Bateria - sambos mokyklos orkestras, grojantis eisenos ritmą, taip pat yra svarbi karnavalo dalis. Kuo greičiau bateria groja, tuo sparčiau privalo žygiuoti eisenos dalyviai.
Sambos karnavalas Rio de Žaneire
© AFP/Scanpix

Kiekviena mokykla turi vidutiniškai 250-300 instrumentalistų. Vertinant orkestro darbą, atsižvelgiama į ritmo išlaikymą, į skirtingų instrumentų garsų suderinamumą, į orkestrantų kūrybiškumą ir universalumą. Paprastai sambos mokyklos orkestrą sudaro: šešių skirtingų rūšių ir dydžių būgnai (surdo de primeira, surdo de segunda, surdo de terceira, caixa de guerra, repique, chocalho), lekštės, tamburinai ir tipiški Brazilijos instrumentai, tokie kaip, cuíca, agogô, reco-reco, cavaquinho.

Nuotraukose - akimirkos iš praėjusių karnavalų. Šiemet karnavalas Rio de Žaneire vyks vasario 18-21 dienomis.

Kiekviena bateria turi savo karalienę, taip pat mūzą, krikštamotę ir princesę. Paprastai tai įžymūs asmenys, žvaigždės, kurie žygiuoja šokdami priešais muzikų sparną. Kai kurios mokyklos jau įvedė ir orkestro karaliaus figūrą.

Gisele Bundchen

AFP nuotr.

Baijiečių sparnas yra vienas svarbiausių eisenos sparnų. Jį paprastai sudaro stilizuotais Baijos valstijos tautiniais rūbais apsirengusios ne jaunos moterys. Ši grupė atsirado eisenoje pagerbiant taip vadinamas tetas baijietes (tias baianas), kurios priglausdavo sambos šokėjus savo namuose tuo metu, kai šis ritmas buvo uždraustas.

XIX amžiuje šokti sambą buvo nepadoru. Šis požiūris susijęs su prietarais, diskriminacija, nes šokį dažniausiai šokdavo juodaodžiai. Tik po vergijos panaikinimo 1888 metais, baltieji ėmė juo domėtis.

Bajiečių skaičius eisenoje turi būti minimalus. Šis sparnas privalomas, nors nėra vertinamas, tai yra, už jį mokykla negauna taškų. Tačiau baijiečių drabužių vertinimas prisideda prie bendro reikalavimo “Fantazija” vertinimo, o jų šokis – prie temos evoliucijos vertinimo.

Paprastai baijiečių sijonai būna labai platūs ir baltos spalvos, nors pasitaiko ir labiau stilizuotų kostiumų.

Dar vienas eisenos sparnas yra Senoji gvardija (a Velha Guarda)– jį sudaro seniausieji sambos šokėjai, dažnai gan senyvo amžiaus, buvę mokyklos įkūrėjai, kurie žygiuoja kaip garbės nariai, apsirengę ne karnavalo rūbais, o tipiškais spalvotais sambistų šventiniais kostiumais.

Pagrindinis dainininkas, vadinamas puxador (liet. - traukiantysis) yra tas, kuris pradeda, užveda dainą. Jam padeda grupė dainininkų, kurie žygiuoja šalia jo, arba kurie kartu su juo važiuoja įsitaisę alegorinio vežimo platformose. Pagrindinio dainininko balsas per visą eiseną skamba garsiau nei kitų dainininkų.


Reuters nuotr.

Eisenos metu taip pat vertinami pasirodymo evoliucija, harmonija ir bendras eisenos vaizdas.

Evoliucija – tai eisenos dalyvių šokių greitis ir šokio forma. Dalyviai turi šokti gyvai, sukiotis, judėti kompaktiškai, vienas šalia kito, taip, kad žiūrint iš viršaus matytųsi vienas kompaktiškas kūnas, nesibaigianti eilė. Jie neprivalo šokti pagal sambos ritmą, tačiau privalo nuolatos judėti. Tos mokyklos, kurių dalyviai šoka tai lėčiau, tai greičiau, baudžiamos – jos praranda taškų.


Reuters nuotr.

Harmonija – visi dalyviai privalo dainuoti sambą. Kuo gražiau dainuoja, tuo geresnis pažymys. Nuo 2000 metų bendras eisenos vaizdas paprastai vertinamas kartu su evoliucija ir harmonija.

Jokia eisena neįmanoma be samba enredo (temos). Paprastai ateinančių metų sambos tema renkama metų pradžioje, netrukus po karnavalo, o tai reiškia, kad vos pasibaigus vienam karnavalui, jau rengiamasi kitam.

Pasirinkus temą, pradedama gaminti kostiumus, alegorinius vežimus, kurti samba enredo kompoziciją. Teisėjai vertina, kaip dalyviai sugebėjo pateikti sambos temą, informaciją, ar ko nors netrūko, ar nebuvo ko per daug.

Samba enredo privalo gerai atpasakoti temą, būti melodinga, dainos žodžiai turi būti įdomūs, daina – muzikaliai turtinga, be kalbos, leksikos ar gramatinių klaidų. Nusižengus šioms taisyklėms, taip pat prarandama taškų. Samba enredo atranka vyksta pačioje mokykloje, savaitgaliais, kai visi mokyklos nariai klausosi autorių pateiktų dainų ir tariasi dėl jų išbraukimo iš sąrašo, kol lieka tik viena daina.

Jau spalio mėnesį padaromas kiekvienos mokyklos parinkto samba enredu įrašas – jį įdainuoja mokyklai atstovaujantis dainininkas. Konkurso metu taip pat vertinama, ar daina lengvai suprantama publikai. Kai kur atskirai vertinami žodžiai ir muzika.

Profesionalas, atsakingas už sambos mokyklos pateikiamos temos koncepciją bei išvystymą, alegorijų ir kaukių kūrimą, vadinamas karnavalesku (carnavalesco). Daugelis jų yra taikomojo ar scenos meno, teatro, šokio atstovai. Kai tokių profesionalų yra keli, jie sudaro taip vadinamą Karnavalo komisiją.

Kiekviena mokykla turi savo vadovą – prezidentą, garbės prezidentą ar mokyklos rėmėją, kuris gauna atlyginimą už savo darbą, nes ne tik perteikia mokyklos nariams karnavalo filosofiją, dalyvauja renkant tam tikrų sparnų dalyvius, renka sambos temą, bet taip pat koordinuoja paviljono, kur statomi alegoriniai vežimai, darbą, medžiagų pirkimą, atlieka mokėjimus ir t.t. Mokykloje yra ir Harmonijos direktorius, kuris atsakingas už pačią eiseną.


Reuters nuotr.

Rio de Žaneiro karnavalo eitynių rezultatas skelbiamas pelenų trečiadienį, o San Paulo, Porto Alegre miestų – paskutinę karnavalo dieną, t.y., antradienį. Šiam tikslui organizuojama tam tikra ceremonija – sambodrome įrengiami paaukštinimai, ant kurių susėda kiekvienos mokyklos atstovai.

Susirinkus sirgaliams, teisėjams, direktoriams ir dalyviams, vokai atplėšiami, skelbiami pažymiai, kurie gali būti nuo 7 iki 10, kai kur ir su dešimtosiomis dalimis, atskaičiuojamos baudos už taisyklių nesilaikymą, už padarytas klaidas ar nusižengimus, pavyzdžiui, už tai, kad mokykla nesuspėjo per nustatytą laiką pražygiuoti priešais tribūną, už tai, kad per mažas šokėjų skaičius, už tai, kad dalyvis pasirodė visiškai nuogas, t.t., ir paskelbiami tų metų nugalėtojai.

Praėjus lygiai savaitei po karnavalo vyksta laimėjusių mokyklų pakartotinis pasirodymas. Žiūrovai privalo natūra sumokėti už įėjimą į sambodromą, t.y., įėjimas kainuoja 1 kg kokio nors negendančio maisto produkto, kuris bus atiduotas vargšams.

Sambos miestu vadinama erdvė, skirta didelėms dirbtuvėms, kur sambos mokyklos kuria savo alegorinius vežimus ir karnavalo kostiumus. Čia savo dirbtuves turi 14 sambos mokyklų, kurios keičiasi priklausomai nuo karnavalo eitynių rezultatų, o tai reiškia, kad vienerių metų laikotarpis joms garantuotas.


Reuters nuotr.

Sambos mieste galima apsilankyti nuo antradienio iki sekmadienio. Savaitgaliais vyksta spektakliai turistams, veikia sambos muziejus, barai ir restoranai. Čia taip pat organizuojami seminarai, parodos, konferencijos. Ketvirtadieniais vyksta karnavalo šou, kuriame dalyvauja virš 80 šokėjų, pasibaigiantis viską vainikuojančiomis mini eitynėmis.

Norintys dalyvauti karnavalo eisenoje kartu su kokia nors sambos mokykla, gali tai padaryti. Tam tereikia internetu įsigyti konkrečios mokyklos kokio nors karnavalinės eisenos sparno dalyvių aprangą.

Kiekviena mokykla turi 25-30 sparnų, kiekviename jų būna po 100 dalyvių. Kiekviena grupė – sparnas turi savo karnavalinę aprangą, kuria pasakojama samboje apdainuojamos istorijos dalis. Įsigijusieji aprangą privalo išmokti dainos žodžius – sambos eisena yra tarsi liaudies opera, kur kiekvienas dalyvis yra aktorius, sąveikaujantis su žiūrovais.

Įsigijusieji aprangą privalo dalyvauti bent jau paskutinėje repeticijoje sambodrome. Be to, privalo laikytis taisyklių: eisenos metu negirtuokliauti, negadinti aprangos, nepamesti jos, nenaudoti įsigytos aprangos kitos mokyklos eisenoje, nevėluoti į eiseną, neateiti į eiseną be aprangos, nefilmuoti ir nefotografuoti eisenos metu, neturėti su savimi jokių pašalinių daiktų. Kalbant apie gėrimus, nereikia pamiršti, kad kai kuriuose miestuose alkoholiniai gėrimai karnavalo metu draudžiami. Vien sambos ritmas ir nenugalimi orkestro garsai priverčia publiką eiti iš proto.


Reuters nuotr.

Labiausiai žinomi yra Rio ir San Paulo karnavalai, tačiau karnavalas kiekviename regione turi savo charakterį. Pavyzdžiui, Bahijoje labai populiarūs „trios eletricos“ – sunkvežimiai, kurių priekabose įrengta aparatūra, iš kurios sklinda labai garsi muzika. Tai masiškiausias renginys visame pasaulyje. Jame dalyvauja visa liaudis. Tai gatvių, o ne sambodromo karnavalas.

Resifės mieste šokamas frevo – ritmingas šokis su kapoeiros elementais, kuriame pusiausvyrą padeda išlaikyti išskleistas skėtis. Olindoje eisenoje dalyvauja milžiniškos lėlės, o Amazonijoje karnavale vyrauja indėnų kaukės.

Karnavalas vyksta ne tik sambodromuose. Prieš karnavalą ir karnavalo metu beveik visuose didžiuosiuose Rio de Žaneiro ir San Paulo viešbučiuose vyksta kaukių baliai. Kai kur privaloma laikytis aprangos kodo: black tie arba kaukės. Pats ištaigingiausias jų yra Rio de Žaneiro Copacabana Palace organizuojama šventė.


AFP nuotr.

Samba šokama visur: viešbučių salonuose, klubuose, atviruose sambos mokyklos kiemuose. Beje, čia prabangos tikrai nėra, tačiau, jei norite patirti neišdildomų įspūdžių ir dalyvauti tikroje šventėje, kur atsipalaidavimas garantuotas, nepabijokite užsukti į sambos mokyklos kiemą paskutinius savaitgalius prieš karnavalą: čia orkestras nė akimirkai nenustoja grojęs per visą naktį, todėl nejudėti pagal sambos ritmą neįmanoma.

Net pats nelanksčiausias žmogus judins savo kūną sėdėdamas ir ragaudamas nuostabios kaipirinjos (caipirinha) su ledu, karščiui numalšinti. O kad tikrai bus karšta, nėra jokios abejonės... Ar galite įsivaizduoti, koks jausmas apima žmogų, kai per 250 atlikėjų su didžiausiu įkarščiu groja sambą tuo pačiu metu??? Tai tikra folia (beprotybė).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos kariniame biudžete – akivaizdūs pokyčiai: ką tai reiškia (4)

Visur, bet tik ne gynybos srityje taupiusi Rusija susidūrė su ekonomine realybe ir buvo priversta...

Adekvačias algas užtikrinti turėjusi naujovė panašėja į didžiulę nesėkmę (182)

Turbūt kiekvienas darbuotojas norėtų žinoti, kada ir dėl kokių priežasčių didės jo alga. Tai...

Naktį fiksuotas rekordinis speigas (21)

Penktadienio naktį Lietuvoje fiksuoti rekordiniai šią žiemą šalčiai.

Naujas Majausko sumanymas: donorais taptų visi, kas nepaprašys kitaip (1017)

Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas siūlo keisti Lietuvoje galiojančią donorystės...

Kaunas tikisi privilioti „Samsung“

Kaunas pradėjo kurti inovacijų parką, į kurį ruošiasi privilioti technologijų milžinę „...

Pranckiečio verdiktas: VRK pirmininkė Matjošaitytė dirbo teisingai (18)

Seimo pirmininkas „valstietis“ Viktoras Pranckietis šiuo metu nemato būtinybės iš pareigų...

Nelaimės keliuose: specialistai naujus vairuotojus vadina prarastąja karta (332)

„Vairuotojus, kurie neseniai gavo pažymėjimus, didžiąja dalimi galime vadinti prarastąja karta....

Grynųjų pinigų neatsisakoma dėl gyventojų nepasitikėjimo bankiniais atsiskaitymais (79)

Lietuvoje nacionaliniu mastu skatinamas grynųjų pinigų naudojimo mažinimas, taikomi atsiskaitymų...

Istorija, sukrėtusi Lietuvą: kaip visa tai prasidėjo (1243)

Žinia, kad Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė , ne vieną privertė...

Avarija sostinės Geležinio Vilko gatvėje – susidūrė 7 automobiliai gali susiformuoti spūstys (5)

Penktadienio rytą vienoje iš svarbiausių sostinės transporto arterijų – Geležinio vilko...