aA
Didžiausias neseniai pasauliui duris atvėrusio Mianmaro miestas Jangonas mane drąsiai pasitinka ryškiu rytietišku tamsos ir gatvės šviesų makiažu.
Mianmaras
© Shutterstock nuotr.

Nors aš pats labiau vertinu moteris, nenaudojančias arba beveik nenaudojančias (t.y. meistriškai mus, vyrus, apgaunančias, jog nenaudoja) kosmetikos. Tačiau kartais taip malonu būti atvirai apgautam!

Nauja šalis su manimi atvirai flirtuoja: tamsoje, aerouoste, automobilių perpildytuose kamščiuose grūdantis miesto link, gatvėse, parduotuvėse, kavinėse. Aš naujokas, todėl man belieka stebėti aplinką.

Mianmare eismas vyksta dešinėje kelio pusėje visaip kaip Europoje. Tačiau čia automobiliai daugiausia japoniški. Devėti ir priešingoje nei mums įprasta vietoje įmontuotu vairu. Panašu, kad vietinių vairuotojų tai netrikdo. Nestabdo ir europiečių akimis aiškiai regimas kelių eismo taisyklių nebuvimas. O stiprokai išgėrusio vairuotojo pasiaiškinimas policijai, jog alkoholio pavartojo dėl blogos nuotaikos ir visokiausių jį ištikusių nesėkmių, pareigūnams atrodo pakankamai svari priežastis jį paleisti be jokių rimtų pasėkmių.

Langai taksi automobilyje šiek tiek nuleisti žemyn. Suprantu, kad būtent tiek ir reikia, kai pabandau savarankiškai pakeisti jų aukštį. Langų valdymo mygtukas į mano veiksmus nereaguoja. Pro pusiau atvertą langą dirbtinai prikvėpintą automobilio saloną užpildo tik Azijoje sutinkama tvankuma: nors jau gerokai po saulėlydžio, oras dar alsuoja drėgme ir karščiu. Išmanusis telefonas rodo plius 27 laipsnius Celsijaus, lygiai tiek pat, kiek mano rankinio laikrodžio kalendorius – įdomus sutapimas. Kartu su slogiu tvankumu į senos „Toyota“ saloną nestabdomi veržiasi gerokai prislopinti gatvės kvapai.

Tikrasis aršus kvapų flirtas lauks manęs vos išlipus, pagalvoju. Jangono gatvės nerimsta: šaudo į atvykėlį neoninių šviesų gausybe, atakuoja dar neperprastu chaosu bei intriguoja kiečiausiais plakatais. Visoje jų galybėje pastebiu ir Kurto Kobaino bei jo grupės „Nirvana“ sėbrų fotografiją. Vietinės kirpyklos reklama kabo virš jų rimtai melancholiškų veidų. Kiek nuliūstu, supratęs, kad, matyt, jau esu pakankamai išlepintas kelionių egzotikos, nes praeitą amžių menantys dalykai manęs visai nenustebina.

Tingiai besitrindami spūstyse, beveik po valandos pasiekiame viešbutį. Čia mano bendrakeleivį jau puikiai pažįsta ir pasitinka prasikaltusia šypsena: „Šiai nakčiai laisvų numerių neturime,“ – nuleidusi akis kukliai prisipažįsta simpatiška užeigos administratorė. Sutariame, kad būsime priimti nuo rytojaus. Tuo tarpu leidžiamės į nakvynės medžioklę ir sliūkiname žmonių, gatvės maisto vežimėlių bei automobilių prigrūstomis Jangono gatvėmis. Už poros kvartalų stovi kitas pusiau pakenčiamas viešbutis.

Einant jo link, pajuntu, kad kvapų, spalvų ir triukšmo kakofonija ima mane svaiginti. Nuo palangėse įtaisytų kondicionierių ant galvos laša kondensato lašai, gatvelės ir praėjimai nukloti juose vystomos prekybos šiukšlėmis. Tačiau manęs tai visai netrikdo. Galima skersai ir išilgai pervažiuoti Europą, tačiau tokio atskirų dalių kokteilio paragauti negausi niekur.

Gal būtent todėl baltuosius žmones taip traukia į Rytus, pagalvoju sau. Trumpai pasiderėję užsisakome po viešbučio numerį – kelionė buvo perdaug ilga, kad turėčiau ūpo įkyriai derėtis.

Jau beveik devynios valandos vakaro, vadinasi Lietuvoje jau gerokai po vidurnakčio, tad nedvejodami lekiame į gatves ieškoti maisto vėlyvai vakarienei. Užduotis pasirodo labai lengva, nes beveik už kampo tarpsta taip turistų ir vietinių mėgstama gatvelė, plyštanti nuo gatvės restoranėlių. Savo paties nuostabai, pripažįstu, jog dauguma klientų vietiniai.

Nors Mianmare viskis yra ypač pigus ir nenuginčijamai puikaus skonio, jis tinkamas tik seniams arba atskalūnams. Pasirodyti mėgstantis jaunimas ir jaunimo amžiuje užstrigęs pojaunimis geria gerokai brangesnį alkoholį – alų. Geria, ne ragauja. Alus parduodamas pusės litro buteliais arba lietuviškų cancanų mėgstamomis į „alaus metrą“ panašiomis plastikinėmis plačiomis alaus vazomis. Tačiau alaus ger[b]ėjai mano dėmesį sučiumpa tik akimirksniui. Juk čia šaligatviai ir lauko kavinių prekystaliai nukrauti visais įsivaizduojamais pasaulio vaisiais, riešutais, žalia kepti paruošta žuvimi ir taip vadinamais barkekiu: ant mažų medinių iešmų sumautu visu žmogui žinomu pasaulio maistu.

Ant jų iškepti galima viską: nuo virtos dešros ir nežinia, iš ko pagamintų dešrelių, krevečių, aštuonkojų gabaliukų, putpelių kiaušinių, jų trynių, pačių putpelių, grybų, grybų įvyniotų į kiaulieną iki kiaulienos šonkauliukų, česnakų, mažų bulvyčių, vištos sparnelių, rūkytos dešros, svogunėlių, vištienos kukulių, jautienos gabaliukų ir dar kažin kokių nematytų daržovių. Atrodo, kad vietiniai ant tų medinių iešmų sunėrė visą pasaulį nuo pat šeštos jo sukūrimo dienos. Nepamirštant visokio plauko vabzdžių ir nariuotakojų, kaip Rytų šalims ir priklauso.

Kvapai, kvapai, kvapai! Stengiuosi juos visus pajusti, nes identifikuoti ir kiekvieną atspėti, o juoba įsiminti nėra jokios vilties.

Azijos šurmulys ir iš veidų siauromis akimis sklindančios draugiškos, gyvenimu patenkintos šypsenos kviečia prisijungti, įsilieti į triukšmingą minią ir švęsti...gyvenimą! Švęsti antradienį. Šis antradienis – pirma pilnaties diena. O pilnatis Mianmare reiškia ne ką kitą kaip išeiginę! Žinodamas, kiek keistenybių mano mylimos Tėvynės piliečiams nutinka pilno mėnulio metu, negaliu nesutikti, jog išeiginė per kiekvieną pilnatį ne tik puiki, bet ir labai apgalvota bei sektina tradicija.

Pasiduodame gatvėje stoviniuojančių ir prisėsti kviečiančių padavėjų kerams. Po akimirkos mūsų kuklų plastikinį stalą jau puošia nepilnų dviejų šimtų gramų vietinio viskio buteliukas ledukų kibirėlio ir sodos vandens draugijoje. Užsakyta ir nuostabiais prieskoniais įdaryta žuvis smagiai čirška ant griliaus, o po poros minučių atkeliauja ir visokiausių rūšių barbekiu iešmeliai.

„Pažalsta“, – šelmiškai nusišypso savimi patenkintas padavėjas. Šypsomės ir mes, klegėdami šioje visiškai nepažįstamoje aplinkoje, stebėdami tarp gatvės stalų besibraunančius naujus klientus. Kaip ir dera, jaunimas prie kaimyninių staliukų tuština vietinio alaus bokalus. Kaip sakant, pirmoji diena užskaityta – Welcome to Myanmar!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Baltijos šalys suvienijo – turistus iš tolimų kraštu vilios bendromis jėgomis (2)

Turizmo verslas išlieka svarbi tarpinė grandis tarp turistų ir jų pasirenkamų kelionės...

Kur sunkiau vairuoti – „Regitros“ egzamine ar Europos pietuose? (11)

Jei gavai vairuotojo pažymėjimą, keliuose pramokai vairuoti ne egzaminui, o pagal tikras eismo...

Pasaulis to dar nematė – jau šį mėnesį duris atvers milžiniškas viešbutis po žeme (11)

Tokio statinio pasaulis dar tikrai nematė – Šanchajuje (Songjango regione) liko padaryti tik...

Vilniečiai į sostinės viešbučius bėga nuo remontų ir kasdienybės (18)

Viešbučius daugelis visų pirma sieja su vieta, kurioje apsistojame keliaudami: tai pagrindinė jų...

Lietuviai jau planuoja, kur sutiks Naujuosius: daugėja norinčių švęsti kaimyninėse šalyse (12)

Kiek kartų esate atsidūrę situacijoje, kai likus vos kelioms dienoms iki Naujųjų metų...

Top naujienos

Vilniaus centre į atvirą kanalizacijos šulinį įkrito mažametė mergaitė (14)

Sekmadienį, spalio 14-ąją, policijos pareigūnai gavo pranešimą apie į lietaus nuotekų šulinį...

Po netiesioginių Saudo Arabijos grasinimų naftos kainos gali šoktelėti iki 100 dolerių (25)

Pasaulinę naftos rinką, jau ir taip varžomą JAV sankcijų Iranui, šiuo metu drebina rizika dėl...

Naujojo biudžeto paslaptis – diržų veržimas ekonomikos kilimo metu: rado, kas sumokės už valdančiųjų užmojus atnaujinta 15.20 (234)

Nors Lietuva išgyvena ekonominį pakilimą, kaip iš giedro dangaus pasirodė žinia – kultūros...

Palygino, kaip vaikus augina Lietuvoje ir Ukrainoje: prie tokių sąlygų lietuviai nepratę (39)

Eva Bakienė su trimete dukrele Elze į Lietuvą grįžo trumpam – iki spalio 21 dienos, kol tęsis...

Vokietijoje ir Europos Sąjungoje rusena konfliktas: prieita net iki ciniškų raginimų (64)

Nors nuo Vokietijos susivienijimo praėjo jau 28-eri, o nuo pirmojo Europos Sąjungos išsiplėtimo į...

„Iš viršaus“: keista Valančiūno situacija Toronte – ir geresnė nei iki šiol, ir apgaubta gausybės klaustukų (3)

NBA gerbėjus Lietuvoje 2018-19 metų reguliariojo sezono starto išvakarėse pasiekia dviprasmiški...

Meghan Markle sėkmingai slėpė nėštumą, tačiau stiliaus užuominų būta ne kartą

Sasekso hercogienė Meghan jau kurį laiką buvo akylai stebima žiniasklaidos fotografų ir jei...

Pasiūlė išeitį, kaip galėtume dirbti tik 4 dienas per savaitę (9)

Keturių darbo dienų savaitė – tikriausiai apie ją svajoja kiekvienas šeimą ar pomėgių...

Makalius: atradau būdus, kaip keliaujant nenuvarginti kojų

Keliaudamas po pasaulį ir planuodamas atostogas kitiems pastebėjau, kad žmonių kelionės tampa...

Gyvai / DELFI Diena. Ar ambicijos mažinti valstybės biurokratų aparatą tik ir liko pažadais? (9)

„DELFI Diena“ domisi dideliais pokyčiais, kuriais valstybės tarnybos sistemoje žadėjo vidaus...