aA
Nedidelė, vos trečdaliu už Lietuvą plotu didesnė Jordanija kartais vadinama „Arabiškąja Šveicarija“. Sakoma, kad jeigu jau ten tvarka sugriūtų, Artimuosiuose Rytuose visiškas chaosas prasidėtų.
Lietuvės gyvenimas šalyje, kurioje kas trečias gyventojas − pabėgėlis
© Asmeninio albumo nuotr.

Nepaisant skambios metaforos, šalis turi problemų. Šiuo metu Jordanijos politiniam stabilumui grėsmę kelia milžiniški pabėgėlių skaičiai. 2-iejų milijonų palestiniečių pabėgėlių gretas nuo 2011 m. papildė 620 tūkst. pabėgėlių iš Sirijos. Jordanija laikoma šalimi, kurioje kas trečias gyventojas yra pabėgėlis.

Nepriklausoma organizacija „The Council on Foreign Relations“ skelbia, kad pabėgėlių antplūdis kelia grėsmę šalies ekonomikai. Nuo 2011 iki 2014 m. didelės koncentracijos pabėgėlių iš Sirijos vietovėse nedarbo lygis išaugo nuo 14 proc. iki 22 proc. Iki šiol daugiau nei 1 500 jordaniečių prisijungė prie Islamo valstybės. Jordanijos karalystėje dislokuota 1 700 Jungtinių Amerikos Valstijų kareivių, bet Jordanija toliau prašo didesnės pagalbos.

Kaip atrodo gyvenimas visiškai šalia karinių konfliktų esančioje šalyje, papasakojo Jordanijoje jau beveik 3 mėnesius su pabėgėliais dirbanti lietuvė Lina Motužytė. Mergina į Jordaniją išvyko pagal Europos savanorių tarnybos projektą.

Baisiausia pereiti gatvę

Lietuvės gyvenimas šalyje, kurioje kas trečias gyventojas − pabėgėlis
© Asmeninio albumo nuotr.

Sirės mokytojoms suruošė pietus, nuotr. iš asm. albumo

„Jordanijoje jaučiuosi saugiai. Labiausiai nerimauju eidama per gatvę, nes kelyje čia jokios taisyklės negalioja. Kai reikia kirsti 4 juostų kelią, tai tiesiog einu, tą akimirką geriau net negalvoti“, − pasakoja Lina, paklausta, kas Jordanijoje jai kelia didžiausią nerimą.

Toks atsakymas mane nustebina, tad klausimą sukonkretinu iki terorizmo atakų pavojaus ir Lina vėl patikina, kad šiuo metu ji jaučiasi saugiai. „Gyvenimas čia vyksta pilnu tempu, žmonės eina į renginius, barus, klubus ir panašiai. Jordanija palaiko stabilumą šiame regione. Jeigu ši šalis sugriūtų, tada tikrai būtų viskas“, − tikina lietuvė.

Lietuvės gyvenimas šalyje, kurioje kas trečias gyventojas − pabėgėlis
© Asmeninio albumo nuotr.

Lina Motužytė, nuotr. iš asm. albumo

Pasidaro įdomu, kaip susiklostė tokia situacija, kad kol kaimyninėse šalyse siaučia konfliktai, Jordanijoje išlieka ramybė. Pašnekovė mano, kad tai gali būti karaliaus įtaka. „Karalius ir visa karališkoji šeima turi didelės įtakos išlaikyti esamą situaciją. Jie pakankamai modernūs ir vakarietiški, palaiko glaudžius santykius su Vakarais ir Amerika. O žmonės labai palaiko karalių, jie sutinka su viskuo, ką jis daro. Bet kur, net ir kebabinėje, galima pamatyti buvusio, esamo ir būsimo karaliaus nuotraukas“, − apie karaliaus indėlį taikos palaikymui kalba Lina.

„Karalius čia nėra diktatorius, čia jis matomas kaip geradarys, kuris stengiasi palaikyti tvarką. Kai jordaniečiai mato, kas dedasi aplinkui, tvarka pasidaro labai svarbus ir vertinamas dalykas“, − karaliaus palaikymo priežastį paaiškina pašnekovė.

Pabėgėliai – visuomenės dalis

Lietuvės gyvenimas šalyje, kurioje kas trečias gyventojas − pabėgėlis
© Asmeninio albumo nuotr.

Pakeliui einant į svečius pas sires, nuotr. iš asm. albumo

„Apie pabėgėlius Jordanijoje nesu girdėjusi nieko blogo, nes didžioji pabėgėlių dalis čia gyvena jau ilgą laiką ir jie tapo visuomenės dalimi, tik galbūt ne visada visateise“, − aiškina savanorė Lina.

Mergina papasakoja, kad dauguma pabėgėlių stovyklų Jordanijoje yra labai senos. Pavyzdžiui, stovykloje, kurioje dirba ji pati, pabėgėliai gyvena nuo 1968 m. Tos stovyklos, pasak jos, jau yra virtusios ištisomis gyvenvietėmis. Susidarė ištisi pabėgėlių kaimai su įprasta gyvenvietėms infrastruktūra ir institucijomis. Stovyklose-gyvenvietėse yra mokyklos ir parduotuvės. Pabėgėliai ten gyvena normalų gyvenimą, važinėja į sostinę, uždarbiauja. Tiesa, pabėgėlių gyvenvietės išlieka labai skurdžios, trūksta vandens, žiemą ten ypač prastai, nes namų sienos plonos, daug kur nėra langų.

Įdomu tai, kad pabėgėliai iš Palestinos atvažiavę iki 1948 m. – pirmoji pabėgėlių banga, yra laikomi Jordanijos piliečiais. Jie gavo Jordanijos pilietybę ir nacionalinį numerį, kuris suteikia teisę į visas socialines garantijas. Bet tie, kurie atvyko vėliau, gavo tik laikinąjį pasą, bet negavo šalies pilietybės. Pasak pašnekovės, tai sukelia daug problemų. Valstybė nefinansuoja jaunuolių studijų, jie negali dirbti valstybinėse tarnybose, negali susirasti gerai apmokamo darbo. Dirba dažniausiai pavienius darbus be socialinių garantijų.

ISIS vertinama neigiamai

Lietuvės gyvenimas šalyje, kurioje kas trečias gyventojas − pabėgėlis
© Asmeninio albumo nuotr.

Akimirkos iš savanorystės veiklos, nuotr. iš asm. albumo

Lina sako, kad labiausiai ją piktina Europoje vyraujantis požiūris į arabus. „Europoje daug neigiamų nuomonių, iki suabsoliutinimo, kad arabas lygus teroristui. Bet teroristu gali būti bet kas. Labai abejoju, ar Breivikas Norvegijoje buvo musulmonas. Ar Amerikoje susišaudymų metu dažniausiai musulmonai šaudosi? Idiotų, kurie tampa teroristais, yra visur“, − sako pašnekovė.

Ji tikina, kad radikalizacijos problema Jordanijoje nėra kažkuo aktualesnė nei toje pačioje Sirijoje ar Europoje. „Na gal Pietų Sirijoje jie labiau radikalesni, bet dauguma ISIS kovotojų yra atvykę iš kitų šalių. Jie supranta, kad žmonės iš Sirijos bėga nuo karo ir tai, ką daro ISIS, atsiliepia visam arabų pasauliui – gyvenantiems ne tik Arabijos pusiasalyje, bet ir Europoje bei kitose pasaulio šalyse. Čia visi supranta, kad dėl ISIS išpuolių neigiamas požiūris krenta ant jų visų, todėl jie labai neigiamai žiūri į visas tas teroristines organizacijas“, − sako pašnekovė. Dar priduria, kad pritariančių Islamo valstybei greičiausiai yra ir čia, bet su tokiais bendrauti jai neteko.

Europa nepasiruošusi

Lietuvės gyvenimas šalyje, kurioje kas trečias gyventojas − pabėgėlis
© Asmeninio albumo nuotr.

Akimirkos iš savanorystės veiklos, nuotr. iš asm. albumo

„Dabartiniai pabėgėlių skaičiai Europoje – precedento neturintis įvykis ir atrodo, kad Europa neturi plano, kaip elgtis su šiais imigrantais, todėl dėl to kyla daug problemų. Europa nepasiruošusi, o Jordanija jau išgyveno kelias dideles pabėgėlių bangas. Daugelis pabėgėlių čia gyvena jau nuo seno ir yra prisitaikę, todėl Jordanijoje į pabėgėlius nereaguojama taip sureikšmintai, kaip Europoje“, − visuomenės požiūrį į pabėgėlius pateikia Lina.

Mergina, kartu su kitais 15 savanorių, pabėgėlius moko anglų kalbos pagrindų. Lina dirba dviejose vietose: pabėgėlių stovykloje, kurioje dirba su paaugliais iki 16 metų, ir neturtingo Amano miesto rajono Sahab bendruomenės centre, kuriame moko dar jaunesnius vaikus.

„Pabėgėlių stovyklose dauguma yra susitaikę, kad jų gyvenimas bus čia, bet taip pat labai daug yra norinčių siekti kažko daugiau. Yra daug jaunuolių, norinčių mokytis, bet neturinčių tam galimybių. Aš jaučiu, kad galiu prisidėti paskatinti jų norus. Labai stengiuosi juos skatinti, manau, kad pamokomis labai prisidedu prie to.

Viena iš jautrių istorijų, kuriomis Lina pasidalino socialiniame tinkle „Facebook“:

Lietuvės gyvenimas šalyje, kurioje kas trečias gyventojas − pabėgėlis
© Asmeninio albumo nuotr.

Lina su savo moksleiviais, nuotr. iš asm. albumo

„Kai užtenka kelių žodžių. Vienoje gan senoje pabėgėlių iš Palestinos stovykloje neseniai prisijungiau prie kolegos, dirbančio su berniukais. Tai yra, mokančio juos anglų kalbos pagrindų. Berniukai – „geriausio“ amžiaus, tai yra 12-14 metų, todėl nenuostabu, kad būna pasitaiko visko. Plius, jie keičiasi taip dažnai, kad kiekvieną kartą turime naujų veidų. Taigi, kartą dėl kelių „kietuolių“ kilo chaosas ir nusprendėme nutraukti pamoką. Buvo pikta ir kartu labai gaila, nes pirmoje eilėje mačiau sėdintį paauglį, kuris ne tik viską konspektavo, bet ir mums padėdavo šiek tiek pavertėjaudamas. Tuo pačiu pastebėjau, kad į pamokos vidurį atėjus keliems berniukams ir šis ėmė blaškytis, plepėti, nebesusikaupti. Labai gaila, nes gabus vaikas ėmė pasiduoti kitų įtakai. Taigi, po pamokos pasikviečiau trumpam pokalbiui. Tikrai trumpam.

– Ali, tu esi gabus ir jei pasistengsi, tikrai išmoksi anglų kalbą. O tuomet ir darbą geresnį susirasi užaugęs.

– Lina, aš noriu būti lėktuvo pilotu.

– Jei labai nori, ir būsi. Tik turi stengtis ir dirbti. Aš tikiu, kad tu gali.

Atrodo, nieko tokio nepasakiau, bet mačiau, kaip vaiko akys žybtelėjo, kaip ėmė dar labiau stengtis ir kitus drausminti. Ir kažkaip toks geras jausmas, nes iki šiol pamenu, kaip mane keli žodžiai įkvėpė vaikystėje ir kokią įtaką siekiant tikslo turėjo. Aišku, jo situacija visai kitokia, bet… o gal tikrai vieną dieną Ali pilotuojamu lėktuvu skrisim.“

euroblogas.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Populiarią pramogą Vilniuje pamėgo ne tik užsieniečiai: kaip gidai suvilioja lietuvius? (4)

Ne tik svečiai iš užsienio, bet ir lietuviai vis dažniau iš naujo atranda sostinę, todėl čia...

Įdomūs faktai: ką lėktuvais siunčia lietuviai ir kada danguje daugiausiai orlaivių? (1)

Ar žinote, koks krovininis lėktuvas gali pelnytai didžiuotis didžiausio pasaulyje titulu? Kokiomis...

Pratęsiamas didelio susidomėjimo sulaukęs projektas „Surink Lietuvą“: ne visi geri dalykai turi greitai baigtis

„Ar tikrai viskas baigsis liepos 12 dieną?“, „Ar verta pradėti?“ tokie ir panašūs...

20 šalių per metus aplankęs ir pasaulį apkeliauti ketinantis lietuvis pasidalijo patarimais, kaip žvejoti pigius skrydžius (20)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis užsienyje praleido 120...

Romantiškas skrydis Valentino dienos proga: kokios kryptys siūlomos iš Lietuvos (12)

Išsiilgusiems romantikos ir mėgstantiems keliauti, Valentino dienos savaitgalis gali tapti puikia...

Top naujienos

Ateityje vėžiu sirgs kas antras: į Lietuvą atvykęs britų onkologas pataria, kaip išvengti ligos (42)

Ateityje vėžiu sirgs kas antras žmogus, tačiau, pakeitę gyvenimo būdą, šios ligos riziką...

Paviešino sukrečiančius vairuotojų liudijimus: už daugiau nei 4 mėnesius – vos 700 eurų (230)

Žiniasklaidoje vis dar dažnai pasirodo stebinančių naujienų apie kone vergiškas tolimųjų...

Buvęs komunistas, viešai atsiprašęs Lietuvos: apie vaikystę „ant ribos“ ir manevrus dėl nepriklausomybės (141)

Česlovas Juršėnas gyvenime juokauja nekeitęs trijų dalykų – žmonos, partijos ir buto....

Tragiška nelaimė Naisių kaime (158)

Šiaulių apskrities policija pranešė apie tragišką nelaimę Naisių kaime.

Epidemija artėja: nuo koronaviruso mirė pirmieji europiečiai (212)

Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai 10-yje Italijos miestų dėl koronaviruso protrūkio buvo...

Rinktinės lyderius apėmė gėdos jausmas: tokį beviltišką pralaimėjimą sunku prisiminti specialiai Krepšinis.lt iš Monso (373)

Donatas Motiejūnas po pustrečių metų pertraukos grįžo į Lietuvos rinktinę bei iškart tapo...

Tūkstančius sužavėjusi katės istorija: netekusi letenų, ir vėl turi galimybę vaikščioti

3D spausdintuvu atspausdintos titaninės letenos padėjo vienai savo letenas nušalusiai katei vėl...

Nausėda: būdamas 16-os metų kolekcionavau retus kaktusus, po to susidomėjau merginomis papildyta (140)

Knygų mugėje besilankantis prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienio rytą mugės svečiams...

Gyventojus įspėjo apie ekstremalią situaciją – šėls pavojingas vėjas

Šeštadienio rytą Lietuvos Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas gyventojams...

Bręsta dopingo skandalas: pasaulio biatlono čempioną Loginovą ir trenerį purtė Italijos policija (57)

Italijoje šeštadienį paryčiais viešbutį, kuriame apsistojusi Rusijos biatlono rinktinė,...

|Maža didelių žinių kaina