aA
Apie Černobylio katastrofą žinojau tik tiek, kad ten esanti atominė elektrinė sprogo „netyčia“, o šios tragedijos pasekmės buvo, yra ir bus patiriamos ilgai – deja, niekas negali tiksliai pasakyti, kaip būtent.
Černobylis, sarkofagas
© J.Juodsnukytės nuotr.
Nustebino, kad masinės informavimo priemonės, valstybės institucijos Ukrainoje šios tragedijos nūdienos klausimams faktiškai neskiria dėmesio, nors prasidėjus rinkiminėms kampanijoms pasigirdo šiokių tokių pareiškimų, kad ir toliau bus taikomos lengvatos Černobylio tragedijos aukoms.

Informacijos spragos užsipildo gandais. Nežinau, ar tiesa, bet žmonės šneka, kad sprogimo zonoje buvusių asmenų šeimos susilaukia labai daug išsigimusių negyvų kūdikių - su keturiomis rankomis, trimis akimis ir kitais baisumais. Dar sako, kad po keleto metų į dirvožemį patekusi radiacija pasieks gruntinius vandenis.

Daug ką žmonės kalba, o kūrybiškasis gidas, lydėjęs ekskursiją iš Kijevo į Černobylį, visą kelią nepertraukiamai liejo tikrus ir nelabai tikrus faktus, istorijas ir nutikimus. Nė vieno džiugaus.

Tikra istorija iš pirmų subjektyvių lūpų: kai įvyko avarija, gidas buvo jaunas ir nerūpestingas, gyveno Kijeve, mėgo bėgioti ir gerti pieną. Informacija apie įvykį ir būtinas imtis saugumo priemones daugelį miestelėnų pasiekė žmogiškaisiais kanalais, bet ne visus. Gido ji, pasirodo, nepasiekė.

Tą dieną lijo, todėl niekas nedrįso net į gatvę išeiti, kad, neduok Dieve, nors lašas radioaktyvaus lietaus neužkristų. Tuo tarpu būsimasis gidas pasimėgaudamas pavasariška liūtimi bėgiojo taškydamas balas keistai tuščiomis gatvėmis. Nesulaukęs brandaus amžiaus prarado daug plaukų ir dantis. Žmogiškieji kanalai zvimbė toliau – pieno gerti NEGALIMA. Mūsų gidas nemėgsta bobų tauškalų, todėl nepatikrinta informacija nepasitikėjo (valdžia juk įspėtų) – pieną gerti sveika.

Ir toliau gėrė – po litrą per dieną. Nesulaukęs ir pusamžio sužinojo diagnozę – kaklo prieigose įsikūrė keletas piktybinių auglių. Laiku. Po ilgų procedūrų ir operacijų vis dar gyvas, nors ir nebelabai sveikas, kupinas optimizmo džiaugiasi kiekviena gyvenimo diena. Iš karto jam atleidome laisvai kūrybišką istorinių ir mokslinių faktų interpretavimą balsu.

Černobylis, turistai
© J.Juodsnukytės nuotr.

Kol pasiekėme elektrinę, mūsų pasus patikrino gal trijose vietose pertvaromis ir automatais apsiginklavę apsauginiai. Kelias tuščias, prasilenkėme gal su vienu automobiliu. Aplinkui bedvasiai miškai. Bandėme taisyti besiniaukstančią nuotaiką juokeliais apie švytėjimą ir „išdūrinėjome“ naivuolius, baisėdamiesi radiacijos matuoklio parodymais.

Černobylis, "mėgėjas - radioaktyvistas"
© J.Juodsnukytės nuotr.

Radiacijos matuoklį buvo įsigijęs vienas šaunuolis - smalsuolis. Suminė radiacijos dozė per metus neturėtų viršyti 1000 neįsimintinų, mokyklinę fiziką primenančių vienetų. Įsigytas miniatiūrinis aparatas rodo iki vienetų suapvalintą momentinį radiacijos lygį, o po to automatiškai persijungia į suminį rodiklį. Per keletą savaičių Kijeve buvo prikaupta 80 vienetų. Žaidimas prasidėjo, kai vieną merginą pavyko įtikinti, kad 80 – tai jos radiacijos lygis, kai aplinkinių – 0 (momentinis).

Černobilio atominė elektrinė

Radiacijos lygis – 0 (ir ant sienos įtaisytame ciferblate, ir mėgėjiškame smalsuolio aparate). Nespėjus išlipti iš autobuso buvome prigrasinti net nebandyti fotografuoti. Prie įėjimo pasitikusi gidė sakė pranešianti, kada ir ką galima įamžinti. Į klausimą „kodėl“ paaiškinimo negavome.

Pirmasis incidentas įvyko net neįėjus į pastatą – juk jei draudžiama fotografuoti, tai būtinai reikia. Gidę atlydėjęs pareigūnas greitai pričiupo neatsargų smalsuolį ir liepė ištrinti neleistinus vaizdus.

Po daugybės saugumo ir radioaktyvumo patikrinimų patekome į pastatą. Atsilikti nuo grupės negalima. Net prie tualeto sargą akmeniniu veidu ir erelio akimis pastatė.

Černobylis, radioaktyvumo patikrinimas
© J.Juodsnukytės nuotr.

Salė su maketais. Trys reaktoriai ir ketvirtas pradėtas statyti. Su apgailestavimu balse gidė porino, kad dėl įvykusios avarijos buvo nuspręsta visus reaktorius uždaryti, o pradėtas ketvirtojo statybas įšaldyti. Paniekos gaidelės nuskambėjo, kai kalbėjo apie panaikintus tūkstančius darbo vietų, apie savanoriškai išvykusius iš šių vietų ir apie tokius kaip ji, patriotus, kurie dirba iki šiol ir nesiruošia palikti savo gimtųjų vietų.

Černobylis, reaktoriaus po avarijos maketas
© J.Juodsnukytės nuotr.

Antra ekskursijos dalis – žvilgsnis į avarijos vietą. Į administracijos patalpas perduodama informacija iš lauko, iš sarkofago pusės. Radiacijos lygis ciferblate – 8, mėgėjiškame aparate – 2. Mūsų neapgaudinėja, nors mes ir įtarūs.

Černobylis, naujo sarkofago projektas
© J.Juodsnukytės nuotr.

Net maketas sukrėtė avarijos mastu ir nežinomybe. Tik klausydamasi gidės įsisąmoninau visą dabarties sudėtingumą – tokios avarijos pasaulyje dar nebuvo, todėl niekas tikrai nežino, kaip apsaugoti aplinką nuo po sarkofagu laikinai priglausto darinio, aktyviai veikiančio nenusakoma linkme... Mokslininkai tyrinėja, inžinieriai skaičiuoja, bet niekas nežino, ką būtent daryti.

Kai įvyko avarija, reikėjo žaibiškų sprendimų. Sprendimai buvo priimti ir dabar ne laikas svarstyti, ką galima būtų buvę padaryti kitaip, geriau. Iš karto po avarijos ant reaktorius buvo pilama viskas, kas papuolė po ranka, po to – tūkstančiai tonų betono.

Černobylis, AE maketas
© J.Juodsnukytės nuotr.

Tuomet dabartiniai herojai, kurie netruko atsidurti po velėna dėl tūkstančius kartų viršijančios žmogaus organizmui priimtinos radiacijos dozės, sukalė pirmąjį sarkofagą. Taip ir liko neaišku, ar jie patys pasirinko paaukoti save vardan aplinkinių, ar jie žinojo, kad tuoj mirs, ar turėjo pasirinkimą bėgti.

Jiems stovi paminklas, prie kurio nori nenori prisimenu dainos žodžius: „...Kas man iš tos laimės ir iš tos garbės, jei aš vienas džiaugsiuos, o šimtai liūdės...“ O gal buvo priešingai – aš vienas žūsiu, bet šimtai gyvens? Gidė nukerta: jie pasiaukojo dėl kitų.

Černobylis, pamiklas žuvusiems
© J.Juodsnukytės nuotr.

Laikiną uždangą pakeitė rimtesnis dangtis – tūkstančius tonų sveriančios konstrukcijos – taip vadinamas sarkofagas. Jis ne amžinas, jau dabar atlikti trys remonto etapai, sutvirtintos svyrančios pertvaros.

Keletui metų atliktas milijardus kainuojantis remontas – kol bus sukonstruotas naujas sarkofagas – patikimesnis, ilgaamžiškesnis, kokiems 10-15 metų. Per tą laiką gal bus atrastas būdas, kaip palaidoti šią atominę bombą...

Parodė filmuką, kaip saugiai atliekami darbai. Apsišarvavęs spec. polietileniniais drabužiais darbininkas pakyla į darbo vietą, padirba 10-15 minučių ir grįžta atgal – vienos dienos dozė įsisavinta, į darbą rytoj. Bandėme atrasti spragų teorijoje, kad nė vienas iš darbininkų nėra verčiamas. Įtikino argumentas, kad atlyginimas pakankamai neblogas, Ukrainoje bedarbystės lygis aukštas, tad norinčių, dažniausiai iš kitų regionų, atsiranda.

O po sarkofagu vyksta nenuspėjami procesai. Keletas daviklių teikia informaciją apie radiacijos, drėgmės ir dar daugelio kitų blogų dalykų lygį. Atrodytų, viskas stebima ir pagal galimybes kontroliuojama. Visgi į klausimą apie gruntą po reaktoriumi gavome atsakymą, kad ta dalis neprieinama ir duomenų apie tai, kas vyksta arti žemės ir joje, nėra. Kur dedasi pro stogą keletą metų gebėjęs prasiskverbti lietus, surinkdamas begalybes mirtinų dalelių, niekas nežino ir turbūt prisibijo sužinoti.

Lauke išmatavę šaligatvių, paminklo, žolės ir vieni kitų radiacijos lygį, patraukėme į Pripiat – miestą-vaiduoklį. Suvešėjusi gamta, tušti, nusiaubti namai. Žmonės manė, kad paliko būstus trumpam, kelioms dienoms, kurios tęsiasi iki šiol. Nebailių vagišių netrūko, tad netrukus miestelis priminė barbarų įsiveržimą į Romą (mačiau filme).

Černobylis, Pripiat miestelis
© J.Juodsnukytės nuotr.

Ant žolės eiti griežtai draudžiama. Į pastatų vidų taip pat. Radiacija. Žinoma, tai nesuveikė ir lydinti moteriškė po kelių minučių prarado viltį sukontroliuoti išsisklaidžiusius ilganosius. Pagrindinė aikštė ir gatvės, kurių betoninę dangą glemžiasi gamta. Butai su išlaužytais baldais, nusiaubti kioskeliai ir kavinės. Atrakcionų parkas, numiręs prieš pat atidarymą gegužės pirmosios šventei – su šūkiais, plakatais ir vėliavėlių girliandų likučiais. Niauriais veidais susirinkome į autobusą.

Černobylis, Pripiat miestelis
© J.Juodsnukytės nuotr.

Užkarda viena, užkarda kita, pasai, padangų radiacijos lygio patikrinimas, pustuščiai kaimai, kuriuose gyvena tik vienas kitas svetur neištvėręs pargrįžėlis. Kijeve taksistas piktinosi Černobilio avarijos aukomis. Evakuotoms šeimoms buvo suteikti butai, kurių gyventojams netaikomi komunaliniai mokesčiai, iki šiol joms mokamos gana neblogos kompensacijos.

Černobylis, Pripiat miestelis
© J.Juodsnukytės nuotr.

Daugelis šių šeimų taip įsijautę į aukų vaidmenį, kad net nesiruošia pradėti dirbti, judėti toliau, o tik skundžiasi, kad pašalpa per maža, gyvenimo sąlygos blogos ir panašiai. Taip, jie nukentėjo, bet toliau gyventi reikia, tik, ar tikrai verta bandyti, jei netrukus gali ištikti netikėta mirtis?

Černobylis, Pripiat miestelis
© J.Juodsnukytės nuotr.

Černobylis, Pripiat miestelis
© J.Juodsnukytės nuotr.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Šios kelionės – populiarumo viršūnėje: čia žmonės perka emocijas ir ieško romantikos (7)

Darbas, namų ruoša, rūpestis vaikais – užstrigus rutinos sūkuryje nesunku greitai perdegti....

Kelionių agentai išdavė, kokių keisčiausių įnorių turi lietuvių turistai (18)

Kuo daugiau lietuvių atostogoms renkasi užsienio šalis, tuo dažniau kelionių agentams tenka...

Palangos oro uostas keleivius pasitiks atsinaujinęs: ruošiasi dideliems turistų srautams (4)

Palangos oro uostas ateinančiais metais planuoja pasitikti keleivius gerokai atsinaujinęs. Kaip...

Saugirdas Vaitulionis papasakojo, kas jam padeda susikurti tobulas atostogas (90)

Keliauti mėgstančiam kūrybininkui bei komunikacijos specialistui Saugirdui Vaitulioniui kelionių...

LR Prezidento inauguracijos dieną muziejai nemokamai atveria duris (5)

Liepos 12-ąją, penktadienį, LR Prezidento inauguracijos dieną, Valstybės pažinimo centras ir...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena iš Palangos: pareigūnai apie poilsiautojų nuotykius ir kur dingo čeburekai

Palangoje – puikus oras ir pilna poilsiautojų. Kokiems turistų nuotykiams ruošiasi policijos...

Paaiškėjo daugiau Nausėdos komandos narių papildyta (99)

Lietuvos respublikos prezidentūros puslapyje atsinaujino kontaktai, tad paaiškėjo dar daugiau...

Nustatyta moters, kurios palaikus įtariamoji žudikė bandė sudeginti Verkių parke, tapatybė (64)

Penktadienį nebeliko abejonių dėl sostinėje liepos 17 d. nužudytos moters tapatybės. Tai 1933 m....

Žinomumas vaikystėje ir nuosavas verslas dar nebaigus mokyklos: papasakojo, kokia yra tokio gyvenimo kaina (13)

Pastaruoju metu retai viešumoje pasirodanti jaunosios verslininkės Militos Daikerytės mama Sonata...

Nuo grybų kainų gali atvipti žandikaulis pasakė, kada galėsit prisirinkti patys (23)

Nors kai kurie sėkmingiausi grybų rinkikai dalinasi ypatingai sėkmingos medžioklės nuotraukomis,...

Dvigubos žmogžudystės sukrėstas kaimas negali suprasti artimuosius išžudžiusio ūkininko poelgio vyras namiškius puolė miegančius (94)

Ankstų penktadienio rytą ant Kelmės ir Raseinių rajonų ribos esančius Algenių ir Stulgių...

Nausėda įvardijo ministrus, kurių darbą vertina ypač gerai: išsakė lūkesčius dėl Vyriausybės formavimo papildyta 13:12 (224)

Per susitikimą su Seimo valdančiųjų partijų atstovais prezidentas Gitanas Nausėda įvardijo...

Po perėjimo pas „tvarkiečius“ – sumaištis dėl Širinskienės pareigų Seime (100)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkei Agnei Širinskienei perėjus į...

„Žalgiris“ sužinojo Eurolygos tvarkaraštį: pirmame ture – vėl su „Baskonia“, antrame – su „Armani“, trečiame – su „Real“ finišuos Kaune (1)

Penktadienio popietę Eurolyga pagaliau paskelbė naujojo reguliariojo sezono tvarkaraštį. Lietuvos...