aA
Kiek lietuviui verta žinoti apie Venesuelą? Puikiai įsivaizduojame, kad čia yra Margaritos sala, kurioje mūsų tautiečiai jau paliko ryškų pėdsaką. Galbūt dar esame girdėję apie ekstravagantiškąjį prezidentą Hugo Chavezą ir gražuolę Lee Jonutis, turinčią lietuviško kraujo. Viskas? Tikrai ne. Neabejoju, kad pro ausis nepraslydo ir Karakasas - Venesuelos sostinė, tituluojama šalies vagysčių ir apiplėšimų centru.
Venesuelos prezidento Hugo Chavezo šalininkai Karakase pripūtė milžinišką lėlę, išreikšdami palaikymą šalies vadovo siekiui keisti Konstituciją.
© AFP/Scanpix
Kai lėktuvas pradeda raižyti dangų virš Karibų jūros ir pilotas praneša, kad netrukus leisimės Karakase, širdis ima plakti kiek dažniau. Prieš akis nežinomybė ir vienas klausimas - ar pavyks savaitę čia saugiai išgyventi?

Savaitei prabėgus galima apibendrinti: išgyventi pavyko. Maža to, buvo gana ramu ir saugu. Tiesiog tai yra miestas, kurio taisykles reikia suprasti, žmones gerbti ir niekada neprarasti šeštojo pojūčio bei savisaugos instinkto. Čia baudžiami neatsargūs, o tiems, kurie perkąs Karakaso riešutą, šiame triukšmingame mieste netgi patiks.

Policininkas taksistas

Jei į Karakasą atvyksite lėktuvu, pirmąją nuotykių dozę gausite jau oro uoste. Štai policininkas, vos pamatęs porelę baltaodžių su kuprinėmis, jau tempiasi mus į šoną. Tikimės patikrinimo, tačiau netrukus išgirstame trigubą klausimą: „Taksi, bus, money?" Jeigu jau net policininkai pradeda pardavinėti taksi paslaugas, kas bus toliau?

Toliau - dar smagiau. Turizmo biuro darbuotojas neturi net miesto žemėlapio, tačiau greta besisukinėjantis vyriškis gali pasiūlyti visko, nuo turo po miestą iki dolerių keitimo juodosios rinkos kursu. Vėliau tą patį siūlo ir žvėriškus pinigus - apie 40 dolerių - už kelionę iki viešbučio nuplėšęs taksistas.

Nenuostabu - juodoji rinka čia klesti, kad ir kaip valdžia stengtųsi stiprinti savo ekonomiką. Paskutinis žingsnis buvo šių metų pradžioje nubraukti trys nuliukai nuo ankstesnių bolivaro kupiūrų. Tai, kas anksčiau kainavo penkis tūkstančius bolivarų, dabar kainuoja penkis „stipriuosius bolivarus". Pardavėjai iki šiol painiojasi, sakydami dvejopas sumas, o turistams reikia būti itin akyliems toje nuliukų maišalynėje.

Bolivaras sustiprintas, tačiau juodojoje rinkoje už dolerį vis dar galima gauti dvigubai daugiau, nei keičiant oficialiai. "Keičiame dolerius" - miesto centre prie kiekvieno kampo murma auksiniais žiedais apsimaustę vyrukai. Ir klientų jiems netrūksta.

Kava - vaistinėje

Iššūkių gausu ne tik juodojoje rinkoje. Kiekvienas žingsnis Karakase pateikia naują mįslę. Tarkime, kur nusipirkti kavos? Pačios paprasčiausios, netirpios, maltų pupelių kavos. Nepatikėsite, tačiau jos galima nusipirkti... vaistinėje. Ten pat, greta vaistų, rasite ir batų valiklio, elektros lempučių ar šepetį grindims šluoti.

Parke - vien dangoraižiai

Tik čia centriniu parku gali būti pavadintas betoninis dangoraižių kompleksas. Kad pakiltum į greta esančius kalnus teks tris valandas po atvira saule stovėti ilgoje eilėje prie keltuvų, o UNESCO saugomas universiteto pastatų kompleksas primins gūdžiausius sovietmečio laikus.

Linksmi žmonės

Ir vis dėlto šiame mieste yra kai kas, ko neturi niekas kitas. Tai ypatingi žmonės - linksmi, judrūs, žaidžiantys su vaikais parkuose ar vakarais šurmuliuojantys centrinėse miesto gatvėse. Užtenka minimalių ispanų kalbos žinių, kad su jais pasikalbėtum ar bent jau pasilabintum ir paklaustum, kaip sekasi. Jie mielai pažers patarimų, kaip elgtis jų mieste.

„Paslėpkite žiedus nuo rankų ir stenkitės kuo mažiau vaikščioti sutemus", - tarsi tėvas mumis rūpinasi taksistas.

„Jei kilsite į kalną, pasiimkite šiltesnių drabužių, nes ten gana šalta", - įspėja viešbučio darbuotojas.

Jei paklausi kelio į norimą objektą, vietoj paprasto atsakymo išgirsi ilgiausią tiradą, kuri turi padėti nukeliauti ten kuo paprasčiau, nors iš tiesų, gerai nemokant kalbos, daug pašalinių žodžių tik trukdo.

Kiekvieną pažinties dieną miesto ribos plečiasi ir kiekvieną kartą išėjęs iš viešbučio į gatvę, jautiesi ramesnis ir labiau užtikrintas. Atmintinai išmoksti labai patogaus ir šiuolaikiško metro stotelių pavadinimus, nebijai pasiderėti su taksistu dėl kainos, o pamėgtoje užeigoje vakare iš barmeno išgirdęs klausimą „to paties?", pasijunti beveik savas.

Kelių dienų užteks

Galbūt Karakasas ir turi savito grožio, tačiau ribotą atostogų dienų skaičių turintiems keliautojams čia pasilikti ilgiau nėra prasmės. Mieste yra vos keletas vietų, kurios galėtų sudominti turistus. Pirmiausia, tai Simono Bolivaro, legendinio kovotojo už Pietų Amerikos šalių laisvę, aikštė ir greta esantis muziejus bei jo namai. Mums S.Bolivaras - tik iš istorijos vadovėlių žinomas herojus, o Venesuelos gyventojams kone dievas. Visa, kas susiję su Bolivaru, yra ypatingos svarbos.

Aplankius centrą galima nuvykti į prekybinį rajoną Sabana Grande, kur jus pasitiks lietuviškos ar net didesnės nei pas mus kainos, tačiau dieną bus gana saugu pasivaikščioti, apsipirkti ir šio to užkąsti.

O jei turėsite papildomą pusdienį, bus tikrai smagu keltuvais užkilti į daugiau nei dviejų kilometrų aukščio kalną greta miesto. Ten atsivers ne tik Karakaso, bet ir kitapus kalnų esančios jūros panorama, oras bus kiek vėsesnis, o retkarčiais ant kalno pakimbantį debesį bus labai lengva supainioti su paprasčiausiu rūku.

Viešnagė Karakase tikrai nebus panaši į nakvynę angelo užantyje, tačiau svarbiausia - reaguoti į aplinką ramiai ir priimti šito pasaulio taisykles, kur maisto ar pamėgto gėrimo kainos kasdien gali keistis, praeivis, rodydamas į dešinę, siūlys sukti į kairę, o prisėdus jaukioje lauko kavinėje netrukus teks smulkiais pinigėliais maitinti nemandagių išmaldos prašytojų ir narkomanų gretas.

Mėgaukitės šiuo pakvaišusiu pasauliu ir neužmirškite saugumo jausmo. Jis turi lydėti visur ir saugoti nuo landžiojimo po tuščius ar neapšviestus skersgatvius, kur mandagaus atsakymo įžūliam jaunuoliui neužteks. Ir nepamirškite šypsotis - net sudėtingiausiose situacijose. Tai padės suvokti, kad visos problemos, su kuriomis šiuo metu susiduriate, vėliau atrodys kaip linksmas nuotykis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Paryžiaus centras kiekvieno mėnesio pirmą sekmadienį bus skirtas pėstiesiems

Paryžiaus valdžia nusprendė nuo spalio 7-osios kiekvieno mėnesio pirmą sekmadienį uždaryti...

Lietuvis turi ofisus visame pasaulyje: vieną dieną dirba Dominikos respublikoje, kitą – Balio saloje (12)

„Jau nebeskaičiuoju, kiek šalių esu aplankęs. Bet apetitas kyla bevalgant. Keliauju kur nors kas...

Turkijos turizmo atstovas malšina poilsiautojų baimes: jei ir būtų „Viskas įskaičiuota“ pasikeitimų, tik išlošite (20)

Nuvilnijus žiniai, kad Turkijos turizmo sektorius rekomenduoja keisti „Viskas įskaičiuota“...

Lietuviai šluoja atostogų pasiūlymus kitiems metams: kiek galima sutaupyti ir ar saugu pirkti iš anksto (50)

Šiemet daugelis Lietuvoje veikiančių kelionių organizatorių išankstinius kitų metų vasaros...

Izraelyje – specialus „National Geographic“ leidinys apie Lietuvą (4)

„Visit Lita!“ (Aplankykite Lietuvą!) Tokiu kvietimu pažymėtas specialus „ National Geographic...

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Baltijos šalims teks rinktis (317)

Šių valstybių padėtis bus nepavydėtina: ekonomika stagnuos, gyvenimo lygis smuks, pramonė...

Po antstolių prabilo matininkai: norėtų didinti įkainius (38)

Po antstolių, mėginusių įrodyti, kad jų atlygis niekuo neišsiskiriantis, eilėje – žemės...

Vaikų maitinimo pertvarka virsta skandalu – susijusi įtakinga interesų grupė (38)

Daug kritikos sulaukęs naujasis Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas vaikų maitinimo ugdymo...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (177)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (312)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (54)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Klaipėdos darželyje – salmoneliozės protrūkis

Viename uostamiesčio lopšelyje-darželyje diagnozuotas salmoneliozės protrūkis. Užkrato šaltinis...

Gydytojas Unikauskas siūlo pasitikrinti, ar galite vartoti angliavandenius

Yra du žmonių tipai – tie, kurie gali valgyti angliavandenius, ir tie, kurie turi jų atsisakyti,...

Reda Bžeskienė - atvirai apie tikrąją skyrybų su Egmontu Bžesku priežastį ir tai, kas buvo nutylėta (39)

Tarptautinių projektų vadovės pareigas prestižinėje įmonėje ėjusi Reda Bžeskienė neslepia,...

Ką daryti, kai vaikai pešasi? Mokslininkai jau turi atsakymą (1)

Kad ir kaip mokytumėte savo vaikus, anksčiau ar vėliau žaisdami jie ims kovoti. Prasidės...