aA
Lietuvos miestuose ir miesteliuose gausu vietų, kurias tikrai vertėtų pamatyti kiekvienam, norinčiam bent kiek geriau pažinti savo kraštą. Jau ne kartą rašėme apie lankytinas įvairių rajonų vietas. Šį kartą pristatome – Skuodo rajoną.
9 neatrastos vietos, kurias privalai pamatyti Skuodo rajone
© Asmeninio archyvo nuotr.

Taip pat skaitykite: Unikalios Lietuvos vietelės tapo dar labiau išskirtinės

arba: Kur galima rasti pačius etnografiškiausius namus Lietuvoje?

Sekite Perpasaulį.lt naujienas Facebooke! Tapkite mūsų gerbėju ir naudingas žinias keliaujantiesiems bei naujausius keliautojams aktualius įvykius sužinokite pirmi! Taip pat skaitykite Perpasauli.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „Android“.

Skuodas – miestas šiaurės vakarų Lietuvoje, Klaipėdos apskrityje. Miestas nedidelis, paskutinių keleto metų duomenimis gyventojų čia apie 7 tūkst. Iš Skuodo rajono kilę tokie žymūs žmonės, kaip istorikas Simonas Daukantas, filosofas Vytautas Vaclovas Doniela, irkluotojas pasaulio čempionas Alvydas Duonėla ir kt. Skuodo vardas kilo nuo asmenvardžio, dar ir dabar sutinkamos pavardės Skuodas.

Šauklių riedulynas

Šauklių riedulynas yra Šauklių kraštovaizdžio draustinio, randamo Skuode rajone, pavažiavus trejetą kilometrų nuo Mosėdžio, dalis. Šis draustinis patenka į Salantų regioninio parko teritoriją.

Riedulynas, tai paviršius susidaręs prieš maždaug 12 tūkstančių metų, kurį dengia didelis kiekis įvairaus dydžio riedulių, čia išplautų tirpstančių ledynų. Riedulyne įrengtas maždaug du kilometrus besitęsiantis pažintinis takas, kuriuo einant galima apžiūrėti visus čia esančius riedulius bei juos supančią gamtą.

Šauklių riedulynas
Šauklių riedulynas
© VSTT nuotr.

Šis riedulynas turi didelę mokslinę, pažintinę, estetinę, mokomąją bei istorinę vertę. Einant riedulyno taku, galima pamatyti mūsų kraštui ganėtinai neįprastą ir unikalų, į tundrą panašų kraštovaizdį. Šauklių riedulyną supa legenda. Sakoma, kad rieduliai – tai suakmenėję švedų kariai, kadaise bandę užkariauti Skuodo kraštą. Už tokius ketinimus jie buvo nubausti dievų ir paversti akmenimis.

Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus

Šis muziejus stovi Skuodo rajone esančiame Mosėdžio miestelyje. Muziejuje sukauptą įvairiausių akmenų ir riedulių kolekciją 1957-aisiais pradėjo kaupti daktaras Vaclovas Intas, o oficialiai muziejus atidarytas buvo 1979-aisiais. Jau tuo metu ekspozicijoje buvo apie 5000 riedulių. Prieš dešimtmetį muziejui suteiktas Respublikinio Vaclovo Into muziejaus vardas. Muziejų supa parkas, kuriame auga 15 ypač vertingų augalų rūšių. Parkas įtrauktas į valstybės saugomų objektų sąrašą.

Mosėdžio akmenų muziejus/ Muziejaus nuotr.
Mosėdžio akmenų muziejus/ Muziejaus nuotr.
© Muziejaus nuotr.

Muziejus ne tik renka ir eksponuoja mokslui vertingiausius Lietuvos riedulius, bet ir juos tiria, restauruoja. Muziejuje rengiamos edukacinės ekskursijos vaikams ir moksleiviams, kurių metų supažindinama ne tik su rieduliais, bet ir su juos rinkusio gydytojo Vaclovo Into gyvenimu.

Barstyčių akmuo

Didžiausiu Lietuvoje esančiu rieduliu pripažintas Barstyčių akmuo stūkso Puokės kaime. Dėl to jis dar kartais vadinamas Puokės akmeniu. Manoma, kad Barstyčių akmuo tirpstančių ledynų buvo atstumtas iš Skandinavijos. Akmuo sveria net 680 tonų. Jo matmenys įspūdingi – 13,4 metrų ilgio, 7,5 metrų pločio ir 3,6 metrų aukščio.

Barstyčių akmuo
Barstyčių akmuo
© Wikimedia Commons nuotr.

Barstyčių akmenį supa legenda. Pasakojama, kad vietoj akmens anksčiau buvusi pagoniška šventykla, kurioje ugnį kurstė vaidilutė. Tačiau jį sulaužė savo skaistybės priesaiką ir taip užrūstino dievą Perkūną. Tuomet jis trenkęs žaibu į šventovę su akmeniu. Šventovė sugriuvo, vaidilutė žuvo, o akmuo – liko.

Simono Daukanto gimtinė

Simonas Daukantas gimė 1793-iaisiais Skuodo rajone esančiame Kalvių kaime. Iš visų istoriko gimtojoje sodyboje buvusių pastatų iki šiol išlikusi vienintelė klėtelė. Ji restauruota ir dabar joje įkurtas muziejus. Jos eksponatuose atsispindi visas Simono Daukanto gyvenimas ir kūrybinė veikla.

Eksponuojami įvairūs etnografiniai daiktai, vienas iš klėtelės kambarių perdarytas pagal to meto valstiečių gyvenimą ir buitį. Šalia esantis kambarys skirtas Jurgio Pabrėžos – Simono Daukanto draugo ir pirmojo lietuvių botaniko - atminimui.

Ekspoziciją sudaro Simono Daukanto genealoginis medis, biografiniai įrašai, darbai, visa, kas parašyta apie jį, tuo metu kol dar buvo gyvas ir po jo mirties. Šalia klėtelės stovi medinių skulptūrų ir meniškų rodyklių ansamblis.

Truikinų šaltinėlis

Truikinų šaltinis teka Skuodo rajone esančiame Truikinų kaime. Tai iš po žemių trykštantis šaltinis, įtekantis į netoliese tekantį Guntino upelį. Šaltinėlio versmė pasislėpusi tarp dviejų skardžių, pačiame daubos dugne. Duburyje teka dvi versmės: viena jų – gelsvai rusva, kita šviesiai pilkšva, priklausant nuo dugno smėlio.

1980-aisiais Truikinų šaltinėlis paskelbtas hidrologiniu gamtos paminklu. 1999-ųjų lapkritį Lietuvos Respublikos Aplinkos ministro sprendimu hidrogeologiniu objektu, o po trejeto metų, 2002-aisiais, įtrauktas į valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašą,

Apuolės piliakalnis

Apuolės piliakalnis stūkso Skuodo rajone, Aleksandrijos seniūnijoje, esančiame Apuolės kaime. Piliakalnis stovi Luobos ir Brukio santakoje, netoliese randamas Apuolės kapinynas. Istorikai teigia, kad Apuolė – tai anksčiausiai istoriniuose šaltiniuose paminėta, dabartinės Lietuvos Respublikos teritorijoje esanti, gyvenvietė. Jos vardas minimas jau IXa. viduryje.

Apuolės piliakalnis įtrauktas į archeologijos paminklų sąrašą. Kiekvienais metais, rugpjūtį, čia vyksta „Baltijos jūros regiono senovės genčių karybos ir amatų festivalis“. Jame inscenizuojamos Kuršių – Vikingų kautynės ir demonstruojami viduramžių amatų pristatymai.

Mosėdžio Šv. Mykolo Archangelo bažnyčia

Vėlyvojo baroko stiliaus Mosėdžio Šv. Mykolo Archangelo bažnyčia stovi Mosėdžio miestelyje, 700 metrų į rytus nuo Skuodo-Salantų kelio. Bažnyčia baigta statyti 1783-iaisiais. Bažnyčia ir šventoriaus vartai priskirti architektūros paminklams.

Bažnyčia kryžminio plano, dvibokštė, joje įrengti keturi altoriai. Ją juosia aukšta, akmenų mūro tvora. Mosėdžio Šv. Mykolo Archangelo bažnyčioje yra ir septyni dailės paminklai – šeši jų pačioje bažnyčioje, vienas šventoriuje.

Skuodo muziejus

Pačiame Skuode mieste įsikūręs 1992-ųjų rugpjūtį atidarytas Skuodo muziejus. Jis įkurtas Skuodo dvarvietės patalpose. Dvarvietėje prieš beveik 100 metų buvo įkurta pirmoji Skuodo gimnazija, vėliau čia veikė įvairios kitos kultūros įstaigos, kurių paskutinė buvo muzikos mokykla. Tai tik pagyvina muziejaus kultūrinę ir istorinę atmosferą. Muziejuje paruoštos penkios ekspozicinės salės, kuriose paruoštos ilgalaikės ekspozicijos.

Muziejaus eksponatų skaičius įspūdingas – jų čia apie 16 tūkstančių. Sukaupti eksponatai įvairūs. Čia galima rasti etnografinių, istorinių, tautodailės eksponatų iš skirtingų laikmečių. Gausu ir archeologinių radinių iš Apuolės, Klauseikių, Klaišių ir kitų piliakalnių bei kapinynų.

Skuodo muziejuje taip pat saugomos Lietuvos išeivių dovanos – fotografijos, medaliai, paveikslai, medžio raižiniai, batikos darbai. Norint paminėti svarbius kraštui ir visai Lietuvai įvykius ir datas, rengiamos laikinos ekspozicijos, parodos. Rengiamos ir dabar kuriančių tautodailininkų bei menininkų parodos.

Izidoriaus Navidansko parkas

Šį privatų parką, dar vadinamą Žemaičių botanikos parku, rasti galima Kalnėnų kaime. Tai vienas pirmųjų botanikos parkų Lietuvoje, įkurtas Izidoriaus Navidansko, dirbusio „Pabaltijo“ kolūkio sodininku. Jo plotas siekia 57 hektarus. 1958-aisiais parkas įtrauktas į valstybės saugomų gamtos objektų sąrašą, o 1986-aisiais priskirtas prie respublikinės reikšmės gamtos paminklų.

Šiuo metu parke galima rasti maždaug 34 rūšių medžius ir krūmus. Per parką driekiasi neregėto grožio beržų, liepų, klevų ir lazdynų alėjos. Tarp medžių, sodintų tiek grupėmis, tiek pavieniui, gausu ąžuolų, drebulių, ievų, uosių.

Parke iškasti septyni tvenkiniai, kuriuose veisiasi žuvys, plauko vandens paukščiai, prie tvenkinių įkurtos poilsiavietės, teikiamos žvejybos paslaugos. Per parką čiurleną upelis Spiginas, įtekantis į vieną iš parko tvenkinių.

www.perpasauli.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.7500

Vietinis turizmas sostinėje beveik grįžo į priešpandeminį lygį

Turistų iš Lietuvos skaičius Vilniuje šių metų vasaros pradžioje buvo didesnis nei pernai ir...

Paulius Normantas: kultūros tiltas tarp Lietuvos ir Vengrijos

Liepos 17-tą dieną Akmenės rajone ant Papilės piliakalnio skambėjo trimito garsai ir kilo...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Ramiai planuoti rudens keliones gali ne visi: įvardijo, kur keliauti saugiausia ir kam reikėtų paskubėti į atostogų traukinį (1)

Dėl koronaviruso delta atmainos rizikos visos pasaulio šalys liepos pradžioje vėl įtrauktos į...

5 priežastys, kodėl atostogoms verta rinktis Kiprą, o ne Turkiją (9)

Atrodo, galima pradėti po truputį džiaugtis, kadangi pamažu, tačiau užtikrintai tampa prieinami...

Uzbekija – rojus keliautojų akims ir piniginėms: ką verta aplankyti? (31)

Uzbekija – valstybė Centrinėje Azijoje, iš visų pusių apsupta sausumos. Anksčiau šalis buvo...

Top naujienos

Roma Macijauskaitė | D+

Tikina, kad namuose pagamintas gėrimas tvarko virškinimą, gerina lytinį pajėgumą ir per 10 minučių padeda atsigauti po audringo vakarėlio

Sveiko maisto kūrėju save vadinantis Andrius Vilkas (39 m.) vasarą muzikos festivaliuose lankosi ne...

Lietuvoje pastebėta keista tendencija: padaugėjo žiemą plintančios infekcijos atvejų (32)

Prieš keletą savaičių Didžiojoje Britanijoje buvo fiksuotas netikėtas noroviruso protrūkis...

Klimatalogas įvardijo, kas mūsų laukia rugpjūtį: kaitra nesugrįš, lietūs bus labai netolygūs (22)

Lietuvoje prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, o po rekordinių liepos karščių , atrodo, jau...

Keistas tvarstis pakaušyje užminė naują mįslę dėl Kim Jong Uno (48)

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pastarosiomis dienomis viešumoje pasirodo su kelių...

Apsidairykite, ar jūsų namuose nėra šių nereikalingų ir neskoningų daiktų: buvo tikima, kad jie pritraukia negandas (31)

Sakoma, kad namų ūkio gerovei įtakos turi ne tik patys namai , bet ir daiktai, kurie juose yra....

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (115)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Apgręžiant migrantus – platus pasieniečių arsenalas: kol kas jėgos neprireikė, bet viskam pasiruošta (411)

Pirmadienio vakarą priimtas sprendimas leisti apgręžti neteisėtai sieną kertančius migrantus...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Nacių naikinimui sukurta „Supertvirtovė“ kirto japonams – pamažu tai virto „mirtina rutina“ II dalis

Jeigu nepaskaudo akys skaitant pirmąją dalį ir linksniuojant žodžius „Tvirtovė“ bei...

Urbono vadovaujami aštuoniolikmečiai subyrėjo finišo tiesiojoje ir triuškinamai nusileido Izraeliui (3)

Apmaudžia nesėkme FIBA U18 „Challenger“ turnyrą Tel Avive pradėjo Žydrūno Urbono...