Prieš tūkstančius metų apgyvendinta dabartinė Turkijos teritorija, dėl kurios kovojo imperijos ir jų valdovai, visuomet žavėjo savo paslaptingumu. Įsiterpusi tarp dviejų kontinentų, didelė ir kontrastinga, atsikračiusi užkariautojų ir tapusi Respublika, ši šalis – tiltas tarp Europos ir Azijos – palieka nemažai klausimų.
Turkija
© „Novaturo“ nuotr.

Vieni atsakymų į juos ieško internete, kiti patys ten nuvyksta, o treti tiesiog patiki ore sklandančiomis nuomonėmis. Pastarosios, tiesa, ne visada teisingos. Tad naudojamės proga ir išsklaidome klaidingus mitus apie Turkiją.

1 Mitas: visos turkės vaikšto su burkomis, o visi turkai – ūsuoti, fesus dėvintys vyrai

Nors atokiuose šalies kaimuose vis dar galima sutikti burką (ilgą, visą kūną dengiantį tamsų apsiaustą, paliekant tik siaurą juostelę akims) dėvinčią moterį, miestuose tai itin retas vaizdas. Šalies vyriausybė netgi uždraudė moterims gobti galvas skaromis valdžios institucijose, ir, nors gatvėje plačiu šaliu plaukus pridengusių moterų vis dar nemažai, ši tendencija nyksta.

Ūsus augina vyresnioji turkų vyrų karta, o jaunieji turkai dažnai renkasi švarų žandikaulį ir kas rytą mielai sugaišta kelias minutes barzdai ir ūsams skusti. Fesas (raudona, nupjauto kūgio formos kepurė) – tokia pat retenybė, kaip lietuviškoji šiaudinė kepurė, dažniausiai dėvima tik per tautines šventes.

2 Mitas: islamo įstatymai Turkijoje yra aukščiau už valstybės įstatymus

Nors didžioji dauguma turkų – musulmonai, čia gyvena ir katalikų, žydų ir kitų religijų žmonių. Todėl vaikščiodami Turkijos miestų gatvėmis šalia įspūdingų mečečių išvysite ir koplytėlių, sinagogų ir kitų maldos namų.

Turkijos vyriausybė viešai deklaruoja, kad nekelia Islamo aukščiau kitų religijų, o musulmonų – aukščiau kito tikėjimo žmonių jokiose gyvenimo situacijose. Tikėjimo laisvė šalyje įteisinta įstatymu, o Dievo (ar dievų) pasirinkimas neturi jokios įtakos politiniam, teisiniam ar viešajam gyvenimui.

Šariato teisė čia egzistuoja tik kaip istorinis paveldas – tad galite būti ramūs, kad pamatę kryželį ant Jūsų kaklo, turkai neužmėtys akmenimis. Greičiau jau susidomėję prieis ir paklaus, iš kur atvykote, ir ar Jums patinka Turkijoje.

3 Mitas: turkai turi po 4 žmonas, kurios jiems vergauja

Patys turkai iš šio stereotipo tik juokiasi. Jau 80 metų daugpatystė Turkijoje yra uždrausta, o už jos praktikavimą vyras gali sėsti į kalėjimą. Turkai juokauja, kad net norėdami tokio kiekio žmonų negalėtų išlaikyti ir visomis jomis pasirūpinti. Apskritai, turkų vyrai – šeimos žmonės. Jie yra rūpestingi tėvai ir sutuoktiniai, itin vertinantys šeimą ir laiką kartu.

Turkės toli gražu nevergauja savo vyrams. Greičiau jau siekia išsilavinimo viename iš 100 Turkijos universitetų, drąsiai ir sparčiai kopia karjeros laiptais ir nesijaučia esančios kuo nors prastesnės už vyrus. Kasmet vis daugiau moterų įgyja išsilavinimą ir, užuot sėdėjusios namuose su vaikais, rytais traukia į darbus. Turkiškos šeimos sparčiai modernėja, praeityje palikdamos tylios paklusnios žmonos ir jai vadovaujančio bei šeimoje dominuojančio vyro stereotipą.

Tuo tarpu turkų vyrai – malonūs ir mandagūs. Itin gajus stereotipas, kad iš užsienio atvykusiai moteriai čia negalima vienai išeiti į gatvę – esą ją kaipmat apspis turkai, siūlantys savo ranką, širdį ir namus, o išgirdę neigiamą atsakymą patys griebs ją už liemens, persimes per petį ir parsineš namo. Į Turkiją kasmet atvyksta milijonai turistų – jie tikrai yra matę moterų iš užsienio. Ir jei dėl savo draugiškumo kartais gali pasirodyti per daug įkyrūs, paprasčiausias „ne“ leis jiems suprasti, kad toliau kalbinti Jūsų neverta.

4 Mitas: turkai – įkyrūs, viską įbrukti besistengiantys pardavėjai

Mūsų šiaurietiškam mentalitetui turkų klausimai pirmojo pokalbio metu: Iš kur tu? Kiek tau metų? Ar turi šeimą, vaikų? gali pasirodyti keisti ir įkyrūs, pernelyg besikišantys į asmeninį mūsų gyvenimą. Tačiau iš tikrųjų – turkai užaugo ir gyvena kultūroje, kur įprasta apie asmeninius dalykus kalbėti laisvai net su visiškai nepažįstamu žmogumi.

Sutrikdyti gali ir kvietimas į svečius išgerti turkiškos kavos, su turku pabendravus vos pusvalandį. Bijoti tikrai neverta: turkai yra labai draugiški ir svetingi, o Jūsų teigiamą atsakymą priims kaip didžiausią garbę.

Nors Turkijos turgelių prekeiviai išties stengiasi įtikinti pirkti jų prieskonius, drabužius ar papuošalus, jie neperžengia ribų, visada išlieka labai malonūs bei paslaugūs. Tad jeigu būdami Turkijoje vengiate išeiti į gatves bijodami, kad kiekvienas pardavėjas griebs Jus už rankos, tempsis į savo parduotuvėlę ir neišleis iš ten tol, kol nenupirksite pusės ten esančių prekių, prarandate unikalią galimybę pažinti kultūrą.

Turkijos turgeliuose atgimsta senųjų laikų dvasia: galybė įvairiausių spalvų ir tekstūrų audinių, nosį kutenantys prieskonių ir arbatos kvapai, gardžiausi saldumynai ir čia pat kepamos mėsos kvapas. Turkai mielai leis Jums viską pačiupinėti, paragauti, o Jums renkantis lauktuves draugams, dar papasakos ir savo gyvenimo istoriją.

5 Mitas: Turkijoje visi jodinėja ant kupranugarių, o vanduo iš čiaupo – pavojingas sveikatai

Turkijoje nėra dykumų, todėl net senaisiais laikais gyventojai iš kaimo į kaimą ant kupranugarių nejodavo. Kupranugariai Turkijoje atsirado tik pastebėjus, kad tai puiki atrakcija turistams, už kurią užsieniečiai yra pasirengę mokėti. Todėl šiandien kupranugarių eilės stovi kone prie visų lankytinų objektų. Tiesa, kelionėms verčiau rinkitės patogesnes ir greitesnes transporto priemones – autobusus, automobilius ar motociklus. Turkijos kelių infrastruktūra puikiai išvystyta, tad keliauti nepramintais laukų takais tikrai neteks.

Kaip ir visuose šiltuose kraštuose, čia čiaupais bėgantis vanduo yra prisotintas mineralais ir chloru (juk nenorite ryte dantų išsivalyti dantų pastos ir bakterijų mišiniu), todėl jo skonis daugumai šiauriečių gali atrodyti nepriimtinas. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad šis vanduo kenksmingas sveikatai! Vis dėlto, jei skonis Jums rodosi per keistas – vandens kainos parduotuvėse itin žemos, tad troškulio kęsti neteks.

5 mitai apie Turkiją

Mitų bei stereotipų apie Turkiją – begalės. Tačiau visus juos išsklaidyti gali kelionė į šią nuostabią šalį. Juk geriau vieną kartą pamatyti ir patirti, nei šimtus kartų išgirsti ar perskaityti. Būtų gaila nepasimėgauti bent keletu iš 300 saulėtų dienų per metus, nepasigrožėti didingais kalnais snieguotomis viršūnėmis ir neparagauti tikrų turkiškų gardumynų.


Sugriaukite dar daugiau mitų apie Turkiją patys, pasinaudodami Novaturo vasaros kelionių pasiūlymais! Tik dabar atostogos iki 50% pigiau.

Užsakymo nr.: PT_63278902

www.perpasauli.lt
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Savaitės naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: šaltukas grįš su nauja jėga (15)

Antroje savaitės pusėje orai dar keisis ne kartą, sulauksime daugiau kritulių ir smarkaus vėjo....

Įkalbėta mylimojo lietuvė Madride pasidarė tatuiruotę – diagnozė ją „pasivijo“ tik po 22 metų (50)

Pasaulio sveikatos organizacijos strategai planuoja, kad iki 2030-ųjų hepatito C viruso infekcija...

Kauno policija sučiupo žmogžudyste Medvėgalio g. įtariamą vyrą (119)

Aktyviai ieškoję įtariamojo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai...

Keturių žingsnių planas, kuris padės išsaugoti aistrą santykiuose per atstumą (36)

Sakoma, kad laikinas išsiskyrimas tik sustiprina širdies jausmus. Tai puiku, tačiau vien švelnių...

Rinką sudrebinusiam „Vytautui“ – smūgis po dviejų pratęsimų Kėdainiuose, amerikiečiai toliau stebisi Šeškaus komentaras (70)

Krepšinio pasaulį žinia apie sutarties su broliais Ballais pasirašymą sudrebinęs...

Mokslininkai tyrinėjo sapnus: ką reiškia, jei sapne krentate ar bėgate? (15)

Po nemažai streso kėlusios dienos daugeliui bent naktį norėtųsi atrasti ramybę. Deja, neseniai...

Nuo sausio tūkstančiams gyventojų didėja privalomas mokestis (336)

Kaip jau žinoma, nuo kitų metų pradžios didėja minimali mėnesinė alga ( MMA ). Dėl to didės...

Beata Tiškevič pristatė autobiografiją: atvirai prakalbo ir apie sudėtingus santykius su mama, ir skyrybas (131)

Antradienio vakarą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje žurnalistė, aktorė ir...

Paryžius ruošiasi bylinėtis su „Airbnb.com“ (5)

Paryžiaus valdžia grasina teismu būsto nuomos platformai „Airbnb“, jei ši nepašalins iš savo...

Vaiko priežiūros išmokos didėjo kur kas lėčiau nei atlyginimai ir kainos (70)

Nuo šio dešimtmečio pradžios kai kurių prekių ir paslaugų kainos padidėjo daugiau kaip...