Šiandien retas žmogus įsivaizduoja atostogas be kelionės į užsienį. Gerėjant ekonomikai ir pingant skrydžiams, daugėja ir vykstančiųjų į egzotiškus kraštus. Šie kraštai traukia patirti neišdildomų įspūdžių, bet ne kiekvienas susimąsto, kad tokiose kelionėse galima užsikrėsti įvairiomis ligomis, tarp jų ir užkratu – geltonuoju drugiu.
© Vida Press

Jei jus vilioja tokios šalys kaip Kenija, Peru, Kamerūnas ar Brazilija, rekomenduojame perskaityti šį straipsnį.

Geltonasis drugys, arba kitaip geltonoji karštligė, yra epideminė virusinė liga, kurią sveikiems žmonėms nuo užsikrėtusių asmenų ar primatų perneša moskitai Aedes aegypti. Taigi ši liga neturi nieko bendra su drugeliais.

Geltonoji karštligė pastebima tik tam tikrose Afrikos ir Pietų Amerikos dalyse. Vietos gyventojai šia liga perserga lengviau, nes turi genetinį atsparumą, tačiau ji itin pavojinga nesiskiepijusiems atvykėliams. Nevakcinuotų užsikrėtusių suaugusių asmenų mirštamumas siekia 50–60 proc. Kasmet pasaulyje registruojama apie 200 000 šios ligos atvejų, iš kurių net 30 000 baigiasi mirtimi.

Kokie geltonojo drugio simptomai?

Geltonasis drugys yra ūmi sisteminė infekcinė liga, todėl pirmųjų simptomų ilgai laukti nereikia. Liga paveikia visą organizmą. Simptomai dažniausiai atsiranda po įkandimo praėjus 3–6 dienoms. Išskiriamos dvi ligos stadijos: ūmioji ir toksinė.

Ūmioji ligos stadija. Ji pasireiškia staiga prasidėjusiu karščiavimu su šaltkrėčiu, galvos, raumenų skausmais. Ligoniui būna silpna, jis netenka apetito. Susirgusį geltonuoju drugiu žmogų gali imti pykinti, jis gali pradėti vemti. Daugumai užsikrėtusiųjų šie simptomai susilpnėja ar išnyksta po 3–4 dienų, tačiau kai kuriems šie simptomai tęsiasi ir liga pereina į vadinamąją toksinę fazę.

Toksinė ligos stadija. Jos metu sustiprėja karščiavimas, gali prasidėti delyras (t. y. kliedesys, pasireiškiantis su regėjimo haliucinacijomis) ar traukuliai. Toksinės fazės metu vystosi kepenų pažeidimas, dėl kurio ligonio oda įgauna gelsvą atspalvį. Dėl šio simptomo ir kilęs ligos pavadinimas – geltonoji karštligė.

Progresuojantis kepenų pažeidimas itin pavojingas, nes padidėja kraujavimo tikimybė, ligonis gali pradėti vemti krauju, prasidėti kraujavimas iš nosies, burnos ar akių. Galimas ir vidinis kraujavimas, kurį sunku pastebėti. Išsivysto kepenų, vėliau ir inkstų funkcijos nepakankamumas. Maždaug kas antras ligonis, kuriam prasidėjo toksinė ligos stadija, miršta per 10–14 dienų.

Kodėl reikia skiepytis?

Visų pirma, geltonasis drugys neturi specifinio gydymo. Galima tik simptomiškai pagerinti ligonio būklę mažinant karščiavimą, bandant kompensuoti prarastus skysčius ar kraują, taikyti dializę inkstų funkcijai pakeisti. Vis tik labai dažnai simptominis gydymas yra neefektyvus. 

Antra, šios ligos simptomai yra nespecifiniai ir būdingi nemažai grupei ligų, su kuriomis rizikuoja susidurti egzotiškų kraštų keliautojas. Panašiais simptomais pasireiškia maliarija, leptospirozė, Dengė karštligė, virusinis hepatitas ar net apsinuodijimas.

Dėl šių priežasčių vakcina nuo geltonojo drugio įtraukta į privalomųjų skiepų kategoriją, kurią reglamentuoja Tarptautinės sveikatos taisyklės. Jei norite keliauti į endemines geltonojo drugio šalis, privalote pasiskiepyti. Šitaip siekiama ne tik apsaugoti keliaujančius asmenis, bet ir kontroliuoti ligos proveržius, jos išplitimą.

Vakcina nuo geltonojo drugio – privaloma

Vakcina nuo geltonojo drugio yra viena iš vos kelių privalomųjų, todėl jos kontrolė – itin griežta. Tarptautinis sertifikatas, patvirtinantis vakcinaciją nuo geltonosios karštligės, yra privalomas ne tik keliaujantiesiems į ar iš infekuotų teritorijų, bet ir tiems, kurie veždami krovinius kerta į sąrašus įtrauktas valstybes.

Sertifikatas galioja tik tuo atveju, jei jis atitinka tarptautinius reikalavimus: atspausdintas ir užpildytas anglų ir prancūzų kalbomis, individualus, skiepijant naudota PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) aprobuota vakcina, o vakcinacijos centras yra patvirtintas Nacionalinės sveikatos tarnybos. Sertifikatas įsigalioja praėjus 10 dienų po vakcinacijos ir galioja 10 metų, todėl kelionę į egzotinius kraštus reikia planuotis bent porą savaičių iki skrydžio. Nepraėjus 10 dienų po skiepo, tiesiog rizikuojate būti neįleisti į šalį tol, kol neįsigalios sertifikatas.

Nors skiepai nuo geltonojo drugio privalomi vykstant tik į kai kurias šalis, tačiau yra nemažai šalių, į kurias keliaujant taip pat rekomenduojama pasiskiepyti. Rizika užsikrėsti ypač išauga keliaujant po kaimo gyvenvietes, miškingas teritorijas ar džiungles, drėgnas ir šiltas savanas. Prieš kelionę visada reikėtų atsižvelgti į naujausias PSO teikiamas rekomendacijas.

Ką svarbu žinoti apie vakcinavimą?

Skiepijimui naudojama gyva geltonojo drugio vakcina, kurios efektyvumas siekia beveik 100 proc. Ji taikoma jau daugelį metų, yra saugi ir veiksminga. Svarbu ir tai, kad jos kaina nėra didelė, o imunitetas išsilaiko net 10 metų.

Pasiskiepijus gali šiek tiek skaudėti galvą, pakilti neaukšta temperatūra, skaudėti raumenis ar injekcijos vietą. Visi šie maži negalavimai yra niekis palyginus su galimomis tragiškomis šios ligos pasekmėmis.

Vis tik skiepai nuo geltonojo drugio negalimi asmenims:

jautriems kiaušinio baltymui;
turintiems ląstelinį imunodeficitą (užsikrėtusiems ŽIV, gydomiems chemoterapija ir kt.);
ankstesniame nei 6 mėn. nėštumo periode;
nerekomenduotini jaunesniems nei 9 mėn. kūdikiams.

Kaip dar galima apsisaugoti keliaujant?

Kadangi geltonuoju drugiu užsikrečiama įkandus uodui, svarbu saugotis ir jų įkandimų. Rekomenduojama naudoti repelentus (specialius purškalus nuo vabzdžių), dėvėti kūną pilnai dengiančius rūbus, patalpose naudoti širmas, virš lovos pasikabinti apsauginį tinklą nuo uodų.

Kiekvienas svajojame apie atostogas, kurios ilgam įsimintų puikiais įspūdžiais. Tam, kad išvengtumėte nemalonumų kelionės metu, planuodami kelionę į egzotiškus kraštus, pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu. Jis išsamiai patars, kaip apsisaugoti ne tik nuo geltonojo drugio, bet ir nuo kitų kelionėje tykančių ligų bei rekomenduos tinkamas profilaktikos priemones.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Reikalauja, kad „Airbnb“ skelbtų galutines kainas

EK ir ES vartotojų apsaugos institucijos ragina „ Airbnb “ savo sutarčių sąlygas suderinti su...

Išrinkite, kuris Lietuvos paplūdimys yra pats geriausias (16)

Naujienų portale DELFI vyksta unikalus projektas: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Lėktuvu dangų raižanti žavi kaunietė: išvydę mane, keleiviai klausdavo, kur pilotas (139)

Kaunietė Ieva Liekytė šiemet Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė operinį dainavimą,...

„Ryanair“ streikas: atšaukiama 600 skrydžių (36)

„ Ryanair “ kitos savaitės trečiadienį ir ketvirtadienį (liepos 25 – 26 dienomis) atšauks...

Jau galima susipažinti su būsimąja „Neregėta Lietuva“ (14)

Po Lietuvos bibliotekas keliauja būsimo visiškai naujo Mariaus Jovaišos fotografijų albumo „...

Top naujienos

Vieta, kuri privers pakeisti nuomonę apie Palangą ir pasijusti visiškai kitaip

Palangoje , J. Basanavičiaus gatvėje, vietoj gyventojams galvos skausmą kėlusių karuselių tuos...

Užkalnis liko alkanas (30)

Vienas dalykas, kurio Lietuvai (ir Europai) reikia mokytis iš Amerikos, tai didelės porcijos...

Duris į NBA užkulisius pravėręs Motiejūnas: „Rockets“ šiemet žengė didelį žingsnį atgal (26)

Penki sezonai, 248 rungtynės ir 1826 pelnyti taškai. Tokiais pasiekimais per savo NBA karjerą...

Agnė Jagelavičiūtė su vyru pakrikštijo savo sūnų: krikštatėviu tapo Kęstas Rimdžius (15)

Šiandien, liepos 22 d., stilistei Agnei Jagelavičiūtei ir jos vyrui, verslininkui Mantui Volkui...

Rusų žurnalistas: dideliame regione Europoje – Putino pralaimėjimas (128)

Rusija pralaimėjo kovą dėl įtakingumo Balkanuose – devynios iš 12 valstybių (ir Kosovas ,...

Neįtikėtinas įžūlumas Vilniuje: apiplėšta gyvūnų prieglauda, išvaikyti gyvūnai

Feisbuke išplito neįtikėtina istorija. Savaitgalį Vilniuje buvo apiplėšta gyvūnų...

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (95)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

Varėnos rajone aidėjo šūviai: vyriškis kėsinosi į brolio ir jo žmonos gyvybes (15)

Policijos departamentas informavo, kad Varėnos rajone aidėjo šūviai . Vyriškis kelis kartus...

Reforma renka iš tėvų vaikus (259)

Pertvarkius vaiko teisių apsaugos sistemą Lietuvoje, per reformos pirmąsias dešimt dienų iš...

Lietuvių kilmės politikas Kolumbijos Kongrese kolegas auklėjo apnuogindamas užpakalį (7)

Lietuvių kilmės garsus Kolumbijos politikas Antanas Mockus penktadienį Kongrese kolegas paauklėti...