Palangoje buvo atliktas eksperimentas: vos pilnametystės sulaukęs žurnalistas lankėsi keliose skirtingose vietose, bandydamas įsigyti alkoholinių gėrimų. Esperimento rezultatai liūdina.

Mano misija – įsigyti alkoholio

Man 18 metų, nors dauguma man „duoda“ 16-17 metų. Alkoholinių gėrimų galiu įsigyti legaliai, bet kirba mintis išmėginti pardavėjas: ar jos paprašys manęs asmens dokumento mano amžiui įsitikinti? Aplankiau keturias Palangos parduotuves bei vieną degalinę.

Pirmiausiai užsukai į prekybos centrą „Maxima“ Palangos miesto centrinėje aikštėje. Nusprendęs, jog noriu alaus, pagriebiau skardinę, atėjau prie kasos, prie kurios buvo nutįsusi „vasariška“ poilsiautojų eilė. Kasininkė-pardavėja, kaip rodė jos darbo ženklelis, Toma, tik įmušusi prekę ir pasakiusi kainą, žvilgtelėjo į mano veidą ir, matyt, suabejojusi dėl mano amžiaus, paprašė asmens dokumento, kurį pateikiau.

Įsimetęs į krepšį alų, nurūkau į prekybos centrą „Rimi“, kuriame nupėdinau iki alkoholio skyriaus, pastvėriau dar vieną butelį alaus ir išdygau prie kasos. Čia kasininkė Jolita, net nesuabejojusi, paprašė mano asmens dokumento, kurį „nagrinėjo“ gana ilgai ir atidžiai. Tiko! Mano kišenėje – dar vienas butelis alaus.

Užsukau ir į parduotuvę, kurią vietiniai dėl man nežinomos priežasties vadina „Žirniu“. Ant jos reklaminės afišos užrašyta „Maisto prekės“ ir net tris kartus „Alus“.

Pagriebiau dar vieną buteliuką šalto alaus ir atsistojau prie kasos. Problemų nebuvo: pardavėja į mane net nežvilgtelėjo, susimokėjau, savo „mantą“ susikroviau į kuprinę ir niekieno netrukdomas išėjau.

Trečia vieta, kurioje bandžiau įsigyti alaus – degalinė „Statoil“. Pasiėmęs skardinę silpnojo alkoholinio gėrimo, nuėjau prie kasos, bet kasininkė manęs paprašė asmens dokumento. Jai sumurmėjau, jog dokumentą palikau mašinoje, tačiau degalinės darbuotoja nepasidavė ir paprašė manęs nueiti iki transporto priemonės ir dokumentą pasiimti. Išraudęs išlėkiau iš degalinės – negrįžau.

Tyrimo metu neužmiršau ir energetinių gėrimų, kurie, beje, neseniai nepilnamečiams buvo uždrausti.

Parduotuvėje „Iki“ su energetiniu gėrimu rankoje pataikiau į beveik tuščią eilę. Po kelių akimirkų pardavėja jau skenavo mano „energijos šaltinį“. Pažiūrėjusi man į veidą, kasininkė trumpam sustingo – nedrąsiai paklausė: „Ar turi 18 metų?“ Suskubau ją užtikrinti, jog turiu. Tylėdama pardavėja paėmė mano pinigus ir į rankas įbruko čekį.

Svaigieji gėrimai – nuo 13 metų

Pakalbinau tris nepilnamečius, kurie pasidalino savo patirtimi apie žengimą į „suaugusiųjų pasaulį“ – įsigyjant alkoholinių ir energetinių gėrimų. Penkiolikmetis Mantas (vardas pakeistas, redakcijai tapatybė žinoma) gyvena Palangoje, o alkoholinius gėrimus pradėjo vartoti nuo 14 metų. Kaip teigia pats jaunuolis, dažniausiai pašnekovas su draugais geria alų. Taip pat „padraugauja“ ir su stipriais „velnio lašais“ – degtine, tekila, viskiu.

Svaigiųjų gėrimų, pasak pašnekovo, nepilnamečiams įsigyti nesunku: „Alkoholinių gėrimų be sunkumų galime įsigyti ir didžiuosiuose prekybos centruose, tačiau jeigu neparduoda, keliaujame į mažas parduotuves, kur nusipirkti alkoholio dar lengviau. Kalbant apie didžiuosius prekybos centrus, esančius Palangoje, ne kartą įsigyti svaigiųjų gėrimų pavyko tiek parduotuvėje „Rimi“, tiek „Iki“, tiek „Maxima“.

Paklaustas, kur nepilnamečiai dažniausiai svaiginasi, pirmiausia jis paminėjo pajūrį, tiksliau – kopas. Paauglys pasakojo, kad alkoholį jaunimas vartoja ir namuose bei kitose vietose, kur nėra daug žmonių.

Mantas pastebi, jog ypač vasarą alkoholio įsigyti – ypač lengva, kas jo nuomone, yra negerai: „Jeigu alkoholinių gėrimų neparduoda vienoje parduotuvėje, parduos kitoje. Jeigu nesėkminga diena ir įsigyti nepavyksta – prašome pilnamečių draugų, kurie mielai pagelbėja“.

Taip pat pašnekovas pastebi, jog dauguma geriančių jau yra perkopę 15-16 metų ribą. „Manau, jog kuo toliau, tuo daugiau jaunų žmonių vartoja alkoholį, nes svaigiaisiais gėrimais prekiaujančios įmonės stengiasi ugdyti savo ateities klientus, alkoholinius gėrimus gamindamos su vis skanesniais ir skanesniais priedais. Pripažinkite, alkoholis – tai ne šokoladas, o kad jaunimas pirktų, tiek prekės išvaizda, tiek skonis turi būti patrauklūs“, – įsitikinęs vaikinas.

Kita mano pašnekovė – palangiškė Austėja (vardas pakeistas, redakcijai tapatybė žinoma). Jai – 15 metų, ji alkoholį geria retai, tačiau pirmą kartą pabandė būdama trylikos. Mergina verčiau renkasi silpnesnius svaigiuosius gėrimus, tokius kaip alus, sidras, o stipriaisiais gėrimais nepiktnaudžiauja.

Paauglė dažniausiai pati parduotuves aplenkia ir iškart prašo savo vyresnių draugų paslaugos.
„Jaunimui gerti kavinėse ir baruose – per daug matoma, todėl jie renkasi kiek atokesnes miesto vietas – parką, pajūrį“, – teigia pašnekovė. Paklausus, kokius alkoholinius gėrimus jaunimas vartoja dažniausiai, Austėja atsakė, kad silpnuosius: „Juos geriame tik dėl to, kad jie yra skanūs“.

Trečioji mano pašnekovė alkoholio pirmąkart paragavo 13 metų, tačiau mergina geria tik silpnuosius alkoholinius gėrimus – alų, šampaną. Jolita (vardas pakeistas, redakcijai tapatybė žinoma) į pajūrį atvažiuoja dirbti, tačiau neišvengia ir įvairių vakarėlių, kurių be alkoholio šiuolaikinis jaunimas įsivaizduoti negali.

Septyniolikos metų sulaukusi paauglė pasakoja, jog norint alkoholio gali nusipirkti beveik bet kur: „Svarbu nepasimesti ir išlaikyti tiek balsą, tiek kūno kalbą. Ateini, pasitempi, vengi akių kontakto ir nusiperki“. Nepavykus alkoholio nusipirkti vienoje parduotuvėje, mergina su draugais keliauja į kitą parduotuvę, tačiau pašnekovė yra mačiusi kaip mažesnieji svaigiųjų gėrimų „nupirkimo paslaugų“ paprašo benamių, o už tai atsidėkodami jiems duoda kelis centus.

Darbuotojams reikalavimai – griežti

Prekybos centro „Rimi“ viešųjų ryšių specialistė Giedrė Bielskytė pasakojo, kad visose tinklo parduotuvėse, kasininkei nuskenavus alkoholinį ar energetinį gėrimą, kasos ekrane pasirodo priminimas pirkėjo paprašyti dokumento ir tuomet prašymas suvesti jo gimimo datą: „Taip mes užtikriname, kad pardavėjas kiekvieną kartą atkreiptų dėmesį, ar pirkėjas nėra nepilnametis. Taip pat mūsų pardavėjai nuolat yra apmokomi pardavimo tvarkos, taip pat ir to, jog nepilnamečiams alkoholiniai ir energetiniai gėrimai negali būti parduodami. Vidaus tvarkoje yra numatytos drausminės nuobaudos darbuotojams, jeigu tokios tvarkos yra nesilaikoma“.

Prekybos centro „Iki“ marketingo departamento viešųjų ryšių skyriaus projektų vadovė Silvija Jakienė sakė, jog bendrovė „Palink“, priimdama į darbą naujus kasininkus-pardavėjus, apmoko juos alkoholinių gėrimų pardavimo tvarkos, griežtai drausdama parduoti alkoholinius gėrimus nepilnamečiams asmenims: reguliariai organizuoja mokymus darbuotojams, kuriuose be kita ko yra primenama apie teisės aktuose įtvirtintą draudimą parduoti alkoholinius gėrimus nepilnamečiams asmenims ir nurodoma, kad visais atvejais, kai darbuotojams kyla abejonių, jie privalo reikalauti pateikti asmens amžių patvirtinantį dokumentą, o tokio dokumento nepateikus, alkoholį atsisakyti parduoti.

Taip pat kasininkai-pardavėjai pasirašytinai supažindinami su UAB „Palink” vidaus teisės aktais – klientų aptarnavimo tvarka, alkoholio ir/ar tabako prekių pardavimo parduotuvėse tvarka ir kitais, kuriuose nustatytas griežtas draudimas parduoti alkoholinius gėrimus nepilnamečiams asmenims.

Prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos skyriaus vadovė Renata Saulytė teigia, jog stengiamasi užtikrinti, kad prekybos centruose draudimo parduoti alkoholį nepilnamečiams būtų griežtai laikomasi, tačiau tuo pačiu tai pernelyg neapsunkintų darbuotojų kasdienio darbo, taip pat, kad apie šį draudimą parduotuvėse tinkamai būtų informuoti ir klientai. „Mūsų parduotuvėse, alkoholio skyriuose bei prie kasų kabo aiškiai pastebimi informaciniai plakatai, kurie informuoja klientus, kad šie produktai neparduodami jaunesniems kaip 18 metų asmenims.

Papildomai klijuojami ir priminimo lipdukai ant kasos aparatų, – pasakojo R. Saulytė. – Norėdami palengvinti kasininkų darbą ir užtikrinti, kad būtų laikomasi įstatymo, kiekvieną kartą skenuojant alkoholinio gėrimo kodą, kasos monitoriuje pasirodo apie draudimą įspėjanti informacija ir kasininkas žino, kad jis privalo įsitikinti, ar alkoholinius gėrimus perkantis klientas nėra jaunesnis nei 18 metų, tai yra paprašyti jo amžių įrodančio dokumento“.

Anot jos, daug dėmesio skiriama ir prevenciniam darbui: „Nuolat primename savo kasininkams apie draudimą alkoholinius gėrimus parduoti nepilnamečiams, rengiame vidines kampanijas – pateikiame jiems liūdną statistiką apie alkoholio nepilnamečiams daromą žalą ir suaugusiųjų už tai nešamą atsakomybę. Mūsų apsaugos darbuotojai nuolat papildomai stebi ne tik kasų zonas, skirdami ypatingą dėmesį apsiperkantiems jaunuoliams, bet ir parduotuvių prieigas. Pastebėjus, kad suaugusieji nuperka ir perduoda alkoholinius gėrimus nepilnamečiams, nedelsiant kviečiami policijos pareigūnai.
Naktinė Palanga

Rugsėjo pirmosios išvakarėse jau ne kartą esame prašę pateikti dokumentus visų alkoholį perkančių klientų, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar išvaizdos. Kai kuriuos tai piktino, tačiau didžioji dalis klientų tokią mūsų akciją palaikė ir sveikino.“

Nepilnamečiams alkoholį nuperka „dėdės‘ ir „tetos“

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė, nepilnamečių reikalų pareigūnė Genovaitė Jociuvienė sakė, jog siekiant uždrausti jaunimo alkoholinių gėrimų vartojimą organizuojama prevencinė veikla: „Vykdoma bendroji ir individualioji prevencija mokyklose, skaitomos paskaitos moksleiviams pagal amžiaus grupes, rodomi prevencinio pobūdžio filmai šia tema, vyksta diskusijos ir filmukų aptarimai, policija atsakinėja į moksleivių pateiktus klausimus, moksleiviams sudaromos galimybės pasisakyti, padiskutuoti šia tema“.

Anot G. Jociuvienės, policijos pareigūnai taip pat kontroliuoja ir stebi visus prekybos taškus – kavines, barus, prekybos centrus ir privačias krautuvėles dėl galimų alkoholinių gėrimų pardavimų nepilnamečiams. Per 2015 metų pirmą pusmetį dėl nepilnamečių asmenų alkoholio vartojimo į policijos akiratį pakliuvo ir buvo nubausta 11 nepilnamečių 16-17 metų amžiaus, 10 nepilnamečių 14-15 amžiaus, už tai nubausti jų tėvai, kadangi asmenys neturėjo tokio amžiaus, nuo kurio jie atsako pagal įstatymus, nesulaukę 16 metų.

Už girtų nuo šešiolikos iki aštuoniolikos metų amžiaus jaunuolių pasirodymą viešosiose vietose, taip pat alkoholinių gėrimų vartojimą užtraukia baudą nuo 8 iki 14 eurų. Pakartotinai per vienerius metus tokie pat veiksmai po administracinių nuobaudų paskyrimo užtraukia baudą nuo 14 iki 28 eurų. Jeigu nusižengiama du kartus per vienerius metus, šie veiksmai užtraukia baudą nuo 43 iki 86 eurų. Tokie pat veiksmai padaryti asmenų, nesulaukusių šešiolikos metų amžiaus, užtraukia baudą tėvams arba globėjams (rūpintojams) nuo 14 iki 28 eurų.
„Už alkoholinių gėrimų nupirkimą ar kitokį perdavimą nepilnamečiui vartoti, už nepilnamečio nugirdymą numatyta administracinė bauda nuo 72 iki 144 eurų. Per šių metų pirmąjį pusmetį nustatyti ir nubausti 5 tokie suaugę asmenys“, – teigė G. Jociuvienė.