aA
Kupiškietė Birutė Jasinskienė savo ypatingųjų batų išties ir labai norėdama neapsiautų. Visų pirma todėl, kad jų turi po vieną, įvairiausių dydžių, iš įvairiausių medžiagų ir tinkančių bet kam, tik ne avėti.
Klumpės
© Corbis/Scanpix

Saugo mielas emocijas

Jos bateliai – suvenyriniai, pritaikyti namų buičiai papuošti ar su konkrečia paskirtim: smulkmenoms, tarkim, papuošalams, raktams, tauriam gėrimui, saldainiukams. Kiti batukai, didesni, gali būti taupyklės, žvakidės, laikrodukai, pieštukinės. Padaryti iš stiklo, keramikos, gipso, putplasčio, porceliano, tekstilės, gumos, įvairių augalinių medžiagų. Yra ir batukų, kurie primena visą šeimyną, kur didesnius savo išvaizda atkartoja mažesnieji. Yra ir batas Senolis, ilgio gal per visą pusmetrį, vos telpantis glėbyje. Toks tiktų įtupdyti gėlių vazonui kur nors namų balkone ar vasariškoje vejoje. Tokių batų batukų B. Jasinskienė turi per šimtą, mažesnioji dalis puošia mieste jos butą, didesnioji sudėta vasarnamyje.

Kodėl žmonės kolekcionuoja įvairius daiktus? Gal kad reprezentuotų savo profesiją, pomėgį, talentą, gebėjimus, išsaugotų prisiminimus...

B. Jasinskienė į šį klausimą turi savo atsakymą: „Manau, kad žmogus pomėgiams atsiduoda, kai jo saviraiškai neužtenka tiesioginio užsiėmimo ir darbo. Tai lyg brangiausių žmogui vertybių slėptuvė, tik jam suprantama ir iššifruojama. Gal tai neišsipildžiusios svajonės, gal gyvenime nesulauktos sėkmės ir laimės kompensacija.“

B. Jasinskienė, profesijos medikė akušerė, buvusi ilgametė Raudonojo Kryžiaus organizacijos rajono komiteto sekretorė, turi ne tik kolekcionavimo pomėgį, bet ir eiliavimo talentą. Nuo jaunystės rašo eilėraščius, yra išleidusi savo poezijos knygą, surinkusi daug etnografinės medžiagos.
Kupiškietė juokauja, kad į suvenyrinių batukų rinkimo aistrą įklimpusi keistai.

Draugė dovanojo iš medžio grubiai išdrožtą batuką. Tai buvo prieš kokius aštuonerius metus. Pasidėjo jį darbo kabinete, ir vis už jo akys užkliūdavo. Toks, atrodo, neypatingas, net juokingas daiktas, šypsotis verčiantis. Užsimanė tokių batukų pati pasidairyti suvenyrų parduotuvėse. Apie tai sužinojo draugai, pažįstami, bendradarbiai. Ir batukai ėmė pas ją keliauti...

„Kodėl mes ilgai saugom savo artimųjų, brangių žmonių dovanotus daiktus, neišmetam jų? Jie saugo gerus linkėjimus mums, išsklaido vienatvę, spinduliuoja meilę, šiltas emocijas. Jų prisipildo namai, tada gera juose būti. Pažvelgi į dovaną, prisimeni žmogų, kuris dabar toli, bet linki tau gero“, - pasakojo.

Tokias geras emocijas skleidžia didžioji B. Jasinskienės batukų kolekcijos dalis. Du vienodus raudonus batukus močiutei atnešė anūkė Giedrė sukrimtusi ten buvusius Kalėdų Senelio dovanotus saldainiukus. Anūkė dabar gyvena Švedijoje, tad močiutei retas džiaugsmas ją pamatyti.
Juodas batukas su laikrodžiu – tai sūnaus Mindaugo lauktuvės mamai. Sūnus jau dešimtmetį gyvena ir dirba Švedijoje statybininku, pastatė ten savo šeimai namus. Kiekviena jų kelionė į tėviškę – tai reta dovana mamai.

Baltas porcelianinis batas, Neįgaliųjų organizacijos dovana vieno jubiliejaus proga, primena protingą sveikintojų palinkėjimą: „Triūsk, bet batų per daug nenumink.“

Vienas batukas, su Svarovskio kristalais, bendradarbių buvo užsakytas ir specialiai pagamintas, dovanotas asmeninio jubiliejaus proga. Kiti bateliai irgi susiję su įvairiomis paieškos istorijomis ir kelionėmis po Lietuvą.

„Yra buvę – paskambina draugė, kad Anykščiuose ar Vilniuje matė įdomų batą-suvenyrą, ir aš jau lekiu ten, ieškau. Kartais atrandu dar daugiau ir įdomesnių daiktų. Toks savotiškas pamišimas... Gaila, sveikata neleidžia dažniau ir toliau pakeliauti, užsienio šalyse atrasčiau daugiau įdomių dalykėlių“, - apgailestavo pašnekovė.

B.Jasinskienės batukų kolekcija (V.Juškienės nuotr.)

B.Jasinskienė (V.Juškienės nuotr.)

Iš sudėliotų žodžių – linksmi pokštai

B. Jasinskienės namuose žvilgsnis kliūva ne tik už suvenyrinių batukų, bet ir už kitų namų interjero detalių. Prieškambaryje pasitinka įvairiausi žirgų atvaizdai paveiksluose, nuotraukose, metalo darbuose.

„Kaime augau, Terpeikiuose, kaip ir garsusis kupiškėnas disko metikas Virgilijus Alekna. Gamta man didžiausio džiaugsmo teikia, tikra atgaiva. Kaip ir žirgai, nuo vaikystės jais negaliu atsigrožėti.“
O sielą kupiškietei nuramina poetinė kūryba. Ne tik lyriški eilėraščiai, bet ir mažieji prozos žanrai. Pavyzdžiui, smagios miniatiūros, o įdomiausia, kad kiekvienas jų žodis prasideda ta pačia raide. Suradom su pašnekove vieną, susijusią su batukais ir raidele B.

„Bronytė balino batus, baliklis buvo batų baltumo. Baiminosi begalėsianti beavėti... Batai balo – baliklis balino. Basa, basakojė, besigraužianti, beavinti „baltais“ batais, besvajojanti brūkštelti Broniui – Bronytė! Berašanti, bemąstanti, bemylinti, belaukianti, besidžiaugianti – be batų Bronytė. Broniau, batai bus? Bus, bus batai – bučkis, Bronyte! Batai, bučinys Bronytę, bemylinčią Bronių, baugino. Bučkis! Batai balti – baliklis baigėsi... Bronytė besišypsanti, besilaukianti... Broniau, Broniau!“ - pasakojo.

Dešimt sakinių, o juose sutelpa maža istorija, beveik muilo operos siužetas. Ne taip paprasta sudėlioti prasmingą tekstą iš žodžių, prasidedančių vis ta pačia raide?

„Todėl ir įdomu, kad sudėtinga. Dar įdomiau, kad tais pačiais žodžiais mes kalbam ir apie tragiškus, ir apie linksmus dalykus. Gyvenime viskas yra kartu ir šalia – tragedija ir komedija. Viskas – lyg marga drobė, iš pasisekimo gimsta nesėkmė, po bėdos ateina palengvėjimas. Ir vėl viskas sukasi ratu. Tik reikia išlaukti. O laukti padeda šiltus jausmus saugantys mieli daiktai, širdžiai mieli užsiėmimai“, -  taip kalbėjo kupiškietė B. Jasinskienė, teberašanti eiles ir miniatiūras, teberenkanti suvenyrinius batukus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvė išdavė priežastį, kodėl tautiečiai taip pamėgo Turkiją: atostogos tik priedanga (136)

Kelionės po Turkiją keičia savo veidą. Anksčiau poilsiauti Antalijos ar Kemero viešbučiuose su...

Turkijoje šiemet atostogavo 190 tūkst. Lietuvos gyventojų (3)

Turkijos kultūros ir turizmo ministerijos duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių Turkiją...

Didžiausia Lenkijos kelionių organizatorė turistus skraidins ir iš Kauno (2)

Šiemet į Lietuvos rinką įžengusi didžiausia Lenkijos kelionių organizatorė „Itaka“ plečia...

Keliautojas Tadas Jeršovas pasidalijo patarimais, norintiems užkopti į savo pirmąsias viršukalnes (2)

Meilę kalnams turi nemaža dalis mėgstančių keliauti. Tačiau degančiu tokia ypatinga aistra kaip...

Mažai kam žinoma „Titaniko“ masto tragedija, nusinešusi daugiau nei tūkstantį gyvybių (29)

Laivas „Airijos imperatorė“ (angl. „Empress of Ireland“), dar vadinamas „Kanados...

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (226)

Rytoj Seimas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (67)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (477)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Sinoptikas perspėja: antradienį – pavojingiausi reiškiniai (1)

Nuo antradienio sulauksime šiokių tokių orų permainų – naktį daug kur pašals, bus slidu,...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (979)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1757)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (62)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (24)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (137)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (14)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...