aA
Egzotiškoje Kinijoje praleidau aštuonis mėnesius – tris mėnesius keliavau po įvairias šios milžiniškos ir kupinos įvairovės šalies provincijas, o likusius penkis mėnesius gyvenau ir studijavau Nankine. Šį kartą norėčiau papasakoti apie savo gyvenimą Nankine ir apie patį miestą, kurį pažinti teko ne kaip skubančiai turistei, kuri apsiriboja „fasadiniais“ miesto vaizdais.
Kinija, Nankinas, prezidento rūmai
Kinija, Nankinas, prezidento rūmai
© Agnieškos Juzefovič nuotr.
Pusė metų, praleistų Nankine, leido įsijausti į šio miesto atmosferą, jo gyvenimo ritmus ir subtilią dvasią.

Nankinas yra labai gražus miestas, galintis pasigirti ilga ir įdomia istorija. Įsikūręs ties milžiniška Yangtze upe, Nankinas įvairiais istoriniais periodais buvo svarbus ekonominiu, politiniu ir kultūriniu požiūriu. Tikrasis miesto pavadinimas skamba Nanjing, kas reiškia pietų (Nan) sostinė (Jing).

Sudėtingoje, kupinoje karų ir perversmų kinų istorijoje Nankinas net kelis kartus buvo tapęs Kinų imperijos sostine. Vėliau, kai 1912 m. buvo įkurta Kinų respublika, pirmasis šalies prezidentas, garsusis daktaras Sun Yat-senas būtent Nankine įkūrė šalies sostinę. Tad neturėtų stebinti, kad šiam miestui yra skiriamas didelis turistų dėmesys - senų rūmų, šventyklų, mauzoliejų, parkų gausa vilioja trokštančius pažinti kultūrinį Kinijos palikimą.

Kinija, Nankinas, miesto panorama
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Stipendiją semestro stažuotei laimėjau gerą vardą turinčiame Nankino pedagoginiame universitete (Nanjing Shifan Daxue). Šis universitetas įsikūrė strategiškai geroje vietoje, pačiame miesto centre, ir nors jį supa triukšmingos gatvelės, pats universitetas yra dideliame, tapybiškame parke, dvelkiančiame tyla ir ramybe. Senieji mediniai ir šiuolaikiški pastatai, parko ežeriukai ir augalija sudaro vientisą, harmoningą estetinę-architektūrinę visumą.

Kinija, Nankinas, pedagoginis universitetas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Šis parkas, kaip ir kiti Kinijos miestų parkai, traukia miesto gyventojus, kurie čia užsuka pailsėti, pagroti kokiu nors tradiciniu muzikiniu instrumentu. Neretas kinas čia taip pat ateina praktikuoti Qigong (tradicinė kinų sveikatingumą gerinančių pratimų sistema), arba Taijiquan (tradicinė kinų meditacinė gimnastika, kurios šaknys glūdi senojoje daoizmo filosofijoje bei kinų kovos menuose). Pavienius kinus, arba jų grupes, praktikuojančius šiuos egzotiškus judesius, galima aptikti visuose miesto parkuose ir kitose nuošalesnėse vietose.

Kinija, Nankinas, kinai praktikuoja tradicinį sportą
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Tuose parkuose, kuriuose yra mažai medžių ir vyrauja atviros erdvės, mėgsta rinktis aitvarų mylėtojai. Įvairaus amžiaus kinai mėgsta laisvalaikį leisti tiesiog leisdami į dangų žavius, spalvotus aitvarus. Kartais jų aitvarai visai nedideli, o kartais milžiniški, dešimties metrų ilgio drakonai, kurių iškėlimas į dangų ir gebėjimas juos ten išlaikyti reikalauja nemenko meistriškumo.

Kinija, Nankinas, kinas rūpestingai ruošia aitvarą
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Septintajame dešimtmetyje kinams teko išgyventi vadinamąją „Kultūrinę revoliuciją“, kuomet komunistinė valdžia bandė įgyvendinti sveiku protu nesuvokiamą kinų kultūrinio palikimo išnaikinimo programą. Tačiau pastaraisiais metais Nankino miestas ir visa Kinija sparčiai atgimsta tiek kultūriniu, tiek ekonominiu požiūriu, o prieš kelis dešimtmečius išgriautos šventyklos rūpestingai atstatomos.

Kinija, Nankinas, neregys gatvės muzikantas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Kinai šiuo metu yra labai suinteresuoti, kad pasaulis kuo labiau susidomėtų jų kultūra, kad kuo daugiau žmonių norėtų atvykti į jų šalį, mokytis kinų kalbos, investuoti savo lėšas ir t.t. Beveik kiekviename universitete yra fakultetai, skirti būtent užsieniečiams, atvykstantiems į šią šalį mokytis kinų kalbos. Dalis iš jų (kaip aš) studijuoja, arba tyrinėja kinų kultūrą, literatūrą, kalbą, filosofiją, ar istoriją, todėl gauna savo šalies bei kinų švietimo institucijų stipendijas. Kiti atvažiuoja mokytis ir gyventi Kinijoje už savo lėšas.

Kinija, Nankinas, pramogos Xuanwu ežere
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Tokiuose fakultetuose susiburia studentai iš viso pasaulio. Tarkime ,mūsų keliolikos žmonių grupėje buvo studentų iš JAV, Vokietijos, Norvegijos, Prancūzijos, Pietų Afrikos, Ukrainos, Kazachstano, Pietų Korėjos. Studijavimas tokioje daugiakultūrinėje kompanijoje kiekvienam suteikia vertingos patirties. Šioje mišrioje kompanijoje ne visi kalbėjo angliškai, tad su kai kuriais bendramoksliais reikėjo nuo pat pradžios bendrauti kinų kalba. Tai nebuvo lengva, nes į Kiniją nuvykau su gana kuklioms kinų kalbos žiniomis.

Kinija, Nankinas, tradicinė kinų šventė
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Tačiau Kinijoje, esant norui ir būtinybei, šnekamosios kinų kalbos galima pramokti labai greitai. Mat šioje šalyje angliškai (juo labiau kita, europiečiams žinoma kalba) beveik niekas nekalba. Gatvių pavadinimai ir rodyklės sankryžose dažniausiai būna užrašyti tik hieroglifais. Todėl, norint kažkur nusigauti, kažką pirkti arba užkąsti, žmogus yra priverstas „prisijaukinti“ bent pagrindinius hieroglifus ir prisiversti bendrauti kinų kalba.

Kinija, Nankinas, alėja į garsųjį imperatoriaus Ming Xiaolingo mauzoliejų
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Ypač jeigu jo biudžetas yra ribotas. Mat turintys daug pinigų visuomet gali naudotis taksi, specialiais turistiniais autobusais, lankytis tuose restoranuose, kurie orientuojasi į užsieniečius ir visada turi meniu anglų kalba, o jeigu pasiseks – netgi angliškai kalbantį padavėją.

Kinija, Nankinas, rodyklės gatvių sankryžoje
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Šanchajuje ir kitose didmiesčiuose, kuriuose sparčiai kyla ekonomika ir įsikuria vis daugiau tarptautinių kompanijų, sutikau nemažai amerikiečių ir europiečių, ypač Didžiosios Britanijos piliečių, kurie Kinijoje gyvena jau ilgus metus ir visiškai nejaučia poreikio mokytis kinų kalbos. Tiesą sakant, asmeniškai man tokia pozicija yra sunkiai suprantama. Juk šitie žmonės pasmerkia save ne tik už viską mokėti gerokai brangiau, bet taip pat likti amžinojo turisto, svetimojo padėtyje. Kalbos mokėjimas padeda ne tik sutaupyti pinigų, bet taip pat geriau pažinti šią magišką šalį ir jos žmones.

Kinija, Nankinas, vestuvės
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Taigi nors minimaliai mokant kinų kalbą ir sugebant susišnekėti su vietiniais žmonėmis, visur galima daug pigiau nusigauti paprastais maršrutiniais autobusais. O maži, į vietinius gyventojus orientuoti restoranai yra ne tik gerokai pigesni, bet neretai taip pat daug pranašesni autentiško kinų maisto požiūriu. Apsiperkant kalbos ir derybų meno įvaldymas taip pat neretai padeda tą pačią prekę įsigyt daug kartų pigiau.

Kinija, Nankinas, vestuvės
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Kinai į užsieniečius žvelgia labai pozityviai, neretai kupinu vaikiško smalsumo žvilgsniu. Mėgsta klausti, iš kur aš esu. Tačiau apie Lietuvą beveik niekas ten negirdėjęs (nors sutikau tokių, kuriems pažįstami tokie vardai, kaip „Žalgiris“, „Sabonis“, „Marčiulionis“). Todėl atsakydama, „Esu iš Lietuvos“, dažniausiai išvysdavau nuoširdžiai nustebusius veidus ir prašymą patikslinti. Tuomet sakiau „Esu iš Europos“, ir pašnekovai patenkinti nusišypsodavo ir nuoširdžiai atsakydavo:, „Taip, žinau, kur tai yra“.

Kinija, Nankinas, kinų infantiliškas noras nusifotografuoti su nepažįstamais užsieniečiais
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Į užsieniečius, kurie nuo vietinių stipriai išsiskiria savo ūgiu, kūno plaukuotumu ir nosies dydžiu, kinai neretai žiūri kaip į egzotiškus gyvūnėlius. Vaikštant gatvėse iš pradžių trikdė jų betarpiškas spoksojimas, prašymas leisti jiems su tavimi nusifotografuoti (tarytum būtum koks nors gatvėje pastatytas eksponatas). Ilgainiui išmokau į tai nekreipti dėmesio. Juk mums kinai irgi neretai atrodo keisti ir egzotiški – pavyzdžiui, kuomet išeina pasivaikščioti, nešini narveliais, kuriuose tupi egzotiški paukšteliai, tarytum eitų pasivaikščioti su šuniukais.

Kinija, Nankinas, kinas ant esfalto vandeniu rašo hieroglifus
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Pragmatiškiems, pastovumo ieškantiems europiečiams kinai taip pat gali pasirodyti keisti, kuomet jie kantriai paišo hieroglifus tiesiog vandeniu ant cemento ir visiškai nesijaudina dėl to, kad po kelių akimirkų jie išdžius ir tiesiog liausis egzistavę.

Bus tęsinys

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Wizz Air“ siūlo naują paslaugą – automatinę registraciją į skrydį (2)

„Wizz Air“ pristato naują automatinės registracijos į skrydį (angl. auto check-in) paslaugą,...

Kaip lietuviai keliavo prieš 20 metų? Atlyginimas „į rankas“ siekė apie 800 litų, o kelionė į Italiją autobusu kainavo 1699 litus (85)

Dabar daugeliui galėtų būti sunku įsivaizduoti, kaip reikėtų leistis į kelionę be GPS,...

Pasakiško grožio ežeras, kuris atsirado po skaudžios nelaimės (7)

Žvelgiant į įstabiai žydrą šio pasakiško grožio ežero, tyvuliuojančio aukštai Karakorumo...

Išrinko Lietuvos miestą, kuris turistams prisistatė įdomiausiai (47)

Tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda Adventur jau aštuntus metus iš eilės...

Šiandien prasidėjusioje keliautojų parodoje jau per pirmas valandas nusidriekė eilės

„Vitaminas Atostogos“ – šiandien buvo paskelbta Lietuvos konferencijų ir parodų centre...

Top naujienos

Kaimo mokytojas Lazdijų rajone uždirba daugiau nei 2000 eurų per mėnesį (26)

Lazdijų rajono savivaldybė – galimybių šalis. Su viena sąlyga – jei pasisekė įsidarbinti...

Vaikui automobilį užrašęs vyras pateko į problemų virtinę: kelias atgal – tik per teismą (9)

Lietuvoje nėra nustatyta amžiaus ribojimų tapti transporto priemonės savininku. Kaip parodė vieno...

Serbų žvaigždės Jokičiaus gynybą talžęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ šventė įtikinamą pergalę (2)

NBA pirmenybėse puikią sportinę formą ir toliau demonstruoja Memfio „Grizzlies“ (23-24)...

Kaip aukštai pavyks iškilti? Trijų miestų lenktynės į viršūnę

Ką bendro turi Pietų Afrika , Dramblio Kaulo Krantas ir Marokas ? Visos trys šalys, esančios...

Andrius Almanis

Lietuvos kariuomenė – milijonas žmonių

Ką darytų absoliuti dauguma pilnamečių, sveikų Lietuvos piliečių, jeigu ryt (ar poryt) –...

Ką daryti, jei gėlių vazonėliuose ėmė veistis pelėsis

Nuo dažno laistymo arba žemės keitimo gėlių vazonėliuose gali susiformuoti baltos arba pilkšvos...

Apie skyrybas su Bieberiu prakalbusi Selena Gomez šokiravo pareiškimu, jog buvo jo emocinės prievartos auka

Selena Gomez prisipažino, kad santykiai su Justinu Bieberiu buvo pavertę ją emocinės...

Tyrimas rodo: beveik pusė tėvų, pirkdami žaislą, neatkreipia dėmesio į vieną svarbią detalę

Jei tėvai, draugai ar seneliai atnešė jūsų mažyliui dovaną, kurios rekomenduojamas amžius...

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (190)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Ypatingas įvykis Šiaulių tardymo izoliatoriuje: kalinys paėmė įkaite pareigūnę ir ištrūko į laisvę sulaikytas išėjęs už vartų (100)

Sausio 28-osios vakarą, apie 21 val., Šiaulių tardymo izoliatoriuje, režiminiame korpuse, vedamas...