aA
Visą kelionę kėliau gražias nuotraukas, bet apie Balį taip ir nepasakiau nė vieno gražaus žodžio. Dabar, kai jau kelionė baigiasi, sugriausiu daugelį mitų bei stereotipų apie šią salą.
Balis
Balis
© Asmeninio albumo nuotr.

Faktas, kad lietuviams Balis yra viena populiariausių egzotinių krypčių. Daugeliui tai vieta, kur sugrįžtų dar ir dar, kiti čia švenčia savo medaus mėnesį, o dar treti jį įtraukia į svajonių piršlybų scenarijų.

Todėl, prieš keliaujant čia ir prisiskaičius tiek daug gerų atsiliepimų apie šį Indonezijos perlą bei prisižiūrėjus tiek pat nuostabių kadrų, natūralu kelti didelius lūkesčius.

Gal tai ir buvo esminė problema, bet, mano nuomone, Balis yra gerokai pervertintas. Tuoj pabandysiu paaiškinti kodėl.

Pradėkim nuo paplūdimių. Turbūt nemaža dalis planuojančiųjų atostogas šiltuose kraštuose pirmiausia svajoja apie auksinius paplūdimius, kur jie gaus progą atsiimti savo užtarnautą kompensaciją už maudynes šaltoje Baltijos jūroje.

Balis
Balis
© Asmeninio albumo nuotr.

Ir čia Balis parodo tokią kaip ir špygą:

1) Visi rekomenduoja į Balį keliauti sausuoju sezonu – balandį, gegužę, birželį ar rugsėjį (liepą ir rugpjūtį itin didelis turistų antplūdis, ypač australų, kurie tuo metu bėga nuo savosios žiemos), nes nuo spalio iki kokio balandžio galo čia tęsiasi liūčių sezonas. Ok, pasakėt, ir šventa. Ką radom? Išsekusius paplūdimius. Dauguma tų gerai įvertintų vietų, kaip Nusa Dua (3782 „Google“ įvertinimai) ar Atuh (2607 „Google“ įvertinimai) paplūdimiai, buvo net nepanašūs į save. Tas pats ir Gili Air ar Gili Trawangano salose. Gerai, tarkim, yra sprendimas – varyti pavasario gale, vasaros pradžioje arba per liūčių sezoną.

2) Ten, kur randame vandens, susiduriame su kita problema – milžiniškomis bangomis. Trims naktims buvome apsistoję Čiangu rajone, kuriame nemažai surferių. Jeigu neturi lentos, tai į jūros pusę gali net nežiūrėti.

3) Jeigu pasiseka ir randi ramų paplūdimį su nenusekusiu vandeniu, tai nuo maudynių dar gali atbaidyti kitas mažas niuansėlis – akmenys. Jų – beveik visur. Yra trys pasirinkimai: pirkti vandens batus, bandyti praplaukti pro juos 30 cm gylyje arba užsiiminėti sadomazochizmu.

Nesakau, jog nėra gerų paplūdimių be šių trūkumų, bet reikia gerokai jų paieškoti. Nors niekada nežinai, ką atvažiavęs rasi. Vienas iš man patikusių – Crystal Bay paplūdimys Nusa Penidos saloje.
Keliaujam toliau. Kuo Balis dar žavi visus čia atvykusius? Turbūt savo landmarkinėmis vietomis.
Taip, čia turbūt yra instagramerių rojus, ir vietiniai tai moka puikiai išnaudoti. Bet realybė nėra tokia saldi kaip instagramo like'ai.

Balis
Balis
© Asmeninio albumo nuotr.

Apie Lempuyang šventyklą jau rašiau ir tam dedikavau atskirą postą, kuris buvo publikuotas ir DELFI. Čia ta istorija, kur turi laukti tris valandas eilėje, jog kažkoks vietinis čiuvelis tave nufotografuotų su veidrodėliu ir taip sukurtų vandens atspindžio iliuziją.

Tačiau panašiai yra visur. Tas pats žymusis Kelingking paplūdimys, kuris yra vienas ikoniškiausių Nusa Penidos salos objektų. Ten egzistuoja keli medžiai, kur vietiniai užsilipa (gali ir tu pats) bei padeda išgauti tą tobulą kadrą iš aukštai.

Dar Balis yra neatsiejamas nuo įvairiausių sūpynių tarp palmių. Vienos jų yra mokamos, kitos ne. Pačios garsiausios yra vadinamos „Bali Swing“, kur vien už įėjimą teks pakloti apie 32 eurus žmogui. Tačiau nuliūdinsiu – jeigu nepasisamdysi dar asmeninio fotografo už 23 eurus, tai iš nuotraukų nieko gero nesitikėk. Jeigu nori dar daugiau like'ų instagrame, tai gali ir kokią raudoną suknelę išsinuomoti. Žodžiu, romantikos čia mažiau, nei atrodo.

Net sukoręs nemažai kilometrų ir nusprendęs nužygiuoti iki kokio įspūdingo krioklio ten sutiksi dar kelias dešimtis tokių pačių naivuolių kaip tu ir turėsi su jais stumdytis dėl tos vienintelės nuotraukos.
Dar yra toks ne visai turistų atrastas paplūdimys Pasut Beach. Yra šiek tiek tolėliau nuo populiariausių Balio rajonų, tačiau nuotraukos iš ten tiesiog atima žadą – juodo smėlio paplūdimys, viena graži nulinkusi palmė, ant kurios gali užsilipti, nemokamos sūpynės tiesiai į jūros bangas bei fotogeniškas palmių parkelis. Atrodo, viskas tobula, kol pamatai savo akimis, koks ten iš tiesų šiukšlynas laukia tavęs. Taip, radom visas tas instagramines vietas, pasidarėm gražių nuotraukų, kurios vėliau patenkins mūsų ego, bet visi tie neiščiustyti užkulisiai man buvo tikresnis Balio vaizdas, nei gautas rezultatas telefone.

Balis
Balis
© Asmeninio albumo nuotr.

Kas dar svarbu keliautojams? Turbūt transportas. Mes motorolerių nesinuomavome, todėl teko naudotis taksi paslaugomis. Balis turi savo „Bolt'ą“ – „Grab“, „Gojek“ (pigiausias) bei „Uber“ programėles. Viskas neblogai – nėra brangu, atstumai įveikiami gana ilgai (nėra ko kito tikėtis iš Azijos), tačiau, kas labiausiai erzina, tai vietinių dušmanų (local taxi) kova su pavežėtojais. Labai daug kur yra ženklų, draudžiančių jiems sustoti, todėl turistai privalo tapti pavežėtojų bendrininkais ir nueiti į kitą saugesnę vietą. Vieną kartą mūsų atvažiavo paimti šalia viešbučio ir, kol ieškojome automobilio, vietinis marozėlis dušmanas pamatė, jog blaškomės su telefonu jo rajone ir kažko ieškom. Vos radę mums reikiamą mašiną buvome iš jos išsodinti to čiuvelio, nes pažeidėme vietinės hierarchijos taisykles. Už tai taksistui taip pat grėsė nemalonumų. Nedaug trūko, jog į mūsų su dušmanu ginčą būtų paleisti kumščiai, tačiau griauti diplomatinių dviejų valstybių santykių nenorėjome nė vienas.

Dar būna, jog pavežėtojui netinka kaina, kuri būna iš karto nurodyta telefone. Tuomet jam atvažiuojant vyksta bandymai derėtis arba prašymai atšaukti užsakymą. Jis to nepadarys, nes galbūt praras kažkokius reitingo taškus, todėl iš principo nevažiuos ir tikrins turistų kantrybę.

Šalia Balio esanti Nusa Penida sala taip pat yra must see dalykas visuose kelionių po Balį giduose. Taip, gamta čia tikrai verta aukščiausio balo. Bilietas žmogui pirmyn ir atgal kainuoja apie 25 eurus, o kelionė keltu trunka viso labo tik 40 minučių. Čia pavežėtojų jau nėra, todėl tenka pasitelkti savo derybų sugebėjimus kalbant akis į akį su vietiniais. Galiausiai mašinos negavome, todėl pasiėmėme du motorolerius su vairuotojais visai dienai už 58 eurus. Galiu pasakyti, jog leisti vairuoti kitiems, o ne pačiam buvo geriausias mūsų priimtas sprendimas. Nusa Penida yra keista sala – vietomis keliai yra tikrai nauji ir padorūs, bet daugiausia – Marso kanjonai, visiškai nehiperbolizuojant. Afrikos keliai – saldainis, palyginti su šitais. Pakelėse matėme ne vieną keliautojų porą, kurioms itin sunkiai sekėsi pažaboti savo motorolerius ir įveikti tas abejotinos reputacijos trasas.

Balyje yra puikių viešbučių, kuriuose turistai turbūt ir praleidžia didžiąją dalį savo kelionės, jūrą išmainę į baseinus, yra patrauklių restoranų su tikrai skaniu maistu bei nemažu pasirinkimu, tačiau už tai ir sumokėti reikės atitinkamai (20–35 Eur dviem žmonėms), taip pat – įdomių vietų, tačiau tai yra vienas didelis šiukšlynas, chaosas, infrastruktūros nebuvimas, anarchija, plastiko kalnai, spūstys ir turistų perteklius.

Balis
Balis
© Asmeninio albumo nuotr.

Žinoma, mes nesnorklinom, neužsiėmėm joga, nesinaudojom masažais, patys nevairavom, nesėdėjom viešbutyje ir gal dar darėm daugybę dalykų ne taip arba esame jau per daug išlepę šmikiai.

„Na, gudročiau, tai pasakyk, kur tada keliauti, kad jau būtų viskas čiki piki?“, – paklausite jūs.

Priklauso nuo poreikių, bet panašų asortimentą galima rasti daug kur. Ir ne tokiose populiariose vietose kaip Balis.

Nesu dar daug to pasaulio matęs, bet mano favoritas išlieka Barbadosas. Bėda, kad ten jokia kelionių agentūra nenuskraidins. Ta pati Šri Lanka, Zanzibaras turėtų palikti tik teigiamą įspūdį. Nors ir nebuvęs, bet pagalvočiau dar apie Filipinus ar Kostą Riką.

Turbūt viso to nebūčiau rašęs, jeigu kalba eitų ne apie visų taip romantizuojamą Balį, o apie kokią nors kitą vietą (apie Maldyvus irgi kažkada parašysiu atskirą postą). Dar labiau paskatino tai parašyti prieš kelias dienas kažkokios kelionių agentūros publikuotas pranešimas spaudai, kuriame Balis piešiamas pačiomis gražiausiomis spalvomis.

Aišku, lengviausia užsimerkti, kai matai š... prieš savo akis. Bet galima paimti ir nusiimti tuos rožinius akinius bei pažvelgti realybei į akis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(156 žmonės įvertino)
3.6603
Delfi PliusVaidas Mikaitis

Viena pirmųjų Azijos šalių, prisijungusių prie sankcijų Rusijai: nors triznių yra ir čia, tačiau ši valstybė yra tiesiog unikumas (3)

Sykį besukiojant gaublį, akis užkliuvo už taškelio Pietryčių Azijoje, kuris vadinosi...

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Pekinas nėra miestas silpniems: metro reikia „į darbą“ paleisti alkūnes, o, pabandžius į vietą pastatyti senukus, lietuviui prireikė širdies lašų

Šis tekstas bus apie Kiniją, kuri paskutiniu metu dažnai akcentuojama mūsų kasdienybėje. Dabar,...

Keliautojams pagaliau atsivėręs Tailandas: kiek teks pakloti už tobulą poilsį saulėtame krašte ir kurią vietovę rinktis?

Ilgai laukta žinia turizmo pasaulyje keliautojus pradžiugino Tailando sprendimu atsiverti...

Oficialu: nuo spalio iš Vilniaus bus vykdomas tiesioginis skrydis į Karibus (5)

Pirmasis tiesioginis skrydis iš Tarptautinio Vilniaus oro uosto į saulėtą ir egzotišką...

Top naujienos

Delfi PliusEglė Gatelytė

Autoritetingas Europos politikas dar prieš 20 metų išpranašavo naujus Rusijos karus: dabar Europa rizikuoja padaryti didžiulę klaidą (5)

Dabar ne vienas vokiečių politikas viešai pripažįsta dėl Rusijos buvęs naivus, apgailestauja,...

Prastėjanti situacija rinkoje kaitina žaliavų tiekėjų sandėlius: stebimas pasikeitęs elgesys

Pasaulyje įsivyravus ekonomikos lėtėjimo prognozėms ir nuotaikoms, tam tikrų žaliavų tiekėjai...

Kruvina drama Vilniuje: du nužudyti, trečiam – perpjauta gerklė (1)

Tai buvo tikrų tikriausia siaubo drama viename sostinės daugiabutyje – atvykę policijos...

Orai: karščio bangai pasitraukus šiluma nedings – termometrų stulpeliai kils iki 28 laipsnių (1)

Šiandien virš Lietuvos laikysis jau šiek tiek vėsesnio oro masė. Vakar dieną ir naktį slinkęs...

Aukštą blogąjį cholesterolį galima pastebėti, pažvelgus į akis: profesorius patarė, į ką atkreipti dėmesį

Geltonas lankas prie akies vyzdžio moteriai sukėlė nerimą. Ji girdėjo, kad tai gali būti...

600 metrų gylyje po Arkties ledo sluoksniu – mokslininkus pribloškęs radinys: tokių reiškinių čia aptikti nesitikėjo niekas

Mokslininkai ir vėl aptiko gyvybę tokioje vietoje, kurioje neišgyventų dauguma mūsų planetos...

Lukašenka ėmėsi karo provokacijų: apkaltino Ukrainą paleidus į Baltarusiją raketas (15)

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka šeštadienį pareiškė, kad jo...

Verslas PliusBloomberg News

Rusijos pramonei – dar vienas didelis galvos skausmas

Rusijos priklausomybė nuo užsieninės programinės įrangos, kurią ji naudoja savo fabrikuose,...

Karas Ukrainoje. Ukraina: turime informacijos apie galutinį Baltarusijos įtraukimą į karą

Savo naktinėje kalboje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos bombardavimas...