Didžiausias neseniai pasauliui duris atvėrusio Mianmaro miestas Jangonas mane drąsiai pasitinka ryškiu rytietišku tamsos ir gatvės šviesų makiažu.
Mianmaras
© Shutterstock nuotr.

Nors aš pats labiau vertinu moteris, nenaudojančias arba beveik nenaudojančias (t.y. meistriškai mus, vyrus, apgaunančias, jog nenaudoja) kosmetikos. Tačiau kartais taip malonu būti atvirai apgautam!

Nauja šalis su manimi atvirai flirtuoja: tamsoje, aerouoste, automobilių perpildytuose kamščiuose grūdantis miesto link, gatvėse, parduotuvėse, kavinėse. Aš naujokas, todėl man belieka stebėti aplinką.

Mianmare eismas vyksta dešinėje kelio pusėje visaip kaip Europoje. Tačiau čia automobiliai daugiausia japoniški. Devėti ir priešingoje nei mums įprasta vietoje įmontuotu vairu. Panašu, kad vietinių vairuotojų tai netrikdo. Nestabdo ir europiečių akimis aiškiai regimas kelių eismo taisyklių nebuvimas. O stiprokai išgėrusio vairuotojo pasiaiškinimas policijai, jog alkoholio pavartojo dėl blogos nuotaikos ir visokiausių jį ištikusių nesėkmių, pareigūnams atrodo pakankamai svari priežastis jį paleisti be jokių rimtų pasėkmių.

Langai taksi automobilyje šiek tiek nuleisti žemyn. Suprantu, kad būtent tiek ir reikia, kai pabandau savarankiškai pakeisti jų aukštį. Langų valdymo mygtukas į mano veiksmus nereaguoja. Pro pusiau atvertą langą dirbtinai prikvėpintą automobilio saloną užpildo tik Azijoje sutinkama tvankuma: nors jau gerokai po saulėlydžio, oras dar alsuoja drėgme ir karščiu. Išmanusis telefonas rodo plius 27 laipsnius Celsijaus, lygiai tiek pat, kiek mano rankinio laikrodžio kalendorius – įdomus sutapimas. Kartu su slogiu tvankumu į senos „Toyota“ saloną nestabdomi veržiasi gerokai prislopinti gatvės kvapai.

Tikrasis aršus kvapų flirtas lauks manęs vos išlipus, pagalvoju. Jangono gatvės nerimsta: šaudo į atvykėlį neoninių šviesų gausybe, atakuoja dar neperprastu chaosu bei intriguoja kiečiausiais plakatais. Visoje jų galybėje pastebiu ir Kurto Kobaino bei jo grupės „Nirvana“ sėbrų fotografiją. Vietinės kirpyklos reklama kabo virš jų rimtai melancholiškų veidų. Kiek nuliūstu, supratęs, kad, matyt, jau esu pakankamai išlepintas kelionių egzotikos, nes praeitą amžių menantys dalykai manęs visai nenustebina.

Tingiai besitrindami spūstyse, beveik po valandos pasiekiame viešbutį. Čia mano bendrakeleivį jau puikiai pažįsta ir pasitinka prasikaltusia šypsena: „Šiai nakčiai laisvų numerių neturime,“ – nuleidusi akis kukliai prisipažįsta simpatiška užeigos administratorė. Sutariame, kad būsime priimti nuo rytojaus. Tuo tarpu leidžiamės į nakvynės medžioklę ir sliūkiname žmonių, gatvės maisto vežimėlių bei automobilių prigrūstomis Jangono gatvėmis. Už poros kvartalų stovi kitas pusiau pakenčiamas viešbutis.

Einant jo link, pajuntu, kad kvapų, spalvų ir triukšmo kakofonija ima mane svaiginti. Nuo palangėse įtaisytų kondicionierių ant galvos laša kondensato lašai, gatvelės ir praėjimai nukloti juose vystomos prekybos šiukšlėmis. Tačiau manęs tai visai netrikdo. Galima skersai ir išilgai pervažiuoti Europą, tačiau tokio atskirų dalių kokteilio paragauti negausi niekur.

Gal būtent todėl baltuosius žmones taip traukia į Rytus, pagalvoju sau. Trumpai pasiderėję užsisakome po viešbučio numerį – kelionė buvo perdaug ilga, kad turėčiau ūpo įkyriai derėtis.

Jau beveik devynios valandos vakaro, vadinasi Lietuvoje jau gerokai po vidurnakčio, tad nedvejodami lekiame į gatves ieškoti maisto vėlyvai vakarienei. Užduotis pasirodo labai lengva, nes beveik už kampo tarpsta taip turistų ir vietinių mėgstama gatvelė, plyštanti nuo gatvės restoranėlių. Savo paties nuostabai, pripažįstu, jog dauguma klientų vietiniai.

Nors Mianmare viskis yra ypač pigus ir nenuginčijamai puikaus skonio, jis tinkamas tik seniams arba atskalūnams. Pasirodyti mėgstantis jaunimas ir jaunimo amžiuje užstrigęs pojaunimis geria gerokai brangesnį alkoholį – alų. Geria, ne ragauja. Alus parduodamas pusės litro buteliais arba lietuviškų cancanų mėgstamomis į „alaus metrą“ panašiomis plastikinėmis plačiomis alaus vazomis. Tačiau alaus ger[b]ėjai mano dėmesį sučiumpa tik akimirksniui. Juk čia šaligatviai ir lauko kavinių prekystaliai nukrauti visais įsivaizduojamais pasaulio vaisiais, riešutais, žalia kepti paruošta žuvimi ir taip vadinamais barkekiu: ant mažų medinių iešmų sumautu visu žmogui žinomu pasaulio maistu.

Ant jų iškepti galima viską: nuo virtos dešros ir nežinia, iš ko pagamintų dešrelių, krevečių, aštuonkojų gabaliukų, putpelių kiaušinių, jų trynių, pačių putpelių, grybų, grybų įvyniotų į kiaulieną iki kiaulienos šonkauliukų, česnakų, mažų bulvyčių, vištos sparnelių, rūkytos dešros, svogunėlių, vištienos kukulių, jautienos gabaliukų ir dar kažin kokių nematytų daržovių. Atrodo, kad vietiniai ant tų medinių iešmų sunėrė visą pasaulį nuo pat šeštos jo sukūrimo dienos. Nepamirštant visokio plauko vabzdžių ir nariuotakojų, kaip Rytų šalims ir priklauso.

Kvapai, kvapai, kvapai! Stengiuosi juos visus pajusti, nes identifikuoti ir kiekvieną atspėti, o juoba įsiminti nėra jokios vilties.

Azijos šurmulys ir iš veidų siauromis akimis sklindančios draugiškos, gyvenimu patenkintos šypsenos kviečia prisijungti, įsilieti į triukšmingą minią ir švęsti...gyvenimą! Švęsti antradienį. Šis antradienis – pirma pilnaties diena. O pilnatis Mianmare reiškia ne ką kitą kaip išeiginę! Žinodamas, kiek keistenybių mano mylimos Tėvynės piliečiams nutinka pilno mėnulio metu, negaliu nesutikti, jog išeiginė per kiekvieną pilnatį ne tik puiki, bet ir labai apgalvota bei sektina tradicija.

Pasiduodame gatvėje stoviniuojančių ir prisėsti kviečiančių padavėjų kerams. Po akimirkos mūsų kuklų plastikinį stalą jau puošia nepilnų dviejų šimtų gramų vietinio viskio buteliukas ledukų kibirėlio ir sodos vandens draugijoje. Užsakyta ir nuostabiais prieskoniais įdaryta žuvis smagiai čirška ant griliaus, o po poros minučių atkeliauja ir visokiausių rūšių barbekiu iešmeliai.

„Pažalsta“, – šelmiškai nusišypso savimi patenkintas padavėjas. Šypsomės ir mes, klegėdami šioje visiškai nepažįstamoje aplinkoje, stebėdami tarp gatvės stalų besibraunančius naujus klientus. Kaip ir dera, jaunimas prie kaimyninių staliukų tuština vietinio alaus bokalus. Kaip sakant, pirmoji diena užskaityta – Welcome to Myanmar!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Protestuodami prieš „Brexit“ aplink Europą mina dviračiais: susižavėjo Vilniaus takais (17)

Britas Alexander Colling ir jo žmona italė Chiara užsibrėžė sau tikslą: per pusmetį jie,...

Nauja atostogų kryptis – iš Vilniaus skraidins į Marakešą Maroke (3)

Plėsdama skrydžių tinklą iš Lietuvos „Wizz Air“ pristato naują atostogų kryptį – nuo...

„The Guardian“ paskelbė 10 įdomiausių Vilniaus vietų (39)

Vieno žinomiausių britų dienraščio „ The Guardian “ internete svetainėje pasirodė...

Perspėja dėl kelionių į užsienį – atkreipkite dėmesį iš ko perkate (5)

Jogos, asmenybės ugdymo, dvasinio tobulėjimo, meditacijų, vyrų ar moteriškumo stovyklos, žygiai,...

Išsvajotos atostogos sugadintos: nusivylimo kartėlis – vos įėjus į viešbučio kambarį (55)

Malonumo išvykti į savaitės ar dviejų atostogas laukiame ištisus metus. Deja, mintyse sukurtas...

Top naujienos

Vasara traukiasi: trankysis perkūnija, Jonines merks lietus (10)

Dar pavasarį Lietuvą sušildžiusi saulė tik retkarčiais pasislėpdavo už debesų, tačiau...

Specialistai įspėja – perkant panaudotus daiktus tyko nemenki pavojai

Ne paslaptis, kad vaikų atsiradimas gerokai patuština šeimos kišenę. Vienas iš būdų, kaip...

Matelis ragina Urbšį trauktis iš Seimo: dėl jo iškelto mero interesų teko net muštis (91)

Seimo Mišrios grupės vadovas Bronislavas Matelis mano, kad apie pasirengimą prisiimti atsakomybę...

Lietuvis kaip turistas: smarkiai populiarėja vienadienės kelionės (7)

Šių metų pirmą ketvirtį į keliones vyko 272,8 tūkst. šalies gyventojų. Tai - 8,7 proc....

Protestuodami prieš „Brexit“ aplink Europą mina dviračiais: susižavėjo Vilniaus takais (17)

Britas Alexander Colling ir jo žmona italė Chiara užsibrėžė sau tikslą: per pusmetį jie,...

Aplinkosaugininkų reidas: pareigūnai sulaukė principingo žvejo klausimo (13)

GRYNAS.lt žurnalistų komanda kartu su Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Trakų rajono...

Savo bute Sankt Peterburge rastas negyvas aktorius Jurijus Arojanas (9)

Eidamas 68-uosius metus mirė gruzinų aktorius Jurijus Arojanas. Žinią apie nuosavame bute Sankt...

Grybauskaitės interviu tapo Kremliaus ruporų taikiniu: ar Lietuva laukia invazijos? (690)

Prezidentė įsakė ruoštis Rusijos invazijai. Lietuva laukia Rusijos puolimo. Tokiomis antraštėmis...

Vengrija perrašė Konstituciją: už pagalbą pabėgėliams grės kalėjimas (4)

Vengrija pritarė konstitucijos pataisai, kuriai įsigaliojus pabėgėliams bus sunkiau gauti...

Iš kelionės po Italiją sugrįžę Sofio ir Dominykas Niūniavos itin gailisi vieno dalyko (23)

Vos tik iš kelionės po svajingąją Italiją sugrįžę Sofio ir Dominykas Niūniavos visą savo...