aA
Airijos pigių skrydžių oro bendrovė „Ryanair“ eilinį kartą sulaukė skaudaus smūgio iš Lietuvos teismų dėl kompensacijų už sutrikdytus skrydžius ir nesąžiningų sąlygų taikymo.
Lietuvos teismai dar kartą pamokė „Ryanair“: kompanija turės sumokėti 9200 eurų kompensacijų
© Shutterstock

Jau daugelį kartų Lietuvos teismuose bylas pralaimėjusi „Ryanair“ ir šį kartą pralaimėjo iškart dvi bylas Kauno teisme. Kompanija turės sumokėti 9 200 EUR kompensacijų už atidėtus ir daugiau kaip 3 val. vėlavusius skrydžius, 5 proc. dydžio metines palūkanas ir 3 474 EUR bylinėjimosi išlaidų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tačiau ši byla svarbi ne tiek priteista suma ar keleivių skaičiumi, dėl kurių kompensacijų buvo kreiptasi į teismą (iš viso 23 keleiviai), bet dėl to, kad teismai dar kartą patvirtino, jog kai kurios „Ryanair“ vežimo sąlygos, su kuriomis keleiviai yra priversti sutikti, yra nesąžiningos ir negalioja.

Kauno apylinkės teismas 2021-10-05 ir 2021-10-12 sprendimais ne tik tenkino bendrovės „Skycop“, kuri padeda keleiviams atgauti kompensacijas už sutrikdytus skrydžius, ieškinius, bet dar papildomai pripažino „Ryanair“ vežimo sutarties sąlygas negaliojančiomis.

Šiose bylose „Ryanair“ eilinį kartą bandė nesėkmingai įrodyti, kad keleiviai negali perleisti savo reikalavimo į kompensaciją, o taip pat, kad bylose turi būti taikoma Airijos teisė ir bylos nagrinėjamos Airijos teismuose.

Kauno teismas pažymėjo, kad šie „Ryanair“ argumentai jau ne kartą buvo nagrinėti teismuose. Teismai „Ryanair“ teiginius dėl jos sąlygose įtvirtintų apribojimų keleiviams perleisti reikalavimo teisę į kompensaciją laikė bloginančiais vartotojo teises, lyginant su nustatytomis Reglamente Nr. 261/2004, apsunkinančiais ir ribojančiais keleivių teisių įgyvendinimą, neužtikrinančiais aukšto keleivių apsaugos lygio ir minimalių keleivių teisių, todėl juos atmetė. Teismų praktikoje ne kartą pasisakyta, jog „Ryanair“ teiginiai dėl sąlygose įtvirtintų apribojimų keleiviui perleisti reikalavimo teisę į kompensaciją ir įpareigojimas keleiviui pirmiausia tiesiogiai kreiptis dėl kompensacijos į „Ryanair“ pačiam, pablogina vartotojo teises.

„Šie du teismo sprendimai tik dar kartą patvirtino, kad „Ryanair“ negali drausti keleiviams patiems spręsti, kokiu būdu bandyti atgauti jiems priklausančią kompensaciją, t.y. kreiptis patiems ar per tokias paslaugas teikiančias įmones“ - teigia bendrovei „Skycop“ teisme atstovavęs advokatas Nerijus Zaleckas.

Advokatas taip pat pažymi, kad „Ryanair“ visais įmanomais būdais siekia apriboti galimybes tokias bylas nagrinėti Lietuvos teismuose ir prašo taikyti Airijos teisę bei bylas nagrinėti Airijos teismuose. Tačiau ir tokie argumentai yra atmetami tiek Lietuvos teismų, tiek ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT).

Pagal Lietuvos ir ESTT suformuotą praktiką, kiek tai susiję su tiesioginiu skrydžiu, kurį vykdo atitinkamo keleivio sudarytos sutarties šalis, tiek lėktuvo išvykimo, tiek atvykimo vieta turi būti laikoma pagrindinių paslaugų, esančių oro vežimo sutarties dalyku, teikimo vietomis, pateisinančiomis teismo jurisdikciją nagrinėti reikalavimą dėl kompensacijos pagal vežimo sutartį ir Reglamentą Nr. 261/2004. Ieškovas gali pasirinkti, ar tokį reikalavimą kelti lėktuvo išvykimo, ar atvykimo vietos, dėl kurios susitarta minėtoje sutartyje, valstybės teisme.

Teismai pažymėjo, kad toje „Ryanair“ vežimo sutarties dalyje, kurioje nustatoma išimtinė Airijos teisė ginčams iš vežimo sutarčių, spręsti, klausimas dėl taikytinos teisės turi būti sprendžiamas pasisakant, kad išimtinės Airijos teisės nustatymas panaikina arba trukdo vartotojo teisei pareikšti ieškinį, todėl šioje dalyje tokia „Ryanair“ sąlyga laikytina nesąžininga.

ESTT taip pat buvo sprendžiamas klausimas dėl išimtinės Airijos teismų jurisdikcijos numatymo „Ryanair“ sutartyje su keleiviu (ESTT 2020 m. lapkričio 18 d. prejudicinis sprendimas byloje C-519/19). ESTT konstatavo, kad vartotojo ir komercinės veiklos subjekto sudarytos sutarties, dėl kurios nebuvo atskirai derėtasi ir kuria teismui, kurio teritorinei jurisdikcijai priklauso komercinės veiklos subjekto buveinė, suteikiama išimtinė jurisdikcija, sąlyga dėl jurisdikcijos suteikimo laikytina nesąžininga Direktyvos 93/13 3 straipsnio 1 dalies prasme.

„Ryanair“ dar gali apskųsti šiuos teismų sprendimus, tačiau teismų praktika šiais klausimais yra nuosekli ir nepalanki „Ryanair“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
4.8182

Tyrimas parodė, kaip pandemija pakeitė europiečių keliones: savo atostogas daugelis planuoja kitaip (2)

Siekdama išsiaiškinti, kaip Covid-19 pandemija pakeitė europiečių keliones, bendrovė...

Gėda ir prieš savus, ir prieš užsienio turistus: atgyvenę tualetai, grynieji pinigai ir turistiniai objektai, nesuprantami užsieniečiams (88)

Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ š. m. rugpjūčio mėnesį atliko...

Kaip valstybės pasirenka pasų spalvą ir ką jos reiškia? (7)

Kaip valstybės pasirenka pasų spalvą ir ką tai reiškia? Nepaisant daugybės pasirinkimų (pradeda...

Tarptautinės kelionės „kovidiniu“ metu: kur patekti lengviausia, o kur sunkiausia? (4)

JAV pagaliau vėl atvėrė sienas tarptautinėms kelionėms, sušvelnindama atvykimo apribojimus...

Oginskių dvaro pašonėje, ieškantiems autentikos ir prabangos, duris atvėrė naujas šeimos viešbutis (18)

Žemaitijos Versalis – taip vadinami naujam gyvenimui prikelti vakarų Lietuvoje, Plungės mieste...

Top naujienos

NATO ir EK vadovų susitikime – Nausėdos perspėjimas: Lukašenkos režimas nesiliaus testuoti Vakarų pasaulio vienybę papildyta (87)

Į Vilnių sekmadienį atvyko NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Europos...

COVID-19 protrūkis mažame miestelyje parodė, kaip galėtų baigtis pandemija (3)

Tai turėjo būti vasariška šventė. Tūkstančiai pramogautojų Liepos 4-ąją susirinko į...

Šis ES įstatymų projektas gali tapti „auksiniu standartu“ visam pasauliui – ant kortos pastatyta labai daug (2)

Europos Parlamente rengiamas Skaitmeninių paslaugų aktas žada užbaigti interneto laukinių vakarų...

Kuris tyrimas pavojingesnis sveikatai: kompiuterinė tomografija ar magnetinis rezonansas? (56)

Šiuolaikinė medicina tiesiog neįsivaizduojama be radiologinių tyrimų – rentgeno , magnetinio...

Mirtinas Valančiūno ginklas, kurio rinktinėje jis nė neišsitraukia: kodėl? (1)

Jonas Valančiūnas NBA rungtynėse vieną po kito smeigia keturis tritaškius iš eilės ir pagal...

Vilnius nesiliauja stebinti: kuri eglė jums patiko labiau – šių metų ar pernykštė? balsavimas (116)

Sostinė kasmet stebina išskirtiniais kalėdinių eglių įvaizdžiais, kuriais garsiai žavimasi ne...

D+Aurimas Perednis, laida „Iš esmės“, Liudmila Timofejeva

Privalomus skiepus darbuotojams jau vadina neišvengiamybe: nebus taip, kad darbdavys iškart atleis darbuotoją

Ministerija prakalbo apie privalomą skiepijimą nuo koronaviruso slaugos, globos, švietimo ir...

Teismas nusprendė neįkalinti seniūnijoje save padegusio vyro: tai padarė dėl beviltiškos padėties

Kauno apygardos teismas atidėjo laisvės atėmimo bausmės vykdymą benamiui, kuris, gaisrui...

Kaip savo namus papuošti šventėms: interjero dekoratorė pristatė 7 šių metų kalėdinio dekoro tendencijas

Anksčiau pajusti šventinę nuotaiką ir namuose sukurti jaukią atmosferą padeda kalėdinės...

Šimonytė apie valdančiųjų trinčių su prezidento patarėjais priežastis: aš apie šį procesą parašysiu knygą (142)

Nepaisant to, kad nesutarimų tarp valdančiosios daugumos ir Prezidentūros nemažėja ir, kad...