Lygiai po 150 metų lietuvių ir baltarusių vandens turizmo entuziastai ties Vileikos vietove pradės ekspediciją, skirtą pagerbti istorinį grafo K.Tiškevičiaus praplaukimą Nerimi, realizuotą 1857 metais.
Neris, upė
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Kelionė prasidės Baltarusijoje

Pirmadienį traukiniu iš Vilniaus į Baltarusiją išvažiuos apie 30 keliautojų iš Lietuvos. Jie su visa plaukimui reikiama įranga birželio 5 dieną Kamieno vietovėje dalyvaus paminklo grafui K.Tiškevičiui atidaryme ir tą pačią dieną pradės ilgą kelionę Nerimi Kauno link. Kartu su lietuvių upeiviais keliaus ir per 60 Baltarusijos vandens turizmo entuziastų. Ekspedicija Lietuvos teritorijoje prasidės birželio 17 d. truks iki liepos 2 d. Trakų rajone ekspedicija sustos birželio 24 d. Stirnių kaime, kur vyks Sielių rišimo praktinis seminaras.

Ekspedicija – grafui K.Tiškevičiui pagerbti

Praėjusių metų lapkričio mėnesį Vilniaus rotušėje Lietuvos keliautojų sąjungos, Baltijos aplinkos forumo, Neries regioninio parko direkcijos, Verkių ir Pavilnių parkų direkcijos, Vilniaus rotušės bei viešosios įstaigos “Bliūškis” atstovai paskelbė, kad bus surengta ekspedicija, pagerbiant 1857 metų grafo K.Tiškevičiaus ekspediciją Neries upe. K.Tiškevičiaus ekspedicijos metu sukaupta etnografinė, archeologinė, lingvistinė, hidrologinė, kartografinė medžiaga tapo pagrindu monografijai “Neris ir jos krantai”, išleistai po autoriaus mirties 1861 metais.

Vyks moksliniai tyrimai

Ekspedicijos metu bus atliekami dr. Vykinto Vaitkevičiaus vadovaujami moksliniai tyrimai, kurių tikslai, remiantis K. Tiškevičiaus knyga, sekti 1857 m. ekspedicijos pėdsakais ir duomenis apie Viliją-Nerį papildyti tais faktais, kurių mokslinė ir visuomeninė reikšmė išaugo jau po 1857 m. ekspedicijos. Ekspedicijos metu pagal galimybes bus kartojamas K. Tiškevičiaus darbas, apie kurio eigą ir pobūdį informuoja knyga „Neris ir jos krantai“, parengta ekspedicijos dienoraščio pagrindu. Dėmesys telkiamas į upę ir ją supančią aplinką, į prie upės gyvenančius žmones, materialų ir nematerialų kultūros paveldą.

Trakus atstovaus ekologinis plaustas “Bliūškis”

Trakų rajono įgulą sudaro Senųjų Trakų kaimo jaunuoliai, jau ne vieną vasarą praleidę ant plausto. Plaustas Lietuvos – Baltarusijos pasienyje ties Buivydžiais lauks atplaukiančių ekspedicijos dalyvių, o nuo birželio17 su visa flotilija pagal tvarkaraštį plauks Kauno link. Kiekvieną vakarą panerių gyvenvietėse vyks vakaronės, organizuotos Vilniaus raj., Švenčionių, Vilniaus m., Trakų, Elektrėnų, Širvintų, Kaišiadorių, Jonavos, Kauno m. savivaldybių.

“Bliūškis” atgimė

1995 metais Buivydžiuose startavo neįprastas plaustas. Jo keliamąją galią sudarė 4000 tuščių plastiko butelių, surinktų pakelėse, šiukšlių konteineriuose. Plausto “Bliūškis” vardas ir kilo iš subliūškusio butelio vaizdo. Šiukšlė buvo pakelta ir priversta dirbti naudingą darbą. Tai – savotiška ekologinė metafora.

Plaustu “Bliūškis” dešimt vasarų Nerimi ir Nemunu keliavo šimtai neįgaliųjų, sveikstančių narkomanų, sergančiųjų cukriniu diabetu, vaikų globos ir internatų auklėtinių. Per šį laikotarpį nuplaukta apie 3500 kilometrų, visas laikas, praleistas ant vandens būtų metai ir devyni mėnesiai.

2004 metais, baigus dešimtąją navigaciją, susidarė priverstinė pauzė. Dvejų metų pertrauka baigėsi tuo, kad šį sykį baigiamas sumontuoti visiškai naujas plaustas, kuris galėtų plaukioti penkiolika metų.

Naujesnis plaustas – modernesnis

Naujasis plaustas iš esmės nedaug kuo skirsis nuo pirmtako. Jame bus įrengtos penkios kajutės įgulai ir svečiams, veiks biotualetas (galjunas), virtuvė (kambuzas), garinė pirtis. Šis plaustas turės variklį plaukimui prieš srovę, konstrukcija bus atspari škvalams.

Plaukiant vyks šiukšlių rinkimo akcijos

Plausto “Bliūškis” įgula per dešimtmetį susidraugavo su daugybe patikimų partnerių. Jo ekologines idėjas rėmė ir teberiama Trakų ir Elektrėnų savivaldybių administracijos, Generalinė urėdija. Šįmet plausto stogas bus panaudotas prevencinei miškų gaisrų agitacijai.

Plaukiant Nerimi, bus vykdomos miškų, esančių prie upės, valymo nuo šiukšlių akcijos, vyks vakaronės.

Po ekspedicijos bus išleista knyga

Liepos pirmomis dienomis ekspedicija “Neris ir jos krantai. Grafo K.Tiškevičiaus keliais po 150 metų” baigsis Kaune. Jos rezultatai bus parodyti kino dokumentininko Vytauto Damaševičiaus filmuotame dokumentiniame filme, sukaupta etnografinė ir istorinė medžiaga bus išleista atskira knyga.

Didžiausias ekspedicijos nuopelnas bus tai, kad tarptautinio projekto rengėjai ir dalyviai pagerbs savo krašto didžiavyrį grafą K.Tiškevičių, turės galimybę dar artimiau pažinti savo gimtąjį kraštą, patirti neišdildomų kelionių įspūdžių.

"Galvė"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (120)

Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (51)

Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

Prekybos centre du pirkėjai įsivėlė į konfliktą: apsaugininkui trūko kantrybė (23)

Tarp dviejų pirkėjų sostinės Žirmūnų mikrorajone esančiame prekybos centre kilusį konfliktą...

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė: per tai perėjo BBC, turės pereiti ir LRT (138)

Naująja LRT generaline direktore antradienio popietę išrinkta politikos apžvalgininkė Monika...

Šaras po pergalės prieš „Armani“: kodėl nepakovojus dėl namų pranašumo? (1)

Kauno „Žalgiris“ (16/11) ilgąją Eurolygos savaitę pradėjo pergale. Antradienį savo namų...

18 metų Putino: kaip nuo 2000-ųjų pasikeitė Rusija (140)

2000 metais atrodė, kad Maskvos ir Vakarų santykiai gerėja. Žmonės iš diskų ir kasečių...

Fantastišką mačą sužaidė Gudaitis, bet gyvybiškai svarbia pergale džiaugėsi „Žalgiris“ (302)

Antradienį vakare Eurolygos 27-ame ture Kauno „Žalgiris“ (16/11) namuose priėmė Milano „AX...

Stebėtinai išraiškinga katė: pažiūrėkite, kiek emocijų ji moka parodyti

Rexie – tai išraiškinga trejų metų katytė. Stebėtina, kiek daug emocijų ji geba parodyti -...

Klimatologas: ne tik žiema – ir vasara bus kitokia (130)

Dėl klimato kaitos žiemos Lietuvoje tapo šiltesnės, o vasaros karštesnės, todėl žiemą už...

Prancūzai išduoda savo bagetę

Prancūzai neištikimi savo bagetei: pernai Prancūzijoje pirmą kartą parduota daugiau mėsainių...