aA
Kiekvienas tapatybės dokumentas turi savo atitinkamų distopijos elementų. Austrų rašytojas Stefanas Zweigas, matęs, kaip šiuolaikinis pasas pakeitė tarptautines keliones po Pirmojo pasaulinio karo, rašė: „Anksčiau žmogus turėjo tik kūną ir sielą. Dabar jam reikia dar ir paso, nes be jo, į jį nebus žiūrima kaip į žmogų.“
COVID-19 skiepų pasai kelia aršias diskusijas: ar mes tikrai norime būti dalijami į vakcinuotuosius ir nevakcinuotuosius?
© Scanpix

Jau vėliau, po rugsėjo 11-osios išpuolių Jungtinėse Valstijose, biometrinių pasų išplitimas sukėlė susirūpinimo dėl saugumo ir privatumo. „Su senuoju pasu mes žinojome savo padėtį, kas esame“, – 2006-aisiais skelbė BBC.

Šiandien vakcinacijos nuo COVID-19 sertifikatų perspektyva kelia nerimą dėl skaitmeninės diktatūros. Šią idėją propaguoja kelionių pramonė, siekianti, kuo greičiau grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo po rekordiškai blogiausių metų užsienio turizmui, ir technologijų įmonės, nekantraujančios sudaryti pelningas vyriausybines sutartis ir besidairančios į duomenų aukso kasyklas. Taip, gera pasvajoti apie galimybę vėl laisvai keliauti, bet kritikai teigia, kad tokiu būdu bus sukurta lygybės stokojanti visuomenė, kurioje pasiskiepijęs elitas įgaus laisvę skraidyti į tolimas šalis, lankyti koncertus ar pietauti restoranuose. Ar mes tikrai norime būti dalijami į vakcinuotuosius ir nevakcinuotuosius?

Iš to galbūt būtų galima sukurti puikią serialo „Juodasis veidrodis“ („Black Mirror“) seriją, bet idėjos šalininkai Europos Sąjungoje su nuo turizmo priklausoma Graikija priešakyje dabar ne tai turi galvoje. Graikijos premjeras Kyriakosas Mitsotakis siūlo tokius skiepų pasus kaip priemonę, leidžiančią keliauti laisvai iš vienos šalies į kitą, taip pat kaip paskatą pasiskiepyti. Neplanuojama uždrausti keliauti nepasiskiepijusiems keliautojams.

Vis dėlto, Europos lyderiams ruošiantis šią savaitę svarstyti skiepų pasų klausimą ir Europos Komisijos (EK) vadovei Ursulai von der Leyen remiant idėją kaip „medicininę būtinybę“, esama rizikos, kad pastangos parengti tinkamus vakcinų pasus galiausiai atitrauks dėmesį nuo svarbesnių visuomenės sveikatos problemų. Kaip ir pernykštis skubotas entuziazmas dėl skaitmeninių imuniteto pažymėjimų COVID persirgusiems asmenims, turintiems antikūnų, arba dėl kontaktus atsekančių programėlių, skirtų plitimo grandinei nutraukti, kilęs sujudimas dėl skiepų pasų pernelyg didelis, per ankstyvas.

Pagrindinė problema čia yra ta, kad mes tik kelias savaites vykdome vakcinacijos kampaniją, kuri nusitęs iki 2021 m. pabaigos. Dar labai anksti kalbėti apie vakcinacijos sertifikatus, kai ES iki šiol paskiepyta vos 1,3 proc. gyventojų. –vien iki vasaros tikėtasi paskiepyti 70 proc. vendrijos suaugusių gyventojų. Planavimas iš anksto paprastai turi prasmę, bet šiuo etapu tik juodinamas skiepo, kaip visuomenės prekės, įvaizdis. Jeigu skiepų pasas atsiras jau rytoj, adresuotina rinka bus mažesnė už Slovakiją.

COVID-19 skiepų pasai kelia aršias diskusijas: ar mes tikrai norime būti dalijami į vakcinuotuosius ir nevakcinuotuosius?
© Scanpix / Reuters

Kita problema šiuose debatuose yra tendencija išpūsti tikrą skiepų paso vaidmenį. Labai mažai tikėtina, kad kas nors norės išskirti nepasiskiepijusius, ypač kai asmenims, sergantiems sunkiomis alergijomis, ir nėščiosioms šiuo metu nepatariama skiepytis „Pfizer-BioNTech“ vakcinomis.

Užuot tapdami vadinamąja „dviejų krypčių visuomene“, mes veikiau sulauksime dvigubos biurokratijos. Vieni reklamuoja vakcinacijos sertifikatą, kiti – neigiamą COVID-19 testą. Ar ši idėja kardinaliai pakeis situaciją? Atsižvelgus į tai, kad mes dar turime sulaukti išsamių ir konkrečių vakcinacijos kampanijos rezultatų imuniteto atžvilgiu, panašu, kad testų rezultatai dar kurį laiką bus svarbiausi.

Skiepų pasai, užuot būdami vieningu projektu, kuris galbūt suderintų 27 ES šalių skirtingus požiūrius, kelia naujų argumentų. Rumunijos prezidentas šią idėją pavadino „kurstančia susiskaldymą“. Tuo tarpu Clement‘as Beaune, Prancūzijos jaunesnysis Europos reikalų ministras, teigia, kad debatai yra pernelyg „pirmalaikiai“, - ir jis teisus. ES savo energiją šiuo metu turėtų nukreipti į pastangas gauti vakcinas, užuot stačiusi oro pilis. Jeigu kas ir užlaiko vakcinacijos programą, tai tokio pobūdžio diskusijos, tvirtina Alberto‘as Alemanno‘as, Prancūzijos verslo mokyklos HEC teisės profesorius. Jos skatina klastoti sertifikatus arba brautis prie skiepų be eilės.

Vieną dieną iš tiesų gali prireikti skiepų nuo COVID -19 pasų, kaip kad kai kuriose šalyse reikalaujama pažymėjimo apie pasiskiepijimą nuo geltonosios karštligės. Susirūpinimas dėl privatumo ir etikos šiuo klausimu yra pagrįstas, bet problemos išsprendžiamos, o mūsų diskomfortas vieną dieną gali atrodyti keistas, kaip dabar mums atrodo S. Zweigo susirūpinimas. Didžiausias iššūkis šiuo metu yra išlaikyti realiais faktais pagrįstus debatus ir užtikrinti, kad jie netrukdys imunizacijos procesui. Mes dar nepasirengę.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(63 žmonės įvertino)
2.8413

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (280)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Amžino pavasario Europos sala, kurioje vyrauja lėtas gyvenimo ritmas ir nuolatinių atostogų atmosfera (31)

Apie 4100 km į vakarus nuo Vilniaus yra vieta, kurią daugelis vadina Atlanto perlu. Kitaip ši sala...

Švęsdami profesinę šventę gidai tikisi valstybės dėmesio: iki šiol nesame gavę jokios finansinės paramos (3)

Vasario 21-ą dieną yra minima tarptautinė gido diena, tačiau sveikinimai gido dienos proga dažnai...

Kalniukai čiuožinėjimui Vilniaus rajonuose (5)

Šiemet žiema nepagailėjo sniego, todėl dauguma išsitraukė keletą sezonų pamirštas rogutes....

„Tiketa Tour“ skrydžius į Egiptą pradės anksčiau nei planuota (12)

Balandžio mėnesį poilsinius skrydžius į Turkiją pradėjęs organizuoti kelionių organizatorius...

Top naujienos

Vytautas Jokubauskas | D+

„Amžiaus projektas“ visą regioną pakeis neatpažįstamai: klaidos atveju Europos laukia beprecedentis pabėgėlių antplūdis (3)

Kol viso pasaulio ir Europos dėmesį kausto koronaviruso pandemija bei neblėstanti geopolitinė...

Moterį nustebino duomenų dalybos: nepaskolinus vienai kreditų įmonei, kita paskambino pati (27)

Jei norėdami pasiskolinti kreipsitės į „Finbee“, bet išgirsite neigiamą atsakymą,...

Vieną žiauriausių Kauno nusikaltėlių praeities nuodėmės pasivijo po daugelio metų (125)

Kadaise vienu nuožmiausių Kauno nusikaltėlių, Daškinių gaujos smogiku vadintą Jordį...

Romantiškoje vietoje per karantiną užsisakė greito maisto išsinešti: tai, ką paragavo, buvo verta nuodėmės (81)

Nors nesu greito maisto mėgėja ir jį valgau itin retai, bet nesumeluosiu sakydama, kad kartais...

Juvelyrai skaičiuoja prarastas pajamas: žmonės įprato taupyti, žiedų pardavimai smuko iki 10 kartų (132)

Karantinas juvelyrikos verslui atnešė daug iššūkių, tokių kaip tiekimo sutrikimai, parodų ir...

Vilniuje po Neries ledu dingęs vyras – žinomas dviratininkų treneris (428)

Vilniuje šeštadienį Neries upės ledas neatlaikė augintinio gelbėti puolusios poros. Moteriai...

Kaune BMW nesuvaldęs vyras tapo masinės avarijos kaltininku: apdaužyti šeši automobiliai (195)

Kaune BMW automobilio nesuvaldęs vyras Baltijos ir Naujakurių gatvių sankirtoje užlėkė ant...

Šalis, kurią reikia aplankyti bent du kartus: kelionė po ledo, pūgų ir lavos kraštą (12)

Islandija – tai šalis, kurią, kaip sakoma, reikia aplankyti bent du kartus. Vieną kartą –...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Gintarė Masteikaitė (21)

Nevyriausybinių scenos meno organizacijų asociacijos vadovė Gintarė Masteikaitė sakė, kad...