aA
Molėtų kultūros centro lėlių teatras „Rudnosiukas“, įsikūręs Dubingių pagrindinėje mokykloje, pasitinka spyruoklinėmis varlėmis, juokingai šokančiais ančiukais, spalvingomis beždžionėlėmis, švelniakailiais liūtukais, pašėlusiomis raganaitėmis…
Laima Grigelevičienė apsupta spektaklių personažų
Laima Grigelevičienė apsupta spektaklių personažų
© R.Šemelytės nuotr.

Skudurinės lėlės sėdi ant lentynų, ramsto pasienius, kabo ant vinukų, įkaltų į sieną. Pro praviras duris kaip viesulas įlekia energinga „Rudnosiuko“ šeimininkė – Dubingių (Molėtų r.) pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Laima Grigelevičienė, gyvenanti apsupta lėlių, vaikų ir gėlių.

Drama virto lėlėmis

Į Dubingius Laima Grigelevičienė mokytojauti atvažiavo iš Suvalkijos lygumų. Pirmą kartą žengusi į pradinukų klasę, apsiverkė: visi vaikai kalbėjo lenkiškai. Mokytoja nesuprato vaikų, o jie nesuprato mokytojos. Bandė prašytis Švietimo skyriuje, kad perkeltų kitur, bet gavo tik palaiminimą tolesniam darbui: kaip tik reikia taisyklingai kalbančios suvalkietės, kuri išmokytų vaikus lietuviškai.

Taip ir liko Laima Dubingiuose. Iš pradžių važinėdavo į Molėtus, lankė rankinio treniruotes, nes žaidė miesto moterų komandoje. O anksčiau priklausė Marijampolės miesto rinktinei. Treniruotės baigdavosi vėlai vakare, tai likdavo nakvoti viešbutyje, o anksti ryte lėkdavo į mokyklą Dubingiuose.
Ieškodama naujų kūrybos išraiškų, vis suko galvą, ką sugalvoti įdomaus. Kalbindavo buvusias mokyklos mokytojas, kurios pasakodavo, kad Dubingiuose buvo stipri dramos studija. „Kodėl dramos nepavertus lėlių teatru?“ – staiga šovė į galvą mintis įkurti lėlių teatrą.

Pradėjo piešti lėles. Anksčiau ji lankė dailės studiją, piešimo pamokos jai gerai sekėsi ir studijų metais Kapsuko (dabar Marijampolės) pedagoginėje mokykloje. Pagal pirmuosius eskizus mokytoja paprašė vaikų mamyčių pasiūti lėles spektakliui apie vilką. Kai darbas buvo padarytas, Laima suprato, kad reikia lėlių kūrimo imtis pačiai. Norėjosi, kad detalės būtų padarytos kruopščiai, siūlės būtų dailios ir tvirtos. „Nejaugi nesugebėsiu?“ - manė moteris. Anksčiau ji nebūtų net pagalvojusi, kad pradės siūti lėles. Kai prieš keletą metų „Rudnosiuko“ teatre apsilankė Laimos mama, pamačiusi daugybę dukros rankomis pasiūtų lėlių nepatikėjo savo akimis: „Juk nemokėjai net siūlo į adatą įverti.“

Išėjo į žmones

Laima pirmiausia ėmėsi lėlės gaidelio. Bet nuo ko pradėti, kai neturi supratimo? Nežinojo net kaip iškarpas daryti. Tačiau kai noras yra, viskas įmanoma.

„Aštuonerius metus siuvau rankomis. Kiekviena siūlė pakartota po du kartus, kad būtų tvirta. Tik vėliau sėdau prie siuvimo mašinos“, – pasakoja L. Grigelevičienė.

Mokytis nebuvo iš ko. Tik kai 1998 metais „Rudnosiukas“ įsidrąsino ir išėjo į žmones, pradėjo kasmet važinėti į respublikinę lėlių teatro šventę „Molinukas“ Anykščiuose. Ten L. Grigelevičienė susipažino su režisierėmis iš Rokiškio, kurios jai daug padėjo.

Lėlės skirtingos: vienos valdomos lazda, kitos – pirštais, trečios – marionetės, juda tampomos siūlais. Įdomu ir tai, kad neįmanoma sukurti antros tokios pačios lėlės. Laima sugalvoja vis ką nors naujo: „Man patinka naujovės. Pirmoji Lietuvoje pradėjau siūti varlytes, kurių kojos spyruokliuoja. Kai nuvežiau į lėlių festivalį, kitais metais pamačiau daugybę tokių „spyruoklinių“ lėlių. O aš nemėgstu kopijuoti, noriu būti originali.“

L. Grigelevičienės sukurtos lėlės minkštos ir švelnios, kad vaikams būtų malonu. Taip pat ji nori, kad lėlė vaizduotų žvėrelį ar pasakos personažą tokį, koks jis yra iš tikrųjų. Teatro vadovei nepatinka, kai modernios lėlės visiškai nesuprantamos vaikams. L. Grigelevičienė savo įgūdžiais mielai dalijasi su kitais: Vilniaus mokytojų namuose vedė teorinį-praktinį seminarą.

„Rudnosiukui“ jau penkiolika. Kiekvienais metais surengiama 17 pasirodymų. „Rudnosiuko“ spektakliai laukiami ne tik rajone, bet ir zoninėse bei respublikinėse lėlių teatrų šventėse, kasmet dalyvauja respublikiniuose lėlių teatrų konkursuose: „Skudurinė Onutė“, „Molinukas“, „Grybų karas“, „Debesų avytė“, važiavo ir į tarptautinį festivalį „Šypsos lėlės ir vaikai“ Kaune.

Šiuose konkursuose „Rudnosiukas“ yra pelnęs ne vieną laureato diplomą.

Kasmet Laima Grigelevičienė Molėtuose organizuoja respublikinę lėlių teatrų šventę „Rudnosiukas“: miestelėnams rodo spektaklius, surengia teatralizuotą eiseną gatvėmis. Pati apsivelka meškos kostiumu ir niekas neatpažįsta: net jos anūkėlė stebisi – kaipgi čia yra, kad meška močiutės balsu kalba?

Laimos Grigelevičienės siūtos lėlės pasiekia ir Vilnių, pristatomos mugėje per folkloro festivalį „Skamba skamba kankliai“.

Per gėrį ir grožį

Pernai vėl prasidėjo naujas kūrybos etapas – „Rudnosiukas“ vis dažniau pasirodo su muzikinio šou programa. Vadovė sukūrė ančiukus ir pabandė pasiūlyti vaikams su jais šokti. Oi, kaip jiems patiko! Tada Laima sumanė, kad scenoje turėtų puikiai atrodyti beždžionės. Pasiuvo ir liūtą, kuris vaikams suteikia labai daug džiaugsmo, ypač kai juda jo uodegytė.

Teatriuke vaidina 11 vaikų nuo pirmos iki septintos klasės. Visi moka valdyti lėles. Pradeda nuo pirštininių lėlyčių, su kuriomis susipažįsta per dailės pamokas. O kai ateina į studiją, su didžiausiu džiaugsmu išbando visas lėles. Lazdelinės lėlės valdomos už širmos, o su marionetėmis vaidinama atviroje scenoje.

„Vaikai su lėlėmis taip sumaniai kuria įvairius pasakojimus, kad net aš stebiuosi“, – sako teatriuko vadovė, pati režisuojanti spektaklius.

L. Grigelevičienės nuomone, vaikus reikia auklėti gėriu. Galima sudominti net hiperaktyvų, vietoje nenusėdintį vaiką, tik reikia jam rasti tinkamą užsiėmimą. Jeigu jam įdomu, ne tik per pamokas susikaupia, bet ir ateina į užklasinius užsiėmimus. „Vaikams, kaip ir suaugusiesiems, reikia šilumos ir gėrio, nes mes per daug pikti, irzlūs ir užsisklendę“, – sako teatriuko vadovė.
Laima Grigelevičienė su vaikais nepraleidžia progos dalyvauti visuose konkursuose. Mokytojos paraginti vaikai pristatė savo darbus kasmetiniame rajono piešinių ir plakatų konkurse „Saugi vaikystė“ priešgaisrine tematika ir tapo laureatais, o respublikoje prieš dvejus metus užėmė trečią vietą.

L. Grigelevičienė vadovauja ir sporto būreliui, su pradinukais važiuoja į „futboliukų“ varžybas.

Žiemą – lėlės, vasarą – gėlės

Laima kuria ne tik lėles, bet ir suvenyrus – raganas lininiais plaukais, kurias jau daug metų pardavinėja mugėje Vilniuje per šventę „Skamba skamba kankliai“. Anksčiau darė paveikslus iš žuvų kaulų, kuriuos surinkdavo iš žvejų. Iš odos ir kailio kuria verbas, varnas, rankines, pakabukus. Tekino taures, lėkštutes iš medžio. Tik knygoms skaityti lieka mažai laiko.

Medžiagas lėlėms kurti L. Grigelevičienė perka iš savo lėšų, dažnai apsilanko dėvėtų drabužių parduotuvėse. Pardavėjos jau žino, ko moteriai reikia – paduoda maišelius, kuriuose surūšiuoti drabužiai pagal audinius – veliūras, linas, medvilnė, oda, zomša, dirbtinis kailis ir kt. Tokių maišelių jau pilna veranda prikrauta. Kartais vyras sako: „Brangioji, gal išmetam?“ - „Jeigu išmesi, aš vėl naujų pririnksiu“, - atremia Laima.

„Rudnosiuko“ vadovė visą savo laiką ir energiją atiduoda vaikams: „Tegul jie būna linksmi ir laimingi.“ O ir ji pati jaučiasi laiminga. Kūryba padeda pamiršti ligas, suteikia jėgų ir energijos.
Laimos diena prasideda penktą ryto: atsikelia kartu su vyru, išleidžia jį į darbą, pašeria gyvulius (anksčiau gyveno ūkiškai), padaro valgyti ir sėda prie lėlių. Anksčiau siūdavo per naktis. Dažnai ir būsimos lėlės vizija gimsta naktį – prabunda ir galvoja, ką naujo sukurti?

Kai ateina vasara, Laima imasi kitos veiklos – augina gėles. Ir vėl užsiėmus nuo ryto iki vakaro. Moteris prisipažįsta, kad negali be veiklos ramiai gyventi. Laimos sodyba laimėjo pirmą vietą gražiausios sodybos konkurse. Nors jau prabėgo daug metų, iki šiol nedrįsta garbės lentos prie namo pritvirtinti, nes mano, kad kaimynai gražiau tvarkosi.

„Be to, aplinką tvarkau dėl savęs ir vaikų. Pirmiausia turi patikti man pačiai“, – sako moteris.

„Šeimininkė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

URM įspėja keliaujančius į Kiniją dėl plintančio mirtino viruso (10)

LR Užsienio reikalų ministerija dėl Kinijoje plintančio viruso išplatino įspėjimą keliautojams.

Lietuviai ruošiasi svarbiausiai kelionių medžioklei: jau šią savaitę prasidės specialių pasiūlymų lietus (27)

Kelionių agentūrų duomenimis, sausį pasiekiamas didžiausias kelionių pirkimų įkarštis. Dėl...

Turizmo ekspertai: tokių kurortų, kokie yra Lietuvoje, Europoje mažai kur rasite (13)

„Sveikatos turizmas yra viena iš seniausių turizmo rūšių. Rašytiniuose šaltiniuose galima...

Dubajuje 2019-aisiais apsilankė rekordinis turistų skaičius (1)

Dubajus 2019 metais priėmė rekordinį turistų skaičių – 16,73 milijono, o prie šio...

Nuo pavasario iš Vilniaus oro uosto – dar platesnis skrydžių pasirinkimas (34)

Nors vis dar esame apgaubti kalendorinės žiemos, pats laikas pasvajoti ir planuoti šiltojo sezono...

Top naujienos

Apžvalgininkai: „valstiečiai" smūgį jau atlaikė, Narkevičius liks iki pabaigos (59)

Nors net kelis mėnesius žiniasklaidoje netilo kalbos apie tai, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...

Mokytojai kyla į kovą su internete nusirašinėjančiais moksleiviais: priemonės tokios, kad noras sukčiauti praeina akimirksniu (66)

„Patogiausia ir išmaniausia pratybų atsakymų svetainė! Pranešk draugams! Būk protingas“, –...

Europos įmonės sunkiai randa vietą „Naujojo Šilko kelio“ projekte (24)

Europos kompanijos iš esmės nedalyvauja prezidento Xi Jinpingo „Vienos juostos, vieno kelio“...

Vyresni kolegos įvertino Gabrieliaus Landsbergio laišką bendražygiams (399)

Po to, kai trečiadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas...

Naujosios Rusijos kultūros ministrės nuotrauka „sprogdina“ socialinius tinklus (17)

Naujojo Rusijos premjero Michailo Mišustino vadovaujamoje Rusijos vyriausybėje išskirtinio...

Dalinamos „Žmonės 2020” statulėlės: pagerbiami labiausiai nusipelnę Lietuvos žmonės pildoma (43)

Sausio 23-iąją dieną, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre bei tiesioginiame LNK...

Aistė Simėnaitė

Kiek uždirbtumėte jei nebūtumėte „susitvarkiusi“?

Nuo to „susitvarkiusi“ mane jau purto keletą metų. Ne vienas tekstas prirašytas apie tai, kiek...

Moteris neapsikentė nevalos kaimyno – vienas poelgis padėjo išspręsti įkyrėjusią problemą

Perskaičiusi „Galutinai naikinamos atliekų šachtos: pasipiktinę žmonės grasina šiukšles...

Koronaviruso protrūkis Kinijoje: dvi dešimtys mirė, PSO tarptautinio masto susirgimu dar nelaiko

Pasaulio sveikatos organizacija ketvirtadienį paskelbė, kad naujo koronaviruso protrūkis...

Karoliną Meschino į „Žmonių“ apdovanojimus atlydėjo ne naujas mylimasis (97)

Ketvirtadienį Nacionaliniame operos ir baleto teatre vyksta iškilminga apdovanojimų „Žmonės...