aA
Florencijos gatvėse gyvenimas kunkuliuoja dieną ir naktį. Šis miestas turi daugybę skirtingų veidų ir kiekvienas čia gali surasti tai, ko jam reikia. Tačiau grįžkime prie meno ir kultūrino palikimo.
Florencija. Kampanilė ir katedra Duomo aikštėje
© Agnieškos Juzefovič nuotr.
Duomo aikštė ir Florencijos katedra (Piazza del Duomo, Santa Maria del Fiore)Vienas iškiliausių Florencijos architektūrinių paminklų yra katedra Santa Maria del Fiore. Šį milžinišką pastatą statė garsus architektas Filipas Bruneleskis (Filippo Brunelleschi). Pastato fasadas yra itin prašmatnus ir gausiai išpuoštas spalvotu marmuru. Paminėtina, kad šis fasadas buvo užbaigtas tik XIX a.
Florencijos panorama. Vaizdas iš Mikelandželo aikštės
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Greta katedros puikuojasi garsioji Kampanilė (Campanile) – itališkas varpinės bokštas, kurį pastatė legendinis dailininkas ir architektas Džotas (Giotto). Deja, katedros aikštė yra pernelyg maža, kad galima būtų vienu žvilgsniu aprėpti milžinišką katedrą, greta jos stovintį varpinės bokštą ir aikštės viduryje įsikūrusią krikštyklą (baptisterium). Katedros kupolas įspūdingai atsiveria nuo greta stovinčios varpinės, o visą katedros kompleksu galima grožėtis nuo atokiau esančių kalvų.

Florencijos katedros fasadas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Šventojo Kryžiaus bažnyčia (Santa Croce)

Florencijos gatvė
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Man ši bažnyčia ir greta esantis vienuolynas padarė labai didelį įspūdį. Net nepastebėjau, kaip praleidau ten pusę dienos. Šis architektūrinis kompleksas mena viduramžių laikus. Bažnyčios ir vienuolyno pastatai buvo pastatyti XII-XV a., o neogotikinis bažnyčios fasadas yra XIX a. Turistai į šią bažnyčia traukia norėdami pamatyti garsiųjų filosofų, mokslininkų ir menininkų antkapius. Dažno iš antkapių autorius yra garsus skulptorius. Šį kompleksą aplankyti taip pat verta dėl nuostabių freskų, dailių vidinių kiemų ir terasų.

Florencija. Vienuolynas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Dailės akademijos galerija (Galleria dell‘Academia)

Šioje galerijoje saugoma įdomi ir originali italų muzikinių instrumentų kolekcija. Tačiau visumoje šis muziejus man pasirodė kiek sausokas. Šios galerijos patalpas tarytum kiaurai persmelkia akademinė scholastika.

Florencija. Dovydo skulptūra Dailės Akademijos galerijoje
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Dailės akademijos galerija dėmesio verta pirmiausia dėl joje saugojamo Mikelandželo (Michelangelo) šedevro – garsiosios Davido skulptūros. Ramiai, atsipalaidavusia poza stovinčio nuogo vyro kūnas atrodo kupinas vidinės įtampos. Praeityje ši skulptūra vietiniams gyventojams simbolizavo šalies nepriklausomybę. Dabar nuoga Davido figūra puošia atvirukus bei įvairius turistinius suvenyrus.

Turistai mėgsta suvenyrus su šio grakštaus nuogo vaikino atvaizdu. Aš nusipirkau akiniams valyti skirtą medžiagos gabaliuką. Kiti mielai pirko prijuostes su atitinkama Dovydo kūno dalimi (beje, turistams siūlomas dvejopas „Dovydo prijuostės“ variantas – viename kūno proporcijos perteikiamos autentiškai, o kitame – jos kiek „patobulintos“).

Pitti rūmai (Palazzo Pitti)

Šie rūmai yra vieni puošniausių ir prabangiausių Florencijoje. Praeityje čia gyveno italų didikai. Dabar Pitti rūmuose įsikūrę įvairūs vaizduojamosios ir taikomosios dailės muziejai - čia galima rasti daugybę garsiųjų renesanso meistrų šedevrų.

Florencija. Pitti rūmų fasadas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Šiuos rūmus aplankyti verta ne tik dėl turtingos dailės kolekcijos, bet taip pat dėl autentiško salių interjero. Paveikslai, skulptūros ir antikvariniai baldai čia atsiveria savo tikrojoje aplinkoje, o tai labai sustiprina įspūdį.

Boboli sodai (Giardino di Boboli)

Už Pitti rūmų besitęsiantis milžiniškas parkas žavi egzotiškais augalais, prašmatniais fontanais ir romantiškomis skulptūromis. Vasario mėnuo, deja, yra ne pats palankiausias laikotarpis šio parko lankymui. Būtent vasarą Boboli sodai atsiskleidžia visomis savo spalvomis. Kita vertus, žiemą čia ateina labai mažai lankytojų, todėl galima mėgautis ramybės ir tylos akimirkomis.

Florencija. Boboli sodai
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Bargello rūmai (Palazzo Bargello)

Šiuose XIII a. rūmuose, kitaip dar vadinamuose Popiežiaus rūmais (Palazzo del Popolo) seniau buvo kalėjimas, tačiau nuo 1865 įsikūrė nacionalinis muziejus, turintis turtingą Mikelandželo, Donatello, B. Cellini ir kitų garsiųjų menininkų darbų kolekciją. Bargello rūmų muziejus gali pasigirti didžiausia italų gotikinės ir renesanso skulptūros kolekcija. Ypatingo dėmesio vertas vidinis rūmų kiemas ir terasa, kurią puošia skulptūros bei sodo imitacijos.

Florencija. Bargello rūmų vidinis kiemas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Švento Marko muziejus

Senajame vienuolyno pastate įsikūręs muziejus žavi prašmatniu vidiniu kiemeliu ir nuostabiomis freskomis. Tarp gausybės freskų atpažinsime nemažai garsiojo Fra Andželiko (Fra Angelico) kūrinių. Šio garsaus dailininko darbai ir šv.Marko vienuolyno stilius savo rafinuotu, įdvasintu estetizmu tarytum papildo vienas kitą.

Florencija. Vidinis Šv. Marko muziejaus kiemelis
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Muziejuje taip pat saugojama turtinga viduramžių ir renesanso dailės kolekcija, kurios terpėje išsiskiria milžiniški giesmininkai. Taip pat stiprų įspūdį daro vienuolyne esančios celės vienutės, kuriose kadaise gyveno nuo pasaulio atsiriboję vienuoliai. Kiekvieną iš šių celių puošia freska religine tematika.

Florencija. Milžiniškas giesmynas Šv. Marko vienuolyne
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Šv. Lorenco bažnyčia (Basilica di san Lorenzo) išsiskiria savo neužbaigtumu – turtingiems mecenatams pritrūko pinigų, todėl šios bažnyčios fasadas taip niekada ir nebuvo padabintas marmuru. Tačiau tokio atsitiktinumo dėka šv. Lorenco bažnyčia įgavo nepakartojamą savitumą ir traukia dėmesį savo asketišku, grubiu grožiu. Aplink šią bažnyčia galime rasti tradicinį italų rankdarbių ir suvenyrų turgelį.

Florencija. Freskomis puoštos celės Šv. Marko vienuolyne
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Mediči-Rikardi rūmai (Palazzo Medici-Riccardi) yra tipiškas XV a. gyvenamasis namas. Būtent tokiuose pastatuose Renesanso epochoje gyveno turtingų ir galingų Florencijos šeimų atstovai. Iš išorės šis pastatas atrodo gana kukliai, tačiau įėję į vidų nustembame, pamatę prabangų, kolonomis dabintą vidinį kiemą. Antrajame šio pastato aukšte aptiksime prašmatnią freskų galeriją.

Florencija. Mediči-Rikardi rūmų vidinis kiemas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Šv. Minijaus bažnyčia kalne (Basilica di san Miniato al Monte) ir greta jos esančios kapinės tikrai yra vertos to, kad nepatingėtume užkopti į šią aukščiausią Florencijos kalvą. Romaninio stiliaus bažnyčia išsiskiria puikiu, gausiai marmuru dekoruotu interjeru ir vertingais antkapiniais paminklais. Šioje nuotaikingoje bažnytėlėje aptikau savitą atmosferą, kurią sukuria prabangūs vitražai ir marmurinės mozaikos

Florencija. Mediči-Rikardi rūmai
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Apskritai visas Florencijos senamiestis yra tarytum vienas milžiniškas muziejus. Labai smagu pasivaikščioti siauromis, švariomis šio miesto gatvelėmis ir paganyti akis į puošnius, renesanso ir baroko laikus pamenančius pastatus. Dažname iš šitų pastatų buvo jaukios parduotuvėlės, kavinukę.

Florencija. Šv. Minijaus bažnyčios fasadas
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Mieste taip pat netrūksta skverų, kiemelių ir parkų, kuriuose galima jaukiai įsitaisyti ant suoliuko, arba tiesiog ant žolės. Manau, kad Florenciją ypač verta aplankyti žiemą ar ankstyvą pavasarį, kai saulė, užuot negailestingai kaitinusi, tiesiog maloniai šildo, o pagrindiniai turistų srautai dar neokupavo šio populiaraus miesto.

Florencija. Antkapis bažnyčioje
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Florencija. Freskos bažnyčioje
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Florencija. Istorinės kapinės
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Florencija. Bažnyčia
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Florencija. Šv. Minijaus bažnyčios interjeras
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Florencija. Bažnyčios detalė
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Florencijos panorama. Vaizdas iš Mikelandželo aikštės
© Agnieškos Juzefovič nuotr.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Paaiškėjo, kokias atostogas lietuviai vadina idealiomis

Tyrimas parodė, kad beveik pusei apklaustųjų idealios atostogos yra kelionė į užsienį su...

Tūkstančiai žmonių pasipiktino išvydę nuotrauką, kurioje matomi ant grindų miegantys lėktuvo keleiviai (28)

Kadangi pasitaiko žmonių, eilėse tarp lėktuvo sėdynių darančių atsispaudimus, nusiaunančių...

Neįprastų kelionių organizatorius lietuvius nuveža ten, kur paprasti turistai patekti negali (18)

Besitęsiant didelio populiarumo sulaukusio JAV kabelinės televizijos tinklo „ HBO “ kūrėjų...

Pirmadienį startuoja prekyba bilietais į Tokijo olimpines žaidynes

Norite iš tribūnų palaikyti LTeam komandos narius svarbiausiame pasaulio sporto renginyje ir...

Pristatė ypatingą orlaivį: nuo šiol skraidins ir lietuviškomis spalvomis puoštas lėktuvas Vilnius (75)

Dėl augančio oro linijų bendrovės „airBaltic“ paslaugų poreikio Lietuvoje, kompanija...

Top naujienos

Susigundė populiaria idėja pagyventi dviese 18 kvadratų bute: patirtis buvo nepamirštama (17)

Per aukštai ir per garsiai – tai du pirmiausiai į galvą šaunantys įspūdžiai po bandymo...

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir besidaužanti širdis: turintys šį sutrikimą papasakojo, ką reikia ištverti (35)

Pilantis prakaitas, tirpstančios galūnės ir širdis besidaužanti taip, lyg tuoj išlips per...

Lietuvis pavėžėjas pasidalijo įsimintiniausiomis kelionėmis: nuo išgėrusių mamyčių, merginų pasiūlymų iki studentų be drabužių (152)

„Kiekviena kelionė yra individuali ir savotiškai smagi: būna, žmonės nori pasidalinti savo...

Tarnybinio policijos šuns radiniai „Karklėje“ ir toliau stebina: narkotikus slėpė ir palapinėse, ir automobiliuose (16)

Šiandien besibaigiantis muzikos festivalis „Karklė 2019“ ne visiems taps linksmu prisiminimu....

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas sutrumpėjo viena pavarde (59)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneriai po turnyro Suomijoje, kur sutriuškino aikštelės...

Sužadėtuvės: ar tikrai tik vyrai turi pirštis moterims ir kiek kainuoja žiedai (98)

Pagal tradicijas, vyras turėtų klauptis ant kelio ir iš kišenės ištraukęs žiedą pirštis savo...

Garsenybių trenerė Rasa Vilkienė augindama 3 dukras laikosi griežtos taisyklės: kol kas tai veikia (102)

Neretai garsenybių trenere įvardijama Rasa Vilkienė savo socialiniame tinkle dalijasi ne tik...

Su krepšininkais namo grįžęs Rapšys: Kalnietis domėjosi, ar lagamine nėra viršsvorio su medaliais (13)

Lietuvos plaukikas Danas Rapšys sekmadienį grįžo iš kone du mėnesius trukusios turnė Azijoje....

Pasaka Italijos pakrantėje: vienas gražiausių miestelių abejingų nepaliks

Pietų Italijos siela alsuojantys Pozitanas yra nedidelis miestelis prie Amalfio pakrantės, kuris...

Vilniuje prasideda senovinių automobilių žygis Baltijos keliui paminėti (30)

Vilniuje sekmadienį prasideda senovinių automobilių ir motociklų žygis Baltijos keliui paminėti.