aA
Kelionė į Indoneziją, Borneo, Kalimantaną prasidėjo gerokai anksčiau, negu ji iš tikrųjų įvyko. Mane visuomet domino gamtos apsaugos bei ekologijos klausimai ir laukinių gyvūnų išsaugojimas jų natūralioje aplinkoje. Dar besimokydama Lietuvos Veterinarijos Akademijoje žinojau, kad dirbsiu būtent su laukiniais gyvūnais, kad tai sritis, apie kurią vis dar trūksta žinių ir supratimo.
© J.Griciūtės nuotr.

Vos tik sužinojusi, kad Tarptautinis B. Galdikas gamtos apsaugos ir labdaros fondas sudarys galimybes vykti stažuotis ir dirbti su pasaulinio lygio mokslininke Birute Galdikas Borneo saloje, Indonezijoje, supratau, kad tai yra būtent tai, ko reikia.

Rugpjūčio 3 diena istorijoje minima kaip Kolumbo išvykos, kurios metu jis ”atrado” Ameriką, pradžia. Be abejo, Kolumbo kelionės tikslas, reikšmė ir apimtis įspūdingi ir datos sutapimas tėra tik linksmas atsitiktinumas, vis tiek džiaugiuosi pradėjusi netrumpą kelionę į Borneo džiungles Indonezijoje būtent šiandien. Skrydis Stokholmas-Amsterdamas netruko ilgai, bet tai tik pirmas etapas.

Po 20 kelionės ir nemigos valandų lėktuve, nusileidau į Džakartą, kad praleisčiau dar 12 valandų belaukiant kito skrydžio. Vos praėjus pro pasų ir vizų kontrolę, patekau į gatvę, trenkiančią karščiu, prakaito ir cigarečių tvaiku. Pakeliui sulaukiau trijų pasiūlymų dėl taksi, vieno dėl pigios nakvynės viešbutyje ir dar kelių skrydžiams. Dėkui, kaip nors pati. Keista, bet dar besileidžiant lėktuvui, apie 18 valandą vietos laiku, jau buvo tamsu. Paprastai pusė paros šviesu, pusė tamsu. Jų santykis metų bėgyje keičiasi nežymiai.

Borneo iš Džakartos pasiekiamas dviem skrydžiais, kurie, ir tai nieko nebestebina, dažniausiai vėluoja. Mano reisas buvo ne išimtis, tad į Samerengą, tarpinę stotelę, atvykau gerokai pavėlavusi. Kaip ir reikėjo tikėtis, bilieto į Pangkalan Bun (paskutinę stotelę) negavau. Geriausiu atveju galėjau tikėtis, kad kas nors atsisakys vietos lėktuve, blogiausiu – dar viena naktis oro uoste. Tačiau man pasisekė, vieta atsirado ir viltis, kad pasieksiu Borneo tą pačią dieną, vėl suruseno.

Neskaitant kelių nesklandumų, beveik priverstinio oro uosto darbuotojų fotografavimo (ko tik nepadarysi taupymo sumetimais – viršsvoris), keletą valandų vėluojančio lėktuvo, pagaliau tvirtai stoviu ant Borneo žemės, žemės, priklausančios orangutangams.

Išvyka į džiungles

Po keleto trumpų susidūrimų su vietiniais bei B. Galdikas paieškos (visi iki vieno kalbėjo, kad negaliu "tiesiog taip" su ja susitikti), supratau tik vieną – profesorė, vietinių vadinama Ibu, (pagarbiai ’mama’) čia yra labai gerbiama. Tačiau laimė man nusišypsojo ir jau tą patį vakarą ilgai lauktasis susitikimas įvyko.

Jau kitą dieną išėjome į džiungles. Komandoje prof. Birutė Galdikas, Dalia Ibelhauptaitė su vyru, aš ir trys asistentai. Pirmą vakarą, po 7 km žygio, apsistojome turistų nelankomame Camp Mark, sargybos poste, kuriame gyvena Nacionaliniame parke patruliuojantys darbuotojai (vadinamieji reindžeriai). Jų darbas – užtikrinti, kad parke nebūtų vykdoma jokia įstatymais draudžiama veikla, tokia kaip nelegalus miško kirtimas parko teritorijoje.

Žygis buvo įsimintinas. Neįprasti akiai augalai, garsai, kvapai. Tropiniai miškai pasižymi didele drėgme ir šiluma ir iš tikrųjų, jautiesi kaip šiltnamyje. Dienos metu džiunglėse palyginti ramu. Paprastai jos gyventojai aktyvūs naktį. Tuomet ir galima išgirsti pačių įvairiausių, pačių netikėčiausių, o kartais netgi ir bauginančių garsų.

Dažniausiai ėjome tylėdami, nes tik taip galima įsiklausyti ir išgirsti, jeigu vyksta kas nors neįprasto arba netoliese yra laukinių gyvūnų, pavyzdžiui, orangutangų. Svarbu pastebėti ne tik tai, kas dedasi medžių viršūnėse, bet ir žiūrėti sau po kojomis tikrąja to žodžio prasme. Tropiniuose miškuose apstu gyvačių, tad reikia būti atsargiam, ypatingai prietemoje ir tamsoje. Tam labai tinka paprasčiausias žibintuvėlis – šviesa gyvates atbaido.

Miškų nykimas

Kartais prof. Birutė stabtelėdavo parodyti kokį nors įdomesnį augalą, nukirstą medį ar menkai augalais apaugusias vietas, kurias anksčiau nuniokojo gaisras. 2006 metais Nacionaliniame parke gaisrai suniokojo apie 15 procentų visos parko teritorijos. Visi parke dirbantys patruliai kartu gesino gaisrą. Tolimesnis gaisro plitimas buvo sustabdytas, tačiau miškui padaryta žala milžiniška.

Borneo miškų nykimas yra pagrindinis pavojus orangutangams, o jų mažėja ne tik dėl gaisrų. Masiškai kertami medžiai ir eksportuojama mediena, palmių aliejaus plantacijos ir vietiniai Borneo gyventojai, kurie išdegina nedidelius miško plotus ryžiams užsėti. Nors pastarųjų daroma žala labai nežymi, tačiau išdegintiems plotams sužaliuoti reikia daugybės metų, be to, kartą išdegintas miškas vėliau užsidega žymiai lengviau.

Palmių aliejaus plantacijos

Didžiausias pavojus tropiniams miškams – palmių aliejus. Nepaisant to, kad palmių aliejaus kainos krenta, tai vis dar pagrindinis daugelio vietinių gyventojų pragyvenimo šaltinis. Šių įmonių savininkai dažniausiai stengiasi įtikinti vietines institucijas, vietinius gyventojus parduoti savo žemę, kuri vėliau paverčiama miškus naikinančiomis plantacijomis. Miškas iškertamas, mediena parduodama, o visa likusi augmenija paprasčiausiai išdeginama sausuoju sezonu taip sudarant idealias sąlygas palmėms sodinti.

Pagrindinis prof. Birutės ir Tarptautinio Orangutangų Fondo (OFI) tikslas šiuo metu - nupirkti kiek įmanoma daugiau miško, kad būtų užtikrintas tropinių miškų išsaugojimas. Netgi nedideli miško plotai formuoja koridorius, kuriais saugiai keliauja orangutangai bei kiti laukiniai tropinių miškų gyventojai. Be to, nupirktas miškas išsaugomas visam laikui.

Meilė miškams

Per dvi dienas nuėjome apie 24 kilometrus, bet didelio nuovargio niekas nejautė. Viso žygio metu prof. Birutė buvo sunkiai pavejama. Miškas jai tikra atgaiva ir poilsis, tad nenuostabu, kad jau daugiau nei 38 metus ji daro viską, kad juos išsaugotų. Aš taip pat nuo mažens mėgau mišką, jame galėdavau praleisti valandų valandas ir ten visada turėdavau ką veikti. Meilė miškams ir gamtai, turbūt, kiekvieno tikro lietuvio kraujyje.

Džiugu, kad vis daugiau žmonių nelieka abejingi gamtosaugos problemoms ir nuoširdžiai tikiu, kad kiekvienas iš mūsų gali imtis šios iniciatyvos. Be to, kaip sako sena gera patarlė – maži dalykai didelių pradžia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Daugėja gaudančių paskutinės minutės kelionių pasiūlymus: ar tikrai galima išlošti? (11)

Pasaulyje itin populiarus keliavimo būdas – neplanuoti atostogų iš anksto, o keliauti ten, kur...

Į Pakruojo dvarą sugrįžta didelio pasisekimo sulaukęs milžiniškų Kinijos žibintų festivalis (10)

Jau nuo lapkričio 23 dienos į Lietuvą ir Pakruojo dvarą sugrįžta ryškiaspalvis šviečiančių...

„Ryanair“ skraidins iš Vilniaus į Lvovą (7)

Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo kitos vasaros skraidins keleivius iš Vilniaus...

Reikšmingas pokytis nelaikantiems savęs nei vyrais, nei moterimis – oro linijų bendrovės naikina kreipinį „ponios ir ponai“ (81)

Oro linijų bendrovė „Air Canda“ panaikins kreipinį „ponios ir ponai“ iš savo pranešimų...

Latvijos oro linijų bendrovė stiprina susisiekimą su Vilniaus oro uostu (5)

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ nuo 2020 m. vasaros sezono padidins skrydžių iš...

Top naujienos

Turistus viliojantis miestas pasitinka griežtomis taisyklėmis ir „sausuoju“ įstatymu (20)

Prakalbus apie Jungtinius Arabų Emyratus dažniausiai iš karto pagalvojama apie Dubajų. Tačiau...

Psichozė, neįgalumas ar net mirtis: populiarėjančių naujų narkotikų poveikis gąsdina patyrusius Lietuvos medikus (55)

Kai kalbame apie naująsias psichoaktyviasias medžiagas, galime pasakyti, kad tai yra terra...

Trumpas užsimojo prieš dar vieną sutartį: šį kartą gali nukentėti ir Lietuva

Į lėktuvą sulipa kelių šalių ginkluotės inspektoriai, orlaivis pakyla ir skrenda virš šalies...

Julijai anytos išmokytas užsiėmimas virto sėkmingu verslu: klientai nepagaili atvažiuoti ir keliasdešimt kilometrų (30)

Prieš keletą metų per motinystės atostogas iš savo anytos išmokusi gaminti sūrius, Julija...

Arūnas Valinskas turi genialų klausimą tėčiams, kurie mano, kad vaikų auginimo atsakomybė skirta tik moterims (6)

Seime dirbantis Arūnas Valinskas jaunesnysis ir jo mylimoji, burnos higienistė Viktorija...

Smurtą arenoje pasmerkęs Adomaitis: tai blogiausios sezono rungtynės (79)

LKL lyderių akistatoje intriga laikėsi tik pirmą ketvirtį: Vilniaus „Rytas“ (5/1) namuose...

Deimantė Kazėnaitė: savo neturėjimas yra blogiausia, kas gali nutikti žmogui (19)

Žinoma vizažistė ir populiari nuomonės formuotoja Deimantė Kazėnaitė nuolat žavi tobulais...

Panevėžys prieš 400 metų: legendos apie vilku paverstą seniūno sūnų ir krikščionybei besipriešinantys vietiniai (16)

Tarpukaryje rytų Lietuvos sostine tituluoto miesto gyvenimas tekėjo vėžio žingsniu. Manoma, kad...

Okinavos ilgaamžių paslaptis – kitokia mityba (3)

Įvairių šalių gyventojai nuo seno ieško jaunystės eliksyro, o neseniai buvo susidomėta...