aA
Stasys Venskus yra vienas Vilniaus keliautojų klubo senbuvių. Mėgsta prisistatyti kaip paprastas šios Žemės keleivis, nesivaikantis didelės laimės ir materialių vertybių. Sako, daugiausia teigiamų emocijų patiriantis kalnų žygiuose, todėl daugiau nei 30 vasarų keliauja ir kopia į kalnus, nesiekdamas ypatingų sportinių tikslų. Kalnų žygiai ir alpinizmas jam yra tiesiog gyvenimo būdas.

Grįžta atlaidesnis

2000-ųjų vasarą, kelionės į Prancūzijos Alpes metu, buvau liudininkė, kaip mūsų grupės narys Stasys Venskus be didelių pastangų, su minimaliais alpinisto apsaugos reikmenimis vienui vienas įkopė ir nusileido nuo Monblano (4807 m) viršukalnės. Buvo sunku nuspėti Stasio amžių. Neaukštas, šviesaus gymio, linksmų akių, lieso, gerai ištreniruoto kūno. Kad puikiai pažįsta kalnus, išdavė nejučia išnyrantys prisiminimai ir savarankiški, nenuspėjami jo sprendimai.

Stasys yra studijavęs ne vieną discipliną (fiziką, ekonomiką, filosofiją), mokęsis ir dirbęs Vilniaus universitete, įvairiose organizacijose bei ministerijose, o ilgiausiai – Lietuvos banke (16 metų).

Jaunystėje energija liejosi per kraštus, todėl išbandė ne vieną sporto šaką. Keliauti pamėgo besimokydamas mokykloje – Pietų Žemaitijos Vainuto miestelyje (Šilutės r.), o į pirmą savarankišką kelionę Vakarų Kaukaze išvyko pradėjęs studijuoti Vilniaus universitete.

S.Venskus visada dirbo mėgstamą darbą, gal todėl niekada nesiekė tapti aukštos klasės kelionių vadovu ar alpinizmo „asu“, tačiau be kalnų gyventi taip pat negalėjo. Todėl noriai ir kruopščiai ruošdavosi žygiams: nuolat treniravosi (žiemą – slidės, pavasarį – dviratis, baidarė, bėgimas, plaukiojimas), mokėsi grupinių bei individualių įkopimų į kalnų perėjas ir viršūnes technikos ir taktikos.

„Nepaisant nuotykių ir sudėtingų situacijų kalnų žygiuose, per visą vadovavimo kalnų kelionėms laikotarpį (30 metų) man ir mano grupių dalyviams pavyko išvengti rimtesnių traumų ar nelaimingų atsitikimų. Gal todėl, kad nesiverždavome į gigantiškus aukščius ir techniškai labai sudėtingus maršrutus, – samprotavo pašnekovas. – Svarbiau – pamąstyti, pamedituoti. Todėl, ėmus graužti nerimui, pajuntu, kad atėjo metas į kalnus. Įveikęs žygio sunkumus, pradedu labiau pasitikėti savimi, aiškiau suvokiu džiaugsmą ir laimę. Grįžęs tampu atlaidesnis supantiems žmonėms“.

Drąsos nedemonstruoja

Vienas Stasys kopia tik kai kada, mat jam visada smagiau kopti su bičiuliais. Beje, pasak daugiamečių statistinių duomenų, daugiausia nelaimių kalnuose nutinka tiems, kurie keliauja grupėmis, dažnai net viena virve susirišę. Panašiais atvejais bėda suverčiama likimui, o panagrinėjus matyti, kad tai pačių keliautojų sąmoningų ar nesąmoningų klaidų visuma: prarastas budrumas, bandyta įveikti save, kalnus ar palenktyniauti su draugais.

„Keliavimas po vieną turi savų pranašumų – nuostabi galimybė susilieti su gamta ir visata, susidraugauti su kalnais ir ledynais, perprasti jų charakterį, atidžiai klausytis ir stebėti, suvokti jų siunčiamus pavojus ir signalus (didingas saulėlydis būna prieš artėjančią pūgą, drėkstantis sniegas bei sunerimusios kalnų varnelės prieš viską šluojančias sniego lavinas). Turi tapti visaverčiu partneriu kalnų stichijos valdovui šioje šachmatų partijoje. Kartu turi būti pasiruošęs ir garbingai pralaimėti“, – dėstė Stasys.

Pasaulio alpinistų Meka

Pasaulio alpinistų Meka – tai Everestas Himalajų kalnyne (8848 m). Jau vien pabuvoti Everesto žemutinėje bazinėje stovykloje (5500 m) ant Khumbu ledyno – daugelio svajonė. Kelionė į didingą Himalajų kalnyną – viena labiausiai įsimintinų Stasiui. Čia jis įkopė aukščiau Anapurnos (8078 m) ir Everesto bazinių stovyklų ribos. Tai buvo 1995 m. pavasarį, kai iš pradžių su latviu Zigurdu, o paskui vienas šešias savaites keliavo po Himalajus. Sunkiausia buvo pasiekti aukščiausios pasaulio viršukalnės Everesto prieigas Khumbu ledyne. Iki viršūnės buvo likę tik 2648 metrai, deja, už kiekvieną likusį metrą būtų reikėję sumokėti mokestį – po septynis JAV dolerius. Tuo metu paprastam lietuviui tai buvo fantastiška suma (vien tik Nepalo valstybinis mokestis būtų atsiėjęs 10 tūkst. JAV dolerių).

Lietuvos vardo tūkstantmečiui

Artėja Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetis – 2009 m. S.Venskus, jausdamas pareigą savo asmenine iniciatyva prisidėti prie tūkstantmečio paminėjimo, praėjusią vasarą išsikėlė tikslą – per 700 dienų įkopti į devynias pasaulio kalnų viršukalnes ir, pagerbiant tėvynę, palikti jose oficialų tūkstantmečio ženklą bei ženklus su Lietuvos istorinių sostinių bei kitų svarbiausių miestų herbais.

Stasys buvo įsitikinęs, kad jo iniciatyvą palaikys ir daugiau keliautojų – alpinizmo bei kalnų kelionių mėgėjų, galinčių įsilieti į kai kuriuos žygio etapus. Tačiau po pirmojo etapo, negavus finansinės paramos, bendražygių nebeliko. Stasys išvyko vienas, savo lėšomis.

Baigti keturi žygio etapai

Pirmiausia S.Venskus išsirengė į Elbrusą (5600 m). Uoloje, kalno viršūnėje, paliko kapsulę, kurioje įdėtas Lietuvos vardo 1000-mečio oficialus ženklas, ženklai su didžiųjų Lietuvos miestų herbais, keletas Lietuvos banko išleistų proginių monetų.

Rudenį jis įkopė į aukščiausią Afrikos žemyno kalną – Kilimandžarą (5895 m) Nairobyje (Kenijos sostinė), lydimas gido – masajų genties keniečio Polo, įkopė į antrąjį pagal aukštį Afrikoje Kenijos kalną (5199 m). Įdomu tai, kad lygiai prieš 120 metų Kenijos kalno Lenano viršūnę (4895 m) pasiekė pirmasis europietis, vengrų keliautojas-misionierius Teleki Samuel.

Ketvirtasis žygio etapas buvo surengtas šių metų pavasarį. Stasys išsirengė į Pietų Amerikos Andų kalnus. Žygis užtruko apie tris savaites. Prieš pat viršūnės šturmą ekstremaliomis sąlygomis (esant daugiau kaip 30 laipsnių šalčio) teko nakvoti net kelias naktis. Keliauti trukdė viršukalnėje siautęs uraganinis vėjas. Žygis vyko jau pasibaigus įprastiniam kopimo sezonui, prasidėjo žiema, todėl keliautojas šio žygio metu patyrė ir nušalimų, ir traumų. Tačiau tikslas buvo pasiektas – Akonkagvos kalno viršukalnėje taip pat palikta kapsulė su Lietuvos vardo tūkstantmečio paminėjimo atributika.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Palangos oro uostas aptarnavo rekordinį 300 000-ąjį keleivį

2018-uosius Palangos oro uostas palydi ilgai lauktu rekordu – čia buvo aptarnautas 300 000-asis...

Žinomi keliautojai apie žiemos keliones: kur geriausia švęsti, o kur – ilsėtis (6)

Norintys Naujuosius sutikti užsienyje dar gali gauti bilietų, tik prieš keliaudami turėtų...

Kaunas pristato pirmąją Lietuvoje miesto pramogų kortelę (2)

Viešoji įstaiga „Kaunas IN“, atsižvelgdama į augančius vietinio ir atvykstamojo turizmo...

Lietuvė išdavė priežastį, kodėl tautiečiai taip pamėgo Turkiją: atostogos tik priedanga (139)

Kelionės po Turkiją keičia savo veidą. Anksčiau poilsiauti Antalijos ar Kemero viešbučiuose su...

Turkijoje šiemet atostogavo 190 tūkst. Lietuvos gyventojų (8)

Turkijos kultūros ir turizmo ministerijos duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių Turkiją...

Top naujienos

Veryga apie 10 proc. brangsiančią degtinę: mokomės iš klaidų – degtinė buvo palikta per pigi (666)

Kitais metais valdžia planuoja ir dešimtadaliu didinti stipraus alkoholio akcizą, ir pertvarkyti...

Giedrius Drukteinis. Lietuvos grožio industrija tėra įprastas kiaulių tvartas (200)

Pastarasis konfliktas tarp Julijos Janus ir Juozo Statkevičiaus ne tik sukėlė nemažai...

Užkalnis. Žinau, už ką balsuosite rinkimuose (344)

Taip, aš tikrai žinau, kas bus išrinktas dirbti Daukanto aikštėje. Tiksliau, aš bijau, kad...

Rusija tulžingai reaguoja į Lietuvos sankcijas dėl užpuolimo Kerčėje: be atsako neliksite (1620)

Lietuva tapo pirmąja pasaulio valstybe, apsisprendusia dėl Kremliaus agresijos Kerčės sąsiauryje...

Orai: snigs beveik visur (2)

Artimiausiomis dienomis mūsų šalies orus lems pamažu nykstantis ciklonas. Ketvirtadienį dangus...

Šiauliuose atskleidė kitą mitingo dėl mokytojų pusę: moksleiviai ten buvo išsiųsti ne savo noru (508)

Trečiadienio vidurdienį prie Šiaulių miesto savivaldybės susirinko minia moksleivių, kurie...

Theresa May atlaikė balsavimą dėl nepasitikėjimo (69)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė trečiadienį vakare atlaikė balsavimą dėl...

Grybauskaitė: skambinau ir Petrauskienei, ir Skverneliui, tačiau premjeras žadėjo susitvarkyti pats (342)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susirūpinusi dėl etatinio mokėjimo reformos ir siūlė pagalbą...

„Olympique“ paskutinis pro pūgą prasibrovė į Čempionų lygos aštuntfinalį

UEFA Čempionų lygoje baigėsi grupių etapas. Trečiadienį buvo likęs tik vienas nežinomasis –...

Alkoholis turi naują geriausią draugą: gėdą sukelianti liga žudo tyliai (43)

„Ne, ne, man viskas gerai. Dirbu gerai, nepervargstu. Viršininkas geras. Uždirbu daug, tobulas...