aA
Gondolų, kaukių miestas, Adrijos perlas, plaukiojantis tiltų ir kanalų miestas – štai taip vadinama Venecija. Ji įsikūrusi ant 118 salų, kurias jungia apie 400 tiltų, turi 150 kanalų. Transportas čia – vandens arba kojų, tai – didžiausias miestas Europoje, kuriame yra mažiausiai automobilių.
© Shutterstock nuotr.

Architektūrinis miesto „veidas“ susiformavo Venecijos klestėjimo laikais XIV-XVI a. Venecija kartu su Venecijos lagūna – įtraukti į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Venecija pamažu „grimsta“, mokslininkų paskaičiavimais 2028 m. ji jau gali tapti netinkama gyvenimui, o 2100 m. gali visiškai paskęsti.

Vienas žymiausių Venecijoje vykstančių renginių – Venecijos karnavalas, vyksta vasario mėnesį ir trunka apie dvi savaites. Karnavalas neatsiejamas nuo kaukių parado Šv. Morkaus aikštėje, gondolų parado Didžiajame Kanale, šventę vainikuojančių fejerverkų.

Gatvės teatrai, žonglierių šou, pudruoti perukai, įmantrūs XVIIIa. kostiumai, geriausios kaukės rinkimai ir kt. Karnavalo užuomazgos siekia romėnų laikus, kai Senovės Romoje buvo švenčiamos Saturnalijos.

Gražuolė Venecija, lagūna ir jos salos
© Shutterstock nuotr.

Ką pamatyti Venecijoje

Būtina pamatyti įspūdingą Šv.Morkaus baziliką su garsiuoju Aukso altoriumi, varpinę, šurmuliuojančią Šv.Morkaus aikštę, Napoleono pavadintą „elegantiškiausia Europos svetaine“, Dožų rūmus – buvusios valstybės valdovų iškiliają rezidenciją, Atodūsių XVII a. tiltą (jis nėra romantiškas, juo eidami dūsaudavo nuteistieji).

Gražuolė Venecija, lagūna ir jos salos
© Shutterstock nuotr.

Nuo Rialto tilto atsiveria nuostabūs Didžiojo kanalo (Canal Grande) vaizdai, Venecijos gatvelių ir kanalų labirintai, tiltai. Kampanilė – Morkaus aikštėje esantis bokštas, restauruotas XVI a. po žemės drebėjimo, pastatytas XII a. XX a. pr.Kampanilė buvo dar kartą atstatyta, 99 m aukščio bokšto viršūnėje įrengta apžvalgos aikštelė.

Venecija
Venecija
© Shutterstock nuotr.

Žydų getas Venecijoje vis dar aktyvus: po savo mistiška aura glaudžia penkias sinagogas. Peggy Guggenheim muziejus – tai privati modernaus meno kūrinių kolekcija, čia yra tokių garsių autorių kūrinių kaip Picasso, Kandinski, Tanguy, Duchamp, Pollock, Dali, Modrian ir kt.

Venecija
© Shutterstock nuotr.

Venecijoje iš viso priskaičiuojama apie 200 bažnyčių – be Šv.Morkaus, gražiausios yra šios: barokinė Santa Maria della Salute, esanti Didžiojo kanalo pradžioje, gotikinė Santi Giovanni e Paolo, praminta Venecijos Panteonu ir gotikinė Santa Maria Gloriosa dei Frari, besididžiuojanti 83 m. aukščio varpine.

Gražuolė Venecija, lagūna ir jos salos
© Shutterstock nuotr.

Miestą supa daugybė didesnių ir mažesnių sausumos plotų. Be garsiojo miesto, Venecijos lagūnoje yra apie trisdešimt didesnių salų, į kurias veža vandens autobusai „vaporetto“.

Gražuolė Venecija, lagūna ir jos salos
© Shutterstock nuotr.

Murano sala ir jos stiklo dirbiniai

Venecija garsėja savo stiklo dirbiniais. Pirmieji amatininkai persikėlė čia iš osmanų užimto Konstantinopolio. Stiklo gamybos istorija prasidėjo nuo Benediktinų vienuolių. Jie nutarė patys gaminti stiklinius butelius savo įžymiajam vynui. Kadangi Venecijos stiklapūčiai sukeldavo gaisrus, tad buvo „iškelti“ į Murano salą.

Valdžia nutarė stiklo dirbtuves iškelti į salą XIII a. pr. Tokia izoliacija išėjo į naudą, Murano stikliai išgarsėjo XVI a. dėl sudėtingos technikos, nes sugebėdavo išgauti ryškias spalvas ir krištolinį skaidrumą, be to saloje lengviau buvo išsaugoti stiklo pūtimo paslaptis.

Stikliams būdavo draudžiama išvykti iš salos (nepaklusniems net būdavo skiriamos mirties bausmės), bet jie turėjo daug privilegijų. Meistrai tapo garsūs visame pasaulyje. Saloje susiformavo ištisos meistrų dinastijos. Stiklo meistrai, gimę Murano saloje nuo paauglystės semiasi amato paslapčių.

Murano stiklas
Murano stiklas
© U.Kaminskaitės nuotr.

Burano sala – spalvotų namų ir nėrinių sala

Ji nutolusi nuo Venecijos 7 km. Ji, kaip ir Venecija, susideda iš mažesnių salų, sujungtų tiltais. Garsėja spalvingais namais, tai – specifinis Burano salos bruožas. Seniau, norint dažyti namą saloje, reikėdavo prašyti valdžios leidimo, kuriame buvo nurodoma kokia spalva dažyti namą.

Spalvingos langinės, suvenyrų pilnos vitrinos ir ant durų staktų kabinamos užuolaidos. Sala jau nuo XVI a. taip pat garsėja ir nėriniais. Moterų sukurti rankdarbiai buvo eksportuojami į visą Europą. Saloje yra nėrimo mokykla ir muziejus.

Torcello sala nėra tokia vaizdinga bei išradinga kaip Murano ar Burano salos: garsiausia čia Torcello katedra. Tai – rami ir retai apgyvendinta sala.

Gražuolė Venecija, lagūna ir jos salos
© Vida Press

San Mikelė – mirusiųjų sala

Į šią salą mirusiųjų kūnai laidojimui atplukdomi gondolomis. Iš tolo matosi salos aukšta siena, juosianti kapines. Čia ilsisi venecijiečių protėviai, garbingi ir įžymūs istorijos veikėjai ir eiliniai venecijiečiai.

Lido sala

Į pietus nuo Venecijos esanti ilga, 18 km ilgio siekianti sala. Tai lyg pertvara, skirianti Venecijos lagūną ir Adrijos jūrą. Čia vasaroja daugiausia Italijos turistai, vyksta daug festivalių ir kultūrinių renginių.

Pagrindinėje Santa Maria Elizabetagatvėje daug parduotuvių, kavinių ir skverų su fontanais. Nakvynė saloje yra pigesnė nei pačioje Venecijoje, čia yra nevienas paplūdimys, labiau rekomenduotinas – Alberoni paplūdimys.

Pelestrina

Panaši į Lido salą, 11 km ilgio. Turistų joje mažiau, galima įsižiūrėti į vietinių – Monių gyvenimą, pailsėti nuo Venecijos šurmulio. Pelestrinos pajūris salos gale gana įdomus – jūra išmeta daug įvairių kriauklių, galite pamatyti spalvingas žuvis.

Šiek tiek nuo Venecijos nutolę rekomenduotini paplūdimiai, kurortai: jau minėtas Alberoni, Lido saloje. Bibione – apsuptas kvepiančių pušynų. Rosolina Mare – daugiau nei 8 km ilgio ir lengvai pasiekiamas iš Venecijos Marco Polo oro uosto autobusu.

Albarella – gražiausias paplūdimys, tiesa, jis yra privačioje saloje ir tai – gamtos draustinis, sala apie 5 km ilgio ir 2 km pločio, joje apie 2 mln. medžių, tai – tikras rojus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuviai nuo Kalėdų karštinės ir gaminimo maratono bėga svetur (25)

„Yra žmonių stipriau įsikibusių į šventines tradicijas, jiems norisi šieno po staltiese ar...

Lietuvos turizmo „oskarai“: paskelbtas nominantų sąrašas

 (9)

Šiandien pradedamas balsavimas internetu tradiciškai renkant Turizmo sėkmingiausius 2018....

Keleivių nepasitenkinimas: praleidusiems išvykstamąjį skrydį, grįžtamasis skrydis anuliuojamas (10)

Naujausio tyrimo metu paaiškėjo, kad keleiviams, kurie dėl kokių nors priežasčių praleido...

Kijevo oro uoste dėl sniego atidedami skrydžiai (6)

Ukrainoje vyraujančios oro sąlygos koreguoja ir oro uostų darbą. Iš Kijevo oro uosto...

Palygino kelionių organizatorių pasiūlymus: poilsis ten pat, o kainų skirtumas – 400 eurų (160)

Planuojant kelionę visuomet svarbu gauti norimo tipo poilsį už geriausią įmanomą kainą. Vis...

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (69)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (10)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (48)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (1641)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (13)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

Kalėdos islandiškai: su trylika senelių, naujais drabužiais ir dvokiančia žuvimi (1)

Net trylika Kalėdų senelių, išpuošti namai, bet kukli miesto eglė, prie parduotuvių sienų...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (8)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Kai skyrybos neduoda ramybės: kaip pamiršti buvusį mylimąjį?

Santykių pabaiga niekuomet nėra lengva – ir tuomet, kai antra pusė nusprendžia išsiskirti su...

Septynerių, o jau žarsto milijonus dolerių: „YouTube“ daugiausiai uždirbantis vaikas turtus susižėrė žaisdamas Turtingiausių pasaulio „jutuberių“ TOP10 (11)

Nustebsite sužinoję, kad daugiausiai „ YouTube “ uždirba ne grožio žinovė ar žaidimų...

Anglišką gardumyną pamėgo ir lietuviai: nesunkiai pasigaminsite ir patys 3 skirtingi receptai (2)

Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, dažnas intensyviai galvojame ne tik kokiomis dovanomis...