aA
Moderni, novatoriškų idėjų nepritrūkstanti šalis. Žavinti savo gamta, istoriniais paminklais, kultūros objektais. Lengvai pasiekiama bet kuriuo paros metu, iš bet kurio pasaulio krašto.
© Organizatorių archyvas

Tokią Lietuvos viziją sukūrė projekto „Baltic360°“ rengėjai. Prieš nepilnus metus startavusi, 3D formatu mūsų šalį pristatanti skaitmeninė informacijos pateikimo sistema viešai bus pristatyta 2015 metų sausio 23-25 dienomis „Litexpo“ parodų ir kongresų centre vyksiančioje turizmo parodoje „Adventur“.

„Baltic360°“ projekto tikslas – elektroninėje erdvėje pasauliui reprezentuoti Lietuvą ir visas Baltijos valstybes. Norime atskleisti jų unikalumą, modernumą. Šiuo metu į skaitmeninę platformą perkeliame svarbiausius viešuosius ir privačius Lietuvos objektus. Neabejojame, kad keliautojams ir visiems, kurie nori pažinti mūsų šalį, ši platforma taps svarbiu informacijos šaltiniu. Planuodamas kelionę turistas galės virtualioje erdvėje pamatyti vietas, kurias norėtų aplankyti“, - sako vienas iš projekto sumanytojų ir vadovas Jonas Stankus.

Etnografinių regionų metai: neatrasti Lietuvos turtai ir baltiška žinia pasauliui
© Organizatorių archyvas

Virtuali kelionė per Lietuvos miestus, istorines ir kultūrines šalies vietas vieną dieną smalsiems internautams gali tapti realia. Šito labiausiai tikisi ir laukia Kaimo turizmo asociacijos vadovas Linas Žabaliūnas, įžvelgiantis nuo 2010-ųjų kasmet 3-5 procentais augančias atostogų kaime tendencijas. 2013 metais tokį poilsio būdą Lietuvoje pasirinko daugiau nei 270 tūkstančių žmonių. Vieni kaime ieško tylos, ramybės, kiti – kulinarinio paveldo, treti – galimybių praleisti aktyvų savaitgalį. Kaimo turizmo sodybos tapo mėgstama vieta pažymėti šeimos šventes, rengti bendradarbių, kolegų susibūrimus.

„Kiekvienais metais „Adventur“ parodoje pristatome atostogas kaime, - sako Kaimo turizmo asociacijos vadovas L. Žabaliūnas. – Pastebėjome, kad žmonės ieško originalių poilsio vietų. Neabejojame, ir šiemet parodos lankytojų dėmesį patrauks tikro lietuviško midaus gamintojai, senovines sveikatos paslaptis saugančios žolininkės, grikių babkos receptais besidalijančios dzūkės ar žilvičio vytelių vantomis apsiginklavę pirtininkai iš Telšių rajone įsikūrusio „Angelų malūno“.

Atostogas kaime mėgstantiems užsieniečiams Lietuva kol kas nėra tokia patraukli kaip Prancūzija, Vokietija, Italija, kur gyvuoja senos tradicijos, jungiančios apgyvendinimo paslaugas, kulinarinį paveldą, tačiau L.Žabaliūnas įsitikinęs, kad tai – tik laiko klausimas.

Etnografinių regionų metai: neatrasti Lietuvos turtai ir baltiška žinia pasauliui
© Organizatorių archyvas

„Kaimo turizmo verslas vystytis pradėjo tik po Nepriklausomybės atgavimo, nereikia norėti, kad per dvidešimtį metų pasivytume Europą, tačiau žingsniai, kuriuos žengiame, yra labai platūs ir dideli. Pastaraisiais metais pastebima aiški ir mus džiuginanti tendencija kooperuotis: apgyvendinimo paslaugas teikiantys verslininkai noriai prekiauja netoliese gyvenančių ūkininkų produkcija – medumi, sūriais, daržovėmis, miško gėrybėmis. O ir ūkininkai suprato, kad pirkėją galima rasti ne tik mieste, bet ir kaime.“

2015-ieji Lietuvoje paskelbti Etnografinių regionų metais. „Adventur“ parodoje juos taip pat rengiamasi pristatyti. „Kultūrines kiekvieno regiono ypatybes atskleidžiantys duomenys daugiausia atspindi XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus pirmosios pusės laikotarpį, - sako Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas Virginijus Jocys. – Dėl to, būtent šis laikotarpis laikomas pagrindiniu atspirties tašku, pristatant Lietuvos etnografinių regionų savitumus.“

Dzūkija sunkiai įsivaizduojama be dainingų, draugiškų regiono gyventojų, be miško amatų ir savito kulinarinio paveldo, kuriame ryški karaimų ir totorių įtaka. Aukštaitijoje nuo neatmenamų laikų skamba UNESCO nematerialaus paveldo sąraše įrašytos lietuvių polifoninės dainos – sutartinės, o gandas apie alaus gaminimo ir vaišinimo tradicijos jau sklinda ir už Lietuvos ribų.

Žemaičiai išlaikę ryškiausią tarmę, šitame regione buvo drožiamas specifinis lietuvių apavas – medinės klumpės, o žemaičių žiemos palydėtuvės su Užgavėnių apranga ir blynais jau senokai persikėlę į kitus šalies regionus. Derlingose žemėse įsikūrę suvalkiečiai garsėja ne tik didžiulėmis sodybomis, bet ir vis dar per Kalėdas gyva „šyvio šokdinimo“ tradicija. Mažosios Lietuvos regiono savitumą iliustruoja mūsų dienas pasiekęs žvejų gyvensenos atributas – kūrėnų ir burvalčių vėtrungės.

Etnografinių regionų metai: neatrasti Lietuvos turtai ir baltiška žinia pasauliui
© Organizatorių archyvas

Etninę kultūrą profesorius Norbertas Vėlius anuomet apibūdino taip: tai, ką žmogus ar tauta per savo gyvenimo ciklą – pradedant gimimu – rado, gausino, kūrė ir perdavė ateinančioms kartoms. Nieko nuostabaus, kad tos atėjusios kartos etnografiniuose šalies regionuose ieško savasties ir įkvėpimo.

„Jaunoji karta senąją baltišką ornamentiką, regionų puošybos elementus naudoja moderniuose vizualiniuose menuose, - sako Etninės kultūros globos tarybos pirmininkas Virginijus Jocys. – Ornamentų proporcijos, linijos, tūriai, santykiai ir spalvos yra užsifiksavę mūsų kolektyvinėje ir individualioje sąmonėje, gyvenimo patikrinti.
Tad jų panaudojimas užtikrina trumpiausią kelią pas Lietuvos žiūrovą, o užsienietis juose įžvelgia taurų, nenuvalkiotą, nepabodusį kūrinį, kuris neša baltišką žinią. Kalendoriniuose papročiuose jaunimas randa darną tarp žmogaus ir gamtos, o skubančiame pasaulyje tai simbolizuoja harmoniją ir pilnatvę.“

Etnografinių Lietuvos regionų turtus pamatyti, iš kartos į kartą perduotų žinių pasisemti, kulinarinio paveldo gaminių išmėginti, apie šimtmečius saugomas tradicijas išgirsti, originalių šokių pažiūrėti ir dainų paklausyti bus galima sausio 23-26 „Litexpo“ parodų ir kongresų centre vyksiančioje turizmo parodoje „Adventur“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Eismo pažeidėjų problemą prie Palangos oro uosto padės spręsti vaizdo stebėjimo sistema (3)

Šią vasarą Palangos oro uosto prieigose įrengiama vaizdo stebėjimo sistema pradės fiksuoti...

Kaip poilsiauja pasaulio grietinėlė: itin prabangių vietų grožis atima žadą (11)

Kaip dar nustebinti įnoringiausius keliautojus? Tuos, kurie viską matė ir kuriems kasmet reikia...

Naujoji Zelandija įveda mokestį turistams

Naujoji Zelandija įveda mokestį turistams.

Galas spūstims prie Vilniaus oro uosto išvykimo salės: užtrukusiems teks susimokėti ir čia (113)

Rekordines apimtis pasiekę keleivių srautai Vilniaus oro uoste – vis aktualesne daro transporto...

Keliaujančių lietuvių nesklandumai: koks oro uostas „vėluoja“ labiausiai (3)

Užsienyje keliaujantys lietuviai dažniausiai nukenčia nuo vagysčių, patiria traumų ar kitų...

Top naujienos

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai (15)

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai – sinoptikai žada, jog prie jų bus...

Lauras Bielinis. Labai, labai sunkus valstiečių-žaliųjų pasirinkimas prieš balsavimus (137)

Jau tampa aksioma nuomonė , kad valstiečiams-žaliesiems palaikyti Ingridą Šimonytę reiškia...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (30)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...

Andrius Baranauskas: jei su „Google“ susitarti nepavyks, Lietuvoje „Huawei“ nebeliks (130)

Technologijų pasaulį sukrėtė žinia: JAV interneto milžinė „Google“, kurios mobilioji...

Chodorkovskis apie Zelenskio inauguraciją: man gyvenime nėra taip buvę (71)

Rusijos opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis savo paskyroje socialiniame tinkle...

Stebisi vairuotojų įpročiais: girdi, kad mašina bilda, bet tik pasigarsina muziką (1)

Kelyje netikėtai sprogusi padanga, išsikrovęs akumuliatorius , pasibaigę degalai ar automobilio...

Dermatologė pataria, kaip atsikratyti karpų: kai kurie metodai viską gali tik dar labiau pabloginti

Veikiausiai bent vieną karpą ant odos per gyvenimą yra daugelis. Vieniems jos išnyko pačios, o...

Skaisgirių skyrybos bus skandalingos: išplatintuose kadruose tik suaugusiems – jų santykių dramos? (93)

Skirtingais keliais sukantys Vaida ir Rolandas Skaisgiriai, regis, gražiuoju neišsiskirs. Nors pora...

Nidą pasieksime greičiau: į Nemuno vandenis grįžta legendinė „raketa“ (158)

Beveik baigtas laivo, kuris į Nidą plaukė nuo 1963 m., remontas. Planuojama, kad šį...