aA
Pasak legendos, Dievas, kurdamas pasaulį, nešėsi pilną maišą gamtos stebuklų: kalnų, upių, miškų, ežerų, kanjonų, paplūdimių. Kiekvienoje šalyje išberdavo jų vieną ar du. Pasiekus Juodkalniją maišas netyčia plyšo, ir viskas išbyrėjo. Dievas apsižvalgė ir nusprendė, kad mažytėje Juodkalnijoje atsitiktinai pabirę stebuklai visi kartu atrodo itin gražiai.
Juodkalnija
Juodkalnija
© Corbis
 • Įveikti serpentinus
 • Mieli ir draugiški
 • Piečiausias fiordas Europoje
 • Jūros pakrantė - kaip iš paveiksliuko
 • Brangiausio viešbučio... gatvelėmis
 • Kur siautėjo piratai
 • Aukštai kalnuose...
 • ...ir virš vandens

  Įveikti serpentinus

  Juodkalnijos keliai nuo Podgoricos į šiaurę yra vieni pavojingiausių Europoje, todėl keliaujant į šią šalį automobiliu derėtų rinktis kelią pajūriu per Kroatiją. Atrodytų, nieko ypatingo - vos 2 km virš jūros lygio iškilę kalnai.

  Juodkalnija
  © Corbis

  Tačiau ne vienas užsienietis, juolab lietuvis iš lygumų krašto, Juodkalnijoje gali susirgti aukščio baime, važiuodamas siaurais kalnų keliais, vingiuojančiais serpantinais kalnų viršūnėmis ir matydamas visą pasaulį po kojom.

  Juodkalnija
  © Corbis

  Anaiptol nesinori sušukti: "Esu pasaulio valdovas". Regėdamas priešais mažiausiai 80 km/h greičiu (leistinas greitis vos 40 km/h) kelyje nardančius juodkalniečius, veikiausiai pajunti gyvenimo Balkanuose beprotybę.

  Įprastas vaizdas - automobilyje susigrūdę penki šeši žmonės ir energingai gestikuliuojantis vairuotojas, paskendęs cigarečių dūmuose... Dviejų juostų kelyje užtenka drąsuolių, mėginančių žūtbūt aplenkti priešais važiuojantįjį, nepaisant vos dviejų juostų kelio.

  Pypsėti įspėjant apie už staigaus kelio vingio galinčius važiuoti automobilius ne tik įprasta, bet ir būtina.

  Juodkalnija
  © Corbis

  Kelionė per Juodkalnijos kalnus, kertant sieną iš Serbijos, užtrunka visą dieną, o atrodo, kad visą gyvenimą. Patys juodkalniečiai mojuoja rankomis: "Kokie mes bepročiai keliuose, ar ne?!"

  Mieli ir draugiški

  Jei lietuviai euro dar nematys mažiausiai trejus metus, tai naujausia Europos nepriklausoma valstybė šia valiuta džiaugiasi jau nuo 2002-ųjų. Tačiau nedarbas vis dar siekia 30 proc., vidutiniškai juodkalnietis per mėnesį į kišenę įsideda apie 1000 litų atlyginimą, o kuras - vienas brangiausių Europoje.

  Prcanj miestelio bažnyčia, Juodkalnija
  © Corbis

  Nedideli ir mažiau turistų lankomi miesteliai ramiai snūduriuoja saulės kaitroje, iš vienos gatvelės į kitą tingiai maklinėja senukai ir jaunimas. Stebina apleisti pastatai, nešienautos pievos, šiukšlių pilni kiemai, gatvėse į krūvas suversti sulūžę baldai, nuo rūdžių yrantys automobiliai.

  Patys juodkalniečiai - mieli ir draugiški. Dažnas gali užkalbinti ir rusiškai, nes buvusios Jugoslavijos mokyklose buvo mokoma rusų kalbos. Nuobodžiaujantys senukai mielai parodys kelią, pakvies pasivaišinti slivovica. Jie ramiai sėdi pasislėpę šešėliuose ir stebi. Todėl praeinant pro šalį netikėtai gali mostelėti: "Jūsų draugai nuėjo štai ten".

  Prisistatydami gyventojai sako: "Aš esu Goranas, juodkalnietis" arba "Aš esu Duško, serbas". Tautų ir religijų maišalynė, dėl kurios Balkanuose buvo kilę šitiek karų, vos 670 tūkst. gyventojų turinčioje šalyje taip pat ryški. Dominuoja serbai, juodkalniečiai, pietryčiuose - albanai, čigonai, šiaurėje glaudžiasi bosniai.

  Piečiausias fiordas Europoje

  Įspūdingiausi ir įsimintiniausi Juodkalnijos vaizdai atsiveria keliaujant Adrijos jūros pakrante nuo Herceg Novi miestelio pajūrio vakaruose iki Ulcinj rytuose. Traukiant iš Herceg Novi apvažiuojamas piečiausias Europoje fiordas Boka Kotorska, įtrauktas į trisdešimties gražiausių pasaulio fiordų sąrašą.

  Labiausiai į kalnus įsiterpusiame fiordo taške įsikūręs vienas nuostabiausių Juodkalnijos miestų - Kotoras. Beveik kiekvienas Kotoro gatvių grindinio akmuo ar namo plyta mena stebuklingų istorijų, per šimtmečius virtusių legendomis.

  Kotoras, Juodkalnija
  © Corbis

  Į senamiestį įeinama pro trejus vartus ir patenkama į siaurų gatvelių ir asimetriškų aikščių labirintą. Virš miesto lyg pasaulio stebuklas iškilusi 4,5 km ilgio senovinė siena, kuria pasivaikščiojant galima pakilti iki pusiaukelėje stovinčios koplytėlės, o viršuje - vienuolyno.

  Kotoro pakrantėje maudynėmis pasilepinti nepavyks, nes labai uolėtas krantas ir nešvarus vanduo, o paplaukioti laiveliais iki įlankoje toliau esančių dirbtinių salų - puiki pramoga.

  Jūros pakrantė - kaip iš paveiksliuko

  Juodkalnijoje susimaišę įvairių kraštų ir laikotarpių architektūros stiliai. Itališko, turkiško, ispaniško stiliaus pastatai atspindi per amžių amžius trukusias pasaulio galingųjų kovas juodkalniečių žemėje.

  Toliau keliaujant pakrante pasitinka vienas seniausių šalies miestų ir populiariausių Juodkalnijos kurortų - Budva. Vasarą rasti laisvą viešbučio kambarį gali būti sunku. Puikūs paplūdimiai, įstabus senamiestis su senovine pilimi, siautulingas naktinis gyvenimas - pritraukia minias turistų (beje, daugiausia serbų ir rusų, labai jau mėgstančių pasipuikuoti prašmatniais apdarais).

  Švento Nikolajaus bažnyčia Juodkalnijoje
  © Corbis

  Serbai ilgisi jūros, rusai džiūgauja, kaip čia viskas pigu...

  Paplūdimiai nemokami, gultai ir skėčiai nuo saulės - už nedidelį mokestį. Jūros vanduo ypač sūrus, tad ant kranto netrūksta ir dušų.

  Brangiausio viešbučio... gatvelėmis

  Visiškai netoli Budvos, saloje, įsikūręs mažas šv. Stepono miestelis, virtęs brangiausiu viešbučiu-miestu Juodkalnijoje, kuriame lankėsi tokios pasaulio garsenybės, kaip aktoriai Sophie Loren, Silvesteris Stallone, Vokietijos politikas ir Nobelio taikos premijos laureatas Willy Brandtas ir modelis Claudia Schiffer.

  Paprasti mirtingieji, susimokėję už bilietą, taip pat gali pasidžiaugti apžiūrėdami baseiną, įkišdami nosį į barą, nusileisti prie smaragdinės jūros, pro užrakintus vartus pasižvalgyti į privačius apartamentus ir aukštyn žemyn paklaidžioti itin siauromis viešbučio-miestelio gatvėmis.

  Kur siautėjo piratai

  Ulcinj mieste itin daug albanų ir rytietiškos kultūros ženklų: musulmoniška architektūra, mečetė, pyragaičių, suvenyrų parduotuvėlės tiesiog dvelkia Rytais. Senų senovėje čia karaliavo piratai, vertęsi plėšikavimu ir vergų prekyba.

  XVI a. tuomet Cita de Dolcinio vadinto miesto požemiuose penkerius metus kalėjo ir ispanų rašytojas Miguelis de Cervantesas. Jo garbei mieste yra aikštė, pavadinta Vergų arba Cervanteso aikšte. Dažnas turistas vis dėlto šio miesto vengia, nes Ulcinj garsėja nusikalstamumu ir prekyba narkotikais.

  Aukštai kalnuose...

  Vingiuotais kalnų slėniais iš Kotoro arba Budvos pasiekiama senoji Juodkalnijos sostinė Cetinje. Kelias iki jos kur kas įspūdingesnis, nei pats miestas: laike sustingę senoviški kaimeliai su baltais namukais, kur galima nusipirkti gardaus naminio sūrio ir kumpio, nepaprasto grožio kalnų įdubos ir properšos. Pakilus į šalia Cetinje esančią Lovcene viršukalnę, po kojom driekiasi visa Juodkalnija.

  Miestas saloje, Juodkalnija
  © Corbis

  Kartais galima ir patikėti, kad kalnai Juodkalnijoje juodi, tačiau iš tiesų - tai saulėje spindinčios dėmės su nuo kaitros išdegusia žole. Viduramžiais Juodkalnija skendėjo tankiuose eglių miškuose, metusiuose tamsius šešėlius, todėl kraštą imta vadinti Juoduoju kalnu (serbiškai - crna gora).

  Ne tik miestai vilioja savo jaukumu, siaurom gatvelėm, nedidelėm kavinėm. Vienas svarbesnių Juodkalnijos istorinių palikimų - vienuolynai. Kelyje - itin daug nuorodų į vis kitą vienuolyną, dažną įsikūrusį ant skardžio su kerinčiu vaizdu į jūrą.

  Šimtai piligrimų traukia į 900 metrų aukštyje uoloje virš jūros iškirstą Ostrogo vienuolyną, šimtai ligonių tikisi pasveikti išgėrę šventinto vandens iš vienuolyno šaltinio ar palietę XVII a. nuo turkų bėgusio ir vienuolyne įsikūrusio šv. Vasilijaus relikvijas.

  ...ir virš vandens

  Juodkalnijoje yra antras pagal dydį pasaulyje Taros upės kanjonas, kuriame ekstremalių pojūčių mėgėjai, plaukdami plaustais sraunia upe, gali išbandyti savo drąsą.

  Juodkalnija
  © Corbis

  Dar viena iš Juodkalnijos grožybių - didžiausias ežeras Balkanų pusiasalyje, kurį rytais skendintį migloje klyksmais pažadina pelikanai, kirai, garniai, kormoranai ir dar daugiau nei 200 įvairiausių paukščių rūšių.

  Pražydęs vandens lelijų kilimu Skadaras, kaip ir kalnuose sutūpę kaimai, atrodo nežinąs, kad egzistuoja laikas. Ežero salose stūksantys vienuolynai ir baugina, ir vilioja atsiskyrėliška didybe.

  Šiai šaliai negali likti abejingų: kai ką piktina netvarka ir neorganizuotumas, bet daugelį Juodkalnija žavi kaip dar nenušlifuotas, tačiau įspūdingas deimantas, tikras gamtos grynuolis.

  Įvertink šį straipsnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  (0 žmonių įvertino)
  0

  Nuo pavasario iš Vilniaus oro uosto – dar platesnis skrydžių pasirinkimas (28)

  Nors vis dar esame apgaubti kalendorinės žiemos, pats laikas pasvajoti ir planuoti šiltojo sezono...

  Gintaras Kudaba: telefonu fiksuoju tik viešbučio pavadinimą, kad nepamesčiau kelio

  Pirmiau nei televizija į televizijos režisieriaus Gintaro Kudabos gyvenimą atėjo fotografija....

  JAV priklausančioje saloje populiarėja gimdymo turizmas: saloje gimdo daugiau atvykėlių nei vietinių moterų (3)

  25 m. Japonijos pilietė Midori Nishida registravosi skrydžiui į Saipaną – JAV...

  „Wizz Air“ skraidins iš Vilniaus į Sankt Peterburgą (42)

  „Wizz Air“ šiandien paskelbė, kad pradės vykdyti 4 naujus skrydžius.

  Vilniečių šeima skaudžiai pamokė „Ryanair“, tačiau tokios patirties net priešui nelinkėtų (124)

  Didžiausia pigių skrydžių oro bendrovė „ Ryanair “ gavo skaudžią pamoką – teismas...

  Top naujienos

  Galutinai naikinamos atliekų šachtos: pasipiktinę žmonės grasina šiukšles krauti laiptinėje ir išlaužti spynas (2)

  Smarvė , musės, žiurkės ir šiukšlių krūvos – tokia dažno vilniečio, kurio daugiabutyje...

  Nausėdos ginklas prieš Narkevičių: žymioji STT pažyma – tik vienas iš šaltinių? pateikiama STT pažymos apie giminystės ryšius schema (250)

  Po prezidento Gitano Nausėdos kaltinimų susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui, įdarbinus...

  Ant stalo – įstatymas, pagal kurį gali netekti viso turto: prieš Nausėdos sprendimą patarėjai sulaukė kvietimo iš Seimo (171)

  Prezidentui Gitanui Nausėdai sprendžiant, ar pasirašyti įstatymą dėl Civilinio turto...

  Būsimo pirmoko mama papasakojo, kokių gudrybių ėmėsi, kad vaikas patektų į norimą mokyklą: kitos išeities nematau (19)

  Vilnietės Ramunės (tikras vardas redakcijai žinomas) dukra už pusantrų metų mins vienos iš...

  Lukašenka: Baltarusija pasiruošusi pirkti naftą ne iš Rusijos atnaujinta (13)

  Baltarusija pasirengusi sudaryti sutartis dėl naftos tiekimo iš alternatyvių Rusijai šaltinių...

  Lietuvoje žaibiškai sulaikyti Lenkijos piliečio pagrobėjai, reikalavę išpirkos dar papildyta; pagrobtasis su pagrobėjais turėjo verslo reikalų

  Lietuvos policija, gavusi informaciją iš Lenkijos policijos apie pagrobtą Lenkijos pilietį, už...

  Apdovanoti konkurso „Superdarbdavys2019” nugalėtojai (8)

  Per pastaruosius du mėnesius DELFI skaitytojai specialiam projektui „ Superdarbdavys2019 ”...

  Solidus D-Mo žaidimas nublanko prieš įspūdingą Raduljicos pasirodymą

  Donatui Motiejūn ui ir Šanchajaus „Sharks“ (9/21) nepavyko iškovoti antros pergalės paeiliui:...

  Lenkija pateko į keblią diplomatinę padėtį dėl Aušvico išvadavimo metinių (348)

  Lenkijos prezidentas nedalyvaus ketvirtadienį Jeruzalėje vyksiančiame Holokausto forume, nes jam...

  Tamsioji „influencerių“ pusė: nesigilindami į sudėtį sutiko reklamuoti mirtinai nuodingą gėrimą

  BBC laida „Blindboy Undestroys the World“ , kurią veda airių kilmės reperis Blindboy Boatclub,...