aA
Trečioje dalyje nepaminėjau, kur važiavau „Greyhoundu“. Tiesiog tuo metu bandžiau sudėlioti savo patirtis iš pačios kelionės. Kadangi nesu profesionalus autostopininkas, pati kelionė, t.y. važiavimas, man tėra priemonė. Galutinis kelionės taškas man svarbesnis už kelionę. Taigi pasirinkau „Greyhoundą“ tam, kad nukakčiau į Naująjį Orleaną.
Naujasis Orleanas_6
© A.Gedučio nuotr.
Įdomumo dėlei paminėsiu maršrutą, kuris driekėsi per keturias valstijas. Į priekį: Talahasis – Panama City – Pensacola (visi Floridoje) – Mobile (Alabama) – Naujasis Orleanas (Luiziana). Atgal: Naujasis Orleanas – Biloxi (Misisipė) – Mobile (Alabama) – Pensacola – Marianna – Tallahasis (visi Floridoje).

Būnant Naujajame Orleane susidarė įspūdis, kad po uragano Katrina žiniasklaida persistengė ir sukūrė Naujojo Orleano kaip miesto-aukos simbolį. Atvirai sakant, per visą savaitgalį beveik nepavyko pamatyti Katrinos pėdsakų. Labai jų ir neieškojau.

Nemaža dalis dabartinės informacijos apie miestą grindžiama atstatymo, atsigavimo, restauravimo ir pan. motyvais. Tokios žinios turizmo, išskyrus destrukcijos mėgėjus, tikrai neskatina.

Naujasis Orleanas_2
© A.Gedučio nuotr.

Kodėl važiavau į Naująjį Orleaną? Galiu nurodyti kelias priežastis: (1) Naujasis Orleanas – džiazo lopšys, kuriame, sakoma, muzika niekada nenustoja grojusi; (2) Tarp „arti“ Talahasio esančių miestų Naujasis Orleanas yra nepralenkiamas: jei Tampa, Orlando, Majamis lieka gegužiniam desertui, tai į Atlantą, Montgomerį, Jacksonville‘į ar pan. kažkaip net nesinori važiuoti; (3) Išskirtinis Naujojo Orleano veidas, atmosfera ir gyva istorija; (4) aplinkinių kalbos, kad Luizianoje patys draugiškiausi ir mieliausiai nusiteikę žmonės visose JAV.

Naujasis Orleanas_3
© A.Gedučio nuotr.

Naujasis Orleanas pasižymi spalvinga ir turtinga istorija. Žymiausi miesto objektai liudija turtingą praeitį, kitaip tariant, senienas (gerąja prasme). Naująjį Orleaną įkūrė prancūzai 1718 m. (jų valdymo metu pradeda kurtis garsusis French Quarter – Prancūzų kvartalas), po to 1763 m. keistų politinių žaidimų metu (žr. to meto anglų-prancūzų-ispanų santykius ir septynerių metų karą) 1763 m. miesto valdymą perėmė ispanai, tačiau joks Ispanijos karūnos gubernatorius ten nepasirodė iki pat 1766 m.

Po dvejų metų prancūzai ir vokiečiai nesėkmingai bandė sugrąžinti miestą Prancūzijos karūnai. Ispanai, valdę Naująjį Orleaną, atsakingi už Šv. Luiso katedros ir kt. miesto simbolių pastatymą. 1800 m. slapto susitarimo metu ispanai grąžina miestą prancūzams. 1803 m. valdant Napoleonui, Naujasis Orleanas parduodamas Jungtinėms Valstijoms (tikslios sumos surasti nepavyko, galbūt komentatoriai pagelbės).

Jei sėslaus asmens, gimusio penktajame XVIII a. dešimtmetyje Naujajame Orleane, gyvenimas truko daugiau nei 60 metų, jo gyvenimą ženklino mažiausiai 4 valdžių pasikeitimas. Galbūt valdžios buvo humaniškos, tačiau, atsižvelgdamas į Lietuvos istoriją, niekam nelinkėčiau tokio gyvenimo.

Naujasis Orleanas_4
© A.Gedučio nuotr.

Beje, prancūzai amerikiečiams paliko ne tik Prancūzų kvartalą. Prieš keletą metų (dar iki Katrinos), matyt, jausdami šiokius tokius sentimentus praradimams, Prancūzijos piliečiai padovanojo Naujajam Orleanui „auksinę“ Žanos d‘Ark statulą ant žirgo. Seniai praėjusių laikų priminimas.

Ką turi bendro Naujasis Orleanas ir Žana? Paralelės tarp Prancūzijos Orleano ir Naujojo Orleano aiškios: naujai įkurtą miestą naujame pasaulyje prancūzai pavadina Naujuoju Orleanu senojo Orleano garbei. Naujasis Orleanas savo herbe naudoja karališkąją Prancūzijos leliją. Čia viskas lyg ir aišku.

Kita vertus, Orleano mergelė – pasipriešinimo, išsivadavimo ir laisvės simbolis. Įdomu, ką prancūzai tuo norėjo pasakyti? Kurlink Naująjį Orleaną turėtų vesti Žana d‘Ark? Kas yra Naujojo Orleano priešai ir pavergėjai? Galbūt ši skulptūra – tai subtilus prancūzų bandymas įgelti amerikiečiams?

Naujasis Orleanas_5
© A.Gedučio nuotr.

Ypatingą įspūdį paliko pagyvenę Naujojo Orleano gyventojai. Panašu, kad jie jaučiasi atsipūtę, atsipalaidavę ir, svarbiausia, reikalingi. Vieni muzikuoja (džiazuoja ir bliuzuoja), kiti dirba, treti šiaip vaikštinėja... Tačiau visi puikiai leidžia laiką. Sužavėjo labai mielos senutės turistų informacijos centre. Dvi moterys (abi apie 70 metų) ne tik puikiai išmano daugumą Naujojo Orleano gyvenimo aspektų (nuo muzikinių klubų ar interneto kavinių iki turistų nelankomų, bet dėmesio vertų vietų), bet ir itin maloniai ir subtiliai bendrauja su lankytojais.

Kai užėjau antrą kartą išsiaiškinti papildomų detalių apie bevielį ryšį, jos pradėjo mane traukti per dantį – „antrą kartą atėjo, toks jaunas, o atmintis jau šlubuoja...“. Iš jų pašaipų tikrai nesitikėjau. Ko gero, atrodžiau gerokai sutrikęs – senokai iš manęs nesišaipė senjorai. Tačiau vienas mirktelėjimas, persimetimas tolesniais komentarais atminties tema baigėsi tuo, kad smagiai pakikenom visi trys. Geras nusiteikimas suintensyvėjo. Žodžiu, visiems Naujojo Orleano lankytojams rekomenduoju to miesto senukus.

Naujasis Orleanas_6
© A.Gedučio nuotr.

Lyginant su kitais matytais Amerikos miestais, Naujasis Orleanas gali pasigirti ne tik intensyvia istorija, bet ir natūraliu tos istorijos įkomponavimu į dabartį. Istorinis tramvajus yra bene efektyviausia susisiekimo priemonė visame mieste.

Pats miestas gali būti suskirstytas mažiausiai į tris dalis – senų pietietiško stiliaus namų rajonai (tie namai puikiai pažįstami iš istorinių filmų bei XIX amžiaus paveikslų), apynaujis dangų raižančių objektų biurokratinis centras (kuris neturi jokių vien Naujajam Orleanui būdingų bruožų), Prancūzų kvartalas (pasižymintis Karibams būdingų detalių miksu) ir pan.

Nepaisant architektūrinių skirtumų, senieji rajonai ne tik turi savo dvasią, bet taip pat yra itin gyvybingi, ypač vakarais ir naktimis – kavinės, gyva muzika, minios žmonių, šurmulys. Savaime suprantama, nieko panašaus į Palangos Basanavičiaus gatvę.

„Naujos“ statybos centras vakarais ir naktimis būna negyvas. Žmonės puikiai žino, kur būti. Nepanašu, kad jie būtų linkę iškeisti istorinius rajonus į akropoliškus malonumus. Respect, New Orleans!

Naujasis Orleanas_7
© A.Gedučio nuotr.

Pasirodo, kad net ir JAV, iš kur importuotas maximinis mentalitetas, įmanoma apversti principą „jei gyva, tai nauja“. Naujasis Orleanas – puiki iliustracija, kad mieste, ieškodami gyvybės, ieškokite senienų...

B.D.: kitoje dalyje – Naujojo Orleano muzika ir, aišku, dviračiai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Keliauk Lietuvoje“ analitikas: siekiant pritraukti daugiau investicijų į regioninį turizmą, trūksta valstybės dėmesio

Lietuvoje augant užsienio turistų skaičiui, nacionalinės Lietuvos turizmo skatinimo agentūros „...

Lietuvos oro uostai griebiasi papildomų priemonių: tikrins visus keleivius iš Šiaurės Italijos (5)

Nuo vasario 24 dienos Lietuvos oro uostuose taikomos papildomos rizikos valdymo priemonės dėl...

Populiarią pramogą Vilniuje pamėgo ne tik užsieniečiai: kaip gidai suvilioja lietuvius? (4)

Ne tik svečiai iš užsienio, bet ir lietuviai vis dažniau iš naujo atranda sostinę, todėl čia...

Įdomūs faktai: ką lėktuvais siunčia lietuviai ir kada danguje daugiausiai orlaivių? (1)

Ar žinote, koks krovininis lėktuvas gali pelnytai didžiuotis didžiausio pasaulyje titulu? Kokiomis...

Pratęsiamas didelio susidomėjimo sulaukęs projektas „Surink Lietuvą“: ne visi geri dalykai turi greitai baigtis

„Ar tikrai viskas baigsis liepos 12 dieną?“, „Ar verta pradėti?“ tokie ir panašūs...

Top naujienos

Skirmantas Malinauskas įvardijo blogiausią koronaviruso scenarijų: evakuacija, ribojimai ir ligos židiniai (73)

Vyriausybė dėl koronaviruso paskelbė ekstremalią situaciją, vaistinėse jau seniai nebeliko...

Iš Italijos grįžusią vaiko motiną nustebino mokytojų prašymas: apie kokius nors tyrimus net nėra kalbos (145)

Praėjusį šeštadienį iš atostogų Italijoje grįžusi moteris labai nustebo, kai pirmadienį jos...

Užkalnis. Geriausia apsauga nuo koronaviruso – malda, blaivybė, viešos protesto akcijos (99)

Žinoma, kai kas gali nesutikti. Gal pasirodys, kad maldos, ir dar transliuojamos per TV, nelabai...

„Žalgiris“ prašo italų nevykti į Kauną, pasilieka teisę neįleisti į areną (372)

Trečiadienį Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją dėl koronaviruso plitimo Europoje, Kauno...

Ekstremali situacija Lietuvoje: ką tai reiškia praktiškai? (352)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje priėmė sprendimą paskelbti ekstremalią situaciją ruošiantis...

Justinos kalytė iš miško grįžo su 42 erkėmis: vilnietė turi patarimą visiems gyvūnų šeimininkams

Su šunimis pasivaikščioti išėję šeimininkai sutinka vis daugiau erkių – kailyje...

Gyvai / Naujojo uostamiesčio ekipos stratego krikštas: „Neptūnas“ – „Dzūkija“ tiesioginė rungtynių transliacija

Daugiau nei po dviejų savaičių pauzės į šalies krepšinio arenas grįžta „Betsafe-LKL“...

Lietuviško filmo suaugusiems „Vedybos, Skyrybos ir Barsukas“ premjeroje susirinko visas pulkas garsių žmonių

Trečiadienio vakarą pramogų pasaulyje žinomi atstovai rinkosi į išskirtinę filmo premjerą...

Įtartina tyla dėl koronaviruso Rusijoje: į akis krenta kelios iškalbingos detalės (842)

Naujų atvejų neužfiksuota, rekomendacijos bei kitos prevencinės priemonės veikia: koronavirusui...