aA
Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė poilsiautojų pyktį: atvykę į Vilniaus oro uostą keleiviai sužinojo, kad skrydis atidėtas vėlesniam laikui ir jo reikės laukti tikrai net ne vieną valandą.
Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas
© Shutterstock

Ir nors vėliau skrydžių bendrovės darbuotojai keleivių atsiprašė dėl sukeltų nepatogumų, papildomai penkias valandas oro uoste skrydžio į Egiptą laukusių poilsiautojų tai nė kiek neguodė – aštuoni keleiviai susivienijo ir pateikė pretenziją, prašydami sumokėti kompensaciją. Kadangi aviakompanija atsisakė atlyginti patirtą žalą, poilsiautojai nenuleido rankų ir kreipėsi į kompensacijas išsiieškoti padedančią bendrovę, o ši – į teismą.

Bylą dėl keleivių teisių pažeidimo išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas paskelbė, kad skrydis į Egiptą vėlavo daugiau kaip 3 valandas, todėl aviakompanija privalo kiekvienam keleiviui sumokėti po 400 eurų kompensaciją. Iš viso – 3,2 tūkst. Eur.

Šias kompensacijas keleiviams turės sumokėti Lenkijoje registruota oro bendrovė „Smartwings Poland sp. z o. o.“ („Smartwings“) – ji buvo įsipareigojusi laiku iš Vilniaus į Marsa Alarm oro uostą nuskraidinti poilsines keliones įsigijusius poilsiautojus. Šią išvyką organizavo turizmo agentūra „Itaka Lietuva“.

Neįtikėtina, bet poilsiautojams prireikė daugiau kaip pustrečių metų, kad jiems priklausančios kompensacijos būtų priteistos.

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas
© DELFI / Domantas Pipas

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad kelionių agentūroje „Itaka Lietuva“ poilsines keliones prie Raudonosios jūros įsigiję poilsiautojai į Egiptą turėjo išskristi dar 2018 m. lapkričio 20 d. 18.15 val., bet lėktuvas pakilo tik kitos dienos naktį – 1 val.

Atidėjus skrydį, pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento nuostatas keleiviai turi teisę gauti komensaciją. Kadangi nuo Vilniaus iki Marsa Alarm oro uosto yra daugiau kaip 3,3 tūkst. kilometrų, keleiviai turėjo teisę gauti 400 Eur dydžio kompensaciją.

Bet ją sumokėti Lenkijos aviakompanija atsisakė. Tiesa, atsakydami į vienos keleivės pareikštą pretenziją, bendrovės darbuotojai atsiprašė „už visus nepatogumus“ ir nurodė, kad skrydžio „vėlavimas atsirado dėl aplinkybių, kurių vežėjas negalėjo kontroliuoti“. Šiai keleivei oro bendrovė pasiūlė sumokėti 200 Eur kompensaciją.

Gindami savo teises keleiviai kreipėsi į Lietuvos transporto saugos administraciją, prašydami padėti išsireikalauti jiems priklausančias kompensacijas. Tačiau, kaip paaiškėjo, „Smartwings“ net nereagavo į valstybės institucijos raštą. Atsakymo iš Lenkijos nesulaukta ir papildomai pareikalavus pateikti įrodymus, kad skrydis vėlavo dėl ypatingų aplinkybių arba – sumokėti keleiviams kompensaciją.

Susivieniję keleiviai nutarė nenuleisti rankų ir kreipėsi į vieną bendrovę, kuri tarpininkauja keleiviams išieškant kompensacijas iš aviakompanijų. Kadangi keleiviai savo teisę gauti kompensaciją perleido bendrovei, ši kreipėsi į teismą su reikalavimu priteisti iš „Smartwings“ 3,2 tūkst. Eur kompensaciją.

Byla buvo iškelta Vilniaus miesto apylinkės teisme, tačiau į aštuonių keleivių reiškiamas pretenzijas oro vežėjas net nebandė reaguoti – trumpame atsiliepime teismui tenurodė, kad su ieškiniu nesutinka.

„Išsamesni nesutikimo su ieškiniu motyvai ir argumentai atsiliepime į ieškinį nenurodyti, tik pažymima, kad ieškovas yra praleidęs ieškinio senaties terminą“, – oro vežėjo poziciją citavo teismas.

Bylą išnagrinėjęs apylinkės teismas konstatavo, kad oro vežėjas nepateikė įrodymų, kad iš Vilniaus į Marsa Alarm oro uostą vykdytas skrydis buvo atidėtas dėl ypatingų aplinkybių, kurių „Smartwings“ negalėjo kontroliuoti ir kurios šalintų Reglamente įtvirtintą prievolę mokėti kompensacijas atidėto skrydžio keleiviams.

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas
© Scanpix

Be to, teismas pabrėžė, kad keleiviai savo kompensacijas perleido jiems atstovaujančiai bendrovei, todėl žala jai ir turi būti sumokėta. Be to, priteisdamas kompensacijas teismas taip pat nurodė sumokėti 6 proc. metines procesines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo įvykdymo bei ieškovo patirtas bylinėjimosi išlaidas.

Bylą pralaimėjęs Lenkijos oro vežėjas nesutiko su tokiu teismo sprendimu ir jį apskundė apeliacine tvarka Vilniaus apygardos teismui. „Smartwings“ skunde buvo teigiama, kad sprendimas turi būti panaikintas dėl jurisdikcijos taisyklių pažeidimo, nes bylą dėl kompensacijų priteisimo turėjo nagrinėti ne Lietuvoje, o Lenkijoje esantis teismas.

„Pirmosios instancijos teismas nepagrįstai nagrinėjamą ginčą priskyrė savo kompetencijai“, – nurodė oro bendrovės atstovai.

Jie taip pat pažymėjo, kad šioje byloje turėjo būti taikomas senaties terminas, kuris yra numatytas bendrovės keleivių ir bagažo vežimo oro transportu sąlygose. Koks šis terminas, nenurodė.

Su tokia oro vežėjo pozicija apeliacinės instancijos teismas nesutiko – Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) yra išaiškinęs, kad aviakompanijai bylą iškėlęs keleivis turi teisę pats nuspręsti, kokios valstybės teisme iškelti bylą – arba lėktuvo išvykimo, arba – atvykimo vietos.

„Atsižvelgiant į nustatytas aplinkybes, teisinį reglamentavimą, ESTT išaiškinimus, apeliacinės instancijos teismo vertinimu, apelianto argumentai dėl jurisdikcijos nepriskirtinumo Lietuvos teismams laikytini teisiškai nepagrįstais“, – nurodoma teisėjos Ramunės Mikonienės pirmininkaujamos kolegijos nutartyje.

Pasak teismo, keleiviai teisę reikšti reikalavimą dėl kompensacijos priteisimo gali reikšti ne vėliau kaip po 3 metų nuo skrydžio atidėjimo ar atšaukimo momento, be to, šiuo atveju jie pagrįstai reikalavo atlyginti patirtą žalą, nes skrydis vėlavo daugiau kaip 3 val.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(155 žmonės įvertino)
4.6710

Aviakompanijos nebenori mokėti kompensacijų už vėluojančius ir atšauktus skrydžius: keleivių lauktų sunkūs laikai

Jau beveik porą dešimtmečių Europos ribose vykdomų skrydžių keleiviai turi galimybę...

Vokietijoje kaukės transporte ir oro uostuose bus privalomos

Vokietijos valdžios institucijos nusprendė įvesti privalomas kaukes transporto priemonėse ir...

Liepos mėnesio Lietuvos oro uostų statistika: aviacijos srautai jau beveik pasiekė iki pandemijos fiksuotus rezultatus

Šių metų liepos mėnesį Lietuvos oro uostai beveik pasiekė iki pandemijos fiksuotus bendrus...

Vilniaus turizmo statistika šių metų pusmetį artėja prie 2019 m. rezultatų: dažniausiai lankosi dviejų šalių turistai

Statistikos departamento duomenimis per pusmetį Vilniuje apsilankė beveik pusė milijono turistų,...

Neregių patirtys keliaujant: svarbu planavimas, technologijos ir žmonės

Ne vienas keliautojas prisipažins, kad ne mažiau malonumo nei pačios kelionės teikia jų...

Top naujienos

Pareigūnai net 17 kartų teisto recidyvisto nesurado tris savaites: laisvėje siautėjęs bėglys įkliuvo atsitiktinai (1)

Iš Alytaus pataisos namų, kur atvirojoje kolonijoje už įvykdytus nusikaltimus atliko paskirtą...

Atsargos pulkininkas: rusai jau stengiasi iš paskutiniųjų, bet ukrainiečiai turi gerą planą

Britanijos gynybos sekretorius Ben Wallace pareiškė, kad rusų veržimasis Ukrainoje buksuoja ir...

Žiniasklaida: Bučos skerdikai sunaikinti, bet tai dar ne viskas (5)

Iš žiaurumuose Bučoje dalyvavusios 64-osios Rusijos Federacijos atskirosios motorizuotosios...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (3)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Ekstremalus šuolis „Karklėje“ jaunuoliui baigėsi nelaimingai: į įvykį atskubėjo medikai

Be skirtingų atlikėjų gausos festivalis „ Karklė “ lankytojams siūlo ir kitų įvairių...

Europos jaunių merginų čempionato pusfinalis: Lietuva – Vokietija tiesioginė transliacija

Šeštadienio vakarą Heraklione, Graikijoje, Lietuvos jaunių merginų (iki 18 metų) rinktinė stoja...

Delfi PliusGiedrė Balčiūtė

Nesudėtinga procedūra veidą atjaunina net dešimtmečiu: kai kuriems žmonėms ji nieko nekainuos

Visi norėtume amžinai likti jauni, deja, sustabdyti laiko neįmanoma. Senstant neišvengiamai ne tik...

Žudiku pramintas ežeras Rusijoje: mirtis gresia šiame paplūdimyje praleidus vos valandą (2)

Įsivaizduodami ežerą žmonių visiškai neapgyvendintoje vietovėje turbūt tikitės įspūdingo...

Karas Ukrainoje. Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE, pranešama apie galimas provokacijas

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...

Iki pat finišo kovojusiai Meilutytei – Europos čempionato bronza, Teterevkova – ketvirta

Italijos sostinėje Romoje vykstančiame Europos plaukimo čempionate šeštadienio vakarą surengtas...