aA
Meilę kalnams turi nemaža dalis mėgstančių keliauti. Tačiau degančiu tokia ypatinga aistra kaip keliautojas Tadas Jeršovas – vienetai. Kiek kartų užkopta į aukščiausias pasaulio viršukalnes, alpinistui dviejų rankų pirštų suskaičiuoti nebepakanka. Vyras atskleidė, iš kur atsirado aistra kalnams bei pranešime spaudai pasidalino patarimais, norintiems užkopti į savo pirmąsias viršukalnes.
Tado Jeršovo kelionės
© Asmeninis albumas

– Tadai, kaip gimė idėja užsiimti alpinizmu? Kiek laiko jau tai praktikuojate?

– Viskas prasidėjo 2000-aisias, kai gyvenau Jungtinėse Amerikos Valstijose. Gyvenau prie vandenyno, bet vien gulėti po palmėmis man nepatiko. Už valandos kelio buvo kalnai, tad laisvu laiku nuvažiuodavau, pasivaikščiodavau aplink. Iš pradžių nueidavau po kilometrą, vėliau po du, tris, tada bandžiau kopti vis aukščiau, kažkaip užsikabinau ir įkopiau į aukščiausią Amerikos kalną neskaitant Aliaskos.

– Kokie jūsų didžiausi pasiekimai kalnuose?

– Grįžęs iš Amerikos dėliojau planus ir 2007 metais įkopiau į savo svajonių viršukalnę – aukščiausią Europos kalną Elbrusą, tada sekančiais metais įveikiau Monblaną, pirmą kartą nuvykau į Nepalą, Himalajus ir taip viskas po truputį prasidėjo. Nepale, Himalajuose jau buvau gal 16-ką kartų. O kol kas sunkiausias ir pats gražiausias kopimas buvo 2011 metais. Devyniese įkopėme į aukščiausią Šiaurės Amerikos kalną Denalį. Kadangi jis šiaurėje, tai buvo šalčiausias kopimas – palapinėje rodė 27 laipsnius šalčio, o mano draugo palapinėje vieną rytą temperatūra siekė net 32 laipsnius šalčio. Tai buvo tikrai sunkiausias kalnas, į jį įlipome per dvi savaites. Paskutinė mano ekspedicija buvo 8-ių kilometrų Manaslu kalnas, nuo bazinės stovyklos, esančios beveik 5 km. aukštyje, įkopti į Manaslu viršūnę užtruko apie tris savaites.

– Kokiems iššūkiams būtina pasiruošti kopiant į kalnus?

– Planuojant kopimą visąlaik reikia susiplanuoti atsargines dienas. Draugai kopdami į Denalį dėl pūgos turėjo devynias dienas praleisti palapinėje, tad turi tam pasiruošti. Tokiu oru buitis tikrai sudėtinga, juk vis tiek turi pasistatyti palapinę, pasidaryti valgyti, eiti į tualetą. Šaltu oru palapinėje kaupiasi drėgmė, reikia ventiliuoti, bet ventiliuojant pučia šaltas vėjas. Tokias oro sąlygas reikia atkentėti ir būti pasirūpinus atitinkama apranga ir įranga. Taip pat gali užklupti sveikatos problemos. Vieni sunkiai pakelia aukštį, kiti pripranta lengvai. Aukščio ligos simptomai panašūs į gripo, kad jos išvengti reikia kilti lėtai ir gerti daug vandens. Prieš ekspedicijas visada įspėju grupę – tai tikrai negulėjimas po palme.

– Galbūt kalnuose esate susidūręs su ekstremaliomis ar netikėtomis situacijomis?

– Man saugumas – svarbiausia, tad visada tokių situacijų stengiuosi išvengti. Tačiau pamenu, kaip prieš mums pradedant kopti Aliaskoje keturi žmonės nukrito nuo perėjos, du žuvo, du išgelbėjo. Taip atsitiko, nes jie ėjo neprisisegę, tad tokių nelaimių galima išvengti. Yra buvę atvejų, kai reikėjo kviesti sraigtasparnį iki ligoninės dėl sveikatos problemų, bet viskas baigėsi gerai. Dar pasitaiko vadinama viršūnės karštinė, kai žmonės bet kokia kaina nori pasiekti viršūnę, nors baiginėjasi vanduo ir jėgos, jie nesustoja, o pasiekus viršų nei jėgų, nei vandens nulipimui nebepakanka. Tad tokių situacijų visada stengiesi išvengti.

– Kokius daiktus svarbiausia pasiimti į tokį žygį?

– Kiekvienai kelionei aš darau sąrašą. Jei ilga kelionė, reikia apsidrausti ir pasiimti visoms oro sąlygoms pritaikytas aprangas ir avalynę. Taip pat labai svarbi komunikacija, tad telefonas, nešiojamas įkroviklis, saulės baterija ir palydovinis GPS imtuvas su manimi būna nuolat. Keliautojams, kurie užsuka į mano internetinę parduotuvę visada rekomenduoju darytis reikalingos įrangos sąrašus ir padedu juos sudaryti. Tada žinai, kad esi pasiruošęs visiems atvejams, kurie gali atsitikti.

– Kopimas į kalnus siejamas su atitrūkimu nuo civilizacijos ir patogumų, tačiau ar be išmaniųjų technologijų būtų galima lengvai apsieiti?

– Gal ir galima, bet, žinoma, kad su technologijomis keliauti yra žymiai lengviau. Mano principas toks, kad būtų kuo patogiau ir galėtum visas jėgas ir mintis skirti kopimui, tad oro prognozės, navigacija, žemėlapiai ir fotoaparatas tavo telefone palengvina kelionę.

– Socialiniuose tinkluose nuolat dalinatės įspūdingais kalnų vaizdais. Ar fotografija – jūsų hobis?

– Tikrai taip, anksčiau esu nešęsis ir didelę, sunkią foto įrangą, bet tai nebuvo patogu dėl svorio, o ir šaltis, drėgmė jai kenkia. Paskutiniu metu telefonai taip ištobulėjo, kad užtenka ir jų. 99 procentai mano šių metų ekspedicijų nuotraukų yra daryti su „Samsung Galaxy S8“, juo patogu fotografuoti, redaguoti ir greitai dalintis. Bijojau, kaip telefonas reaguos į šaltį, bet problemų nebuvo. Taip pat džiaugiausi, ilgai laikančia baterija, kas kalnuose itin svarbu.

– Ką jums asmeniškai reiškia alpinizmas?

– Man tai nerealiai gražu. Negalėčiau visą dieną gulėti po palme, o kalnuose galėčiau sėdėti visą dieną ir gėrėtis vaizdais. Kitas dalykas –galva tikrai gerai išsivalo nuo minčių, labai geras atitrūkimas nuo pasaulio. Viskas susidėlioja į vietas, ateina kažkokie verslo, naujų idėjų sprendimai.

– Ar alpinizmu užsiimti gali visi norintys?

– Juo gali užsiimti kiekvienas, svarbiausia pradėti nuo žemesnių kalnų, pradžioje pamėginti pavaikščioti specialiais kalnų takeliais, tada didinti aukštį, pažiūrėti, kaip į jį reaguoja organizmas. Viską reikia daryti palaipsniui. Jei tai techninis alpinizmas, reikia rankas, nugarą treniruoti, o ir šiaip kiekvienam pasportuoti nepakenks dėl geresnės savijautos, nes tuomet kalnuose tiesiog lengviau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Žinia apie lietuvių pasiekimus sklis dar garsiau: Vilniuje atidarytas jiems skirtas muziejus (8)

Prancūzai turi Vyno muziejų, italai – Kalnų, kinai – Rožių, lietuviai nuo šiol turės –...

Maljorkai trūko kantrybė dėl siautėjančių turistų (1)

Maljorka užsimojo pažaboti „alkoholinį turizmą“. Balearų vyriausybė inicijuoja naują...

Vilniaus oro uoste atidaryta pirmoji Lietuvoje lėktuvų stebėjimo aikštelė (8)

Vilniaus oro uosto teritorijoje oficialiai atidaryta šalyje analogų neturinti orlaivių stebėjimo...

„Air Baltic“ iš Vilniaus skraidins į dar penkis Europos miestus (6)

Latvijos oro bendrovė „ Air Baltic “ pranešė nuo kitų metų kovo pradėsianti penkis naujus...

Turistai iš Europos viešbučių sugeba išsinešti pačių neįprasčiausių daiktų (27)

Viešbučių vadovo „Wellness Heaven“ ekspertai apklausė beveik 1160 Europos viešbučių...

Top naujienos

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (34)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

Įvardijo prasčiausias Vilniaus mokyklas: vadovai nesupranta vertinimo ir peikia reitingų sistemą (101)

Nors pirmajame geriausių Lietuvos gimnazijų penketuke – net kelios Vilniaus ugdymo įstaigos,...

JAV netrukus turės nepaskandinamą lėktuvnešį? (273)

Nedidelė maždaug 8,2 kvadratinio kilometro ploto vulkaninės kilmės sala Rytų Kinijos jūros...

Prognozuoja, kokia laukia likusi žiema Lietuvoje: visoje Europoje pastebėjo ryškią anomaliją (70)

Naujausios orų prognozės rodo, kad sezoninė to paties centro prognozavimo sistema rodo, kad visa...

Atidarė Suvalkuose naują prekybos centrą lietuviams: pamiršta tai, kas „svarbiausia“ (291)

Suvalkų miesto šiauriniame pakraštyje, prie išvažiavimo į Lietuvos pusę, atidarytas naujas...

Plungėje pasmaugtos moters vaikai: nepasidaro lengviau, kad žudiką išlaikys iš mūsų pinigų (61)

„Nepasidaro lengviau išgirdus, kad mamos žudikas nuteistas. Mamos tai nesugrąžins“, – sako...

Šiauliuose iškils didžiausias Europoje orlaivių techninės priežiūros ir remonto centras planuoja sukurti 1000 darbo vietų (65)

2020 m. pradžioje Tarptautiniame Šiaulių oro uoste bus pradėtas statyti didžiausias Europoje...

Marc Champion ir Aliaksandr Kudrytski

Artėja vienintelės Europoje sovietinės ekonomikos „paskutinioji diena“ (2)

Pasibaigus komunizmo epochai Baltarusija išsaugojo senąsias gamyklas, darbo vietas bei socialines...

Paklausykite: jūros vargonai Kroatijoje įkvėpė sukurti vėjo vargonus

Zadare, Kroatijoje esantys jūros vargonai – didžiuliuose marmuro laiptuose įtaisyti...