aA
Psichoterapeutas Olegas Lapinas teigia, kad atostogų laiką, trukmę ir pobūdį kiekvienas turėtume pasirinkti individualiai.
Atostogų reikia ne visiems?
© Shutterstock nuotr.

Dažniausiai atostogaujame šiltuoju metų laiku, todėl atostogos asocijuojasi su saule, jūra, paplūdimiu, užsienio ar Lietuvos kurortais. Tačiau svarbiausia, anot psichoterapeuto O.Lapino, yra ne aklai sekti tuo, ką daro visi, o tikrąja to žodžio prasme atsipalaiduoti ir jaustis patogiai.

Atostogų reikia ne visiems

O. Lapinas įsitikinęs – jei visi dirbtume tik mėgstamą darbą ir jame galėtume save realizuoti, tuomet atostogų nereikėtų. Juk senovėje niekas neatostogaudavo. Atostogos „išrastos“ tik po Pirmojo pasaulinio karo. Tuomet jų reikėjo, nes visą dieną fabrike dirbdami nemėgstamą fizinį darbą žmonės pernelyg nutolo nuo savo prigimties.

„Dailininkai, kurie piešia iš įkvėpimo, atostogų juk neina. Vaikai, kurie visą dieną žaidžia, irgi neatostogauja. Tačiau beveik pusė žmonių užsiima veikla, kurios iš jų tikisi artimieji, arba tiesiog dirba darbą ne pagal pašaukimą – tarp tokių ypač daug jaunų žmonių, kurie dar savęs neatrado. Jiems atostogos – būtinos“, – teigia psichoterapeutas.

Dar viena kategorija žmonių, kuriems reikėtų atostogauti – darboholikai. Šie žmonės negalvoja apie pašaukimą, dažnai nepaiso savo jėgų, pervertina jas ir dirba po keliolika valandų per dieną, užmiršdami savo kūno poreikius. Tuomet jie gali ir nepajusti, kad jau reikia poilsio, bet, anot specialisto, artimas žmogus turėtų tai pastebėti ir juo pasirūpinti.

Dažnai įsivaizduojame, kad kartas nuo karto pailsėti, pakeisti aplinką ir veiklą reikia visiems. Vis dėlto yra žmonių, kuriuos gyvenimo pasikeitimai gali išvarginti daug labiau nei pats darbas.

„Vieniems pokyčių reikia nuolatos: jie negali dirbti kanceliarinio darbo, jiems būtina keliauti, susitikinėti, keistis įspūdžiais, kitaip jie tampa apatiški.

Bet yra žmonių, kurie be didelio vargo gali dirbti tą patį darbą daugelį metų, ir net be ilgesnių atostogų“, – pažymi O.Lapinas. Yra dar vienas tipas žmonių, kuriems būdinga nuolatinė pusiau atostogų būsena: jie nuolat kažkur „dreifuoja“, kol jų neprireikia. Jie kažką padarys tik tada, jei bus paprašyti. Tikrų atostogų tokiems žmonėms kaip ir nereikia, nes jie visada atostogose ir visada darbe.

Ilsimės skirtingai

Atostogų trukmė taip pat priklauso nuo atskiro žmogaus. „Dalis žmonių jau po savaitės pradeda ilgėtis darbo, o jei tos atostogos užsitęsia, jaučiasi negerai.

Dažnai tai žmonės, kurie įpratę daryti įtaką žmonėms ar įvykiams, o saulei ar jūrai įtakos nepadarys, todėl jie randa pretekstų grįžti į darbą“, – sako O.Lapinas.

Kai kuriems žmonėms ir savaitgalį sunku ištverti, o kur kas ilgesnis laikas jau skatina ieškoti papildomo darbo.
Anot psichologo, neteisinga apibendrinus sakyti, kad visiems žmonėms reikia mėnesio ar kelių savaičių atostogų.

„Gydytojai, siūlydami savo rekomendacijas, ignoruoja individualius skirtumus. Jie atlieka apibendrintus tyrimus, nesirūpindami žmonių individualumu, ir apskaičiuoja kokio nors rodiklio vidurkį. Bet gamtoje vidurkio nėra, yra individai, kurie visi skirtingi“, – aiškina O.Lapinas.

Todėl, anot jo, reikia stebėti ir pažinti save: koks mūsų darbo ir poilsio režimas, kokių reikalavimų kelia mūsų kūnas, svarbiausia – ko nori mūsų „vidinis vaikas“. Vertėtų pasvarstyti, ką darytume, jei būtume daug mažesni – tai gali padėti atsakyti į klausimą, kaip leisti atostogas. Siekiant iš tiesų atsipalaiduoti ir pailsėti, reikėtų, kad kažkas nuo mūsų pečių nuimtų dalį rūpesčių, susijusių su maisto gamyba, namų tvarkymu, lytiniu gyvenimu ir kt.

Pervargsta psichologiškai

Trečius metus vienoje Vilniaus drabužių parduotuvėje dirbantis Justinas pasakojo, kad labiau pavargsta ne fiziškai, o psichologiškai. „Tai nėra lengvas darbas, manau, kad taip yra visoje aptarnavimo srityje. Kiekvieną dieną ateina įvairių žmonių, kurių nuotaika skirtinga, kai kurie ant tavęs tiesiog „išsikrauna“.

Kolektyvas nėra mažas, kiekvieno charakteris kitoks, todėl atsiranda įtampa“, – aiškina jis. Darbas gana sunkus ir fiziškai – aštuonias valandas reikia stovėti arba lakstyti po parduotuvę. Pasitaiko, kad vaikinui tenka ir viršvalandžius padirbti. Tačiau darbu jis labai nesiskundžia – jei nepatiktų, taip ilgai nedirbtų. Be to, Justinas savęs neįsivaizduoja dirbančio biure prie kompiuterio, nebendraujančio su žmonėmis – tai net labiau vargintų.

Vis dėlto jaunuolis pripažįsta, kad poilsio norėtųsi daugiau, nes ilgainiui viskas pradeda erzinti, kartais kamuoja galvos skausmai ar dėl pervargimo nepavyksta užmigti. Atostogauti parduotuvės darbuotojams leidžiama ne ilgiau kaip dvi savaites vienu metu, o tai, anot jo, gerokai per mažai, nepavyksta tinkamai pailsėti.

„Valstiečių laikraštis“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Viešbučiai siūlo įsigyti prabangų poilsį, kuriuo pasinaudoti bus galima per dvejus metus – gautus pinigus skirs kovai su pandemija (3)

Keturi prabangiausi Amalfio pakrantės viešbučiai kartu su „Michelin“ žvaigždžių turinčiu...

Rimvydas Širvinskas Makalius – apie vasaros poilsį Lietuvoje: tikiuosi, verslininkai nesukels kainų, kad greičiau atsigriebtų (129)

Ar šią vasarą gali suklestėti Lietuvos kurortai? Keliautojas ir verslininkas Rimvydas...

Lietuvos turizmo industrija kreipiasi į keliautojus: prašo neatšaukti, o atidėti kelionių planus (16)

Turizmo industrija visame pasaulyje yra sudėtingoje situacijoje – ne išimtis ir Lietuva . Kaip ir...

Turizmo ekspertė: turizmui išlipti iš krizės gali padėti tik keliautojų solidarumas (84)

„Kadangi vartotojai sudaro didžiulį mastą, tai jų sprendimas iš esmės lems, ar turizmo verslo...

Top naujienos

Kokia iš tiesų yra Lukašenkos strategija: tai, ko labiau už koronavirusą bijo Baltarusijos lyderis (230)

Katastrofos nėra. Taip toliau užsispyręs tikina Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka,...

NT bendrovės paviešino savo rezultatus: tokių skaičių ekspertai jau seniai nėra matę siunčia žinią pirkėjams (172)

Kol lietuviai namuose leidžia ketvirtąją karantino savaitę, NT vystymo bendrovės Lietuvoje...

Lietuvoje – 17-asis mirties nuo koronaviruso atvejis (29)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad Lietuvoje patvirtintas septynioliktasis mirties nuo...

Koronaviruso susirgimų skaičius šalyje – 999, praėjusią parą fiksuoti 44 nauji atvejai (99)

Lietuvoje iš viso jau užfiksuoti 999 koronaviruso atvejai. Praėjusią parą ištirti 3242 ėminiai,...

Daugėja įrodymų, kad pasaulinė recesija jau prasidėjo (33)

Daugėja įrodymų, kad šių metų kovą prasidėjo gili pasaulinė recesija. Griūties mastas jau...

Skvernelis: Vyriausybė ruošia keturių dalių planą dėl karantino švelninimo (80)

Vyriausybė kitą savaitę planuoja paskelbti preliminarų keturių dalių planą, kada laipsniškai...

Marya Hannun, Sophie Spaan

Laikotarpis, kai Europa dievino islamą (1)

Nors dabar Europoje norima drausti net dėvėti hidžabą, kažkada žemyno aristokratai...

SAM nurodo, kada žmogus laikomas pasveikusiu: ragina atktyviau pakartotinai tirti pacientus (1)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ragina šalies medikus aktyviau siųsti pakartotiniams tyrimams...

Niujorko valstijoje užfiksuota daugiausia pasaulyje atvejų, Kinijoje padaugėjo naujų užsikrėtimų (23)

Jungtinėse Valstijose per pastarąją parą mirė 1 783 žmonės, kuriems buvo nustatyta...

Pranešimų apie karantino pažeidimus daugėja, žmonės atsipalaiduoja (33)

Pranešimų apie karantino pažeidimus daugėja, nes žmonės vis labiau atsipalaiduoja, sako...

|Maža didelių žinių kaina