aA
Ateiviai, dinozaurai ir geras konservuotas kumpis... Šiek tiek pakeliavę galėsite savo akimis įvertinti geriausius JAV kičo pavyzdžius. Sumaišykite stiprų nepriklausomybės jausmą su plačiais kraštovaizdžiais ir gausite įvairovę visokiausių piliečių, laisvai išreiškiančių savo ekscentriškumą.
Ateiviai
© Corbis
1. Roswelle, Nju Meksiko valstija

Roswelle'as – miestelis, kur 1947 metais rančoje neva nukrito paslaptingas skraidantis objektas. Niekas šio įvykio nebūtų sureikšminęs ar prisiminęs, jei ne didžiulis kariškių sambrūzdis, kuris daugeliui vietinių gyventojų buvo patvirtinimas – ateiviai čia tikrai nusileido.

Tarptautinis susidomėjimas ir vietinių gyventojų smalsumas nedidelį miestą pavertė klestinčia nežemiška zona, kurioje pilna pailgų baltų galvų, dengiančių miesto centro gatvės šviestuvus.

Tikintieji ateiviais ir kičo mėgėjai tiesiog privalo aplankyti Tarptautinį NSO muziejų ir tyrimų centrą. Prisiminkite: tiesa slypi kažkur anapus.

2. Kadilako ranča

Važiuodami 66 greitkeliu (Route 66) pamatysite daugybę kičinių amerikietiškų reginių, taip pat ir Kadilako rančą netoli Amarilo miesto (Teksaso valstijoje). Vietinis ekscentriškas Stanley Marshas 1974 metais apleistoje dykynėje žibintais į žemę įkasė 10 automobilių „Cadillac“.

Nuo to laiko ir kiti amerikiečiai sumanė padaryti kažką panašaus – atsirado Karhendžas ir „Cars-on-a-Spike“.

Lankytojams leidžiama automobilius apipurkšti dažais, taip paliekant savo žymę šiame meno kūrinyje. Siekiant populiarinti krūties vėžio prevencijos bei gydymo projektą „Breast Cancer Awareness“ šie automobiliai netgi buvo nudažyti rožine spalva.

3. Liberace muziejus

Nenuostabu, kad muziejus, skirtas vienam iš Amerikos ekstravagantiškiausių scenos žvaigždžių yra įkurtas Las Vegase – besaikiško blizgesio sostinėje. Klasikinio pianisto išsilavinimą įgijusio Wladziu Valentino „Lee“ Liberace karjera, trukusi 4 dešimtmečius, pasiekė viršūnę 1960 metais, kai muzikantui buvo skirta žvaigždė Holivudo Šlovės šaligatvyje.

Jo charizma, ryškūs kostiumai ir manieringi pasirodymai padėjo užkariauti visą pasaulį. Muziejus, kuriame eksponuojami su Liberace gyvenimu susiję dalykai: šeimos nuotraukos, sceniniai kostiumai ir šio didžio žmogaus pianinų kolekcija, buvo atidarytas 1970 m. ir yra trečias pagal populiarumą Nevados valstijos objektas.

4. Greislendas

Dauguma karalių gyvena rūmuose, bet Elvis turėjo dvarą Memfyje. 1957 metais, būdamas 22 metų, jis sumokėjo 100 tūkst. JAV dolerių už namuką ir žemės sklypą. 1974 m. remontuotame dvare dabar sienos išklijuotos geltonais viniliniais tapetais, žaliais puriais kilimais išklotos lubos ir yra dirbtinis krioklys. Elvis šiame dvare gyveno iki pat mirties 1977 metais bei yra palaidotas greta baseino, o greta jo ilsisi ir jam artimi žmonės. 2006 metų vasarį pardavus dvarą pramogų kompanijai, rengiančiai konkursą „American Idol“, galima tikėtis didelių pasikeitimų.

5. Dolivudas

Taip, Tenesio valstijoje išreikšta pagarba ir kitam muzikos pasaulyje svarbiam vardui: pūstaplaukei didžiakrūtei kantri muzikos dainininkei Dolly Parton. Šiame 125 akrų žemės plote, įkurtame teminiame atrakcionų parke, yra Apalačų kalnų temos karuselių ir atrakcionų - nuo „Mistery Mine“ linksmųjų kalnelių iki baltagalvių erelių draustinio - bei improvizuotos vieno kambario koplytėlės, pavadintos vardu gydytojo, kuris priėmė Dolly.

6. Vigvamo motelis

66 greitkelio entuziastai pasidžiaugs atradę 400 mylių kelio dangos, kertančios Arizonos valstiją – įskaitant ilgiausią vientisą seno kelio atkarpą, likusią visose JAV. Šis praeities atgarsis veda jus pro pakelės motelį Holbruke, kurio kambariai yra betoninių tipių formos.

Penktą praėjusio amžiaus dešimtmetį menantys pastatai yra pasenę ir nušiurę, bet tuo pačiu ir keisti, bei intriguojantys. Ši „Americana“ dozė dar paskaninta senais automobiliais, visiems laikams pastatytais priešais kiekvieną tipį ir didžiuliais krovininiais traukiniais, visai šalia pravažiuojančiais kiekvieną valandą (jūsų tipis drebės į traukinių stuksėjimo taktą).

7. Džekalopės

Galima lažintis, kad nežinojote, jog Duglo miestas Vajomingo valstijoje yra pasaulio džekalopių sostinė. Juolab kad 2005 metais Vajomingo valstijos valdžia paskelbė, jog džekalopės yra valstijos „oficialus mitinis gyvūnas“. Vis dar nesupratote apie ką kalbama?

Džekalopės yra kiškiai (jackrabbit) su antilopių ragais, pardavinėjami turistams skirtų suvenyrų parduotuvėse visoje vakarinėje JAV dalyje. Šiuos gyvūnus 1939 metais sukūrė vietinis iškamšų meistras Douglas Herrickas. Džekalopių atvaizdai puošia reklaminius stendus, viešbučių iškabas ir parko suoliukus priešais policijos nuovadą.

Geriausias šių neegzistuojančių gyvūnų įamžinimas – betoninė džekalopės statula pačiame miesto centre.

8. Didysis viščiukas

Palinkęs virš KFC restorano lyg plunksnotas Godzila ir taikliai pavadintas Didžiuoju viščiuku milžiniškas mechaninis paukštis turi judantį snapą ir akis. O pastatytas jis buvo paėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio viduryje. Šis paukštis-milžinas tapo bene didžiausia Atlantos miesto įžymybe metro apylinkėse.

Po šio paukščio sparnu besiglaudžiantis KFC restoranas po 7,99 JAV dolerius pardavinėja sumažintas pliušines paukščio-milžino kopijas. Didžiojo viščiuko istorija išsaugota ant restorano sienos ir po stiklu, o taip pat restorane išsaugoti ir vaikų piešiniai, kuriuos įkvėpė šis viščiukas.

9. Didžiausi pasaulyje dinozaurai

Pavažiavus 17 kilometrų į vakarus nuo Palm Springso, Kabazono miestelyje, aptiksite du įdomius dalykus: pirmasis – gigantiškas tiranozauras ir apatozauras, antrasis – šių dinozaurų dabartinė, jei taip galima sakyti, rinkodara.

Šie betoniniai milžinai (17 m ir 14 m aukščio atitinkamai) buvo statomi 11 metų ir iš pradžių jie buvo skirti Knotto Berry ūkiui.

Jie buvo kičo mėgėjų turistų traukos centras iki 2005 metų, kuomet juos įsigijo grupė mokslininkų kreacionistų, kurie tvirtina, kad Dievas tikruosius dinozaurus sukūrė šeštąją kūrimo dieną kartu su kitais gyvūnais. Dovanų parduotuvėse galima įsigyti paprastų dinozaurų figūrėlių ir „įrodymą“, kad dinozaurai ir žmonės kadaise gyveno vienu metu.

10. SPAM muziejus

Ieškote švelnios kiaulienos magijos? Netoli Duluto miestelio (Minesotos valst.) įkurtas SPAM muziejus – visa įstaiga, skirta nuostabiai ir visoje Amerikoje žinomai konservuotai mėsai. Kas galėjo žinoti, kad konservuota kiauliena galėtų būti tokia žavinga? Šis muziejus, kurio šūkis yra „Be jokios abejonės, įdomiau nei meno muziejus“, yra tiesiog nepakartojamas kriuksintis stebuklas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Keliauk Lietuvoje“ analitikas: siekiant pritraukti daugiau investicijų į regioninį turizmą, trūksta valstybės dėmesio

Lietuvoje augant užsienio turistų skaičiui, nacionalinės Lietuvos turizmo skatinimo agentūros „...

Lietuvos oro uostai griebiasi papildomų priemonių: tikrins visus keleivius iš Šiaurės Italijos (5)

Nuo vasario 24 dienos Lietuvos oro uostuose taikomos papildomos rizikos valdymo priemonės dėl...

Populiarią pramogą Vilniuje pamėgo ne tik užsieniečiai: kaip gidai suvilioja lietuvius? (4)

Ne tik svečiai iš užsienio, bet ir lietuviai vis dažniau iš naujo atranda sostinę, todėl čia...

Įdomūs faktai: ką lėktuvais siunčia lietuviai ir kada danguje daugiausiai orlaivių? (1)

Ar žinote, koks krovininis lėktuvas gali pelnytai didžiuotis didžiausio pasaulyje titulu? Kokiomis...

Pratęsiamas didelio susidomėjimo sulaukęs projektas „Surink Lietuvą“: ne visi geri dalykai turi greitai baigtis

„Ar tikrai viskas baigsis liepos 12 dieną?“, „Ar verta pradėti?“ tokie ir panašūs...

Top naujienos

Skirmantas Malinauskas įvardijo blogiausią koronaviruso scenarijų: evakuacija, ribojimai ir ligos židiniai (82)

Vyriausybė dėl koronaviruso paskelbė ekstremalią situaciją, vaistinėse jau seniai nebeliko...

Iš Italijos grįžusią vaiko motiną nustebino mokytojų prašymas: apie kokius nors tyrimus net nėra kalbos (157)

Praėjusį šeštadienį iš atostogų Italijoje grįžusi moteris labai nustebo, kai pirmadienį jos...

Užkalnis. Geriausia apsauga nuo koronaviruso – malda, blaivybė, viešos protesto akcijos (102)

Žinoma, kai kas gali nesutikti. Gal pasirodys, kad maldos, ir dar transliuojamos per TV, nelabai...

„Žalgiris“ prašo italų nevykti į Kauną, pasilieka teisę neįleisti į areną (376)

Trečiadienį Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją dėl koronaviruso plitimo Europoje, Kauno...

Ekstremali situacija Lietuvoje: ką tai reiškia praktiškai? (352)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje priėmė sprendimą paskelbti ekstremalią situaciją ruošiantis...

Justinos kalytė iš miško grįžo su 42 erkėmis: vilnietė turi patarimą visiems gyvūnų šeimininkams (1)

Su šunimis pasivaikščioti išėję šeimininkai sutinka vis daugiau erkių – kailyje...

Kai kurie trina rankomis: prisitaikius, pasikeitęs klimatas Lietuvai gali būti labai naudinga

Šylantis klimatas išryškino ir kelias problemas – pirmoji, tai keistis turi žemės ūkis. Reikia...

Gyvai / Naujojo uostamiesčio ekipos stratego krikštas: „Neptūnas“ – „Dzūkija“ tiesioginė rungtynių transliacija

Daugiau nei po dviejų savaičių pauzės į šalies krepšinio arenas grįžta „Betsafe-LKL“...

Lietuviško filmo suaugusiems „Vedybos, Skyrybos ir Barsukas“ premjeroje susirinko visas pulkas garsių žmonių (1)

Trečiadienio vakarą pramogų pasaulyje žinomi atstovai rinkosi į išskirtinę filmo premjerą...