

Visada įdomu išgirsti, kaip žmonės gyvena kitame pasaulio krašte - dėkojame Gedui už tai, kad pasidalino savo neįkainojama patirtimi egzotiškajame Rytų Timore.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„New York Post“ gruodį rekomenduoja aplankyti magiškiausią Kalėdų sostinę – Vilnių (7)

„Europos miestai ir miesteliai jus tikrai sužavės ir nukels į nepamirštamą Kalėdų pasaką,“...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos? (12)

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

„Ryanair“ siūlo išskirtinę paslaugą: kaina – beveik 5 tūkst. eurų už valandą (17)

Užsisakę privatų skrydį oro transporto bendrovės „Ryanair“ lėktuvu, galėtumėte mėgautis...

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (28)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Į aukščiausią krioklį Baltijos šalyse veda nauji laiptai: nuo jų atsiveria nenusakomo grožio vaizdai (22)

Po aštuonerių metų pertraukos vėl bus galima laiptais užkopti iki aukščiausio Baltijos šalyse...

Top naujienos

Įsivaikinusi moteris: tiesa, kad vaikas auga ne biologinėje šeimoje, turi savo kainą (1)

Daugelis žmonių turi stiprų poreikį tėvystei, tačiau nepavykus natūraliu keliu susilaukti...

Arūnas Milašius. Dar kartą apie sugedusį lėktuvą (163)

Kaip sakė vienas iš jau legenda tapusių mūsų politikų, „valstybė truputį nepavyko“ ir,...

10 vaikų auginanti Eglė atvirai apie visuomenės požiūrį, akyse ištirpstantį maistą (16)

„Negaliu pasakyti, kad tai dovana – paklausta, apie įsimintiniausią Kalėdų dovaną ,...

Vytautas Landsbergis. Lapkričio 21-osios cirkas (6)

Dar viena demokratijų kapituliacija, jeigu Interpolas bus pavestas Rusijos vadovavimui ir...

Perspėja apie sudėtingas eismo sąlygas: šiąnakt plikledis ir lijundra (8)

Antradienio naktį Lietuvoje eismo sąlygas sunkins plikledis ir lijundra, įspėja kelininkai .

Žiniasklaida: Interpolui vadovauti bus paskirtas Putino statytinis Prokopčiukas kalba apie grėsmę tarptautinės teisės pamatams (174)

Britų valstybės pareigūnai mano, kad jau ateinantį trečiadienį buvęs Rusijos Vidaus reikalų...

Aušra Maldeikienė ir Gitanas Nausėda turėjo ką pasakyti vienas kitam: jūs „durninate“ tautą (343)

Pirmadienio LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min - pirmoji kandidatų į Lietuvos...

Raudonuoju kilimu žengusios žvaigždės pažėrė idėjų, kaip rengtis šventiniam vakarui

Nors šįmet jubiliejinė, dešimtoji, „Governors Awards“ ceremonija buvo trumpesnė, šventinius...

Prieš 23 metus duotame interviu Rolandas Kazlas išpažino savo vyriškas nuodėmes: man labiau patinka negražios moterys (39)

„Ne vienai merginai esu pažadėjęs ją vesti, prašiau pagimdyti sūnų Kristupą, bet vistiek...

Susirgus vaikui griebėsi už galvos: kada sveikatos sistema tarnaus mokesčių mokėtojams? (22)

Esame įprasta šeima – du suaugę, du vaikai. Vyresnysis vaikas neseniai pradėjo lankyti...