„Kolekcininkai visko turi, bet saugo nuo svetimų akių, o man rūpi parodyti kuo daugiau žmonių: kiekvienas čia esantis daiktas – dalelė Lietuvos istorijos“, – sako jau 10 metų Piniavoje unikalų privatų muziejų puoselėjantis Panevėžio rajono garbės pilietis, bajoras Klementas Sakalauskas.
© L.Brundzos nuotr.

Ir šeimininkas, ir gidas

Šį muziejų Panevėžio rajone lanko ne tik turistai iš tolimų svečių šalių – filmų kūrėjai skolinasi rekvizitus, jaunavedžiai atvyksta fotografuotis, etnografinėje aplinkoje švenčiamos išskirtinės šventės. K. Sakalausko sukauptais turtais apsidžiaugtų ne vienas Lietuvos muziejus. Ko tik čia nėra: senoviniai automobiliai, žemės ūkio mašinos ir padargai, spynos, lygintuvai, indai, muzikiniai prietaisai, verpstės, monetos, dokumentai, šventųjų skulptūrėlės, rankdarbiai ir net naro kostiumas su visu inventoriumi. Visi eksponatai iš XVIII–XIX a. ir senesni.

Ekspozicijos brangenybės: 1931 m. JAV automobilis „Nash“, dažnas Panevėžio ir kitų Lietuvos miestų švenčių dalyvis, pirmasis pasaulyje garso įrašymo prietaisas – Edisono fonografas, mamuto stuburo slankstelis, dantis ir ilties gabaliukas bei tikrų tikriausias (tą patvirtina Latvijos gamtos muziejaus geologijos ir paleontologijos skyriuje išduoti dokumentai) apie 70–80 mln. metų senumo dinozauro kiaušinis.

„Galėjau sudėti kelias senas geldas, girnapuses, lentyną molinių ąsočių – jau muziejus, tokių Lietuvoje ne vienas, bet norėjosi, kad žmonėms būtų įdomu, kad knietėtų sugrįžti. Kiekvienas čia esantis daiktas – dalelė šalies istorijos, mat beveik visi eksponatai surinkti Lietuvoje, jie padeda suprasti prabėgusį laiką, – paaiškina svetingas šeimininkas ir pasisiūlo pabūti gidu. – Daugiau darbuotojų muziejuje nėra. Vienas prižiūriu ir muziejų, ir jo aplinką, smagu, kad dažnai sulaukiu pagalbos iš sūnaus Gintaro, marčios, anūkės, retsykiais padeda kaimynai. Pelno muziejus neneša, užtat gyvenimas labai įdomus!“

Lobiai šalia mūsų: muziejus Lietuvoje, kuriame yra net dinozauro kiaušinis
© L.Brundzos nuotr.

Pats restauruoja eksponatus

Savo pomėgį K. Sakalauskas vadina progresuojančia liga: iš pradžių buvo akmenys, paskui geležys, buities daiktai... Vyras mano, kad užsikrėtė ja dar vaikystėje – berniukui viskas buvo įdomu, rūpėjo viską žinoti.

„Tėvas išarė XVIII a. monetą, susidomėjęs pats pradėjau rinkti monetas, ženkliukus, vėliau sukaupiau didžiulę laikrodžių kolekciją. Deja, juos ilgainiui iškeičiau į kitus dalykėlius. Kol žmona buvo gyva, tramdžiausi. Jau septyniolika metų esu našlys, todėl galiu daryti, ką noriu“, – šelmiškai šypteli pašnekovas ir atskleidžia manantis, kad įkvėpimą dovanoja ir paveldėtas bajoro titulas – neketina tuščiai juo didžiuotis.

K. Sakalauskas pastebi, kad ne kiekvienas turi talentą pamatyti ir atrasti vertingus dalykus. O jam Dievas davė dar ir gabias rankas, ir išmanymą, kaip eksponatus prikelti antram gyvenimui. Nėra toks turtingas, kad galėtų įsigyti jau sutvarkytus, išdailintus daiktus – kiekvieną jų muziejaus šeimininkas pats šveičia, valo, tvarko, ieško trūkstamų detalių, remontuoja, restauruoja, o vėliau ir pats prižiūri.

„Kurį laiką dirbau lėktuvų surinkėju, statybininku, paskui „Ekrano“ gamykloje, tuo pat metu puse etato plušėjau Panevėžio kraštotyros muziejuje restauratoriumi. Štai tokie mano gyvenimo universitetai – kiek per gyvenimą sukaupiau žinių, nė viena mokymo įstaiga neduos, – tikina guvus vyriškis. – Būtų gerai rasti laiko visą šį turtą kruopščiai suregistruoti. Aš juk net tiksliai nežinau, ko kiek muziejuje yra, o, kol dar atmintis nešlubuoja, būtų gerai ir aprašyti, kur kas pirkta, keista, rasta, kokia to daikto ir jo atsiradimo Piniavoje istorija. O jų yra labai įdomių...“

Pranoko lūkesčius

K. Sakalauskas Piniavoje gyvena nuo 1967 m. Atsiėmus tėvų žemę vietoje sugriauto senovinio klojimo jo brolis iš senų rąstų pastatė didelę klėtį, kaip ir priklauso, dviejų dalių – merginų ir grūdinę. Toje klėtyje Klementas ir pradėjo dėlioti ilgai kauptus eksponatus.

Grūdinėje, vyriškoje klėties pusėje, – apie 300 lygintuvų kolekcija, kurios pažiba unikali krosnelė lygintuvams pašildyti, senovinės medinės ir kalviškos spynos – specialiai jų pasižiūrėti atvyksta kalvystės meistrai, ant didelio stalo išdėlioti įvairūs XIX a. asmeniniai žmonių dokumentai, caro laikų piešimo sąsiuvinis, vadovėlis, kaip rašyti laiškus.

„Moteriškoje dalyje visko kur kas daugiau, nei iš tiesų turėtų būti“, – pastebi muziejaus savininkas. Pasak jo, daugelis čia sukauptų daiktų rasta Žemaitijoje: moliniai indai, drožtos šventųjų skulptūrėlės, matavimo indai pūrai, įvairūs moteriškos buities įrankiai, sausakimšos rankdarbių kraičio skrynios, rankšluosčiai.

Ekspozicijos pasididžiavimas – net 200 metų senumo duobėmis išsėdėtas suolas ir iš Švėkšnos atkeliavusi spalvingai dekoruota indauja, už ją pažįstamas amerikietis kolekcionieriui siūlė net 10 tūkst. dolerių.

Panašus baldas yra Vilniuje Lietuvos nacionaliniame muziejuje.
Antrame didžiulės klėties aukšte – atgaiva muzikos mėgėjams: čia kruopščiai prižiūrimi glaudžiasi K. Sakalausko restauruoti gramofonai, klinkstonai, grafonolos, aristonai, muzikinės dėžutės, radijo imtuvai, patefonai. Nepatikėsite: visi jie veikia! Šeimininkas neskubėdamas suka muzikinės dėžutės rankenėlę...

„Nauja mano progresuojančios ligos stadija – muzika, – prisipažįsta Klementas, labai dažnai laisvalaikiu į rankas paimantis armoniką. – Šeimoje augome keturi broliai, todėl turėjome savo šeimos kapelą, joje būgnu mušė mama. Vaikystėje tik svajoti galėjau apie muzikos mokyklą, o šiandien labai norėčiau tobulai išmokti groti fisharmonija.“

Lankomiausio Panevėžio rajone objekto savininkas prisipažįsta nesitikėjęs tokio muziejaus populiarumo. Didžiausias įvertinimas – žėrinčios žmonių akys, kartais iš nuostabos, kartais – užplūdus prisiminimams.

„Čia žmogaus siela parklumpa ir vėl atgimsta“, – pastebi Klementas Sakalauskas. Lankytojų jis laukia nuo balandžio mėnesio – šaltymečiu dauguma muziejaus eksponatų žiemoja saugykloje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Reikalauja, kad „Airbnb“ skelbtų galutines kainas

EK ir ES vartotojų apsaugos institucijos ragina „ Airbnb “ savo sutarčių sąlygas suderinti su...

Išrinkite, kuris Lietuvos paplūdimys yra pats geriausias (16)

Naujienų portale DELFI vyksta unikalus projektas: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Lėktuvu dangų raižanti žavi kaunietė: išvydę mane, keleiviai klausdavo, kur pilotas (137)

Kaunietė Ieva Liekytė šiemet Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė operinį dainavimą,...

„Ryanair“ streikas: atšaukiama 600 skrydžių (36)

„ Ryanair “ kitos savaitės trečiadienį ir ketvirtadienį (liepos 25 – 26 dienomis) atšauks...

Jau galima susipažinti su būsimąja „Neregėta Lietuva“ (14)

Po Lietuvos bibliotekas keliauja būsimo visiškai naujo Mariaus Jovaišos fotografijų albumo „...

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (3)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Sekmadienį – dar viena proga pasidžiaugti šiluma

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (27)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (63)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (286)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (136)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Klaipėdą drebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou: per „Žiūrėk, ką padarei“ dainą arena pašėlo (78)

Šeštadienio vakarą Klaipėdos „Švyturio“ arenoje įvyko ilgai lauktas vienintelis dainininko...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (7)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Suskambo vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: atlikėja neslėpė kvapą gniaužiančio jaudulio (61)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyko „Aurum 1006 km“ lenktynės, bet...