aA
Vienam žmogui nereikėjo tapti prezidentu, parašyti genialių kūrinių ar sukelti savo šalyje revoliucijos, kad taptų garsus ir žinomas visame pasaulyje. Jam paprasčiausiai reikėjo tinkamoje vietoje ir tinkamai numirti. Tai yra užšalti Alpių kalnuose stūksančiame ledo luite.
© AFP/Scanpix
Penkių tūkstančių metų Ledo žmogus buvo surastas ir tapo vienu įdomiausių mokslininkų tyrinėjimo objektų. Šiandien į jį pasižiūrėti Italijoje esančiame Bolzano mieste atvyksta įvairių tautybių, rasių žmonės.

Į Prancūzijoje esantį Grenoblį turistai vyksta kiek kitais tikslais - išvysti miestą, kuriame revoliucija prasidėjo dar prieš Paryžiaus Bastilijos paėmimą. Tačiau šie abu miestai turi vieną bendrą savybę - įsikūrę Alpėse.

Eilė prie archeologijos muziejaus

Italijos Alto-Adige regione (buvęs Pietų Tirolis) esantis Bolzano-Bozen miestas nuo seno garsėja kaip vienas iš trijų miestų, esančių Alpių kalnuose (kiti du - Austrijos Insbrukas ir minėtas Prancūzijos Grenoblis). Ligi šiol Bolzano vadinamas dviem vardais - itališkuoju Bolzano ir vokiškuoju - Bozen. Nes iki 1918 metų miestas priklausė Austrijai.

Važiuodamas Dolomitinių Alpių keliu į Bolzano gali pasijusti tarsi įspraustas tarp rusvų uolų, kurios grėsmingai kabo virš siauro kelio, apdengtos tinklais. Nuolat trupančios ir krintančios uolų atplaišos kelia pavojų keliautojams. Todėl dauguma Bolzano pasiekia kitu keliu - autostrada. Tiems, kurie nori patirti aštrių pojūčių, tenka pasikliauti žodžiu "sėkmė" ir tikėti, kad "pralįs" pro nedraugiškų rusvų uolų "urvus".

Žmogui, turinčiam uždarų patalpų baimės sindromą, čia labai nejauku. Bet tikslas pagaliau išvysti miestą ir garsųjį Ledo žmogų gali nustumti šalin baimę ir leisti įveikti likusius iki Bolzano Dolomitinių Alpių kelio kilometrus.

Rytą Bolzano gatvės apsnūdusios - mėgstantys ilgiau pavakaroti italai neskuba anksti keltis. Pagrindinėje miesto aikštėje, pavadintoje poeto lyriko Walterio vardu, prie aukštos jo skulptūros sėdintis vaikinas mielai paaiškina, kaip surasti 100 000 gyventojų turinčiame mieste esantį Pietų Tirolio archeologijos muziejų. Visi Bolzano svečiai jį aplanko.

Po 1991 metų, kai du vokiečių alpinistai Pietų Tirolyje esančiose Alpėse, 3210 metrų aukštyje rado lede įšalusį vyriškį, ir šis rodomas šiame muziejuje, lankytojų čia netrūksta.

Likus pusvalandžiui iki muziejaus darbo pradžios jau nutįsusi smalsuolių eilutė. Muziejaus viduje darbuotojai sukasi itin vikriai: kiekvienas lankytojas čia gali gauti ne tik informacijos, bet ir nešiojamus įrenginius, kuriais naudosis lankydamas muziejaus sales - surinkus nešiojamame įrenginyje ekspozicijoje nurodytus skaičius, pasigirsta balsas, pasakojantis jų istoriją.

Paklausus, ar žurnalistams būtina pirkti bilietą, muziejaus darbuotojos nusišypso ir atsako: "Ne, jūs galite susipažinti su mūsų muziejumi dovanai." Po to iš spintos išima segtuvą, kuriame tvarkingai sudėta informacija apie muziejų, ir palinki gerų įspūdžių.

Vario amžiaus žmogus "šaldytuve"

Pietų Tirolio istorija trijų aukštų muziejuje pavaizduota gana plačiai. Padaryti maketai atspindi Alpių formavimosi periodus, maži žmogiukai džiovina mėsą, kūrena laužus. Tačiau prie šių maketų ilgiau lankytojai neužsibūna - visus traukia antras muziejaus aukštas, kuriame atskleista Ledo žmogaus istorija ir yra jis pats.

Prieš dvylika metų aptiktas Ledo žmogus kelerius metus buvo tyrinėjamas, nustatomos jo mirties priežastys. Visa tai antrame muziejaus aukšte lankytojai mato besikeičiančiuose dokumentinio filmo vaizduose. Šioje aplinkoje eksponuojama visa, kas buvo rasta kartu su Ledo žmogumi. Autentiški jo odinių batų gabalėliai, kailio kepurė su odiniais virvagaliais, varinis kirvis, kiti daiktai. Salės gale stovi atkurtas tikslus autentiško ūgio Ledo žmogaus, apsigaubusio kailiais, maketas.

Tačiau didžiausias siurprizas lankytojų laukia prie įrengto stiklinio langelio. Norint iki jo prieiti, reikia gerokai palaukti - eilėje stovintys lankytojai prie langelio pabūna ilgokai. Mat už jo guli pats tikriausias Ledo žmogus, tiksliau - jo griaučiai.

Priėjęs prie langelio, pasijunti tarsi patologinės anatomijos skyriuje. Žmogus guli ant balta medžiaga aptemptos lovos. Kairė jo ranka pakelta į dešinę pusę, taip ir likusi užkryžiuota ir nusvirusi ant kaklo. Tai, kad į jį žvelgs XXI amžiaus ainiai, kažin ar šis asmuo galėjo susapnuoti.

Ištyrę vario amžiaus Ledo žmogų mokslininkai nustatė, kad jis buvo 160 cm ūgio, 45-erių metų. Ledo žmogus buvo sužeistas į petį ir tai tapo jo mirties priežastimi. Beje, ir rastas jis su variniu kirviu, strėle - apsiginklavęs. Šie įrankiai saugomi muziejuje po stikliniais gaubtais. Už langelio esančioje patalpoje palaikoma 6 laipsnių šalčio temperatūra ir reikiamas drėgnumas.

Tokiame "šaldytuve" Ledo žmogus nebesikeičia. Po ilgų klajonių Alpėse, tūkstantmečių, praleistų užsikonservavus lede, jis amžinam surado savo vietą. Ir tapo vienas žymiausių šiandieniniame pasaulyje.

Grenoblį išgarsino revoliucija ir "burbulai"

Antrasis pačiose Alpėse įsikūręs miestas - Prancūzijos Grenoblis. Jis vadinamas Prancūzijos Alpių sostine ir yra ne mažiau garsus kaip Italijos Bolzano. Tik kiek kitaip. Ko verti vien Napoleono žodžiai: "Iki Grenoblio aš buvau avantiūristas. Grenoblyje tapau princu."

Juos garsusis karvedys ištarė bėgdamas iš įkalinimo vietos Elbos saloje (tik kvailys galėjo sugalvoti tautos numylėtinį įkalinti taip arti Prancūzijos ir manyti, kad jis iš ten nepabėgs). Per Grenoblį eina vadinamasis Napoleono kelias, kurį kasmet renkasi turistai.

Šiandien Grenoblyje gyvena 400 000 žmonių. Napoleoniškos dvasios ne tiek ir daug. Stipriau čia juntami prancūzų revoliucijos pėdsakai, rašytojo Stendhalio palikimas.

Einant Didžiąja gatve, išvysi daug įžymių pavardžių. Būtent čia esančiame name gimė ir augo rašytojas Stendhalis, keletą metų gyveno Janes Jaques Rousseau. Iš Didžiosios gatvės patenkama į St.Andrė aikštę. Čia likęs senasis Dofinė parlamento pastatas, veikia viena seniausių Prancūzijoje kavinių - "Apvalusis stalas", įkurta dar 1739 metais. Joje mėgo lankytis Stendhalis.

Pasiteiravusi, iš kur atvykome, ir išgirdus žodį "Lietuva", kavinės padavėja pažvelgia į lubas ir purtydama galvą rodo, kad tokios šalies negirdėjusi. Tik paaiškinus, kad tai valstybė prie Baltijos jūros, prancūzaitė pralinksmėja ir sušunka: "A! Žinau!"

St.Andrė aikštėje - sausakimša. Ant prekystalių vidurdienį išdėlioti maisto produktai, daržovės - šurmuliuoja miesto turgus. Labai savotiškai atrodo tarp prekystalių išniręs vieno garsiausių ševaljė Bayardo paminklas. Jame įrašyti visi ševaljė, žuvusio 1524 metais, mūšiai, nurodoma, kad atidengiant paminklą dalyvavo Prancūzijos karaliaus atstovai. "Labai geras ševaljė", - toks užrašas įspraustas paminklo apačioje.

"Labai geras ševaljė", apsuptas prekiautojų ir vos vos prasilenkiančių automobilių, atrodo tarsi nusileidęs iš seniai pamirštų amžių, šiek tiek sutrikęs, nežinantis, ką veikia tie svetimi žmonės ir ko jie taip garsiai rėkia, jeigu Tėvynei negresia pavojus.

Iš St.Andrė aikštės kelias nuveda prie buvusios miesto rotušės. Čia įkurtas Stendhalio muziejus, į kurį patekti nereikia jokio mokesčio. Ant rotušės pastato pakabinta lenta su įrašais, jog būtent čia prasidėjo prancūzų revoliucija - metams likus iki Paryžiaus Bastilijos paėmimo. Grenobliečiai pirmieji šalyje nusiteikė nepaklusti karaliaus valdžiai.

Vienas didesnių malonumų, kurį suteikia Grenoblis turistams, - kelionė "burbulais" (lyninis keltas) į Bastilijos tvirtovę. Keturios apvalios kabinos, kuriose telpa penki žmonės, nuolat kyla virš Izeros upės į kalną, ant kurio stūkso Grenoblio Bastilija. Ši tvirtovė kadais saugojo miestą nuo priešų. Kaip ir daugelyje likusių istorinių vietų, čia veikia suvenyrų parduotuvė, restoranas, išlikę senieji fortai.

Pakilus "burbulu" į Bastiliją, galima praleisti visą dieną, pasivaikščiojant po įspūdingai didelę jos teritoriją ir šalia esančias apylinkes.

Miestų istoriją kuria ne vien įvykę faktai. Šimtmečiams praėjus žmonės patys atrenka, kam lemta išlikti, o kas privalo pavirsti dulkėmis. Kuo aukštesnė tautos kultūra, tuo daugiau ji sugeba išsaugoti vertybių, negriaudama senųjų paminklų, bet statydama naujus, atrasdama ir pateikdama vis naujų senojo pasaulio materialių ženklų.

Kuo geriausiai išsilaikę ir prižiūrimi senieji pastatai, paminklai byloja, kad europiečiai savo istoriją brangina ir saugo net ir tada, kai ji primena ne pačius geriausius laikus ir įvykius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Ryanair“ siūlo privačius skrydžius: kaina – beveik 5 tūkst. eurų už valandą (16)

Užsisakę privatų skrydį oro transporto bendrovės „Ryanair“ lėktuvu, galėtumėte mėgautis...

Kelionė iš Vilniaus oro uosto į namus: vis daugiau keleivių renkasi pigiausią būdą (28)

Oro uostas Vilniuje natūraliai yra didžiulio judėjimo centras, iš kurio ir į kurį kasdien...

Į aukščiausią krioklį Baltijos šalyse veda nauji laiptai: nuo jų atsiveria nenusakomo grožio vaizdai (21)

Po aštuonerių metų pertraukos vėl bus galima laiptais užkopti iki aukščiausio Baltijos šalyse...

Prabangiuose viešbučiuose svečius stebina neįprastos paslaugos (4)

Norėdami kuo labiau įtikti savo klientams prabangiausi viešbučiai kaip išmanydami stengiasi juos...

Europos oro uostuose pradedami naudoti melo detektoriai (36)

Kai kurių Europos šalių oro uostuose jau visiškai pasirengta pradėti ypač išmanių melo...

Top naujienos

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (997)

Atskridus į Kijevą įtarti tai, kad šalis kariauja, galima dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (48)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (137)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Naminiai kukuliai: kam eiti į „Ikea“, jei gali paruošti namuose (14)

Tradicinis švedų patiekalas yra beveik tokia pat legenda, kaip cepelinai Lietuvoje, tik labiau...

Pratęsime „Žalgirį“ skandinęs Pangosas – apie Šarą, šiltus prisiminimus ir keistą jausmą Kaune

Likus dešimčiai minučių iki penktadienio vakaro Eurolygos mūšio tarp Kauno „Žalgirio“ ir...

Geriausių išmaniųjų dvidešimtukas pagal kainos ir kokybės santykį (75)

Išmaniųjų gamintojai nuolat pristato naujausius savo gaminius. Technologijos vis tobulėja, auga ir...

Ekspertė pateikė gluminančių įžvalgų, kodėl reikėtų kuo skubiau atsisakyti drėkinamojo kremo (1)

Drėkinamasis kremas paprastai laikomas pačia būtiniausia odos priežiūros priemone, tad kuo gali...

Karališkosios šeimos atstovų populiarumo reitinge karalienė Elžbieta II liko antroje vietoje: viskas išsidėstė labai netikėtai

Didžiosios Britanijos karalienei po šių metų apklausos teko užleisti pirmąją populiariausių...

Vairavimo egzaminuotojas apie darbo užkulisius: žmonės šalia manęs verkia (32)

Jokiame universitete šios profesijos neišmoksi, todėl įdarbinimo procesas ilgas ir sudėtingas,...

Lažybose didžiausios sumos statomos ne už prezidento reitinguose pirmaujantį Nausėdą, bet už Šimonytę (99)

Nors vykdytos visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad populiariausias tarp kandidatų laimėti 2019...