Kupiškietė Birutė Jasinskienė savo ypatingųjų batų išties ir labai norėdama neapsiautų. Visų pirma todėl, kad jų turi po vieną, įvairiausių dydžių, iš įvairiausių medžiagų ir tinkančių bet kam, tik ne avėti.
Klumpės
© Corbis/Scanpix

Saugo mielas emocijas

Jos bateliai – suvenyriniai, pritaikyti namų buičiai papuošti ar su konkrečia paskirtim: smulkmenoms, tarkim, papuošalams, raktams, tauriam gėrimui, saldainiukams. Kiti batukai, didesni, gali būti taupyklės, žvakidės, laikrodukai, pieštukinės. Padaryti iš stiklo, keramikos, gipso, putplasčio, porceliano, tekstilės, gumos, įvairių augalinių medžiagų. Yra ir batukų, kurie primena visą šeimyną, kur didesnius savo išvaizda atkartoja mažesnieji. Yra ir batas Senolis, ilgio gal per visą pusmetrį, vos telpantis glėbyje. Toks tiktų įtupdyti gėlių vazonui kur nors namų balkone ar vasariškoje vejoje. Tokių batų batukų B. Jasinskienė turi per šimtą, mažesnioji dalis puošia mieste jos butą, didesnioji sudėta vasarnamyje.

Kodėl žmonės kolekcionuoja įvairius daiktus? Gal kad reprezentuotų savo profesiją, pomėgį, talentą, gebėjimus, išsaugotų prisiminimus...

B. Jasinskienė į šį klausimą turi savo atsakymą: „Manau, kad žmogus pomėgiams atsiduoda, kai jo saviraiškai neužtenka tiesioginio užsiėmimo ir darbo. Tai lyg brangiausių žmogui vertybių slėptuvė, tik jam suprantama ir iššifruojama. Gal tai neišsipildžiusios svajonės, gal gyvenime nesulauktos sėkmės ir laimės kompensacija.“

B. Jasinskienė, profesijos medikė akušerė, buvusi ilgametė Raudonojo Kryžiaus organizacijos rajono komiteto sekretorė, turi ne tik kolekcionavimo pomėgį, bet ir eiliavimo talentą. Nuo jaunystės rašo eilėraščius, yra išleidusi savo poezijos knygą, surinkusi daug etnografinės medžiagos.
Kupiškietė juokauja, kad į suvenyrinių batukų rinkimo aistrą įklimpusi keistai.

Draugė dovanojo iš medžio grubiai išdrožtą batuką. Tai buvo prieš kokius aštuonerius metus. Pasidėjo jį darbo kabinete, ir vis už jo akys užkliūdavo. Toks, atrodo, neypatingas, net juokingas daiktas, šypsotis verčiantis. Užsimanė tokių batukų pati pasidairyti suvenyrų parduotuvėse. Apie tai sužinojo draugai, pažįstami, bendradarbiai. Ir batukai ėmė pas ją keliauti...

„Kodėl mes ilgai saugom savo artimųjų, brangių žmonių dovanotus daiktus, neišmetam jų? Jie saugo gerus linkėjimus mums, išsklaido vienatvę, spinduliuoja meilę, šiltas emocijas. Jų prisipildo namai, tada gera juose būti. Pažvelgi į dovaną, prisimeni žmogų, kuris dabar toli, bet linki tau gero“, - pasakojo.

Tokias geras emocijas skleidžia didžioji B. Jasinskienės batukų kolekcijos dalis. Du vienodus raudonus batukus močiutei atnešė anūkė Giedrė sukrimtusi ten buvusius Kalėdų Senelio dovanotus saldainiukus. Anūkė dabar gyvena Švedijoje, tad močiutei retas džiaugsmas ją pamatyti.
Juodas batukas su laikrodžiu – tai sūnaus Mindaugo lauktuvės mamai. Sūnus jau dešimtmetį gyvena ir dirba Švedijoje statybininku, pastatė ten savo šeimai namus. Kiekviena jų kelionė į tėviškę – tai reta dovana mamai.

Baltas porcelianinis batas, Neįgaliųjų organizacijos dovana vieno jubiliejaus proga, primena protingą sveikintojų palinkėjimą: „Triūsk, bet batų per daug nenumink.“

Vienas batukas, su Svarovskio kristalais, bendradarbių buvo užsakytas ir specialiai pagamintas, dovanotas asmeninio jubiliejaus proga. Kiti bateliai irgi susiję su įvairiomis paieškos istorijomis ir kelionėmis po Lietuvą.

„Yra buvę – paskambina draugė, kad Anykščiuose ar Vilniuje matė įdomų batą-suvenyrą, ir aš jau lekiu ten, ieškau. Kartais atrandu dar daugiau ir įdomesnių daiktų. Toks savotiškas pamišimas... Gaila, sveikata neleidžia dažniau ir toliau pakeliauti, užsienio šalyse atrasčiau daugiau įdomių dalykėlių“, - apgailestavo pašnekovė.

B.Jasinskienės batukų kolekcija (V.Juškienės nuotr.)

B.Jasinskienė (V.Juškienės nuotr.)

Iš sudėliotų žodžių – linksmi pokštai

B. Jasinskienės namuose žvilgsnis kliūva ne tik už suvenyrinių batukų, bet ir už kitų namų interjero detalių. Prieškambaryje pasitinka įvairiausi žirgų atvaizdai paveiksluose, nuotraukose, metalo darbuose.

„Kaime augau, Terpeikiuose, kaip ir garsusis kupiškėnas disko metikas Virgilijus Alekna. Gamta man didžiausio džiaugsmo teikia, tikra atgaiva. Kaip ir žirgai, nuo vaikystės jais negaliu atsigrožėti.“
O sielą kupiškietei nuramina poetinė kūryba. Ne tik lyriški eilėraščiai, bet ir mažieji prozos žanrai. Pavyzdžiui, smagios miniatiūros, o įdomiausia, kad kiekvienas jų žodis prasideda ta pačia raide. Suradom su pašnekove vieną, susijusią su batukais ir raidele B.

„Bronytė balino batus, baliklis buvo batų baltumo. Baiminosi begalėsianti beavėti... Batai balo – baliklis balino. Basa, basakojė, besigraužianti, beavinti „baltais“ batais, besvajojanti brūkštelti Broniui – Bronytė! Berašanti, bemąstanti, bemylinti, belaukianti, besidžiaugianti – be batų Bronytė. Broniau, batai bus? Bus, bus batai – bučkis, Bronyte! Batai, bučinys Bronytę, bemylinčią Bronių, baugino. Bučkis! Batai balti – baliklis baigėsi... Bronytė besišypsanti, besilaukianti... Broniau, Broniau!“ - pasakojo.

Dešimt sakinių, o juose sutelpa maža istorija, beveik muilo operos siužetas. Ne taip paprasta sudėlioti prasmingą tekstą iš žodžių, prasidedančių vis ta pačia raide?

„Todėl ir įdomu, kad sudėtinga. Dar įdomiau, kad tais pačiais žodžiais mes kalbam ir apie tragiškus, ir apie linksmus dalykus. Gyvenime viskas yra kartu ir šalia – tragedija ir komedija. Viskas – lyg marga drobė, iš pasisekimo gimsta nesėkmė, po bėdos ateina palengvėjimas. Ir vėl viskas sukasi ratu. Tik reikia išlaukti. O laukti padeda šiltus jausmus saugantys mieli daiktai, širdžiai mieli užsiėmimai“, -  taip kalbėjo kupiškietė B. Jasinskienė, teberašanti eiles ir miniatiūras, teberenkanti suvenyrinius batukus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Minios žmonių užplūdo šventine nuotaika ir karščiu alsuojančią Palangą (42)

Tris dienas trunkanti vasaros sezono atidarymo šventė kaip ir kasmet subūrė poilsiautojus iš...

Paaiškino, kodėl stiuardesės laiko rankas už nugaros (38)

Žmogų visada traukė dangus. Galbūt dėl to stiuardesės ir pilotai kelia didesnį...

Startuoja unikalus projektas – išrinkite, kurios Lietuvos vietos nusipelnė patekti tarp geriausių (8)

Naujienų portalas DELFI skelbia unikalų projektą: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Nidoje – naujas paplūdimys (6)

Šiais metais Nidoje galėsime drąsiai maudytis ne tik jūroje, bet ir Kuršių mariose. Tokias...

Lietuvos reklama atsiperka: turistai plūsta apžiūrėti mūsų šalies (48)

Turizmo departamentas jau fiksuoja teigiamus prioritetinėse atvykstamojo turizmo rinkose vykdytų...

Top naujienos

Pigių skrydžių bendrovės lėktuvais skraidantys lietuviai pasipiktinę: tai tęstis nebegali (187)

Keleivinio lėktuvo salonas – vieta, kurioje bilietą įsigijęs keleivis tikisi bent elementarios...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (82)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...

Rimvydas Valatka. Tautinis beprotnamis – su baltų religija ir VSD pažymų liturgija (32)

Prezidentė dukart išsigynė VSD pažymų. Beveik kaip Simonas – Jėzaus: nei mačiau, nei...

Indianos spauda: už aikštės ribų ramus, bet ant parketo sužvėrėjantis Sabonis „Pacers“ lieka mįsle (17)

2017-18 metų NBA pirmenybėms nenumaldomai artėjant prie visame pasaulyje laukiamo superfinalo,...

Dvigubą žmogžudystę Tauragės rajone surengęs vyras pareiškė: aš vis tiek nesėsiu (17)

Tauragės rajone esančiame Eidintų kaime gyvenanti šeštadienį nužudytos moters draugė...

Etapai, kuriuos princas Williamas ir Kate Middleton norėtų kuo greičiau pamiršti: ašaros riedėjo ne kartą (1)

Kai šių metų balandžio pabaigoje Didžiosios Britanijos princas Williamas ir jo žmona Catherine...

Pirmasis pasimatymas: kas turi mokėti ir kiek pinigų reikėtų išleisti (378)

Tik 26 proc. moterų mano, kad per pirmąjį pasimatymą derėtų mokėti perpus arba už abu...

10 triukų, kaip per daug neišlaidaujant atnaujinti namus pagal paskutinę madą (5)

Norint atnaujinti namus madingiausiais šių metų elementais, nereikia apiplėšti banko. Štai...

Siaubo filmas Lietuvos kaime: pareigūnams liko tik spėlioti, ką kanibalas Ignacas jau spėjo suvalgyti (208)

2001 m. Ridley Scotto režisuotame filme „Hanibalas“ budresni žiūrovai nepraleido įdomios...

Tauragės rajone tragedijos sukrėsti kaimynai: nužudęs du žmones puolė šaudyti į mus (102)

Po tragedijos Tauragės rajone, Eidintų kaime, vietos gyventojai vis dar neatsigauna po patirto šoko...