Kartą per savaitę Marijampolė virsta Europos centru - kai čia atsidaro didžiausias Senajame žemyne naudotų automobilių turgus, taip prieš keletą metų išleistoje knygoje „Marijampolė" rašė vokiečių filosofas, sociologas ir keliautojas Karlas Schlogelis.
© El. žurnalo „Platumos“ archyvo nuotr.

Anuomet turgus, dabar jau nebe toks didelis, išties buvo taškas, kur Rytai sutikdavo Vakarus. K. Schlogelio įsitikinimu - tai Europos centras. Ir ne veltui. Juk Marijampolė įsikūrusi prie kelių, jungiančių Varšuvą ir Berlyną su Ryga, Talinu bei Skandinavija.

Kelionės pradžia – Kvietiškio dvare

Per pastaruosius metus Marijampolės miestas pasikeitė neatpažįstamai. Populiarėjant turizmo verslui vis daugėja keliautojų, kurie domisi savo krašto istorija ir lankytinais objektais. Mieste galima aplankyti ne tik muziejus, bet ir rasti išlikusią dvaro sodybą. Pirmiausia Marijampolės mieste apsilankykime Kvietiškio dvare. Tai istorinę, kultūrinę, architektūrinę reikšmę turintys mediniai dvaro rūmai, pieninė, sandėlis su rūsiu, prižiūrėtojo ir kumečių gyvenamieji namai. Parke gausu liepų, klevų, ąžuolų, uosių, eglių. Šiuo metu dvaro teritorijoje įsikūrusi Marijampolės kolegijos Verslo ir technologijų fakultetas.

Pirmasis Lietuvoje cukraus fabrikas

Unikalus objektas - tai pirmasis Lietuvoje cukraus fabrikas. Jis buvo pastatytas 1931 m. Nuo pat veiklos pradžios fabrikas įgijo nepaprastai didelę ekonominę, kultūrinę ir socialinę reikšmę ne tik Sūduvos kraštui, bet ir visai Lietuvai. 1999 m. ,,Arvi” įmonių grupė pradėjo fabriko finansavimą. ,,Arvi” nuo pirmųjų dienų daug dėmesio ir lėšų skyrė fabriko modernizavimui ir atnaujinimui.

Šiandien greta klestinčio cukraus verslo, Lietuvoje fabrikas garsėja, kaip unikali kultūrinė erdvė, čia buvo demonstruojama 50 litų banknoto autoriaus Ray Bartkaus tapybos paroda, skambėjo Pažaislio muzikos festivalio garsai, žiūrovai išgyveno dramą stebėdami spektaklį „Smetona“, čia rinkosi menininkai į tarptautinį tapybos plenerą, kurio paroda demonstruojama ir dabar. Fabrikas atgijo dar vienam gyvenimui, kaip unikali kultūrinė erdvė. Taip pat prie cukraus fabriko galime pasigrožėti 2011 m. Marijampolėje atidengtu paminklu skirtu cukriniam runkeliui (aut. T. Pavilionis), šio fabriko 80-mečiui paminėti.

Marijampolė ir religija

Ekskursiją galime pratęsti keliaudami į miesto centrą, kuriame yra įsikūrusios dvi lankomiausios miesto bažnyčios. Pirmoji- tai XIX a. pabaigoje Marijampolėje pastatyta cerkvė Rusijos kareiviams ir dedikuota carui Aleksandrui III.

Po Pirmojo pasaulinio karo marijonai cerkvę pertvarkė į bažnyčią. Ji tapo Lietuvos kariuomenės bažnyčia (sekmadieniais būdavo Šv. Mišios kariams, kitomis dienomis - miesto visuomenei). Dabar vadinama Marijampolės šv. Vincento Pauliečio bažnyčia suteikia miestui subtilaus žavesio. Tai neobizantinė, vienabokštė, su priestatais ir septyniais bokšteliais bažnyčia.

Antroji bažnyčia – Šv. Arkandelo Mykolo bazilika. XVIII a. pradžioje Prienų seniūnas pastatė koplyčią, o 1750 m. į ją buvo pakviesti marijonai. Po septynerių metų Prienų seniūno žmona Pranciška Ščiūkaitė-Butlerienė vienuoliams pastatė medinį vienuolyną ir bažnyčią, o iš Kvietiškio dvaro davė žemės miestui kurti.

Taip prasidėjo Marijampolės miesto kūrimas. Bažnyčiai buvo suteiktas šv. Arkangelo Mykolo bazilikos vardas, o vietiniai gyventojai bažnyčią tiesiog vadina baltąja bažnyčia. Jos stilius turi neobaroko bruožų, bažnyčia lotyniško kryžiaus plano, turi du bokšus. Viduje yra trys navos, šeši altoriai, šventorius apmūrytas. Įdomu tai, kad 1758 m. į bažnyčią ėjo kelias vadinamas – rožančkeliu.

Atsinaujinęs Marijampolės miestas

Miestą lankantys svečiai negali patikėti, kad lankosi Lietuvoje ir lygina jį su gražiausiomis Europos sostinėmis. Šis Sūduvos miestas gali didžiuotis turintis net keletą parkų ir poilsio zonų. Neseniai rekonstruotos miesto erdvės, Vytauto ir Poezijos parkai, skverai, kviečia atsipalaiduoti.

Marijampolė – Suvalkijos parkų oazė, kartą per savaitę virstanti Europos centru
© El. žurnalo „Platumos“ archyvo nuotr.

Vienas iš gražiausių miesto parkų yra Poezijos parkas esantis visai
šalia Marijampolės savivaldybės pastato, įrengtas 1987 metais, Jevonio
ir Šešupės santakoje. Iš pradžių parke buvo pastatyta pirmoji skulptūra
„Šešupė", dekoratyvūs tilteliai ir suoleliai bei fontanai, pasodintas
draugystės ąžuolas. Nuo 2012 m. miesto gyventojai ir svečiai gali
džiaugtis atsinaujinusiu Poezijos parku.

Parkas pasipuošė plastiškų formų suolais, moderniu apšvietimu, želdynais, poilsio zonoje atsirado spalvinga vaikų žaidimo aikštelė, amfiteatras kameriniams renginiams, trys fontanai. Parke taip pat galima pamatyti skulptūrinę kompoziciją įamžinančią Vytauto Kernagio atliekamą dainą „Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj“. Šiuo metu parkas – tai unikali vieta norintiems pasigrožėti gamta, papoilsiauti ar tiesiog pabėgti nuo rutinos.

Marijampolėje būtina pamatyti ir pačioje miesto širdyje esantį paminklą „Tautai ir kalbai“(aut. Kęstutis Balčiūnas). 2009 m. suėjo 1000 metų, kai pirmą kartą buvo paminėtas Lietuvos vardas. Būtent šiai progai paminėti 2009 m. rugsėjį centrinėje J.Basanavičiaus aikštėje iškilmingos ceremonijos metu buvo atidengtas 19 metrų aukščio paminklas, kuris įprasmina krašto žmonių ir visų lietuvių tautinės savimonės ir kalbos gaivintojų bei puoselėtojų indėlį į gimtosios kalbos, kultūros ir tautiškumo išsaugojimą.

Marijampolė – Suvalkijos parkų oazė, kartą per savaitę virstanti Europos centru
© El. žurnalo „Platumos“ archyvo nuotr.

Šviesuolių keliais

Iš miesto aikštės toliau keliaujame į netoli jos įsikūrusią Rygiškių Jono gimnaziją. Tai pati pirmoji ir ilgą laiką buvusi vienintelė gimnazija Marijampolėje pradėta formuoti 1840 m. Iš pradžių gimnazija buvo skirta tik vyrams, todėl ilgą laiką ji buvo vadinama „Marijampolės vyrų gimnazija“.

Vienas svarbiausių gimnazijos tikslų buvo neleisti rusų valdžiai lietuvių inteligentiją atitraukti nuo lenkų įtakos ir surusinti. Gimnazijoje mokėsi žmonės, kurie garsino ne tik mokyklą, bet ir Marijampolės miestą: pirmasis laikraščio „Aušra“ redaktorius – J. Basanavičius, kalbininkas – J. Jablonskis, tautinės giesmės kūrėjas – V. Kudirka bei rašytojas V. Mykolaitis-Putinas. Ir tai tik keletas pavardžių. Mokykla šiandien yra pavadinta Jono Jablosnkio garbei ir vadinasi „Rygiškių Jono gimnazija“.

Marijampolė už futbolą!

Į miestą atvykę svečiai dažnai grožisi ne tik parkais ar kitais lankytinais objektais. Jie atvyksta palaikyti savo mėgstamų futbolo komandų. Miestas didžiuojasi unikaliu sporto kompleksu Lietuvoje. ARVI futbolo aikštynas yra vienintelis toks Baltijos šalyse - jis turi geriausią vidaus ir išorės treniruočių bazę futbolui.

Manieže įrengta apšvietimo sistema, pilnų matmenų dirbtinės dangos futbolo aikštė leidžia žaisti futbolą ištisus metus. Manieže taip pat įrengti bėgimo takai lengvaatlečiams. 2011 m. sausį maniežiui (kartu su stadionu) suteiktas „Arvi“ futbolo arenos pavadinimas.

Marijampolė – Suvalkijos parkų oazė, kartą per savaitę virstanti Europos centru
© El. žurnalo „Platumos“ archyvo nuotr.

Išskirtinė geležinkelio stotis

Lankantis Marijampolėje privalu pamatyti miesto geležinkelio stotį. Jos istorija prasideda nuo to, kai buvo nutiestas Kazlų Rūdos – Šeštokų geležinkelis. 1924 m. pastatytas dabartinis stoties pastatas, o 1994–1997 m. atlikti stoties pastato restauravimo darbai. Geležinkelio stoties pastatas turi didelę architektūrinę vertę, tai viena gražiausių stočių visoje Europoje.

Ją projektavo inžinierius Edmundas Frykas. Kompozicijos ir stiliaus atžvilgiu stotis originali tarp šios paskirties statinių Lietuvoje. Planas netaisyklingos formos, mūrinis, išorės sienos dengtos raudonomis apdailos plytelėmis su tinkuotų dalių intarpais. Asimetriška, laipsniškai besivystanti pastato kompozicija būdinga moderno krypčiai. Vertingi ir saugotini pastato elementai ir dalys yra pastato tūris, autentiškas medžiagiškumas, fasadai ir jų dekoras, interjerai ir jų dekoras, planinė–erdvinė struktūra, autentiški stalių gaminiai (keleivių laukiamosios salės suolai, durys, langai).

Marijampolės geležinkelio stotis
Marijampolės geležinkelio stotis
© V.Kandroto nuotr.

Poilsio oazė

Po įdomios kelionės ar tiesiog norint jaukiai praleisti popietę, skaniai pavakarieniauti miesto svečiai visada yra laukiami pačiame Marijampolės centre įsikūrusiame keturių žvaigždučių viešbutyje „Europa Royale“. Jame yra 47 modernūs viešbučio kambariai bei apartamentai, 4 konferencijų salės, treniruoklių salė, SPA centras bei restoranas „Pizza Jazz“. Nuo 2012 m. kovo mėn. viešbutyje vykdoma „Žaliojo rakto“ programa, kurios tikslas - keisti turizmo organizatorių ir dalyvių elgesį bei skatinti juos rūpintis aplinka.

Viešbutyje įsikūręs modernus restoranas „Pizza Jazz“, kuris garsėja savo prabanga, patiekalais ir gausiu išskirtinių vynų asortimentu bei rinktinio konjako rūšimis. Taip pat yra konferencijų salės, kuriose vyksta įvairūs mokymai, seminarai, verslo klasės susitikimai. Svečiai, norintys atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos, gali pasilepinti SPA procedūromis: pirčių kompleksu, kūno ir veido procedūromis, soliariumo paslaugomis, treniruoklių sale. SPA – tai mažytė ramybės oazė pačiame Marijampolės miesto centre.

Marijampolė – Suvalkijos parkų oazė, kartą per savaitę virstanti Europos centru
© El. žurnalo „Platumos“ archyvo nuotr.

„Europa Royale“ viešbutis yra vienas iš geriausių viešbučių Marijampolėje ir Lietuvoje, kuris išsiskiria savo aukšta kokybe ir aptarnavimu. Nuolat viešbučių veiklą stebinti sistema www.booking.com šiais metais paskelbė „Europa Royale“ tarp trijų geriausių Lietuvos viešbučių, tokį įvertinimą skyrė Lietuvos ir užsienio turistai.

Marijampolė – Suvalkijos parkų oazė, kartą per savaitę virstanti Europos centru
© El. žurnalo „Platumos“ archyvo nuotr.

Atsikvėpus nuostabiame viešbutyje galima pasivaikščioti ir aplankyti greta esančias senamiesčio gatveles, Butlerienės skverą, kuriama rasite įdomias kačių skulptūras. Visai čia pat – Marijampolės centre – Kultūros namai, prie kurių V. Urmanavičiūtei – Urmanai skirtas suolelis, jį dovanojo ARVI įmonių grupė ir linkėjo, kad kiekvienas, prisėdęs ant šio suolelio, vaizduojančio pievą, debesį ir nutūpusią lakštingalą, sugalvotų savo svajonę, kuri virstų realybe.

Visa tai ir dar daugiau galima pamatyti atsinaujinusioje Sūduvos sostinėje. Būtinai apsilankykite Marijampolėje ir atraskite naujai sušvitusias miesto erdves.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: sniegas ir šaltis neužsibus (1)

Artimiausiomis dienomis žiema bus įvairi. Savaitės viduryje atšals stipriau, o savaitei baigiantis...

Grįžo į Lietuvą ir nė kiek nesigaili: ir čia galima uždirbti 5 tūkst. eurų (124)

Dovydas Petrošius Jungtinėje Karalystėje pragyveno dešimtmetį. Per šį laikotarpį jam teko...

Ryšiais su Rusija apkaltintas Trumpas pristato dokumentą, kuris nepatiks Kremliui (221)

Svarbu ne tai, ką jis kalba, o tai, ką jis daro. Taip šiemet Donaldą Trumpą gynė jo šalininkai,...

Šarūnas Ruzgys apie pensijas: valstybė dingsta, o žmonės turės mokėti daugiau (200)

Ketinimai keisti antros pakopos pensijų fondų finansavimą, atsisakant pervedimų iš „Sodros“,...

Į Egipto gilumą patekę lietuviai prakalbo apie kraupų reiškinį: kraujomaiša ten normalus reiškinys (58)

Egiptas – populiari šalis keliauti ir pažinti Šiaurės Afrikos kraštą. Tad nieko...

Šis žinomas Lietuvos atlikėjas į koncertus pritraukia tūkstančius. Ar atpažįstate jį? (5)

Iki pat Kalėdų DELFI kartu su socialine iniciatyva „ Vaikų svajonės “ dalinsis žinomų...

Marčiulioniui įkandin: Sabonio mokyklos istorija artėja prie pabaigos (50)

Regis, krepšinio įžymybėms paskaudo pečius nuo visuomeninės naštos. Vilniuje šiemet jau neliko...

Lenkijoje sudužo karinių oro pajėgų naikintuvas – pilotas katapultavosi (57)

Pirmadienio vakarą iš radarų dingo Lenkijos karinių oro pajėgų naikintuvas, praneša portalas...

Kito tokio miestelio Baltijos šalyse nėra: ką siūlo verslininkai (9)

Vilnius šiais metais gali pasigirti ne tik gražiausia Europoje pripažinta eglute, bet ir dviem...

Tarakono gyvenimo kronikas „Instagram“ tinkle ėmusi publikuoti savininkė tokio efekto nesitikėjo

Jei it Damoklo kardas kybanti branduolinė grėsmė, neduokdie, tikrai išprovokuotų apokalipsę,...