Slidinėjimas – vienas geriausių ir smagiausių laisvalaikio praleidimo būdų, pramogų. Man prieš 6 metus tai buvo didelis atradimas gyvenime. Sveikinu visus pradedančiuosius ir linkiu sėkmės bei būti atsargiems, kad šis malonumas nevirstų nemalonumais.
Slidininkė su instruktoriumi
© Shutterstock nuotr.

Kur geriausia slidinėti

Pradedančiajam slidininkui siūlyčiau pradėti mokytis slidinėti užsienyje (man asmeniškai labiausiai patinka Val Gardena regionas Italijoje – www.valgardena.it), nes trasos ten puikios kokybės, plačios, sniego danga puri (neskauda virstant), instruktoriai aukščiausio lygio, o slidinėjimo miesteliai – pasakiško grožio.

Lietuvoje minusas pradedančiajam – apledėjusios, trumpos ir statokos trasos. Virstant galite susižeisti. Be to, labai didelės eilės prie keltuvų (kurių vos vienas ar du). Lietuvoje čiuošite 1 min., lauksite pakilti 10 min.

Lietuvoje yra gan daug nesaugiai čiuožiančių asmenų (nelaikančių atstumo „kalnų erelių“, kurie vos pramokę stovėti ant slidžių čiuožia kiek įmanoma greičiau). Čia tik retkarčiais pasitaiko mandagių, kurie sustoja padėti nukritusiems, susižeidusiems. Taip pat Lietuvoje vaikai labai mėgsta lįsti į eilės priekį, užsienyje to nepastebėjau. Būkime paslaugūs ir mandagūs vieni su kitais!

Tačiau jeigu neturite galimybės slidinėti užsienyje, vis tiek pradėkite Lietuvoje. Pirmą kartą pasirodys sunkiau nei tikėjotės, bet vėliau, kai pajusite, kad slidės Jūsų klauso, turėtų patikti.

Pradžia visiems sunki. Man ypač sunku būdavo dėl sunkių slidininko batų nugriuvus atsikelti. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl pasirinkau snieglentę. Prancūzijoje slidinėti – puiku, bet už atostogas išleisite daugiau nei Italijoje. Visai nieko kainos ir kokybės santykis Latvijoje, pvz. Milžkalnyje – www.milzkalns.lv. Čekijoje, Slovakijoje smagu, bet kaina panaši kaip Italijoje, Austrijoje, o kokybė prastesnė. Kainų skirtumas neatsiperka, tad rinkitės Italiją, Austriją ar taupiausią variantą - Latviją.

Instruktorius

Pradedančiam slidininkui instruktorius privalomas! Nepagailėkite pinigų bent vienai profesionaliai pamokai. Instruktorius parodys, kaip teisingai stovėti, stabdyti, pasukti į šoną. Draugai, kad ir kiek patyrę, turi individualų slidinėjimo stilių, nespėdami paskui labiau patyrusius draugus, prarasite ūpą slidinėjimui, be to, pažiūrėjus aplinkui, daug kas čiuožia netaisyklingai (per plačiai praskėtę kojas, susikūprinę, o su snieglentėmis čiuožia tai su viena koja priekyje, tai su kita, sukasi tik į vieną pusę ir pan.). Todėl iš karto matosi, kas saviveiklininkas, o kas bent šio to pramokęs.

Dar vienas dalykas – čiuožti gerai, tai nereiškia greitai. Geras slidininkas yra tas, kuris čiuožia atsižvelgdamas į oro sąlygas, sniego dangą, saugumą. Pradedant slidinėti, kol slidės valdo Jus, o ne Jūs jas, visada duokite pirmenybę čiuožiančiam priekyje, čiuožkite atsargiai, neleiskite sau per daug įsibėgėti, nes jeigu nesustabdysite, gali liūdnai baigtis tiek Jums, tiek aplinkiniams. Viena individuali pamoka (1 valanda) Italijoje kainuoja apie 40 EUR. Grupėse pigiau, bet pradedant taip labai efektyvu.

Fizinis pasiruošimas

Iš anksto paruoškite organizmą fiziniam krūviui: sportuokite treniruoklių salėje ar namie, pabėgiokite. Paslidinėkite mūsų „vietiniuose“ kalnuose. Prieš rytinį nusileidimą – būtinai pasimankštinkite, kad apšiltų raumenys. Nepervertinkite savo fizinių galimybių. Jeigu jausite nuovargį – stabtelėkite atsikvėpti.

Kaip nuvažiuoti ir kur apsistoti

Taupant laiką mes su draugais skrendame į šalia pasirinkto slidinėjimo kurorto artimiausią oro uostą, ten su išnuomota mašina važiojame į kurortą. Galite vykti savo transportu, bet taip iš atostogų išsimeta laisvų dienų nuvažiavimui ir grįžimui, be to, po ilgos kelionės nesinorės slidinėti. Po 1000 km be miego jausitės pavargę. Tad siūlyčiau pakeliui sustoti permiegoti.

Mes su draugais 5 dienas slidinėjime, 6 - visada pasidarome ekskursiją po žymesnį miestą, esantį daugiausia 300 km. atstumu nuo kurorto. Šiemet vėl buvome Italijoje, 6-tą dieną aplankėme Veneciją. Esant galimybei, rekomenduotina slidinėti 5 iš 6 dienų, darant 1 dienos pertrauką po 2-3 dienos. 5 dienų maratonas pradedantiesiems gali pasirodyti juodu darbu, o ne malonumu.

Inventorių galima nuomotis slidinėjimo kurorte, bet ne pagrindinėje gatvėje (ten brangiau). Inventorių vežantis su savimi nepatogu, gabenimas lėktuvu ir bagažinės nuoma kainuoja beveik tiek pat, kiek visa inventoriaus nuoma visai savaitei. Beje, kai kuriuose nuomos punktuose galima palikti inventorių po slidinėjimo. Taip patogiau, nereikia tampytis su savimi papildomų daiktų, o slidinėjimo batai specialiai išdžiovinami.

Siūlyčiau nuomotis apartamentus, kur yra virtuvė, taip galima patiems gamintis dalį maisto, išsivirti kavos, karšto vyno (kasdien valgyti kavinėse bus labai brangu), o vakare kartu su draugais praleisti vakarą, jeigu nebus jėgų po slidinėjimo eiti apres-ski (vakarėlis po slidinėjimo).

Kelionę pasistengus galima susiplanuoti taip, kad ji kainuos apie 2500-3000 litų (įskaitant skipass‘ą - leidimą slidinėti,kurio į išlaidas neįtraukia kelionių organizatoriai taip suklaidindami apie tikrąją kelionės sąmatą, lėktuvo bilietus, apartamentų nuomą, mašinos nuomą, kuro ir kelių mokesčius, inventoriaus nuomą, maistą, keletą pasisėdėjimų kavinėse, smulkių lauktuvių, 1 dieną ekskursijai po pasirinktą miestą).

Kada geriausia slidinėti

Daug kur pasaulyje slidinėjimo sezonas trunka nuo lapkričio iki balandžio mėnesio. Sezonai skirtomi į high season (slidinėti ir gyventi šiuo periodu kainuoja brangiau, bet teoriškai oras geresnis, dažniau saulėtas ir kt.) ir į low season (slidinėti ir gyventi šiuo periodu kainuoja pigiau). Galite važiuoti vieną savaitę iki high season. Kainuos pigiau, o kokybė mažai skirsis nuo low season.

Ką būtinai pasiimti su savimi

Vykstant slidinėti į užsienį būtina pasiimti: gerą nuotaiką, asmens tapatybės dokumentą (galiojantį bent du mėn.), pinigų grynais atitinkama valiuta arba kortelę (mokėti reikės už skipass‘ą, mašinos nuomą, apartamentus, inventorių, maistą, bus ir smulkių išlaidų (pvz. lauktuvės artimiesiems)), vaistų (būtini nuo skausmo, peršalimo ir kiti, parinkti individualiai), draudimą (mažų mažiausiai pirmosios pagalbos ES kortelę, kurią dirbantiems nemokamai išduoda teritorinė ligonių kasa), slidinėjimo drabužius (geriau keli ploni sluoksniai, negu vienas storas, iš karto nepirkite brangaus kostiumo, turėkite omenyje, kad skiriasi slidininkų ir snieglentininkų kostiumų modeliai, nors brangių kostiumų medžiaga saugo nuo vėjo, neperšlampa, pasakysiu, kad kainų skirtumas lyginant su pigiais kostiumais, parduodamais prekybos centruose, neatsiperka, t.y. jie ne tiek geresni, kiek jų kaina didesnė, be to, nusipirksite kostiumą už 2000 LT, o jis jums gali atsibost jau po pirmo sezono), slidinėjimo akinius (veidrodiniai tinka saulėtu oru, gelsvo plastiko – esant prastam matomumui), kremą nuo šalčio (jis saugo ir nuo vėjo, ir nuo saulės), balzamą lūpoms, kosmetinius daiktus, fotoaparatą, maudymosi reikmenis (jeigu bus proga nueiti į vandens parką), maisto (užsienyje maistas kainuos panašiai, tačiau dešros, duonos, sviesto būtinai įsidėkite).

Ištikus nelaimei

Jeigu kitą asmenį kalnuose ištiks nelaimė, būkite jautrūs, tai galėjo atsitikti Jums. Sustokite, iškvieskite pagalbą. Jeigu įmanoma - paklauskite, kaip padėti. Kiekvienas slidininkas turi mokėti suteikti būtinąją pagalbą! Jeigu kažką nesmarkiai sužalosite beslidinėdami – mandagiai atsiprašykite, nusišypsokite.

Šypsokitės

Atostogaudami pamirškite visas problemas ir rūpesčius, nebūkite kaprizingi, šypsokitės ir džiaukitės gyvenimu. Kalnai – nuostabu!

Skaitytoja Vykinta

www.perpasauli.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Lietuvos regionams piešia niūrią ateitį: ko reikia, kad žmonės sutiktų į darbą važiuoti ir 50 kilometrų (5)

Kokia Lietuvos regionų ateitis – traukos centrai ar badaujančios dykros? Apie tai specialios...

Kavinėje, kur sustojęs laikas, klientų širdis pavergia šios vietos veidas – pritrenkiančio įvaizdžio 45 metų Raselė (78)

Ar žinote tą jausmą, kai atrodo, tarsi viskas sustoję laike? Užtenka užsukti į legendinę...

Buvęs Meilutytės treneris: tik laiminga Rūta plauks greitai, o dabar tokią ją ir matau specialiai DELFI iš Kopenhagos (47)

Airijos delegaciją į Kopenhagoje vykstančias Europos plaukimo pirmenybes atlydėjęs buvęs Rūtos...

Parodė, kaip neišlaidaujant originaliai papuošti namus šventėms pasidarykite eglutę patys!

Jei sukate galvą, kaip neišlaidaujant papuošti namus švenčių laikotarpiui, salono „Gėlės ir...

Putino Rusija. Rusiškasis konservatyvizmas kaip naujoji ideologija (109)

2014 m. rugpjūčio 14 d. Jaltoje sakydamas kalbą įvairių partijų atstovams Rusijos prezidentas...

Trakuose užmuštas 20-metis, į areštinę uždarytas karys papildyta (266)

Gruodžio 16-osios naktį, apie 0.15 val., Trakuose, Vytauto g., rastas vyro (gim. 1997 m.) lavonas...

Eurolygos triukšmadariui „Žalgiriui“ – galimybė pirmą ratą užbaigti itin trankiai (3)

Prieš sezoną beveik be išlygų visų Europos krepšinio ekspertų nurašytas Kauno „Žalgiris“...

Darosi vis įdomiau: prokurorai Mios vyrui paruošė dar vieną „kalėdinę dovaną“ (48)

Į ne vieną skandalą įsivėlusiam atlikėjos Mios sutuoktiniui Nerijui Antanavičiui prokurorai...

Suvalkuose apsipirkusi moteris: toks įspūdis, kad jie dėl lietuvių užkėlė kainas (739)

Suvalkuose pirmą kartą apsipirkusi lietuvė liko ne tik nusivylusi, bet ir nieko nesutaupė.

Šiurpi žurnalisto akistata su Andų monstru: šaltakraujis žudikas iškėlė sąlygą nužudė daugiau nei 300 mergaičių (175)

Nors pražudė daugiau nei 300 mergaičių, Pedro Lopezas atsipirko vos 14 metų psichiatrinėje...