Naujausi, dar šios vasaros pabaigoje surinkti, tyrimų bendrovės „Kantar TNS“ duomenys rodo, jog bendras poilsiautojų iš Lietuvos skaičius sulig kiekvienais metais tendencingai didėja, o pagrindinė keliavimo svetur priežastis – noras atsipūsti nuo intensyvaus darbų grafiko ir kasdienės rutinos. Tuo tarpu dalis respondentų pripažįsta, jog poilsiauti į užsienį traukia ieškodami meilės nuotykių, rašoma pranešime spaudai.
© Shutterstock

Pagrindinė svetur išginanti priežastis – įtampa darbe

Remiantis tyrimo duomenimis, poilsines-pažintines keliones svetur dažniausiai renkasi 26–55 m. amžiaus, aukštąjį išsilavinimą turintys didžiųjų miestų gyventojai, kurie gauna vidutines ar aukštesnes nei vidutinės pajamas.

„Į šią demografinę kategoriją patenkantys asmenys paprastai yra darbingo amžiaus ir, labiausiai tikėtina, jog didelė jų dalis darbe užima svarbias ar net vadovaujančias pozicijas. Todėl kelionės į užsienio šalis pastariesiems tampa vienu geriausių būdų atitrūkti nuo darbe patiriamo streso, išvalyti galvą nuo minčių ir kasdienių rūpesčių. Juolab kad ir gaunamos vidutinės ar aukštesnės už jas pajamos, t. y. 450–600 Eur ir daugiau vienam asmeniui nesunkiai leidžia tai įgyvendinti“, – kalbėjo tyrimą atlikusi Daiva Plauškaitė-Camacho Andrade.

Tyrėja pabrėžė, jog į tyrimo klausimyną įtrauktas, regis, labai paprastas klausimas – dėl kokių priežasčių žmonės keliauja apskritai – išryškino įdomių elgsenos motyvų. „Būtent noras pailsėti nuo darbo, įtampos yra dažniausiai respondentų įvardijama keliavimo priežastis. Jos paskatinti atostogas užsienyje pirmu numeriu renkasi kone 60 proc. tyrime dalyvavusių šalies gyventojų“, – teigė D. Plauškaitė-Camacho Andrade.

Tarp kelionės tikslų – emigravusių artimųjų lankymas

Minėtas klausimas bendrovės „Kantar TNS“ atliktame tyrime ne tik padėjo atskleisti poilsiautojų iš Lietuvos keliavimo svetur priežastis, bet ir patvirtino faktą, kad didelė dalis lietuvių savo atostogų laiką skiria į užsienį emigravusiems artimiesiems lankyti.

„Net trečdalis apklaustųjų pasisakė, jog į užsienį keliauja norėdami pabūti, pabendrauti su šeima, – sakė D. Plauškaitė-Camacho Andrade. – Taip pat tarp dažniausiai įvardijamų veiksnių, kurie skatina lietuvius keliauti, tradiciškai atsiduria noras pažinti svečios šalies kultūrą, naujų potyrių troškimas, siekis pakeisti aplinką, pasilinksminti, papramogauti“.

Kaip matyti iš tyrimo, nemaža dalis pasisakiusiųjų į užsienio šalis vyksta ir dėl malonaus oro bei paplūdimio malonumų. „Norėdami pasimaudyti jūroje į užsienio kurortus keliauja kone trečdalis poilsiautojų, o pasideginti kaitrioje saulėje – ketvirtadalis. Tikėtina, jog tokius keliautojų atostogų prioritetus lėmė ir pastaraisiais metais Lietuvoje ne itin džiuginantis ir vis sunkiau nuspėjamas oras vasarą“, – sakė tyrėja.

Tyrimo rezultatai pažėrė ir kiek labiau intriguojančių detalių. Štai pavyzdžiui, 2 proc. respondentų pasisakė, jog poilsį kone ištisus metus saulę garantuojančiose šalyse renkasi norėdami užmegzti naujų pažinčių, sulaukti dėmesio ar atostogų metu patirti meilės nuotykių.

Svarbu – ir kaina, ir nauji potyriai

Kaip teigia D. Plauškaitė-Camacho Andrade, planuojant atostogas poilsiautojams kaina išlieka aktuali ir turi didžiulę įtaką kelionės krypties pasirinkimui. „Į respondentų geidžiamiausių, t. y. tų šalių, kurias labiausiai norėtų aplankyti, sąrašą patenka ir kur kas egzotiškesnės kryptys, tokios kaip Tailandas, JAV, JAE, tačiau atostogauti jose renkamasi gerokai rečiau, – pastebėjo tyrėja. – Dažniausiai keliaujama į Ispaniją ir jai priklausančios salas (Maljorką, Fuerteventūrą, Tenerifę), į Turkiją, Graikiją ir jos salas (Kretą, Rodą), į Italiją ir jai priklausančius Neapolį, Riminį, Siciliją, Sardiniją. Populiarumo taip pat nepraranda Bulgarija, Egiptas, Kipras, Portugalija.“

Ir nors svajojama apie Ispaniją ar Azijos šalis, dėl patrauklios kainos ir kokybės (to, kas už tą kainą gaunama) optimaliausio pasiūlymo populiariausia atostogų šalis ir toliau lieka Turkija. Stabilų šios krypties populiarumą lemia ir kone pusei apklaustųjų itin svarbus apgyvendinimo tipas „Viskas įskaičiuota“.

„Augant komforto poreikiui, poilsiautojai vis dažniau renkasi kokybišką poilsį aukštesnės ar aukščiausios 4–5* kategorijos viešbučiuose. Lietuviai moka suderinti komfortą ir praktiškumą, todėl prioritetą teikia šalims, kuriose gerai išplėtotas poilsis pagal programą „Viskas įskaičiuota“, – pastebėjo tarptautinio kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ Lietuvoje ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė.

Iš tyrimo matyti ir tai, kad išbandę populiariąsias kryptis, lietuviai neretai ieško įdomesnių, egzotiškesnių pasirinkimų. „Dauguma poilsiautojų iš Lietuvos jau yra pabuvoję populiariausiose kryptyse, todėl natūraliai auga noras įvairesnėms, egzotiškesnėms kryptims. Itin patogu tai, kad nuo šiol „Tez Tour“, atsižvelgdamas į keliautojų poreikius, siūlo ir reguliariuosius skrydžius į tolimas, egzotiškas šalis, tokias kaip Tailandas, JAE ir pan. Kitaip nei anksčiau, dabar jos yra pasiekiamos bet kuriuo metų laiku“, – kalbėjo I. Aukštuolytė.

Tuo tarpu tarp respondentų geidžiamiausios „šaltosios“, arba slidinėjimo, šalys tradiciškai išlieka Austrija ir Italija.

Pigiau su organizatoriais ar savarankiškai?

Maždaug pusė „Kantar TNS“ tyrime dalyvavusių poilsiautojų renkasi keliones su kelionių organizatoriais, kiti – keliauja savarankiškai. „Kaip ir praėjusiais metais, keliavimas su kelionių organizatoriais vertinamas ir matomas kaip gerokai komfortiškesnis, kuomet nereikia sukti galvos dėl lėktuvo bilietų, apgyvendinimo viešbutyje ir kt. su kelione susijusių paslaugų paieškos, pirkimo. Vienintelė užduotis, kurią telieka pačiam atlikti, – pasiimti darbovietėje atostogas ir susikrauti lagaminą“, – šypsojosi I. Aukštuolytė.

Tyrimo rezultatai parodė ir tai, jog savarankiškai keliaujantieji turėjo daugiau nemalonių patirčių nei tie, kurie keliauja su kelionių organizatoriais. Savarankiškiems keliautojams koją dažniausiai pakiša patirties stoka, kuomet pasirenkami lūkesčių neatitinkantys viešbučiai, netinkamas atostogų sezonas ir t. t.

Keliaujantieji savarankiškai tokį kelionės planavimo būdą dažniausiai renkasi laikydamiesi principinės nuostatos, jog keliauti savarankiškai yra pigiau. Vis dėlto įsigyti keliones iš kelionių organizatorių apsimoka ir finansine prasme. „Perkame didžiulius kiekius viešbučių kambarių ar lėktuvų vietų, todėl gauname nuolaidų, dėl kurių kaina, tenkanti vienam keliautojui, tampa kur kas mažesnė nei tokią pat kelionę perkant savarankiškai.

Be to, atsižvelgdami į sezoniškumą ir kitus turizmo niuansus, galime parinkti geriausią kelionės laiką, rasti patogiausią viešbutį, kuris nebūtų pernelyg nutolęs nuo artimiausio miesto, arba galime tinkamai parinkti kelis viešbučius vienos viešnagės metu, jeigu norima daugiau pakeliauti, pamatyti, ir pan.“, – vardijo I. Aukštuolytė ir pabrėžė, kad vis tik daugiausia laimi tie, kurie keliones planuoja iš anksto, nes paskutinę minutę nebelieka pasirinkimo įvairovės, o ir kainos būna gerokai didesnės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Verslininkai trina rankomis – poilsiautojų pilnos ir sodybos, ir upės (36)

Kaimo turizmo sodybų savininkai trina rankomis – vasaros sezonas daug geresnis nei pernai. Dauguma...

Kad atostogos nekeltų streso: ilsėtis pradėkite anksčiau, išjunkite telefoną (1)

Gyventojai atostogoms renkasi įvairias veiklas – vieni aktyviai keliauja, kiti imasi aktyvaus...

Lietuviams šiltų orų neužteko – jau ieško, kur pratęsti vasarą (2)

Šiais metais lietuviai buvo apdovanoti puikiais vasaros orais, tačiau, artėjant rudeniui, nemaža...

„Wizz Air“ skelbia 24 valandų išpardavimą (13)

„Wizz Air“ skelbia 20 proc. pigesnius rugpjūčio 15 d. užsakytus skrydžius. Bendrovės...

Pilotas: jeigu norite atvykti į vietą laiku, važiuokite traukiniu (4)

Rinka auga, keleivių skaičius didėja, bilietų kainos svyruoja, o orlaivių pilotų vis stinga –...

Top naujienos

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (32)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (18)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (79)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

Doveika įvertino Vėlyvio provokaciją bažnyčioje: ar nusišlapinti ant artimo žmogaus kapo taip pat būtų labai meniška? (362)

„Čia nieko originalaus. Nieko. Tuščia. Čia garbėtroškos priemonė“, – apie Emilio Vėlyvo...

Intrigos nebelieka: broliai Lavrinovičiai karjerą tęs Prienuose ir klausys Šeškaus nurodymų (7)

Po dvejų metų Panevėžyje broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai kelsis į Prienus, kur...

Šią šeimą prisimena kiekvienas lietuvis, tačiau tik retas žino, ką jai iš tiesų teko iškęsti (76)

Jie – broliai dvyniai. Ji – vyresnioji sesuo, vadinta eterio lakštingala. Visi trys bajoriškos...

Kaip vasaros užbaigtuvių metu rengiasi stilingi sostinės gyventojai (27)

Besibaigianti vasara Vilniuje vis dar gena sostinės gyventojus ištrūkti į miestą, nes saulėtų...

Inga Stumbrienė su šeima Singapūre apsistojo viename prabangiausių viešbučių: įspūdis – neišdildomas (107)

Po 14-ųjų vetuvių metinių minėjimo Balyje verslininkai Inga ir Aivaras Stumbrai apsistojo...

Pasaulyje išgarsėjusį šokoladą kuriantis lietuvis: kartumas – prasto šokolado požymis (9)

Šokoladas tikrai ne saldainis – tai labai išlepęs kakavos vaisiaus produktas, sako rankų darbo...

Nausėda pasveikino važiuojančius apsipirkti į Lenkiją (588)

Pirmadienį „Žinių radijuje“ viešėjęs Gitanas Nausėda kiek netikėtai pasidžiaugė į...