Vis populiarėjantis žiemos sportas Lietuvos piliečius kviečia į užsienio kurortus. Slidinėjimas nėra toks paprastas, kaip gali pasirodyti. Besimokantys slidinėti dažnai daro pagrindinę klaidą, matydami, kaip kiti išbando savo jėgas lėkdami dideliu greičiu nuo stačių šlaitų. Kasmet nutinka nemažai nelaimingų atsitikimų, kuomet namo žmonės grįžta su sugipsuota koja ar traumuota nugara. Visada atsiminkime, kad svarbiausia – mūsų ir kitų saugumas.
© Shutterstock nuotr.

Slidinėjimo pradžia

Jei nusprendėme išbandyti slidinėjimą, nėra būtina iškart vykti į kalnus. Iš pradžių galima pasiskolinti ar išsinuomoti slidinėjimo įrangą, susirasti nestatų šlaitą ir kelias valandas „pastovėti“ bei apsiprasti ant slidžių. Žinoma, pagalba reikalinga: kad kas nors jus pakonsultuotų, parodytų slidinėjimo technikos pagrindus. Pirmoji pamoka, nors ir kaip juokingai skambėtų, turi jus išmokyti virsti.

Iš pradžių dažnai nepavyksta suvaldyti slidžių, todėl reikia žinoti, kad negalima virsti per priekį arba kristi ant užpakalio. Pasitaikius kliūčiai arba nesuvaldžius slidžių, reikia kuo labiau įtempti kojų raumenis ir virsti į šoną. Pirmosios pamokos turi jus išmokyti čiuožti vadinamu „plūgu“ bei daryti posūkius neleidžiant jums įsibėgėti. Į kalnus reikia vykti mėgautis slidinėjimu, o ne mokytis čiuožti. Iš pradžių įspūdžių pakaks ir Lietuvoje. Net ir gana stiprus žmogus, turintis drąsos, greitai perimantis informaciją, slidinėjimo pagrindus įsisavina per mažiausiai tris dienas, o kai kuriems gali neužtekti ir visos savaitės mokinantis su instruktoriumi. Reikia nemažai atkaklumo ir kantrybės, tačiau viskas yra pasiekiama.

Slidinėjimo įranga

Labai dažnai pradėjus mokytis slidinėti ne kiekvienas galime sau leisti įsigyti visą slidinėjimo įrangą, todėl neretai renkamės nuomos punktus, kurie įsikūrę prie slidinėjimo centrų. Ten jums pritaikys reikalingą slidinėjimo įrangos komplektą ir net sureguliuos slidžių apkaustus pagal jūsų svorį. Tačiau pasiskolinta įranga neatstos jums asmeninės, prie kurios esate pripratę (be to, negalima pamiršti apie išnuomotų batų higieną).

Grįžkime prie slidinėjimo įrangos pasirinkimo. Per paskutinį dešimtmetį labai pasikeitė slidžių gaminimo technologija. Pirmiausia, ilgas ir tiesias (apie 2,0 – 2,1 m ilgio slides) pakeitė trumpesnės nei žmogaus ūgis, kurios yra iš šonų išgaubtos.

Renkantis slides reikia užduoti sau tokius klausimus:
- Kiek dienų per metus slidinėsiu?
- Kokias trasas mėgstu (lengvas, vidutines, sunkias)?
- Kiek metų jau slidinėju?
- Kokį slidinėjimo stilių mėgstu (greitą, technišką su staigiais posūkiais, „freestyle“ ir tt.)?

Atsakymai į šiuos klausimus padės mums išsirinkti labiausiai tinkančias slides.Jau keletą metų dažniausiai renkamasi trumpesnes slides, tačiau jos negali būti per trumpos, nes tada sumažėja slidininko stabilumas - esant dideliam greičiui negalima suvaldyti, pasikeičia svorio centras ir t.t. Turime pasirinkti slides, o ne „pačiūžas“. Geriausia yra rinktis iki smakro siekiančias slides. Tai suteiks jums galimybę lengviau jas valdyti, daryti posūkius ir netgi šiek tiek pajusti greitį. Mėgstantys agresyvesnį slidinėjimo stilių renkasi savo ūgio ilgio slides. Pradedantieji turėtų rinktis apie 15 cm mažesnes jei jų ūgis slides.

Perkant slides galime pasirinkti net jų išvaizdą, pvz. specialiai skirtas moterims, kurios gali pritaikyti prie savo aprangos. Be to, specialiai moterims gaminamos slidės yra apie 15-20 proc. lengvesnės, jų svorio centras yra labiau priekyje, o apkaustų kulnai – truputį pakelti, kad būtų lengviau sulenkti kojas.

Paprasčiau yra renkant slides vaikams. Vaikiškos slidės yra lengvesnės, nes yra gaminamos iš kitokių medžiagų. Slidžių ilgis taip pat turėtų būti apie 15 cm mažesnis nei ūgis, nes tai padeda lengviau išmokti slidinėjimo pagrindus. Deja, vaikams slides reikia keisti mažiausiai kartą per dvejus metus.

Renkantis slidžių batus reikia neskubėti, o padėti jums gali specialistas. Svarbiausia batų ypatybė – jų kietumas, kurį nurodo Flex Index (iš anglų k.) skaičius. Batų tvirtumas mums nurodo jų paskirtį bei komfortą.

Yra priimtos trys batų grupės:
- minkšti (40-60 flex index), kurie yra skirti pradedantiesiems, labai patogūs, tačiau neleidžia mums pasiekti labai aukšto meistriškumo lygio.

- vidutiniai (60-80 flex index), rekomenduojami vidutinio lygio slidininkams. Tokio tipo batai yra populiariausi.

- kieti (90-140 flex index), tai didelio meistriškumo batai, skirti sportininkams, instruktoriams bei aukšto lygio slidininkams.

Perkant batus negalime rinktis vienu numeriu didesnių, nes eksploatuojant batai darosi laisvesni. Dėl pėdos laisvumo pablogėja slidžių valdymas.

Moteriški slidžių batai yra truputį lengvesni bei specialiai suspaudžiantys blauzdas. Vaikams taip pat negalima pirkti per didelių batų, nes tai gali turėti įtakos įvykti nelaimei.

Batų dydį reikia rinktis taip: įmovus koją į batą didysis pirštas turėtų lengvai liesti priekinę bato sienelę, o užsegus sagtis koja truputį turi pasistumti atgal ir tuomet bus nedidelis laisvumas.

Slidinėjimui bus reikalingos lazdos, jos turi turėti dirželius, bei atramas į sniegą. Lazdų ilgis renkamasi taip: lazdos apverčiamos, delnais paimama už jų galų, atremiama į žemę, o alkūnė turi sudaryti statų kampą.

Ypač vaikus reikia aprūpinti apsauginiais šalmais. Kai kurie slidinėjimo centrai net draudžia vaikams slidinėti be apsauginių šalmų. Lenkijoje draudžiama iki 15 metų vaikams slidinėti be apsauginio šalmo. Svarbu, kad šalmas būtų patogus ir apšiltintas iš vidinės pusės. Paskutiniu metu šiuos šalmus dažnai renkasi ne tik vaikai, bet ir suaugę.

Aprangą rinkitės specialiai tam skirtą. Labai svarbi yra aprangos spalva (ypač vaikams). Juoda spalva yra blogiau bei vėliau pastebima, todėl rinkitės ryškias, išsiskiriančias spalvas. Tai padės ne kartą apsisaugoti nuo siautėjančių slidininkų.

Kalnuose taip pat pravers apsauginiai akiniai, kurie apsaugo akis įvairiomis oro sąlygomis. Akiniai apsaugos akis ne tik sningant, siaučiant pūgai bei vėjui, bet ir esant saulėtai dienai.

Fizinis pasirengimas prieš slidinėjimo sezoną

Slidinėjimo malonumas priklauso ir nuo mūsų fizinio pasirengimo. Neretai po pirmųjų slidinėjimo dienų nebegalime iškęsti raumenų skausmo bei nuovargio. Geras fizinis pasirengimas sumažina nelaimingo įvykio riziką.

Reiktų atkreipti dėmesį į kojų, pilvo, nugaros raumenų vystymą. Vykstant slidinėti turime tuo mėgautis, todėl rekomenduojama tam pasirengti iš anksto.

Slidinėjimo trasos

Prieš pradedant slidinėti siūlau gerai išanalizuoti pasirinkto kurorto trasas įsigijus jo žemėlapį. Dažniausiai trasos yra pavaizduotos ant keltuvų kortelės. Trasų sudėtingumas yra vaizduojamas spalvomis. Paprasčiausios trasos yra vaizduojamos žalia spalva, sudėtingesnės mėlyna, sudėtingos raudona, o labai sudėtingos – juoda spalva.

Trasose galime sutikti ir ženklų. Ant stulpelio pavaizduoti skaičiai nurodo trasos numerį, kurie yra pažymėti žemėlapiuose. Dvi sukryžiuotos linijos, reiškia trasų sankryžą. Taip pat, negalima ignoruoti ženklų, kurie įspėja apie esantį pavojų.

Čiuožiant pirmą kartą trasa reikia įsidėmėti kliūtis, šlaitus, galimus pavojus.

Slidinėjimo taisyklės

Kaip ir gyvenime, taip ir slidinėjimo trasose yra nerašytos taisyklės. Slidinėdami turime elgtis kultūringai, kad nesukeltume pavojaus sau bei kitiems. Niekada negalime pamiršti:

- žvalgytis į kitus slidininkus, kad neįvyktų nelaimė;
- pasirinkti saugų greitį, atsižvelgdami į savo meistriškumo lygį, oro sąlygas bei trasos sudėtingumą;
- slidininkas čiuoždamas turi matyti asmenis, esančius priekyje;
- lenkti reikia taip, kad nesudarytum pavojingos situacijos;
- sustoti galima tik matomose vietose, vengti reikia sustoti susiaurėjusiose vietose;
- kopti į šlaitą, arba nulipti reikia tik trasos kraštu;
- perspėjančių ženklų, kurie nurodo trasos sudėtingumą bei potencialius pavojus;
- įvykus nelaimei, sustok ir padėk nukentėjusiajam. Apie nelaimę yra įspėjama apie 10 metrų aukščiau įsmeigus ir sukryžiavus slides;
- negerk alkoholio, kuris susilpnina reakciją bei judesių koordinaciją.

Vykstant į slidinėjimo kurortus

Renkantis slidinėjimo kurortą, reikia atsižvelgti į savo poreikius. Važiuojant mokytis slidinėti arba vykdami su vaikais rinkitės mažesnius kurortus su paprastesnėmis trasomis. Ten bus pigiau, o tuo pačiu mažiau žmonių.

Kelionė negali trukti ilgiau kaip 6 dienas, nes ilgiau slidinėjant kūnas pareikalaus poilsio. Internetiniuose puslapiuose pasidomėkite apie trasas, oro sąlygas, siūlomas pramogas, apgyvendinimo sąlygas ir t.t. Neretai kurortuose slidinėjimo centrai bendradarbiauja tarpusavyje, todėl kai kuriais atvejais keltuvų mokestis galioja keliuose vienu metu.

Vykstant į užsienį nepamirškite įsigyti ir pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelę. Europos valstybių narių piliečiams, turintiems šią sveikatos draudimo kortelę, lengviau gauti sveikatos priežiūros paslaugas, kurių jiems gali prireikti laikinai viešint užsienio šalyje. 

Vykstant į kitas šalis pasidomėkite apie kelių eismo taisykles. Dažnai draudžiama vykti į kitas šalis su automobiliu dygliuotomis padangomis.

Slidinėjant Alpėse, Aukštuosiuose Tatruose ar kituose kalnuose būtina pasirūpinti specialiu apsauginiu kremu nuo saulės. Žiemą oda yra jautresnė saulės spinduliams, todėl slidinėjant saulėtą dieną galima labai greitai nudegti veido odą. Be to, nenaudojant apsauginio kremo grįžus iš slidinėjimo pramogų neretai aplink apsauginius akinius oda būna įdegusi.

Edvinas P.

www.perpasauli.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Vilniuje kavinę atidaręs klaipėdietis darbuotojams 350 eurų mokėti nenori (4)

Gruodžio 1 d. vilniečiai sugūžėjo į Katedros aikštę ir plodami katučių stebėjo eglės...

Naujausios medikų išvados privers suklusti: kasdienio palydovo žala sveikatai nusileidžia tik rūkymui (15)

Medikai sunerimę: dabartinė karta po truputį kursta, o ypač dažnai skundžiasi blogai girdintys...

Į Lietuvą grįžusi emigrantė: buvo juokinga, kiek gausiu pinigų (34)

Dieną, kai su Egle susitikau Bernardinų sode, švietė šiam metų laikui nebūdinga saulė. „Aš...

Save nustebinusi Meilutytė susigrąžino pasitikėjimą savimi ir seniai girdėtą Lietuvos himną specialiai DELFI iš Kopenhagos (70)

Lietuvos plaukimo rinktinė prie Dano Rapšio iškovoto bronzos medalio trečiadienį pridėjo ir...

Ieškojo Vanago-Ramanausko bendražygių žūties vietos: sukrečiantys įspūdžiai išliks visam gyvenimui (102)

Ką daryti, jei atėjo savaitgalis, nesinori versti kalnų ir kyla begalinis noras ekspromtu nuveikti...

Skolų rekordai Lietuvoje: vienos moters skola viršija 1,1 mln. eurų (43)

Iki švenčių grąžinti skolas - misija neįmanoma šimtams tūkstančių šalies gyventojų....

Internetą užkariauja pitonas-monstras: ne tas atvejis, kai norėtum išmatuoti

Kadras, kuriame užfiksuota Kvynslando policijos pareigūno akistata su milžiniško dydžio pitonu,...

Parduodamas valstybės turtas – nuo butų iki poilsiaviečių

Ministerijos ir kiti valstybės nekilnojamojo turto valdytojai įvertino savo valdomo turto poreikius...

„Lietuvos rytas“ pademonstravo charakterį, bet pergalingo „Lokomotiv“ žygio nesustabdė (87)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ (4-4) panaikino didelį 21 taško deficitą ir taip patampė Europos...

Išrinkite stilingiausią 2017 m. Lietuvos pramogų pasaulio moterį (70)

Metams artėjant į pabaigą, DELFI Stilius tradiciškai kviečia išrinkti stilingiausią 2017...