aA
Didžiausias neseniai pasauliui duris atvėrusio Mianmaro miestas Jangonas mane drąsiai pasitinka ryškiu rytietišku tamsos ir gatvės šviesų makiažu.
Mianmaras
Mianmaras
© Shutterstock nuotr.

Nors aš pats labiau vertinu moteris, nenaudojančias arba beveik nenaudojančias (t.y. meistriškai mus, vyrus, apgaunančias, jog nenaudoja) kosmetikos. Tačiau kartais taip malonu būti atvirai apgautam!

Nauja šalis su manimi atvirai flirtuoja: tamsoje, aerouoste, automobilių perpildytuose kamščiuose grūdantis miesto link, gatvėse, parduotuvėse, kavinėse. Aš naujokas, todėl man belieka stebėti aplinką.

Mianmare eismas vyksta dešinėje kelio pusėje visaip kaip Europoje. Tačiau čia automobiliai daugiausia japoniški. Devėti ir priešingoje nei mums įprasta vietoje įmontuotu vairu. Panašu, kad vietinių vairuotojų tai netrikdo. Nestabdo ir europiečių akimis aiškiai regimas kelių eismo taisyklių nebuvimas. O stiprokai išgėrusio vairuotojo pasiaiškinimas policijai, jog alkoholio pavartojo dėl blogos nuotaikos ir visokiausių jį ištikusių nesėkmių, pareigūnams atrodo pakankamai svari priežastis jį paleisti be jokių rimtų pasėkmių.

Langai taksi automobilyje šiek tiek nuleisti žemyn. Suprantu, kad būtent tiek ir reikia, kai pabandau savarankiškai pakeisti jų aukštį. Langų valdymo mygtukas į mano veiksmus nereaguoja. Pro pusiau atvertą langą dirbtinai prikvėpintą automobilio saloną užpildo tik Azijoje sutinkama tvankuma: nors jau gerokai po saulėlydžio, oras dar alsuoja drėgme ir karščiu. Išmanusis telefonas rodo plius 27 laipsnius Celsijaus, lygiai tiek pat, kiek mano rankinio laikrodžio kalendorius – įdomus sutapimas. Kartu su slogiu tvankumu į senos „Toyota“ saloną nestabdomi veržiasi gerokai prislopinti gatvės kvapai.

Tikrasis aršus kvapų flirtas lauks manęs vos išlipus, pagalvoju. Jangono gatvės nerimsta: šaudo į atvykėlį neoninių šviesų gausybe, atakuoja dar neperprastu chaosu bei intriguoja kiečiausiais plakatais. Visoje jų galybėje pastebiu ir Kurto Kobaino bei jo grupės „Nirvana“ sėbrų fotografiją. Vietinės kirpyklos reklama kabo virš jų rimtai melancholiškų veidų. Kiek nuliūstu, supratęs, kad, matyt, jau esu pakankamai išlepintas kelionių egzotikos, nes praeitą amžių menantys dalykai manęs visai nenustebina.

Tingiai besitrindami spūstyse, beveik po valandos pasiekiame viešbutį. Čia mano bendrakeleivį jau puikiai pažįsta ir pasitinka prasikaltusia šypsena: „Šiai nakčiai laisvų numerių neturime,“ – nuleidusi akis kukliai prisipažįsta simpatiška užeigos administratorė. Sutariame, kad būsime priimti nuo rytojaus. Tuo tarpu leidžiamės į nakvynės medžioklę ir sliūkiname žmonių, gatvės maisto vežimėlių bei automobilių prigrūstomis Jangono gatvėmis. Už poros kvartalų stovi kitas pusiau pakenčiamas viešbutis.

Einant jo link, pajuntu, kad kvapų, spalvų ir triukšmo kakofonija ima mane svaiginti. Nuo palangėse įtaisytų kondicionierių ant galvos laša kondensato lašai, gatvelės ir praėjimai nukloti juose vystomos prekybos šiukšlėmis. Tačiau manęs tai visai netrikdo. Galima skersai ir išilgai pervažiuoti Europą, tačiau tokio atskirų dalių kokteilio paragauti negausi niekur.

Gal būtent todėl baltuosius žmones taip traukia į Rytus, pagalvoju sau. Trumpai pasiderėję užsisakome po viešbučio numerį – kelionė buvo perdaug ilga, kad turėčiau ūpo įkyriai derėtis.

Jau beveik devynios valandos vakaro, vadinasi Lietuvoje jau gerokai po vidurnakčio, tad nedvejodami lekiame į gatves ieškoti maisto vėlyvai vakarienei. Užduotis pasirodo labai lengva, nes beveik už kampo tarpsta taip turistų ir vietinių mėgstama gatvelė, plyštanti nuo gatvės restoranėlių. Savo paties nuostabai, pripažįstu, jog dauguma klientų vietiniai.

Nors Mianmare viskis yra ypač pigus ir nenuginčijamai puikaus skonio, jis tinkamas tik seniams arba atskalūnams. Pasirodyti mėgstantis jaunimas ir jaunimo amžiuje užstrigęs pojaunimis geria gerokai brangesnį alkoholį – alų. Geria, ne ragauja. Alus parduodamas pusės litro buteliais arba lietuviškų cancanų mėgstamomis į „alaus metrą“ panašiomis plastikinėmis plačiomis alaus vazomis. Tačiau alaus ger[b]ėjai mano dėmesį sučiumpa tik akimirksniui. Juk čia šaligatviai ir lauko kavinių prekystaliai nukrauti visais įsivaizduojamais pasaulio vaisiais, riešutais, žalia kepti paruošta žuvimi ir taip vadinamais barkekiu: ant mažų medinių iešmų sumautu visu žmogui žinomu pasaulio maistu.

Ant jų iškepti galima viską: nuo virtos dešros ir nežinia, iš ko pagamintų dešrelių, krevečių, aštuonkojų gabaliukų, putpelių kiaušinių, jų trynių, pačių putpelių, grybų, grybų įvyniotų į kiaulieną iki kiaulienos šonkauliukų, česnakų, mažų bulvyčių, vištos sparnelių, rūkytos dešros, svogunėlių, vištienos kukulių, jautienos gabaliukų ir dar kažin kokių nematytų daržovių. Atrodo, kad vietiniai ant tų medinių iešmų sunėrė visą pasaulį nuo pat šeštos jo sukūrimo dienos. Nepamirštant visokio plauko vabzdžių ir nariuotakojų, kaip Rytų šalims ir priklauso.

Kvapai, kvapai, kvapai! Stengiuosi juos visus pajusti, nes identifikuoti ir kiekvieną atspėti, o juoba įsiminti nėra jokios vilties.

Azijos šurmulys ir iš veidų siauromis akimis sklindančios draugiškos, gyvenimu patenkintos šypsenos kviečia prisijungti, įsilieti į triukšmingą minią ir švęsti...gyvenimą! Švęsti antradienį. Šis antradienis – pirma pilnaties diena. O pilnatis Mianmare reiškia ne ką kitą kaip išeiginę! Žinodamas, kiek keistenybių mano mylimos Tėvynės piliečiams nutinka pilno mėnulio metu, negaliu nesutikti, jog išeiginė per kiekvieną pilnatį ne tik puiki, bet ir labai apgalvota bei sektina tradicija.

Pasiduodame gatvėje stoviniuojančių ir prisėsti kviečiančių padavėjų kerams. Po akimirkos mūsų kuklų plastikinį stalą jau puošia nepilnų dviejų šimtų gramų vietinio viskio buteliukas ledukų kibirėlio ir sodos vandens draugijoje. Užsakyta ir nuostabiais prieskoniais įdaryta žuvis smagiai čirška ant griliaus, o po poros minučių atkeliauja ir visokiausių rūšių barbekiu iešmeliai.

„Pažalsta“, – šelmiškai nusišypso savimi patenkintas padavėjas. Šypsomės ir mes, klegėdami šioje visiškai nepažįstamoje aplinkoje, stebėdami tarp gatvės stalų besibraunančius naujus klientus. Kaip ir dera, jaunimas prie kaimyninių staliukų tuština vietinio alaus bokalus. Kaip sakant, pirmoji diena užskaityta – Welcome to Myanmar!

orobalionai.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Apribojimai keliauti į užsienį paskatino atrasti išskirtines nakvynės vietas Lietuvoje (31)

2020 metai atnešė pokyčių ne vienam verslui, o ypač – kelionių srityje. Įsigaliojus kelionių...

Šiandien Vilniui – 698 metai: 4 išmanūs sprendimai, padėsiantys jį geriau pažinti (1)

Šiandien Vilnius švenčia 698-ąjį gimtadienį. Šįmet dėl karantino miesto šventė bus minima...

Kipras nuo kovo atvers oro susisiekimą su 56 valstybėmis (3)

Kipras nuo kovo atvers oro susisiekimą su 56 valstybėmis ir neįves atvykstantiesiems...

Įspūdingomis kelionių nuotraukomis pasidalijęs medikas: lietuviai atranda naujų pomėgių ir tampa panašesni į skandinavus (32)

Nors ekspertai tikina, kad dabar yra vienas geriausių laikotarpių keliauti, mat galima išvengti...

Išsiilgusiems kelionių ir parodų – virtualūs turai po žymiausias pasaulio vietas

Tarp labiausiai per karantiną pasiilgtų pramogų, be abejonės, atsiduria kelionės, meno galerijų...

Top naujienos

Pradėjęs eiti ministro pareigas Gentvilas rado nemalonią staigmeną: Europos Komisija laukia skubaus pasiaiškinimo (288)

Tik paskirtas aplinkos ministru „valstietis” Kęstutis Mažeika iš karto žiniasklaidai...

Verslas griežia dantį dėl valstybės atsisakytų vakcinų nuo COVID-19: būtume sumokėję ir daugiau skelbia, kada verslas galėtų skiepyti darbuotojus (174)

Lietuvai atsisakius įsigyti Europos Komisijos (EK) papildomai siūlomų 310 tūkst. „ Moderna “...

Lietuvos miestas, kuriame į būstą investuoja apsukriausieji: vilioja galimybė uždirbti (39)

Kaunas – miestas, kuris, kalbant apie būsto rinką, dažnai lieka šešėlyje. Tačiau nebūtinai...

Pasaulio ekonomikai šie metai prasidėjo prasčiau nei tikėtasi: atkurti „normalumą“ bus sunku (16)

Pasaulio ekonomikai 2021-ieji prasideda vangiau, nei tikėtasi, nes koronavirusas nepasiduoda, o...

Robbie Gramer, Amy Mackinnon, Jack Detsch, Christina Lu | D+

100 pirmųjų Bideno dienų: ko iš jo valdymo tikėtis užsienio politikoje

Nuo klimato kaitos iki Kinijos ir nesibaigiančių karų nutraukimo – štai 10 didžiausių...

Šiuos neurologinius simptomus patiria apie trečdalis susirgusių COVID-19 liga: gydytoja paragino nedelsti (14)

Remiantis tyrimų duomenimis, įvairaus pobūdžio neurologinius simptomus patiria apie trečdalis...

Pragariškiausia vieta Žemėje: šiame nuodingame ore gyvybei nėra jokių šansų (10)

Šiaurės Rytų Etiopijoje yra unikalus gamtos darinys – Dallol vulkanas. Ši vietovė sugeba...

Kuriame sporto erdvę namuose – ko reikia ir ką būtina žinoti? (8)

Žiema jau perkopė į antrąją pusę, vis labiau norisi judėti ir sugrįžti į ikikarantinines...

Tyrimas atskleidė – esame pardavėjų, baldžių ir vilkikų vairuotojų Lietuva (104)

Didžioji dauguma Lietuvos darbingų žmonių dirba pardavėjais, baldžiais, vilkikų vairuotojais,...