aA
Brėmenas nuo Kauno bilieto kainos atžvilgiu nutolęs ne toliau kaip Klaipėda – toks paradoksalus santykis net šiais, kelionėms ne itin palankiais laikais paskatino įsigyti lėktuvo bilietą už 70 Lt. Fotoaparato krepšys, dantų šepetukas ir piniginė kišenėje – daugiau nė nereikia dviem nakvynėms brolių Grimų herojų simbolizuojančiame mieste. Po dviejų valandų skrydžio vakare įšoki į tramvajų ir netrukus išlipi viduryje senamiesčio – širdis tik brinkt ir nukrenta į kulnus – patenki į tikrą vokišką pasaką…
Miesto simbolis – Brėmeno muzikantai, pildantys turistų norus.
© R.Šemelytės nuotr.

Lėktuvas grįžta atgal

Iš anksto nusipirkus bilietą, kelionės laikas kelis kartus buvo keičiamas, nes, matyt, naujas maršrutas, atidarytas praeitos vasaros viduryje, vis dar derinamas prie keleivių srauto ir poreikių. Srautas normalus, nors lėktuvo pilotas prieš pakylant net nesivargina įvardyti maršruto „Kaunas-Brėmenas“, o tiesiog pasako: „Lėktuvas grįžta atgal.“ Vieniems atgal, kitiems – pirmyn: iš tamsių, vienu kitu žibintu apšviestų lietuviškų gatvių į gyvą, šurmuliuojantį ir jaukų šiaurės Vokietijos Hanzos miestą.

Brėmeno herbas – raktas.

Senamiesčio centrinė aikštė, apjuosta UNESCO saugoma Renesanso stiliaus rotuše, moderniais parlamento rūmais, katedros bokštais, iš vakaro sutemų išnyra apšviestais architektūriniais fragmentais, vilioja jaukia šviesa, sklindančia iš vidaus pro senovinius langus. Ant šlapio grindinio, ką tik švariai nuplauto lietaus, tįsta ilgi žibintų atspindžiai, meta paslaptingą nakties šešėlį Brėmeno muzikantų ketveriukė. Bokšto laikrodis muša valandas, seki žvilgsniu paskui garsą ir, užkliuvęs už raitytų stogų karnizų, ritiesi tolyn per žalvariu dengtą miesto stogą.

Miesto rotušė, pastatyta 1410 m., su renesansiniu fasadu, kuriame įkomponuotos gotikinės Karolio Didžiojo, kurfiurstų, pranašų ir išminčių figūros.

Senamiesčio naktinis vaizdas – puiki preliudija ir vakarienei, kuri turi būti nė kiek ne prastesnė. Tad tiesiai į Rotušės rūsius, garsųjį restoraną „Bremen Ratskeller“, kuriame siūloma daugiau kaip 650 rūšių vyno iš įvairių Vokietijos regionų. Restoranas garsus tuo, kad jame, pasak legendos, rašytojas Vilhelmas Haufas (o ne broliai Grimai), skandindamas liūdesį dėl nelaimingos meilės, sukūrė pasaką apie Brėmeno muzikantus, kurie taip ir nepasiekė paties miesto.

Romantiška naktinio miesto atmosfera.

Linksmieji muzikantai įamžinti prie pat įėjimo į restoraną – net naktį švyti asilo kojos, kurias nutrynė turistai, tikėdami norų išsipildymu. Jų motyvas kaip aidas pasikartoja visame mieste – linksma reklama prie parduotuvės, ant suvenyrinių puodelių (kai nusibosta tradicinis jodinėjimas ant asilo, muzikantai pasikeičia vietomis ir sulipa ant gaidžio), jaukaus fontanėlio ar afišos, kviečiančios į modernaus meno parodą, su „rentgeno“ nuotrauka, kurioje matyti tik gyvūnų griaučiai.

Ne taurėje, o puodelyje

Pasidairius mūsų parduotuvėse, nesunku įsitikinti, kad vokiškas vynas nėra itin populiarus, o be reikalo. Na, bet vyno degustacijai kelionė per trumpa, pirmai pažinčiai prie milžiniškų kaustytų vyno statinių, puoštų ornamentais, pakaks ir karšto vyno – glintveino. Patiekiamas jis ne taurėje, o moliniame puodelyje su lėkštute, cukrumi kaip arbata. Gėrimas net drumzlinas nuo prieskonių. Kvapas ir skonis toks, kad užgniaužia amą. Kelios minutės pagarbios tylos, kol šaukšteliu aromatingas vynas semiamas iš puodelio.

Karšto vyno receptų yra daug, bet tikras vokiškas glintveinas tikriausiai toks ir turėtų būti, nes ir patiekalai verti dėmesio. Rūpestingas padavėjas perspėja, kad dviejų patiekalų vienam žmogui užsisakyti neverta – skrandis nepajėgs susidoroti. Ir jis buvo teisus. Bet kaip neparagausi nacionalinių patiekalų – sotaus kopūstų ir špinatų troškinio su dešrelėmis, šonine, kumpiu bei grikių košės apkepo su spirgučiais, keptomis bulvėmis ir gaivia obuolių koše?

Tiesa, tik rotušės restorane gaminamas toks puikus gėrimas. Lauko kavinėje pirktas glintveinas buvo tradicinis – tiesiog pašildytas vynas, kokį mes įpratę ragauti nusipirkę butelį „Kalėdinio“. Trečias variantas – brangiausias ir, ko gero, prasčiausias – miesto seniausio kvartalo restorane patiekiamas su citrinos pusele, kaip ietimi perdurtu vienišu gvazdikėliu.

Nuo mugės iki mugės

Per adventą aplink rotušę įsikuria kalėdinė mugė, garsėjanti visoje šalyje ir pritraukianti minias lankytojų. Nors turistų srautas nenutrūksta ir tada, kai dar tik kabinamos pirmosios šventinės girliandos. Tai daugiausia garbaus amžiaus vokiečių grupės, dieną vaikštinėjančios po siauras senamiesčio gatveles, muziejus, suvenyrų parduotuvėles, o vakarais užpildančios kavinių sales.

Gyva prekyba vyksta ir dabar, dieną, – nors ant kojų jau mina žiema ir visa aikštė nuklota kalėdiniais vainikėliais, šalia jų kuo puikiausiai jaučiasi ir svogūninių gėlių gumbai, ilgiausi stalai nukloti grakščiomis orchidėjomis, kaip sargybiniai stūkso milžiniškos dracenos, plunksnuotosios palmės, be jokių kompromisų žydi našlaitės, ciklamenai, begonijos, azalijos, įžūliai vaisius nokina vazoniniai mandarinai.

Gėlių turgelis.

Prasibrovus pro gėlynus, prasideda ūkininkų turgelio „kvartalas“, prekyba tiesiai iš autoparduotuvių, užgriozdinusių visą aikštę. Tik žodį „ūkininkas“ reikėtų patikslinti: pagal savo produkcijos asortimentą jis Lietuvoje prilygtų gurmaniškos parduotuvėlės savininkui. Dėmesį atkreipęs sūrininkas sugundė tepamu mišiniu, skoniu panašiu į žemaitišką kastinį. Su įvairiais priedais, pasimetę tarp didelių fermentinių, pelėsinių sūrių rietuvių, skanėstai buvo tik menka ragavimo pradžia.

Nacionalinis kulinarinis paveldas – troškinta žuvis su bulvėmis.

Daug mieliau bendraujanti ir puikiai mokanti anglų kalbą kito furgono savininkė nukonkuravo – siūlė, vaišino, gyrė, kol prikrovė visą glėbį šviežių, iš pieno produktų pagamintų pikantiškų užkandžių su įvairiausiais priedais. Šviežią duonelę nuo kito prekystalio teko ilgai rinktis, nes vien nužingsniuoti nuo vieno stalo krašto iki kito reikėjo laiko. Egzotiški vaisiai ir daržovės – ne stebuklas, nors daug kokybiškesni nei pas mus. Įdomiau buvo paprasčiausias dalykas – obuoliai, įvairiausių rūšių, iš tolo kvepiantys, o šalia jų – šių vaisių sulčių buteliai.

Senamiesčio labirintais

Prieš rotušę įspūdinga laisvės bei prekeivių teisių globėjo Rolando statula, pastatyta 1404 m., simbolizuoja miesto nepriklausomybę. Rolandas žvelgia ne į aikštės vidurį, o į katedrą, kurios vyskupas ne kartą bandė riboti Bremeno autonomiją. Jo teisingumo kardas simbolizuoja juridinę nepriklausomybę, o išgraviruotas šūkis primena, jog imperatorius suteikė Brėmenui miesto teises.

Brėmenas iki šiol išsiskiria iš visų Hanzos miestų – turi savo parlamentą, vyriausybę, visi surenkami mokesčiai patenka į miesto biudžetą.

Skulptūrėlė, įamžinanti pirtininkus.

Pirklių miestas vis dar neprarado autentiško žavesio: puikiai išlikęs seniausias miesto kvartalas, pastatytas XV-XVI a., vadinamasis Šniūro kvartalas (vokiškai Schnoor). Pavadinimas vykusiai atspindi gatvelių išsidėstymą – siauros ir raitytos, tikri „šniūrai“, vietomis susiraizgę taip, kad belikę vos 60 cm pločio praėjimai.

Restauruoti senamiesčio namai.

Nekeista, tai buvęs vienas vargingiausių miesto kvartalų. Per stebuklą išvengę sugriovimo per karą, maži jaukūs namukai restauruoti, prižiūrimi, tvarkomi. Pirmuose aukštuose įsikūrusios suvenyrų parduotuvėlės, kavinės ir alaus restoranai (Brėmene 1874 m. įkurta visame pasaulyje gerai žinomo alaus „Beck’s“ gamykla, iš tolo skleidžianti salyklo kvapą).

Šniūro rajonas garsėjo pirtimis, kurios buvo vienos pirmųjų visoje Vokietijoje. Pirtyse ir prausėsi, ir bendravo kartu suėję ir vyrai, ir moterys. Tai įamžina viename skverelyje pastatytas dubuo, kuriame sunkiai suvokiamu būdu susiraitę maudosi dviese, o gerai įsižiūrėjus galima pastebėti ir trečią veidą, beveik prigėrusį lietaus vandenyje.

Dar viena siaura gatvele iš šv. Petro katedros aikštės patenkama į buvusį amatininkų – kubilių – kvartalą. Gatvelės pradžią puošia 1920 m. bareljefas, kuriame vaizduojamas su slibinu besikaunantis arkangelas Mykolas. Gatvės gale verta prisėsti ir palaukti, kol ant vieno namo frontono suskambės 30 porceliano varpų.

Kubilų kvartale turistai klausosi 30 porcelianinių varpų skambesio.

Netoli ir Vėzerio upės krantinė, kurioje prisišvartavę laivai – restoranai, senovinių prekybinių laivų kopijos. Brėmeno uostas pirmą kartą paminėtas 1250 m.

Legendomis ir istorija apipintas miestas šakojasi į jaukius gyvenamuosius kvartalus, kur namų lauko durys apramstytos dviračiais, dėmesio vertus muziejus, galerijas, biblioteką, į kurią zuja nenutrūkstamas srautas studentų, vokiška tvarka aiškiai suskirstytas prekybines zonas. Miestas turi savo veidą: daugialypį, įdomų ir nepamirštamą.

Jaukūs Šniūro – seniausio kvartalo skverai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nemokamas keliones po Europą laimėjo 76 aštuoniolikmečiai iš Lietuvos (1)

76 aštuoniolikmečiai iš Lietuvos. Tiek jų atrinkta iš 918 pretendentų keliauti po Europą...

Populiarėja kelionės traukiniais: patarė, kaip nelikti be bilieto (9)

Kelionę traukiniu reikėtų planuoti iš anksto, nes piko metu bilietų kartais ir pritrūksta, LRT...

Trys dalykai, kuriuos privaloma apgalvoti, keliaujant su vaikais (5)

Kelionės su vaikais – visai kitokios. Jose pamiršti, ką pats norėjai pamatyti ir dieną planuoji...

Dėl streiko Vokietijos oro uostuose atšaukiama šimtai skrydžių (2)

Antradienį aštuoniuose Vokietijos oro uostuose bus atšaukta šimtai skrydžių, įskaitant ir...

Nuoskaudas dėl nesklandžių atostogų kaupdavę lietuviai problemas ėmė spręsti vietoje (13)

2019-aisiais pasaulinis turizmo sektorius pateiks bent kelias ryškias tendencijas. Tarp jų –...

Top naujienos

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų pildoma (689)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...

Gyvai / Vienam lietuviui Dakaras baigtas: Bardauskas susilaužė abi rankas, išgabentas į ligoninę atnaujinta 15.15 val. (64)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (37)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (124)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Po partizanų kalbos suskaudo ir Kremliui: išpylė melo dozę, o kas už ją atsakys? (1062)

Karo nusikaltėliai, civilių skerdikai, nacių bendrininkai. Taip Lietuvos partizanus pastaraisiais...

Aukščiausias žaidėjas NBA istorijoje žavisi Saboniu: įspūdinga, kaip jis pats tapo savo likimo kalviu specialiai DELFI iš Londono (7)

Gheorge'as Murešanas – įspūdingo ūgio milžinas iš Rumunijos, kuris jaunystėje suprato, jog...

Stilistas įvardijo didžiausią klaidą, kurią žmonės daro per išpardavimus

„Didžiausia klaida, kurią daro žmonės per išpardavimus, – čiumpa, kas papuola po ranka: lyg...

Karbauskis dėl pensijų kreipėsi į ministrą (160)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...

Britų turistai siautėjo tiek, kad juos išprašė iš šalies (15)

Grupelės turistų iš Didžiosios Britanijos, tarp kurių ir vaikas, buvo paprašyta skubiai palikti...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (669)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...