aA
Stovime ant kelio, stabdome mašinas. Visas šis užsiėmimas užtruko maždaug penkias minutes. Po kopinėjimo kalnais, net sėdėdama jaučiu, kad man skauda pradedant kojų pirštais, baigiant nugara (primenu, kad mes šiandien pusę dienos kopinėjom po kalnus).
Armėnija. A.Mackevičienės nuotr.
© Asmeninio archyvo nuotr.

Vanadzor

Pravažiuojam rusiškus kaimus Lermontovo ir Fioletovo (labai juokingai kažko skamba), kurie labai skiriasi nuo armėniškų kaimų - namukai išdažyti ryškesnėmis spalvomis, labai tvarkinga. Sėkmingai pasiekiam Vanadzor ir labai bandome susisiekti su berniuku, pas kurį tarėmės nakvoti. Sunkiai mums sekėsi tai padaryti, o kai galų gale jis visas sergantis paskambino, mes jau sėdėjom B&B.

Norėčiau porą žodžių tarstelti apie šią puikią vietą. Kartais žmonės, norėdami papildomai užsidirbti, nutaria priiminėti svečius tiesiog ten, kur ir patys gyvena. Dėl šios priežasties, būtent tokio tipo B&B savo kambaryje galima rasti įvairiausių labai įdomių dalykų. Šį kartą ne išimtis.

Mūsų kambaryje, lovos galvugalyje ant sienos turime pakabintą kilimą. Savaime tai nekeltų didelės nuostabos, tačiau ant kilimo iš vatos gumulėlių taip gana kreivokai išdėliotos dvi didelės raidės: V ir L. Svarstome, kad greičiausiai tai pirmos vardų raidės čia paprastai miegančių žmonių ir Vytis, žinoma, įsitaiso miegoti po V raide.

Smalsumas vis tiek mūsų beribis, tai pradedam aiškintis, ką gi tos raidės iš tikro reiškia. Ogi pasirodo, V raidė, tai šeimininko Viktor pirmoji vardo raidė. Kita raidė L - pirmoji Viktoro žmonos Lenos vardo raidė. Mažytė pastaba: šita moteriškė mirusi. Gulėjau po ta raide ir svarsčiau, įdomu jinai mirė savo lovoj ar kur nors kitur? Tuo tarpu Vytis vaikščiojo aplinkui ir vaizdavo Lenos dvasą, atėjusią manęs pagrobti.

Valgėme mes svetainėje (taip pat normalių armėnų, normali svetainė, mūsuose populiariausiai vadinama salionas). Čia pastebėjau labai piktos senutės didžiulę nuotrauką. Rūstus jos žvilgsnis pastoviai mane glumindavo, nes žiūrėjo smerkiančiu žvilgsniu tiesiai į mane valgančią. Momentais net norėjosi senutės atsiprašyti ir pažadėti, kad mes tikrai už šitą maistą mokam. Dar pasvarsčiau, kad čia greičiausiai ne Lena, nes atrodo per sena. Pakankamai sena, kad matyt kartu su Lena debesėliais danguje šokčioja…

Alaverdis

Papusryčiaujam su piktai iš nuotraukos į mane žvelgiančia senute ir ruošiamės važiuoti į Alaverdį. Autobusų stotyje susiradom savo marshrutką, kuri turėjo išvažiuoti po beveik valandos (nepamenu ar minėjau, bet labai įdomu ieškoti savo autobuso, kai miestai, į kuriuos jie važiuoja, surašyti armėniškais raštmenimis).

Pasivaikščiojom šiek tiek, nuėjom pažiūrėti į šalia esančią bažnyčią ir, likus penkioms minutėms iki išvažiavimo, prisistatėm į savo marshrutką. Vairuotojas sako ne, neleisiu, turit nusipirkti bilietus autobusų stotyje. Maždaug viskas gerai, nelegaliai vežu žmones, bet jeigu visi bus nusipirkę bilietus oficialiai - nebeliks vietos. Kodėl jis to nesakė mums atėjus prieš valandą - geras klausimas.

Ką gi, nusiperkam bilietus, sėdam į marshrutką, pakeliui susirenkam visus nelegalius keleivius ir dundam į Alaverdį. Miestelis kalnų apsuptyje (kaip ir visi kiti Armėnijos miesteliai), gamta nuostabi, tačiau vaizdą šiek tiek koreguoja čia įsikūrusios šachtos, kuriose kasa varį. Susirandam liulką, keliančią į viršų ir grožimės kalnų apsuptyje įsitaisiusiais pilkais pastatais ir labai rūkstančiais kaminais. Įdienojus nuo tų kaminų visam miestely dūmų rūkas ir smarvė. Žodžiu, baisu.

Pasikėlę į viršų, susirandam taksistą, kuris iš karto papasakoja apie šios įmonės naująjį savininką. Pasak taksisto, vienas toks jaunas žmogus perpirko įmonę, bet pasirodo šitoks skūpas besąs. Sakom kodėl gi, algų gal nemoka? Pasirodo, moka, tik visą teritoriją aptvėrė tvora, nusamdė apsaugininkus ir dabar nebeleidžia to vario vogti. Baisu, šitoks jaunas ir toks skūpas.

Taksistas mus nuvežė į du nuostabius X amžiaus vienuolynus: Sanahin ir Haghpat. Abu jie Unesco pasaulio paveldo sąrašuose.

Viską apžiūrėję paprašom taksisto, kad nuvežtų pavalgyti. Restoranas, kaip supratom iš milijono žmonių, bene vienintelis čia normaliai duodantis valgyti. Mus pasitikusį vyriškį pakalbinom rusiškai, ta proga jis mums iš karto paskyrė tetą, akivaizdžiai geriausiai valdančią šią kalbą. Buvom palydėti į atskirą uždarą kambarį su stalu ir dviem kėdėm.

Pirmas tetos suformuluotas klausimas: “Vodku budeš?”. Sakom, gal ne, prie pietų vyno gal labiau norėtųsi. Teta palinksėjo galva, pamurmėjo “vino budeš” ir išėjo. Pradėjo mums nešti gal ir ne visai tai, ką užsisakėm, bet dar kartą įsitikinom, kad mėsą jie kepti moka. Bent jau tikrai geriau, nei gruzinai, che che.

Pavalgę dar pasivaikščiojom ir nutarėm pasigauti mašiną, kad grįžti į Vanadzorą. Tik pradėjus stabdyti mašinas, prie mūsų iš karto prisistatė du labai daug laisvo laiko turintys armėnai. Mano galvoj sukiojosi mintys, kad jau vakarop, o keturiese mašinos mes niekada nesustabdysim. Sustoja, kaip įprasta, po kokių 10 minučių ir iš karto teiraujasi, kiek mūsų čia nori važiuoti. Paliekam ant kelio armėnus ir važiuojam, garsiai besiklausydami kokių tai rusų kaliniams skirtų dainų.

Sėkmingai grįžtam į savo B&B ir nutariam nieko neveikti. Nieko neveikimas greitai nusibodo, o sveikatos kur nors eiti nebeliko, taigi pradėjom dairytis aplink. Radom visai šaunią biblioteką, iš kurios Vytis paėmė pasaulio pasakų knygą rusų kalba ir liepė man skaityti. Visai nieko, į trečią pasaką jau pradėjau nebeprikurti savo rusiškų žodžių, kurių nesugebu perskaityti.

Bus tęsinys

Astos blogas

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pratęsiamas didelio susidomėjimo sulaukęs projektas „Surink Lietuvą“: ne visi geri dalykai turi greitai baigtis

„Ar tikrai viskas baigsis liepos 12 dieną?“, „Ar verta pradėti?“ tokie ir panašūs...

20 šalių per metus aplankęs ir pasaulį apkeliauti ketinantis lietuvis pasidalijo patarimais, kaip žvejoti pigius skrydžius (20)

Praėjusiais metais prodiuseris ir aistringas keliautojas Mantas Bertulis užsienyje praleido 120...

Romantiškas skrydis Valentino dienos proga: kokios kryptys siūlomos iš Lietuvos (12)

Išsiilgusiems romantikos ir mėgstantiems keliauti, Valentino dienos savaitgalis gali tapti puikia...

Koronavirusui plintant už Kinijos ribų sudarė karščiausių Europos oro uostų žemėlapį (23)

Koronavirusui vis aktyviau plintant už Kinijos ribų, akivaizdu, kad karščiausi taškai Europoje...

Pristatytas pirmasis šalyje pirčių žemėlapis (3)

Lietuviams pirtis yra ne ką mažiau šventas reikalas nei suomiams. O ką jau kalbėti apie Lietuvos...

Top naujienos

Gydytoja papasakojo, kas laukia vaikų, kurių mamos besilaukdamos vartojo alkoholį (12)

Pirmadienį Policijos departamentas informavo, kad šeštadienį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Tūkstantis sveikais laikytų laivo keleivių išsibarstė po tris žemynus, vienam jau nustatytas koronavirusas „tai gali būti lūžio taškas“ (93)

Nors ir buvo tvirtinama, kad kruiziniame laive „Westerdam“ koronaviruso atvejų nėra,...

Atnaujinimai baigėsi, bet problemos išliko: SEB klientai skundžiasi neprieinantys prie savo sąskaitų (49)

Po to, kai SEB banko klientai nuo penktadienio dėl naujos IT platformos diegimo negalėjo naudotis...

„Eurovizijos“ užgožtas Nausėdos gestas: asmeniniai atsiprašymo žodžiai jau nuskambėjo? (115)

Kol Lietuva šeštadienį sukausčiusi dėmesį sekė, kas mūsų šaliai atstovaus...

Gyvai / Delfi 11: kova su klimato kaita keičia energetiką – tai pajusime visi (5)

Lietuva ir visa Europos Sąjunga išsikėlė ambicingą tikslą – iki 2050 metų tapti klimatui...

Daugiabučių liftams dega geltoną šviesą (32)

Net patvariausiems liftams Lietuvoje duodamas 25 metų eksploatavimo terminas, tačiau Panevėžio...

Matijošaitis atsistatydina iš vienos bendrovės pareigų (23)

„Kauno energija“ paskelbė apie keturių Kauno miesto savivaldybės tarybos narių...

Sostinėje girta moteris namuose pagimdė kūdikį: laukiama kraujo tyrimų  dar papildyta (107)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniuje girta moteris pagimdė kūdikį .

Paauglystėje didžiausią klaidą padariusi mergina prašo tėvų atleisti ir įspėja kitus (4)

Paauglystė – sunkus metas. Kai buvau paauglė, erzindavo viskas. O kartą viskas susidėjo į vieną.

Lietuva galutinai pralaimėjo ginčą su „Gazprom“ dėl 1,4 mlrd. eurų kompensacijos (77)

Lietuva galutinai pralaimėjo beveik aštuonerius metus trukusį ginčą su Rusijos koncernu...

|Maža didelių žinių kaina