aA
Yra keli būdai, leidžiantys pasijusti reikšmingu. Galima nueiti į kelionių agentūrą ir klausinėti apie kokią nors egzotišką kelionę, kurios kaina, tarkim, 10 tūkstančių litų. Tokiais atvejais darbuotojai, dažniausiai darbuotojos, kaip taisyklė, labai maloniai bendrauja. Toks jų darbas, o tu jautiesi svarbus ir reikšmingas.
„Greyhound“
© A.Gedučio nuotr.
Kitas būdas susireikšminti – parašyti tekstą kokiam portalui ir sąžiningai perskaityti visus komentarus. Dėkui tiems, kurie palaiko ir skatina, tačiau nuolat atsiranda tokių, kurie tave išvadina suskiu, mulkiu, asilu, idiotu, debilu, šikniumi, durniumi, nuoboda, pasikėlusiu, menkysta (keiksmažodžių neminėsiu) ir t.t. Naiviai galvojau, kad pikti komentarai kelionių rubrikos nepasiekia, t.y. piktos emocijos toliau sporto rubrikos neina. Pasirodo, klydau.

Nepaisant neigiamo požiūrio, pikti komentarai verčia jaustis reikšmingu: kokio velnio komentarų asai ir demaskavimo genijai deda į šuns dienas kažkokio menkystos straipsnį? Kam gaišti laiką ir eikvoti pastangas tam, kad ką nors anonimiškai išdergtum? Akivaizdu, kad tas menkysta autorius sukelia neigiamas emocijas, vadinasi, kažkodėl tau rūpi, vadinasi, yra reikšmingas. Deja.

Pasakojama, kad Mahatma Gandhis savo veiklos viršūnėje sulaukdavo neįtikėtino kiekio laiškų. Jis net turėjo samdyti sekretorių, kad tas padėtų tvarkyti korespondenciją. Kartą sekretorius perskaitė ir išmetė vieną itin piktą laišką. Gandhis paprašė parodyti tą laišką, sekretorius nesėkmingai bandė jį atkalbėti. Gandhis laišką perskaitė ir patikino sekretorių, kad rašydamas blogus dalykus autorius akivaizdžiai juokavo. Sekretoriui kritiškai kraipant galvą, Gandhis šypsodamasis parodė sąvaržėlę (kuria buvo susegti laiško lapai) ir paaiškino: „pažiūrėk, kokią puikią dovaną jis man atsiuntė“.

Jei pikti komentarai verčia susireikšminti, tai būnant JAV ir norint pasijusti visiškai nereikšmingu rekomenduoju tarpmiestinę kelionę „Greyhound“ autobusų linijomis. „Greyhound“ įsteigtas 1914 metais. Amerikiečių mastais tai seniena. Pvz., garsiajame filme su Audrey Hepburn „Pusryčiai pas Tifani“ (1961) buvęs herojės vyras iš Niujorko „Greyhound“ autobusu išvyksta į Teksasą. Nuo tų laikų autobusai nelabai pasikeitė, šuniškas logo išliko visiškai toks pat, o pačios linijos tebėra populiarios ir kasmet perveža apie 22 milijonus keleivių. Taigi, tai viena iš nedaugelio pigių alternatyvų automobiliams ir lėktuvams.

Amerikiečiai kolegos, paminėjus faktą, kad ruošiuosi važiuoti „Greyhoundu“, nepatikliai kraipė galvas, o jų reakcija sudarė įspūdį, tarsi ruoščiausi į Iraką ar į kokį kitą, švelniai tariant, nesaugiai egzotišką vietą. Pačiam pasidarė kiek nejauku. Tačiau, atvirai sakant, nebuvo taip blogai, kaip tikėjausi. Kai kurie autobusai Lietuvoje, pvz. Zarasai – Klaipėda, yra gerokai prastesni, nešvarūs ir apšnerkšti. Tačiau nei dalis lietuviškų autobusų, nei „Greyhoundai“ tikrai neprilygsta tiems, apie kuriuos pasakoja grįžę iš Indijos, Vietnamo, Kambodžos ir pan.

Aptarnaujantis personalas (vairuotojai, bilietų pardavėjos, apsauginiai, krovikai, valytojai) beveik vieni juodaodžiai. Bufetavos stotyse irgi arba lotynės, arba juodaodės. Jos akivaizdžiai pavargusios nuo visko, abejingos, aptarnauti neskuba, nes kam to reikia, juk „klientas visada neteisus“. Beje, beveik visas stotyse esantis personalas kalba samogitian-american, tad bendraudamas ar klausydamas informacinių pranešimų niekada nesi tikras, ar juos supratai teisingai.

Kai kurie vairuotojai išvis neatsakinėja į klausimus. Kartais tenka pasikliauti intuicija, kuri nėra patikima, nes vairuotojai iš keleivių surenka bilietus, tačiau kas juose parašyta, jų kaip ir nedomina. Žodžiu, tikimybė įsėsti ne į tą autobusą visgi yra.

Spėju, kad „Greyhoundo“ darbuotojų požiūris į keleivius pagrįstas kapitalistiniais principais: jei važiuoji „Greyhoundu“, vadinasi, nesi itin mokus, taigi nesi ir reikšmingas. Jei esi ponas, tai kodėl neskraidai lėktuvais? Taigi paisyti tavo norų ir pageidavimų nėra jokio reikalo. Laukdamas autobuso, kuriuo turėjau važiuoti visą naktį, kasoje paklausiau, ar jie (kaip kurs nors Anglijoje) parduoda maistą ir gėrimus. Sulaukiau lakoniško atsakymo: „No sir, it‘s „Greyhound“...“ (ne pone, tai „Greyhound“...). Apie visą servisą galima pasakyti tą patį „no sir, it‘s „Greyhound“...“ Žinok, kur pakliuvai.

Autobusai puikiai kondicionuojami. Dienos metu Floridoje tai tikra palaima. Deja, kondicionieriai tuo pačiu režimu veikia visą parą. Naktį salone temperatūra tesiekia kokius 15 – 16 laipsnių Celsijaus. Žvarboka. Tačiau žmonės mažiau prakaituoja. Geresnis aromatas. Kadangi „Greyhoundo“ keleiviai nereikšmingi, temperatūros reguliavimas per didelė prabanga. Ir visi puikiai tai supranta, nes kiekviename „Greyhoundo“ bufete parduodamos šiltos antklodės. Nori šilumos, mokėk. Nenori mokėti, mėgaukis winterfresh gaiva.

„Greyhounde“ patyriau padidintą policijos susidomėjimą keleiviais. Vienoje tarpinėje stotyje į autobusą įlipo pora policininkų, paskelbė iešką „vieno žmogaus“, ir pareikalavo visų vyrų paruošti dokumentus bei bilietus patikrinimui. Trečias tikrinamasis per 10 sekundžių buvo identifikuotas, brutaliai surakintas antrankiais ir išvesdintas. Policininkai atsiprašė dėl nesklandumų. Amerikiečiai keleiviai nė kiek nesistebėjo. Jiems buvo akivaizdu, kad griežtas elgesys su areštuotuoju reiškia tai, kad jis rimtai prisidirbo. Gal.

Kitoje stotyje, persėdant iš vieno autobuso į kitą, keleiviai buvo tikrinami metalo detektoriumi. Įdomu tai, kad pats to nenorėdamas, gali nesunkiai tapti įtariamuoju teroristu ar bent šiaip nusikaltėliu. Prie autobuso stovi neaiškios kilmės pagyvenęs policininkas išgedusiais dantimis ir kažką sako. Bandau perklausti, ko jis nori.

Pykdamas kartoja kažką apie saugumą, patikrinimą, ginklus ir bombas. Suprantu, kad jis nori mane patikrinti, tačiau nesuprantu, ką turiu daryti. Galvoju, būtų prašmatnu, jei mane sulaikytų nežinomoje vietovėje, vidury nieko. Praleisčiau autobusą dėl atsisakymo bendradarbiauti ir nepaklusimo pareigūnui.

Laimei, autobuso kaimynas parodo, kad turiu ištiesti rankas į šonus. Ištiesiu. Ginklų ir bombų neranda. Dėkoju kaimynui. Policininkas suvokia, kad esu užsienietis ir nusiramina. Atsisveikindamas rekomenduoja, kad turėčiau žiūrėti daugiau policinių serialų. Tuomet bent žinosiu kaip elgtis policijos akivaizdoje. Rekomendacija pasinaudoti tikrai nesiruošiu.

Stebėdamas ir bendraudamas su kitais keleiviais supratau, kad daliai iš jų „Greyhoundas“ yra gyvenimo būdas. Jie puikiai prisitaikė prie sistemos ir susitaikė su savo nereikšmingumu. Taip paprasčiau – kuomet mažiau galvoji, mažiau kyla problemų, lengviau išgyventi. Pvz. vienas veikėjas važiavo iš Los Andželo į Majamį. Autobusuose jau praleido 4 paras. Liko dar viena. Atrodė visai linksmas ir nesuglamžytas.

Dvi pensininkės tokiu būdu keliauja jau tris mėnesius. Turistauja. Apsikrovusios daugybe ryšulių, susivyniojusios į antklodes žvaliai čiauška tarpusavyje apie pensijas, viešbučių kainas, matytas vietas. Niekam į akis nelenda, pretenzijų nereiškia. Pora (jis juodaodis, ji baltaodė) keliauja su dviem kūdikiais (vienam gal pusė metų, kitam ne daugiau pusantrų). Tėvai kojas susikėlę ant sėdynių, vaikai valetu suguldyti ant žemės patiesto pledo miega. Įdomu, ką tai išvydusios sakytų Lietuvos vaikų teisių apsaugos tarnybos? Matyt, pagirtų už išradingumą...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvos gyventojai ir toliau muša rekordus: vis daugėja norinčių keliauti po savo šalį

831 tūkst., arba net 9,25 proc. daugiau. Šis užsienio turistų augimas 2019 m. I pusmetį yra...

Viešbučių darbuotojai pasakojo, kas nutiktų, jei iš kambario ką nors pavogtumėte (44)

Ar jūs – iš viešbučių vagišių, kurie mėgsta išsinešti šampūną ar šlepetes?

Šiltos vasaros pratęsimui: kur Pietų Europoje rudenį atostogauja vietiniai (8)

Nuo Portugalijos Algarvės iki Graikijos Peloponeso – Pietų Europoje rudenį pasitinka tie, kurie...

5 akinančiai baltos pasaulio vietos (1)

Čiupkit saulės akinius! Be jų neapsieisite, nes dabar keliausime į 5 labiausiai baltas, net...

Paaiškėjo, kokias atostogas lietuviai vadina idealiomis

Tyrimas parodė, kad beveik pusei apklaustųjų idealios atostogos yra kelionė į užsienį su...

Top naujienos

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (123)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (22)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Pinigų tema lietuviams kalbėti gėda ne mažiau nei apie seksą: jei už žinias rašytų pažymį, dažnas gautų 4 (83)

Pinigų klausimas lietuviams kartais yra toks pats tabu kaip ir seksas ar politika. Dar labiau nejauku...

Kodėl lietuviški kurortai yra daug blogiau nei užsienio: turtingųjų pasaulis Interlakenas ir jo beprotiškos kainos (191)

„Niekada nevažiuočiau į lietuviškus kurortus“, „Palanga – brangi tragedija“, „Į...

13 daug antioksidantų turinčių produktų: valgydami juos kovojate su kenksmingais procesais organizme (7)

Antioksidantai yra junginiai, padedantys atitolinti ląstelių pažeidimus ar net galintys užkirsti...

Investuotojai nenurašo penktojo pagal dydį miesto: vaiduoklį keis nauja verslo oazė (17)

Nors per pastarąjį dešimtmetį Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei dvidešimčia...

Iš „Misijos Sibiras“ grįžusi Amerikos lietuvaitė: dabar važinėsiu po Ameriką ir viską pasakosiu (99)

Tarp šešiolikos šių metų ekspedicijos „ Misija Sibiras “ dalyvių pirmą kartą buvo...

Bretanė – vieta, kur saugoma istorija ir gerbiamos tradicijos (10)

Gerai išvystytas Prancūzijos greitųjų traukinių (TGV) transporto tinklas suteikia unikalią...

Linkytė ir Vaitiekūnas papasakojo apie slogias mintis ir kaip pavyko pamilti save (74)

Laisvės pikniko metu „Rytojaus jaunimo“ diskusijų zonoje didelio susidomėjimo sulaukė...

Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego (88)

Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė...