aA
Niekada nebūčiau patikėjęs, kad pirmą kartą visiškai elektrinę transporto priemonę vairuosiu tokioje šalyje kaip Mianmaras ir tokiame kaime kaip Baganas. Visas švyčiu išnuomotu skuteriu riedėdamas tarp nesibaigiančių budistinių šventyklų - pagodų. Jei ne šventyklos, Baganas būtų eilinis Azijos kaimelis kaip ir šimtai tūkstančių kitų.
© V.Samarino nuotr.

Tačiau šis šventyklų kompleksas ne be reikalo visame pasaulyje garsėja savo unikalumu: trisdešimties kvadratinių kilometrų plote stūkso, manoma, daugiau nei du tūkstančiai religinių pastatų. Kalbama, kad vietovės klestėjimo laikais beveik tūkstantmetį atgal, jų čia būta virš dvylikos tūkstančių.

Į apžvalginį turą galima leistis išsinuomotu dviračiu, taksi ar pasinaudoti arkliuku kinkyta brička, bet elektrinis motoroleris mums pasirodė tinkamiausias pasirinkimas. Keista, bet turistams čia leidžiama važinėti tik elektriniais, turinčių vidaus degimo variklius variantų paprasčiausiai nenuomoja. Kinijoje pagaminta elektra varoma taburetė paprastuoju režimu išvysto iki 55 km/val greitį, o sportiniu ir visus 60 km/val. Sportiniu nutariau nesinaudoti ne todėl, kad nemėgčiau motorolerių sporto, jei toks ir yra, tiesiog, norint tinkamai pasimėgauti neįtikėtinu skaičiumi palei pat kelią ir atokiau jo išsirikiavusių pagodų, greičio nereikia.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.

Ne mažiau įdomu tapti pilnaverčiu eismo dalyviu Azijoje. Tiesa, kol kas man sekasi prastokai. Aš kalbu ne apie manevravimo vingrybes ar kelių ženklų išmanymą, kurių Mianmare beveik nėra, o Bagane jų nepastebėjau iš viso, o apie garso signalo naudojimą. Tik atvykusio į šalį vakariečio ausį rėžia nesibaigianti transporto priemonių garso signalų jūra.

Atrodo, visi lengvai kuoktelėjo arba tas transporto priemonėje įmontuotas signalas tam tikru intervalu suveikia savaime: pavyzdžiui, perjungiant pavarą ar rodant posūkio signalą. Dešimt sekundžių ir vėl - pyyypt! Prireikia kiek laiko, o gal patirties, kad tapęs savarankišku motorizuotu ir garso signalą turinčiu eismo dalyviu, perprastum šio mums keisto ir iš pirmo žvilgsnio chaotiško vairavimo stiliaus taisykles.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.

Mano asmeninė teorija teigia, kad to šaknys glūdi pasaulėžiūroje: vakariečiui būdingas begalinis egocentriškumas lemia požiūrį, jog pagrindiniame, šalutiniame ar pačiame gyvenimo kelyje jis pats yra toks svarbus, kad jo nepastebėti yra neįmanoma. Todėl signalas Vakarų pasaulyje naudojamas tik sudrausminimui tų, lepšių ar akiplėšų, kurie sugebėjo kažkokiu būdu tavęs nepastebėti!

Rytuose viskas priešingai: garso signalu vairuotojas mandagiai ir nuolankiai perspėja apie savo buvimą. Jis nesijaučia pasaulio centru ir iš nei vieno eismo dalyvio nesitiki, kad bus savaime pastebėtas. Todėl, sukdamas į kairę ar dešinę, lenkdamas stovintį ar judantį kitą eismo dalyvį, nuolat praneša apie save. Ir tik sugadintam vakariečiui tai gali atrodyti kaip totalus visų vairuojančiųjų pamišimas ar kvaila tradicija.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.

Kiti eismo dalyviai čia tave saugo, įspėdami apie savo buvimą ar artėjimą. Tai supratau ne iškart. Teko porą dienų vairuoti elektrinį skuterį, kad mane aplankytų racionalus suvokimas. Tačiau to buvo per maža, kad išmokčiau vairuoti tokiomis sąlygomis: mintis apie tinkamą garso signalo naudojimą yra pernelyg giliai įstrigusi mano psichologijoje. Tiesa, antrą dieną man sekėsi daug geriau ir jau beveik nebegąsdinau vietinių savo pavojingai tyliu važiavimu.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.

Į religinę studiją nepretenduoju ir ja neužsiimsiu. Anaiptol nei beveik pusė Vakarų pasaulio neišmanau budizmo ir dažnai siekiu išlikti perdėm korektiškas. Net neminėsiu fakto, kad kiekvienas iš mūsų net ir tą pačią religiją suprantame, priimame ir praktikuojame unikaliai. Tačiau privalau jums apie tai papasakoti.

Buda šypsosi. Tiesiog. Spėju, ne todėl, kad jis laikomas Dievu, kuris būdamas gyvas, savęs Dievu tikrai niekada nevadino, ir ne todėl, kad gudresnis, stipresnis ar daugiau išmanantis. Šypsosi tiesiog.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.

Kiekviename daugiau nei dviejų tūkstančių savo namukų-rūmų - mažų ir didelių pagodų Bagano slėnyje jis, taikiai sėdėdamas, šypsosi. Ta šypsena vos vos pastebima: ne niekinanti, pašaipi ir net ne besijuokiančio žmogaus. Tai kažkokia kitokia, kažką žinanti nušvitimo šypsena. Tūkstančiai besišypsančio Dievo atvaizdų aplink. Toks vaizdas neišvengiamai apstulbina, o tokiam Dievui nereikia versti tavęs susimąstyti. Jis tiesiog šypsosi, o visa kita - tavo, stebėtojo, pasirinkimas.

Keliaudami labiausiai pastebime skirtumus. Galbūt daugelis net keliaujame, kad su tais skirtumais susidurtume, juos pastebėtume ir liudytume. Negali nepripažinti, kad besišypsantis Dievas Vakaruose yra daugiau išimtis negu taisyklė. Kokie jie bebūtų skirtingi, iš esmės abu teigia tas pačias amžinas tiesas. Tiesiog Buda tai daro su šypsena.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.

Gal todėl ir daugelio Mianmaro gyventojų veiduose, bendraujant visada galima įžvelgti tos budistiškos šypsenos spindulėlį, kurį tūlas savimi patenkintas šalies svečias priima kaip baikštaus nuolankumo, savo viršenybės ar susižavėjimo jo neeiline persona ženklą. Kažin ar galima klaidingiau įskaityti šį vietos gyventojų gestą...

Tačiau tokia jau to amžino vakarietiško susireikšminimo kaina. Stebint tokią šalies svečių reakciją į vietinių šypsenas, tenka stipriai pasistengti, kad ir manoji tuomet netaptų ironiška, o panašėtų į vietinių - budistinę. Tik mes, vakariečiai, galėjome sugalvoti taip greitai chrestomatiniu tapusį kompiuterinį šypsenos ženklą.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.

Mianmariečiui tokio ženklo būtinumas net ir virtualiame bendravime niekada nebūtų atėjęs į galvą! Stengiuosi ir aš čia mokytis šypsotis ir išsigydyti kartais ant lūpų atsirandančią pašaipą.

Kaip neišprotėti Mianmaro gatvėse ir kodėl šypsosi Buda
© V.Samarino nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (116)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Atostogos Turkijoje: atsakymai į dažniausius lietuvių klausimus apie poilsį šioje šalyje (13)

Pirmojoje „Kelionių panorama“ laidoje daugiausia dėmesio skirta kelionėms į Turkiją, kurią...

Pristatytas filmukas apie Lietuvą skirtas daugiausiai pinigų išleidžiantiems turistams (12)

Tel Avive (Izraelyje) vyksta Lietuvos turizmo skatinimo renginys. Jame vietos turizmo profesionalams,...

Keliautojas apgavo „Ryanair“ ir įlipo į lėktuvą be jokio papildomo mokesčio už bagažą (86)

Vienam keliautojui pavyko apeiti prieštaringai vertinamas pigių oro linijų bendrovės...

„Google“ naujieji kelionių įrankiai jau žino, ką veiksite ateinančią vasarą (2)

Prabangių kelionių pasaulyje šiuo metu dominuoja dvi supergalios: personalizavimas ir intuicija....

Top naujienos

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (101)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

Panevėžį drebina kūdikio netektis: po ligoninės išvadų – neįtikimos ir šokiruojančios detalės (27)

Kūdikio Respublikinėje Panevėžio ligoninėje spalį netekusios Ilonos iš mažo miestelio...

Į Maroką sugrįžti nenorėtų: vietiniai dedasi šventais, o išdarinėja velniai žino ką (44)

Manau, visi nors kažką girdėję apie Marakešą žino tą chrestomatinę situaciją, kai žioplam...

Moters gyvenimas priminė košmarą: kai tokie artimieji, tai ir priešų nereikia (4)

Vieni vaikystę prisimena su nostalgija, kiti – su baime. Šiurpia istorija pasidalinusią Aušrą...

Nuo likimo nepabėgęs Adomaitis: žinojome, kad bus problemų (6)

Vienas geresnių sezono rungtynių sužaidęs Vilniaus „Rytas“ atitinkamos satisfakcijos negavo...

Kinija demonstruoja savo paslaptingąjį „J-20“ (48)

Kinijos karinės oro pajėgos Žuhajuje vykusioje tarptautinėje aviacijos parodoje pademonstravo savo...

Kalėjimų sistemoje bręsta naujas skandalas (60)

Skandalas Kauno tardymo izoliatoriuje. Nukentėjusysis tvirtina, kad prieš pat teismo posėdį į...

Vilniaus naktinių klubų gražuolės turi savo taisykles: geria kavą, prašo vaikinų palydos ir maskuojasi juodai (19)

Ne paslaptis, kad naktiniai klubai – kaip atskiras pasaulis. Tai, kas juose vyksta po vidurnakčio,...

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (205)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Į pašto dėžutę gavo keistą lankstinuką: ar jo tikslas kiršinti visuomenę? (18)

Pirmadienį į pašto dėžutę gavau keistą lankstinuką nuo keisto instituto. Lankstinuko...