aA
Interneto ieškos svetainėse surinkus žodį „Egiptas“, išlenda trys frazės: „lietuvių nuvalkiotas kraštas“, „nekenčiu derėtis“ ir „nėra ko pirkti“. Argi?
Alyvmedžio dėžutės patogu susidėti papuošalams. Egiptas.
© DEKO (E.Kurausko nuotr.)

Nuvalkiotas kraštas

Iš tiesų. Jei keliaujate lietuviškų turizmo agentūrų pramintais takais: viešbutis, paplūdimys šalia viešbučio, Sinajaus kalnas, Šv.Kotrynos vienuolynas, Kairas su kvepalų ir papirusų „institutais“, beduinų gyvenvietė, „1000 ir 1 nakties“ šou, jodinėjimas kupranugariais ir keturračiai motociklai dykumoje. Viskas „adopted for europeans“. Tai tas pat, kas įkopus į Gedimino bokštą ir pusdienį praleidus „Akropolyje“ suraukti nosį: „Fi, kokia ta Lietuva nyki!”

Kasmet kelionių agentūros į Egiptą nuveža apie 30 tūkstančių lietuvių. Tačiau ar bent vienas Nilo deltoje stebėjo flamingus, lankė kriškčioniškus vienuolynus Vadi el Natruno dykumoje, Fajumų miestą?

O kiek tokių turistų gali pasigirti matę garsiąją pilvo šokėją Diną ir kiek buvo Gizoje, tačiau ne šalia sfinkso ir Cheopso, o prie Zosero piramidės? O kuris ne filme „Anglas ligonis“, o savo akimis žiūrėjęs į Vadi Suros oloje priešistorinio žmogaus pieštus plaukikus, lankęs vietas, kuriose skraidė ir kurias aprašė Antoine‘as de Saint-Exupery? Še tau ir nuvalkiotas Egiptas.

Tiesa, yra galybė žmonių, praradusių galvą dėl Raudonosios jūros lobių. Giliai po vandeniu jie praleidžia ir atostogas, ir ilgesnius šventadienius. Jų kelias trumpas ir aiškus: oro uostas-laivas-oro uostas. Bet tai – ne visas Egiptas.

Nėra ko pirkti

Tiesa. Jei visus savo turistinės savaitės vakarus triniesi tik turistams skirtu kiču užverstuose Hurgados ar Šarm el Šeicho turguose. Nors ir čia galima rasti šio bei to gero namams. Kad ir tekstilės. Kažin ar kuri nors kita šalis gali pasigirti tokios aukštos kokybės medvilne, todėl vertėtų pasidairyti rankšluosčių, staltiesių, užuolaidų rietimų.

Raižyta metalo lėkštė
© DEKO (E.Kurausko nuotr.)

Pagalvokite, ar nepravers siuvinėti nacionaliniai vietos gyventojų drabužiai, raštuotos skaros. Tiesa, nors Egiptas – arabų valstybė, rištiniais kilimais pasigirti negali. Užtat audžia puikius kupranugarių vilnos kilimėlius – ilgai nedyla, galima skalbti net skabyklėje ir gražūs pažiūrėti. O sumokėsite – na, jei gerai pasiderėsite – už kvadratinio metro kilimėlį 15 litų.

Jei nepatingėsite apsidairyti, žiū, ir kokį gryno sidabro indą parsivešit, ką jau kalbėti apie rankomis kalinėjamus padėklus, kurie gali susukti protą.

Svarbiausia turgaus taisyklė – kruopščiai tikrinti kokybę, antraip galite nusivilti. Kita vertus, visa tai ir dar galybę egiptietiškų suvenyrų, tik pigiau, galite rasti Luksoro turguje.

Nepraleiskite progos ten nusipirkti alebastro dirbinių: puodynių, lėkščių, statulėlių. Italijoje už tokias mokėsite kone šimtąkart brangiau.

Jei esate daiktų gurmanas, turistų turgūs – ne jums. Teks sukti Kairo link. Senajame Khan el Khalilio turguje galite rasti visko: ir turistams skirto šlamšto, ir antikvarinių grožybių, natūralaus šilko, juvelyrinių dirbinių, audinių, neįtikėtinų prieskonių bei arbatos, pas mus retų kavos rūšių.

Turgus toks didelis, kad turėtumėte apsispręsti, ko jums labiausiai reikia, ir iškart sukti į specializuotus kvartalus. Čia yra ne tik prekių, bet ir visko, ko reikia žmogui: tualetų, pailsinti kojas ir užkąsti – kavinių, patenkinti pažinimo poreikį – mečečių, sultono Ayyubo mauzoliejus, medresių.

Odiniai minkšti pufai - originalu ir patogu.
© DEKO (E.Kurausko nuotr.)

Viena geriausių vietų gurmaniškai atsipūsti – FISHAWI muskio pasaže Jau du amžiai, kaip jos durys atvertos dieną naktį ištisus metus. Puiki mėtų arbata, galima smagiai pasišnekučiuoti ir užtraukti kaljaną.

Prie Šiaurinių turgaus vartų, Šarija Galalos rajone, yra rankų darbo stiklo fabrikas. Ypač plonas tenykštis muskio stiklas garsėja nuo viduramžių. Dabar jis pučiamas iš lydytų butelių stiklo, bet žavesio neprarado. Lėkštės, lempos, vazos, žvakidės, stiklinės, kvepalų buteliukai būna penkių spalvų: trijų mėlynų, žalios ir purpuro. Verta apsilankyti.

Egipte galima įsigyti neįtikėtinų formų muzikos instrumentų. Tikriausiai tai bus arba būgnų, arba smuikų giminaičiai. Kiekvienas jų turi pavadinimą ir skamba ypatingai, dažnas – šaižiai. Pardavėjas pamokys ir juo čirpinti. Jei meška jums užlipo ant ausies, galite tokiomis grožybėmis papuošti namus.

Beje, vertėtų paklausyti, kaip juo muzikuoja profesionalai. Net nenutuoktum, kad būgno ir dviejų smuikelių trio galėtų skambėti kaip ištisas simfoninis orkestras.

Khan el Khalilis – šioje mamonos mekoje gali prarasti galvą. Prieskonių ir kvepalų aromatai, šaižūs metodiški pardavėjų riksmai, minios šurmulys, čiužinėja į grindinį besitrinantys batai, aidi muedzino kvietimas maldai, metalinių papuošalų žvangesys, akyse mirguliuoja ryškiaspalviai audiniai, batų, kilimų, drabužių stirtos, vėjelis šiurena lengvutes skaras – visa tai nepastebimai užliūliuoja.

“Papirusų institutas” – toks pat turistų nutryptas objektas, kaip ir Cheopso piramidė
© DEKO (E.Kurausko nuotr.)

Atsipeikėjęs ramiame turgaus užutekyje, gali nustebti: praėjo ne valanda ar kita, o para. Grįžęs namo vėl imi girdėti rytietiško turgaus garsus, užuosti kvapus. Supranti, kad tapai kelionių į Rytus vergu.

Ne tik Kaire, bet ir daugelyje kitų miestų galite aptikti antikvarinių daiktų parduotuvėlių. Jei skirsite laiko ir pastangų, galite pasijusti neregėtai apdovanotas – daiktai seni, vertingi, žavūs ir pigūs. Beje, ir turistiniuose miestuose yra antikvariato parduotuvių, kad ir Šarm el Šeicho NAAMA BAY.

Tik kainos pritaikytos turistams. Kadangi Sinajaus pusiasalio kurortai buvo statomi kone specialiai italams, o dabar juos pamėgę ir naujieji rusai, teks pasverti, ar esate pasiryžęs tiek išleisti.

Verta apsilankyti Asuano turguje. Po Kairo jis labiausiai nusipelno dėmesio, nes čia galite gauti tai, ko niekur kitur Egipte nerasite, kad ir juodmedžio dirbinių. Į Šaria el Souko turgų kupranugarių karavanais per Sudano sieną suplaukia visi Sacharos oazių turtai: pinti krepšiai, kilimai, nubietiškos kepurėlės, įvairių dydžių padėklai, prieskoniai: brangusis šafranas, karkadės, arba mūsiškai kinrožės, kurių plikyta arbata primena vyšnienę.

Asuanas garsėja ir žemės riešutais bei chnos mišiniais.

Nekenčiu derėtis

Pirkimas Egipte, kaip ir visose arbabų šalyse, – spektaklis, kurio svarbiausias veikėjas esate jūs. Kodėl iš karto imate pykti? Atsipalaiduokite ir nerkite į dramos sūkurį: katram iš to išeis tragedija – jums ar pardavėjui, – didele dalimi priklauso nuo jūsų. Bet garantuotos ir smagios komedijos minutės.

Patiko prekė? Drąsiai klauskite kainos ir nežmoniškai išpūskite akis išgirdę. Galite imti šaukti – ar pardavėjas iš proto išėjo!? Tada sakykite absurdiškai juokingą savo kainą, pavyzdžiui, dešimt kartų mažesnę. Dabar šauks pardavėjas. Nieko baisaus net jeigu išvadins lituano bandito, pridėkite kelis procentus, o jis nuleis.

Taip pamažu prieisite momentą, kai judviejų kainos susitiks ir abu liksite patenkinti: jūs – gerai nupirkęs, jis – gerai pardavęs. Jeigu įnirtingai derėsitės, galite nupirkti ir labai pigiai. Man už odinį krepšį vietoj prašytų 120 litų pavyko sumokėti tik 16 Lt. Bet tai nėra taisyklė.

Prieskoniai
© DEKO (E.Kurausko nuotr.)

Greitai Egipte pirkti neįmanoma. Jei ketinate įsigyti brangų daiktą, nusiteikite, kad ieškosite visą dieną, vakarą ir net naktį. Sėdėsite parduouvėlėje, gurkšnosite saldžią mėtų arbatą arba karkadę, šnekučiuositės su šeimininku apie viską pasaulyje – arabų gyvenimo būdą, šalį, santvarką, politiką, amerikiečius, kurie bijo važiuoti į Egiptą, žydus, su kuriais arabai nuolat nesutaria, pasakiškai turtingus rusų turistus, arabių teises, švietimą, nuskeltą katino skulptūrėlės ausį ir tik retkarčiais – apie jūsų pirkinį.

Turguje galite išgirsti tokių dalykų, kad amo neteksite, pavyzdžiui, pardavėjas ims girti ne jus, kokia graži, o jūsų vyrą. Musulmonų pasaulyje tai normalu.

Nenustebkite, kad šeimininkas jus užmiršęs aptarnaus kitą pirkėją, išeis pas kaimyną su reikalais. Voliokitės ant pagalvėlių, mėgaukitės skania arbata ar kaljano, vandens pypkės dūmu. Pardavėjas jūsų neužmiršo – kai tapsite draugu, kone šeimos nariu, ir gerą prekę už tinkamą kainą parduos.

Nemanykite, kad bendrauti bus kančia. Dažnas pardavėjas turi aukštąjį išsilavinimą, moka tris keturias kalbas. Mokslas Egipte nemokamas, bet darbą pagal specialybę rasti labai sunku, todėl universitetų absolventai gyvena iš turgaus, tikėdamiesi, jog kada nors nusišypsos laimė.

Jeigu prekės kaina jums vis dėlto atrodys išpūsta ar liksite nepalenkiamas, blogiausiu atveju pardavėjas išplėš iš rankų prekę ir išvarys iš parduotuvės. Nenusiminkite ir tada: nusipirkę tokį pat daiktą kitur, galėsite juo pamojuoti užsispyrusiam pardavėjui prieš nosį ir pasakyti, kiek mokėjote.

Egiptas, Kom Ombo
© Corbis/Scanpix

Jei nenorite pirkti, pasiteiraukite prekės, kurios pardavėjas tikrai neturi. Žinoma, rizikuojate, kad jis ims bėgioti pas kaimynus ir klausinėti, gal turi jie. Į šią veiklą gali įsitraukti kone visas pardavėjų kvartalas. Tada jau įkliūsite – teks pirkti.

Beje, žiūrėkite, dėl ko deratės, nes tuo laiku pardavėjas bandys išsireikalauti palankiausias sąlygas – tai, ką dažnai vadiname „apmauti“. Tačiau kai suderėsite, kelio atgal nebus nei jums, nei pardavėjui – Egipte vis dar pripažįstama garbė ir duotas žodis.

Šių moralės normų privalote paisyti ir pats: pažadėjote – kaip kirviu nukirtote. Toje šalyje nereikia nei kasos čekių, nei sąskaitų-faktūrų, užtenka languoto sąsiuvinio atplaišos su pardavėjo pažadu ir parašu, pvz., Zaza. Tas jo vardas reiškia kur kas daugiau nei popierius su vandens ženklais ir antspaudu.

Ne dėl visko galima derėtis ir Egipte. Griežtai fiksuotos vaistų ir alkoholio kainos, kai kur – ir aukso. Šiose parduotuvėse jūsų retoriniai gebėjimai negelbės.

Perkama ne tik turguje, yra ir valstybinių arba kooperatinių parduotuvių turistams, kad ir FAIR TRADE CENTER Luksore (www.egyptfairtrade.com). Ten prekiaujama beduinų kilimais, siuviniais, suvenyrais. Derybų dažnoje tokioje parduotuvėje išvengsite, nes kainos nustatytos.

Kaip išsirinkti kaljaną

Europiečiai gidai nepavargsta kartoti, kad perkant kaljaną jus tikrai apmaus. Taigi, žiūrėkite, kad stiklas nebūtų įskilęs, apsinešęs, o kandiklis užsikimšęs. Žarnelės esą būtinai turi būti kupranugario odos.

Bet po ilgų tokio kaljano paieškų pavyko išsiaiškinti, kad daiktą su natūralios odos žarnelėmis rasi nebent muziejuje. Be to, iš to nieko gero – oda prisigeria tabako dūmo ir ima gadinti skonį. Taigi, nesibodėkite plastikinių žarnelių.

Kaip išsirinkti papirusą

Jei eiliniame turguje pirksite egiptietišką paveikslėlį ant papiruso, didelė tikimybė, kad nusipirksite ne papiruso, o banano popieriaus. Kaip atskirti? Sulenkite, jei paveikslėlis lūžta – tai bananas.

Papirusas lengvai lankstosi ir jam nieko neatsitiks, jei pamerksite į vandenį. Kokį piešinį pasirinksite – skonio reikalas. Pasiūla didelė – nuo tradicinių apie faraonų gyvenimą iki jūsų portreto.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (8)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Į aukščiausią krioklį Baltijos šalyse veda nauji laiptai: nuo jų atsiveria nenusakomo grožio vaizdai (21)

Po aštuonerių metų pertraukos vėl bus galima laiptais užkopti iki aukščiausio Baltijos šalyse...

Prabangiuose viešbučiuose svečius stebina neįprastos paslaugos (4)

Norėdami kuo labiau įtikti savo klientams prabangiausi viešbučiai kaip išmanydami stengiasi juos...

Europos oro uostuose pradedami naudoti melo detektoriai (36)

Kai kurių Europos šalių oro uostuose jau visiškai pasirengta pradėti ypač išmanių melo...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (117)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Top naujienos

Arūnas Milašius: Kada pigs butai ir ar teks brangiai gyventi naujoje realybėje (14)

Nekilnojamojo turto rinkoje vis daugiau prieštaringų ženklų į kuriuos vystytojai žvelgia su...

Po skandalo Pravieniškėse – košmaras Alytuje: „bachūrai“ pademonstravo, kas zonoje yra valdžia atnaujinta 11.29 val. (733)

Alytaus pataisos namuose , kur bausmę atlieka už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus nuteisti...

Dainininkas Stano atvirai: aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu (232)

Dainininkas Stanislavas Stavickis -Stano patvirtino jau gerą pusmetį pramogų pasaulio...

„Žalgiris“ prieš „Barceloną“: legendas užgožęs „nežinomasis“, pirmasis Šaro kartas ir aukštų vyrų keliamas pavojus (1)

Trečiajame rungtynių su „Barcelona“ kėlinyje buvo sužaistos kiek daugiau nei dvi minutės, kai...

Kandidatų į prezidentus reitinguose – paskutinė didelė mįslė (967)

Kandidatų į prezidentus reitinguose į antrą vietą stipriai padidinusi savo populiarumą iškopė...

Garsių Lietuvos architektų darbai sukėlė abejonių: ar tai ne kopijavimas? (25)

Save pristatanti kaip inovatyvi, įspūdingus architektūrinius pastatus kurianti architektūros...

Ypatingas radinys: Vilniuje archeologai aptiko mistinės bažnyčios pamatus (24)

Vilniuje archeologai aptiko bažnyčios , kurios tiksli vieta iki šiol nebuvo žinoma, pamatus.

May bando suvaldyti maištą dėl „Brexit“ susitarimo (3)

Britų ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį stengėsi išgelbėti „ Brexit “...

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (8)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Telefoninės sukčių atakos: kokias taktikas jie naudoja ir kaip neužkibti? (3)

Lietuviams savaitgalį nerimo sukėlę skambučiai iš Mozambiko ir Kongo numerių dar kartą...